28. 8. - 1. 9. 2024
0
více
28. 8. - 1. 9. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Akce pro aktivní členy - Dufourspitze 4634 m

Nejvyšší hora Švýcarska a zároveň 2. nejvyšší vrchol Alp. Bezesporu nejnáročnější výstup potřebný do projektu koruna Evropy.

Expedice #1147
5 dnů28. 8. - 1. 9. 2024
EvropaŠvýcarsko, Česká republika
4Účastníků
Náročnost
4 z 5
Expedition Club patří mezi těch pár bláznů, kteří chtějí vylézt všechny nejvyšší hory Evropy a Dufourspitze nám stále uniká. Několikadenní ledovcový výstup, při kterém překonáme skoro 3000 výškových metrů během několika dní. K tomu přidejte relativně technické lezení, to nikoho nenechá na pochybách, že to není žádná jednohubka, kor v 4,5 tisících metrech.

Pro koho je akce určena?

Tato akce je otevřená pro 4 aktivní členy.  Jelikož se jedná o náročnější alpský výstup, je třeba mít předešlou zkušenost s obdobnými túrami. Důležité je umět i základní lezecké a ledovcové techniky - vytáhnout se z trhliny, jistit, slaňovat, .... Honza s Martinem zhodnotí, zda je tato klubová akce pro tebe vhodná. Důležitá je vůle, že chceš jet, protože se bude spousta věcí ještě ladit.

4
+
5
Výsadkář
Náročnost
Záleží strašně na podmínkách. Jelikož půjdeme v malé skupině, budeme vše konzultovat individuálně.

Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro tuto akci je klíčové zvládat základní ledovcové a lanové techniky.

zobrazit více
Přehled náročností

Legislativa a odpovědnost

Jedná se spolkovou akci Spolku Expedition Club International z.s.

IČ: 057 09 741 Každý účastník akce musí být aktivní člen Spolku. Výstup není komerční. Jsme si na ni rovni a každý má svůj úděl pevně v rukách. Všem je jasné, že Expedition Club zaštiťuje organizaci, logistiku a teoretické znalosti. Na Dufourspitze se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost.


Honza se bude účastnit itineráře cesty, půjde výstup s Vámi a bude se snažit eliminovat veškerá rizika, ale je ve stejné roli jako vy, celou dobu máte odpovědnost sami za sebe! V Alpách platí základní a jednoduché pravidlo. Vzal jsi peníze? Vzal! Tím pádem jsi za skupinu odpovědný. Tady to ale neplatí. Jedeme jako skupina kamarádů. Honza přispěje kvalitním výběrem aktivních členů, aby se nestalo, že zde bude někdo, kdo tu nemá co dělat.

Doprava

Pojedeme normálním osobním autem. Buď ho vezme Honza nebo někdo z účastníků. Na náklady na auto se na místě složíme. 

Ubytování a stravování

Spát budeme dvakrát ve stanu, jednou v bivaku a na závěr dole v hotelu. Pokud bychom se jako skupina dohodli, můžeme jednu noc ve stanu a v bivaku vyměnit za dvě noci na chatách, ale stojí ranec - 70-100 euro se snídaní. Zase bychom spali na nejvyšší chatě v Evropě v 4500 m n. m. Jídlo si každý řeší sám - buď na chatách, nebo vlastní na vařiči. Cestou zpátky se určitě stavíme v Mekáči.

Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE.  Budeš potřebovat kompletní ledovcovou výbavu.

Co cestou uvidíš?

Program se plně přizpůsobuje počasí - termín je plus minus tři dny plovoucí. Půjdeme z italské strany. Hlavním cílem je vylézt Dufourspitze a program tomu uzpůsobíme klidně 1 den předem. V plánu je výstup z italské strany přes Zumsteinspitze, ale pokud se jako skupina dohodneme, můžeme jít klidně ze Švýcarska normálkou. Ta je určitě technicky jednodušší a je o den kratší, ale během vrcholového dne musíš dát 2000 výškových metrů a zaplatit ranec na Monte Rosa Hutte - 100 franků. 

0. den

 Je velmi důležité, abys byl pro akci předem aspoň částečně aklimatizován/a! Můžete se domluvit a přijet o pár dní dříve nebo cestou zastavit někde v Rakousku. Vylézt Dufourpitze z první a bez aklimatizace doporučuju jen lidem, kteří mají opravdu časté zkušenosti z těchto výšek. Neboj se, strategii výstupu probereme.

1. den

 Odjezd z ČR, doprava do Itálie cca 11 hodin, vyrazíme teda brzy ráno. Spánek ve stanu na parkovišti. 

2. den

Výstup na  chatu Rifugio città di Mantova. 9 km, 1700 m+. Spánek ve stanu

3. den

Výstup na bivak Baltenhorn. Ten je trochu nechutný a obyčejně taky přeplněný, ale snad to nějak zvládneme. Na bivak je to jen 3 km a 700 m+, proto si odpoledne ještě vyšlápneme na několik z okolních vrcholů - Piramide Vincent, Corno Nero, Ludwigshöhe...

4. den

Velmi brzký ranní start a přes Zumsteinspitze výstup na vrchol (cca 4 km, 600 m+, 3-5h). V ideálním světě ještě zvládneme dojít úplně dolů a bookneme nějaké ubytko, kde bychom přespali a oslavili výstup. 

5. den

Cesta domů. Taky rezervní den s tím, že bychom domů přes noc.

ukázat další dny

Tvůj průvodceHonza Bořil

Orienťák
stopař
lyžař
běžec

Honza je orienťák. To znamená, že se s ním určitě v horách neztratíš, i kdyby vypadly všechny internety a satelity světa. Práce s mapou a buzolou je jeho denním chlebem a kromě toho miluje stopování a divoký východ (zejména Balkán a postsovětské země).

Detail průvodce
Honza Bořil

Garant výpravy

Honza Bořil

Akce pro aktivní členy jsou organizovány zadarmo. Jedná se o klubovou záležitost. Jedeme jako tým, každý je zodpovědný za sebe a zároveň každý za všechny. Klub akci organizuje zadarmo.Zaplatíš si jenom svoje náklady a na společné náklady se složíme. Předem nic neplatíš.

Co je v ceně

  • Složíme se pouze na společné náklady za auto
  • Případně další společné výdaje.

Co není v ceně

  • Veškerá osobní osobní útrata (ubytování, pojistka, vybavení atd.)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Účastníci kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.