Kurz skalního lezení - základy

Termín 04 - 04. 07. 2020
Odjezd9:00 Z Brna
DestinaceČeská republika
Číslo akce530
Účastníků6
Cena1 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Pojeď s námi lézt. Lezení na umělé lezecké stěně je zábava a super tréning těla i hlavy, ale pořád je to jen náhrada za něco, co je pravou podstatou lezení a horolezectví. Tou je pohyb v přírodě na krásných místech, která zůstávají zapovězena těm, kteří nemají dost kuráže, znalostí a zkušeností. Zároveň je tato aktivita okořeněna jistou dávkou objektivního nebezpečí a rizika, díky čemuž vyvolává ono příjemné chvění v břiše a návaly endorfinů, a rozhodně nebude pro každého. Vyžaduje totiž kus sebe překonání a posunutí vlastních fyzických i mentálních hranic. Poznat všechny aspekty lezení na skalách a proniknout do nich je běh na dlouhou trať. Chce to hlavně spoustu osobních zkušeností, které člověk sbírá celý život. Existují však jisté základy, které by měl každý lezec, co chce vypadnout z tělocvičny a osahat si skálu, určitě znát. Právě tuto metodiku ti chceme během našich kurzů předat. Kurzy jsou zaměřené na lezení jednodušších odjištěných skalních cest sportovního charakteru.

Kurzy skalního lezení 1 a 2

Kurz skalního lezení 1 je zaměřený především na základní metodiku jištění prvolezce i druholezce ze štandu, správné tahání cest a slaňování. Během dne se budeme maximálně věnovat nácviku těchto dovedností v jednoduchém skalním terénu na vysočině. Probereme také nutnou výstroj a vybavení. Kurz je zaměřený především na ty lezce, kteří se chtějí posunout z umělé stěny ven na skály jako seznámení s novým terénem a jeho specifiky.

Kurz skalního lezení 2 je nástavbou. Účast na něm je podmíněna absolvováním kurzu 1 a v ideálním případě je doporučená také vlastní praxe s lezením mezi nimi. Kurz 2 je dvoudenní akcí, kde se více věnujeme technice, zakládání vlastního jištění, technikám dopomoci, zdravovědě, charakterům skalních oblastí v ČR a dalším tématům. Představíme ti na něm některou z našich milovaných oblastí kde můžeme přespat pod skalami večer posedíme u ohně a pokecáme o zážitcích z lezení a hor. Zkrátka zažijeme všechno, co k pořádnému lezeckému víkendu patří!

Malá ochutnávka

Průvodci

Kurz probíhá pod vedením zkušených instruktorů, kteří jsou držitelé MŠMT licence "Instruktor skalního lezení" a licence "Horský průvodce". Kromě toho mají oba mnoho let zkušeností s lezením nejen na sportovních cestách, ale také s více délkovým horským lezením a horolezectvím v alpských terénech. 

Vít Dubec

Kdybych vám měl povědět o tom, co má Víťa nejradši a v čem vyniká, nenašel bych na tuto otázku stručnou odpověď. Víťa je dobrým horolezcem, skvělým surfařem, na skialpech nebo kole se cítí jako doma, a aby toho nebylo málo, po večerech učarovává ostatním svou hrou na kytaru. Zvládá zkrotit karavanu velbloudů v Maroku i vlny Atlantiku. Shlížel dolů do údolí ze zasněžených vrcholků Alp a Kavkazu, kde vylezl nejeden vrchol. V Indii sténal bolestí, když za vysokých horeček musel projet džunglí na mašině nákladního vlaku, a na strmých skalních stěnách Vysokých Tater zabil nejednu skobu. Víťa je ten správný člověk, se kterým se chceš vydat do míst, která nejsou pro každého. Na to vem jed! 

 • Víťa společně s Tomem udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web vita@expeditionclub.cz +420 737 876 276 Reference

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • Tom společně s Víťou udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web cimr.tomas@gmail.com + 420 773 116 299 Reference

Proč s námi?

Nás s Víťou lezení prostě baví. Stalo se součástí našich životů. V týdnu se ráno potkáváme na boulrovce a o víkendu vyrážíme za lezením na skály a do hor. Nedovedu si představit, že bychom minuli skálu a nepřemýšleli nad liniemi, kterými by to šlo nahoru. Být průvodcem na horském treku nás baví, ale u skal se cítíme být doma. Toto nadšení bychom rádi přenesli dál. I proto spolu pořádáme lezecké kurzy a výpravy, protože právě tam můžeme ze sebe vydat to nejlepší, to v čem se citíme nejlépe. Víťa a Tom.

Pro koho je kurz určen? 

 • Chodíš lézt na umělou stěnu a zvládáš tahat cesty do obtížnosti 5 UIAA?
 • Chceš se posunout zase o kus dál a poznat, o čem je lezení na skále?
 • Chceš se dostat k lezení na skále, ale nemáš s kým nebo nevíš jak?
 • Chceš prohloubit své znalosti v horolezecké metodice?

Náplň kurzu: 

 • Seznámení se s horolezeckou výstrojí s vyzkoušením v praxi
 • Techniky vázání uzlů a navazování se na lano
 • Techniky jištění a používání různých jisticích pomůcek
 • Technika slaňování a nácvik v praxi
 • Metodika správného a bezpečného postupu prvolezce
 • Lezení s horním jištěním a dobírání druholezce
 • Techniky zbudování jisticího stanoviště (štandu)

Stravování

Celý den strávíme pod skalami (cca 15 minut pěšky od parkovacího místa). Jídlo neží v režii organizátorů a doporučujeme něco studeného. Důležité je nazapomínat na pitný režim, na místě není žádný zdroj vody. Dle domluvy se můžeme společně zastavit na večeři po cestě zpět do Brna v některé z místních hospůdek.

Shrnutí

1490,- Kč

Cena

4. 7. 2020Minimální počet účastníků pro realizaci kurzu jsou 3

Cena zahrnuje

 • 2 licencované instruktory v poměru max. 1:3
 • Zapůjčení lezeckého vybavení kromě lezeček
 • Teoretické materiály v elektronické podobě
 • Doprava na místo
 • Certifikát o absolvování kurzu
Cena nezahrnuje
 • Individuální pojištění
 • Jídlo

Harmonogram

 • 9:00 Společný odjezd z Brna ke skalám. Po cestě je možné zastavit se v obchodě pro jídlo nebo pití. Na místo je možné se dopravit také individuálně.
 • Předání základních informací k bezpečnému pohybu pod skálou, materiálu, programu kurzu
 • Praktická část
 • Ukončení kurzu: Závisí na společné dohodě. Primární je pro nás kvalitně strávený čas venku, proto nechceme praktický nácvik omezovat striktně na hodinu. Předpokládáme ale ukončení do 17:00 a následný návrat do Brna (cca 18:00).