Apeniny - Gran Sasso a Sibillini

Termín 07 - 14. 06. 2020
OdjezdExpediční klubovna
DestinaceItálie
Účastníků8
Cena9 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Apeniny jsou jedny z nejméně známých evropských hor. Jsou totiž relativně izolované na Apeninském poloostrově a k tomu ještě za hradbou Alp. Celé pohoří se táhne od severozápadu na jihovýchod v délce úctyhodných 1200 km a tvoří tak pomyslnou páteř poloostrova. Dělí se samozřejmě na několik menších celků a masivů. Naši pozornost přilákala oblast NP Munti Sibillini, což jsou nádherné travnaté hory, ve kterých však, díky vápencovému podloží, není nouze o dramatické scenérie, a masiv Gran Sasso, kde se nachází nejvyšší vrchol celých apenin - Corno Grande (2912 m.n.m.). Podle české wikipedie je zde dokonce nejjižnější ledovec Evropy, který leží jen kousek pod vrcholem Corno Grande. My ovšem víme, že v tomto případě se vševědoucí wikipedie mýlí. Teda alespoň její česká verze. Nejjižněji položený ledovec, či snad lépe jeho zbytky v podobě trvalého sněhu, leží v bulharském Pirinu. Tam se letos pro jistotu vydáme taky :-). Ať už je, či není nejjižnější, pramálo na tom záleží. Na kráse a zajímavosti to místním horám rozhodně neubírá. Naše putování rozdělíme na 2 horské etapy, které proložíme koupáním v jezerech a na závěr regenerací u moře. Cestou navštívíme taky San Marino, kde zdoláme nejvyšší vrchol - Monte Titano - do projektu Nejvyšší Evropské vrcholy. Tahle jízda bude nejen o nastoupaných výškových metrech a propocených tričkách, bude taky od dobrém jídle a pití, míříme totiž do gurmánské Itálie! Tak vzhůru na průzkum, tuhle akci jedeme poprvé! 

Malá ochutnávka

Za fotky moc děkujeme našemu členovi Vláďovi Krézkovi

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Na této výpravě nehrozí žádná mimořádná bezpečnostní rizika. Budeme se pohybovat v turistickém chodeckém terénu max. do výšky 2912 m. 

Průvodce

Martin Dubec

Marťas alias Citrus je člověk, který chodí po horách už odmala - Tatry a Beskydy jsou jeho domovským hřištěm. Má rád cestování a surf, se kterým začal v Anglii. Od té doby sjížděl vlny Španělska, Francie nebo Maroka! Poslední dobou chodí do hor se svým psem Freyou - sibiřským huskym. Kromě toho má rád čaj, Ukrajinu, Maroko a Bosnu :-) Už je to nějaký ten pátek, co se přidal do týmu Expedition Clubu a zapadl mezi nás, jakoby byl mezi námi odjakživa. On to má možná i v genech, je to totiž brácha od Víti Dubce :-)

Facebook Web martin.dubec@hotmail.com +420 732 286 783 Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše!

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. TRASA CESTY

Ubytovaní

2 noci strávíme v horských turistických přístřešcích v pohoří Sibillini, případně v horské chatě. 3x využijeme zázemí některého z kempů v údolí s vlastními stany. 

Stravování

Pokud zrovna nebudeme v horách, určitě využijeme pohostinnosti místních restaurací, jídlo je tady zážitek sám o sobě a byla by škoda si to neužít! Cestou nebude problém po domluvě zastavit v obchodě a dokoupit zásoby. Jídlo řešíš sám za sebe, ale doporučuji vzít si jen zásoby na 3-4 dny v horách. Zbytek dokoupíme na místě čerstvé.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 9 690 Kč Cena
7. - 14.6. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • veškeré ubytování na místě: 2x noc v horském přístřešku - rifugio, 3x noc v kempu ve
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd večer z Expediční klubovny v Brně. Čeká nás noční přejezd a min. 13h dlouhá cesta, kterou si zpříjemníme občasnými zastávkami.

2. den: Ráno přijedeme do Itálie, dáme si dobrou snídani a budeme pokračovat v cestě dál na jih. Po cestě máme mini stát San Marino, kde musíme splnit výzvu do projektu Nejvyšší evropské vrcholy, zdolat horu Monte Titáno. Pak se okoupeme v moři a dorazíme zbytek cesty až do kempu v Montefortino, kde strávíme první noc.

3. den: První den treku v NP Monte Sibillini. V plánu máme nastoupat výškové metry na hřeben a zdolat nejvyšší vrchol hřebene Sibillini - Monte Vettore (2476 m). Kousek za tímto působivým vrcholem nás čeká naše první nocležiště - Rifugio Tito Zilioli. Tady uložíme batohy a vydáme se nalehko dolů k jezerům Lago di Pilato. Noc strávíme v přístřešku. 

4. den: Čeká nás dlouhý přechod krásného hřebene Sibillini z Rifugio Tito Zilioli až do Rif. del Fargno. Trasa po hřebeni téměř neklesá pod 2000 m a cestou nás čeká několik krásných vrcholů. Noc strávíme v postelích v turistickém přístřešku. Rif. del Fargno je málá horská chata s obsluhou, barem a kuchyní - bude možnost dát si zde teplé jídlo.

5. den: Poslední den přechodu Monte Sibillini, čeká nás sestup do údolí a průvodce pak cesta pro auto. Sejdeme z hřebenu až ke klášteru Santuario Madonna del Ambro, kde si spočineme a počkáme na odvoz. Následovat bude přejezd do dalšího kempu, tentokrát pod masivem Gran Sasso. Cestou se stavíme smýt pot v některém z jezer. Noc v kempu

6. den: Vyrazíme zdolat nejvyšší horu, nejen masivu Gran Sasso, ale taky celých Apenin - Corno Grande (2912 m). Po výstupu na tuto dominantu strávíme poslední noc v horách ve stanu.

7. den: Sejdeme dolů zpět k autu a zajedeme se podívat do blízkého historického města L'Aquila a na noc přejedeme k moři, kde si užijeme zasloužený odpočinek a koupání v moři. 

8. den: Poslední ranní koupel, pořádná snídaně a dlouhá cesta zpět do ČR. Příjezd ve večerních hodinách do Brna. 


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.