Nejvyšší evropské vrcholy

Mám tu čest vám na tomto místě představit první velký projekt Expedition Clubu! Samotný název už asi napoví mnohé. Je to tak, rozhodli jsme se vylézt všechny nejvyšší vrcholy Evropy! Ne jen ty známé, ne jen ty dostupné, ne jen ty vysoké… Prostě všechny. Myšlenka zdolat všechny tyto hory se nám zrodila někdy během uplynulého roku a nyní konečně uzrál čas na to, abychom vám ji představili a nadchli vás pro ni, ať v tom nejsme sami.

"Tento projekt není projektem jednoho, dvou nebo několika z nás.
Je to projekt celého klubu a výzva pro všechny jeho členy."

Ať v tom nejsme sami - tahle věta to vlastně celé vystihuje. Tento projekt totiž není projektem jednoho, dvou nebo několika z nás. Je to projekt celého klubu a výzva pro všechny jeho členy. Vítaní jsou všichni, kteří se chtějí podílet a pomoct nám „posbírat“ co nejvíce vrcholů. Budou momenty, kdy to možná bude působit absurdně (třeba výstup na nejvyšší horu Dánska nebo nejvyšší bod Monaka), ale jde nám přeci jen o vyšší cíl než o nějaký kopeček vedle dálnice. Proto i "majestátní" Mollehoj se svou výškou 171 m je důležitou součástí této velké skládanky.

Vize je taková, že společně v rámci výprav vylezeme na nejvyšší hory všech evropských států. Samozřejmě jsou mezi nimi i slušné výzvy v podobě pětitisícového Elbrusu a několika alpských čtyřtisícovek, které už nespadají do škatulek „procházka růžovým sadem“ ani „levou zadní“ nebo „s prstem v nose“. Na ty se spolu vydáme v rámci akcí pro aktivní členy, případně v partě kamarádů z řad členů a průvodců. To podstatné je, aby na vrcholu každého státu (ať už je jím kopeček, kopec, hora, velikán nebo bod) zavlála vlajka Expedition Clubu!

Tolik asi k myšlence, která stála u zrodu tohoto projektu. Nyní je čas představit si hezky po jednom všechny kopce, které nás v rámci této výzvy čekají. 

Video projektu

Tabulku budeme postupně doplňovat. Zdolané vrcholy budou označeny naším logem. Zájemce o bližší info k jednotlivým vrcholům odkazuji na hezkou publikaci Nejvyšší evropské vrcholy (Daniel Orgoník, 2016 Alpress). 
Foto
Stát,  název, nadmořská výška
Stručný popis hory
Kdy jedeme?
Albánie Makedonie

Golem Korab
2 764 m

ZDOLÁNO!

Golem Korab je nejvyšší bod hned dvou balkánských států - Albánie a Makedonie. V překladu Velký Koráb leží v pohoří Korab na hranicích obou zemí v NP Mavrovo. Díky své poloze byl dlouhou dobu nepřístupný, protože tato oblast byla až do roku 2009 zavřená jako součást pohraničí. Jediná možnost, jak na horu vystoupit, bylo v rámci každoročního hromadného výstupu s horským klubem Korab PSD. Tyto časy jsou už naštěstí minulostí a zbyla pouze kontrolní zastávka na stanici pohraniční stráže Strezimir. Zdejší hory jsou díky tomu jednou z posledních opravdových divočin Evropy. 
Chata Pobeda (1 473 m) (ležící již za 1. kontrolní stanicí) je výchozím bodem výstupu. S trochou vůle lze až sem dojet autem. Odtud vede značená lesní cesta, která vede až k pastevecké salaši. Odtud se vine pěšinka travnatými pastvinami až do sedla, následuje krátký úsek po hřebeni a traverz travnatého svahu. Zde se vám konečně otvírá pohled na malebnou krajinu a samotný vrchol Korab. Výstupová trasa je jasně patrná a nenechá vás zabloudit. Celkový čas výstupu je 5 hod.
AKCE
2. - 14. 7.
Andorra

Coma Pedrosa
2 944 m

ZDOLÁNO!Výstup plánujeme na rok 2019/2020

Anglie

Scafell Pike
977 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Belgie

Signal de Botrange
694 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Bělorusko

Dzjaržynskaja Hara
345 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Bosna

Maglič
2 386 m

ZDOLÁNO!

Maglič se nachází v pohoří Maglič, rozkládající se v NP Sutjeska na hranicích Bosny a Černé Hory. Toto pohoří je součástí většího horského celku Dinárské hory. Název hory je odvozen od slova Magla, tedy mlha. Impozantnost tohoto krasového pohoří ještě podtrhuje největší evropský prales Peručica.
Ze sedla Prijevor (výchozí bod 1668 m) vedou na vrchol 2 výstupové trasy. Jedna krátká, velmi exponovaná, místy obsahující pasáže obtížnosti II UIAA horolezecké stupnice vedoucí západní stěnou. Druhá schůdnější trasa vede přes jezero Trnovačko a táhlý travnatý hřeben. V rámci našich výprav využijeme delší a bezpečnější výstupovou trasu, která ze sedla Prijevor na vrchol zabere min. 5 - 6 hod
AKCE
27. - 4. 3.
AKCE
11. - 16. 7.
AKCE
2. - 14. 7.
Bulharsko

Musala
2 925 m

ZDOLÁNO!

Musala není jen nejvyšší hora Bulharska, ale zároveň celého Balkánu. Název pochází ze slov Mus Allah neboli Aláhova hora. Nachází se v pohoří Rila, které je sedmým nejvyšším pohořím Evropy a leží ve stejnojmenném NP. Rila je pohoří s množstvím minerálních pramenů a ledovcových jezer a díky dostatku vody je zde bujná vegetace. 
Výstupová trasa začíná ve vesnici Borovets, která se v zimních měsících mění v rušné lyžařské středisko. Zpočátku vede serpentinami v lese podél potoka Bistrica. Cesta postupně opouští les, až se přes pás kosodřeviny dostane do oblasti horský luk. Zde leží horská chata Musala. Odtud je to na vrchol cca 2 hod. Těsně pod vrcholovým stoupáním se vedle ledovcového plesa nachází také chata Everest. Odtud je již vrchol Balkánu na dosah ruky!  Celkový čas výstupu je 5 - 6 hod
AKCE
20. - 25. 3.
AKCE
2. - 14. 7.
Černá Hora

Zla Kolata
2 534 m

ZDOLÁNO!

Zlá Kolata je vrchol ležící v pohoří Prokletje na hranicích Černé Hory a Albánie. Prokletje je krásné, skalnaté a divoké pohoří. Někdy bývá označováno jako Dolomity Balkánu díky svým ostrým vysokým vápencovým stěnám. Na rozdíl od Dolomit zde ale nepotkáte téměř nikoho (vyjma pár frekventovaných tras). Kromě turistů zde v letních měsících nepotkáte ani mnoho vláhy, proto je potřeba dostatečně se na výstup zásobit. Přestože název této hory zní poměrně zlověstně, výstup na ni může být krásný a velmi pestrý, vzhledem k rozmanitosti terénu.
Výstup na Zlou Kolatu lze vést hned ze tří stran. Dvě z nich vedou z Albánie (Valbona, Cerem) a jedna z Černé Hory - z vesnice Vusanje. Právě touto trasou je nejvyšší vrchol Černé Hory nejdostupnější. Trasa vede krásným údolím, poté odbočuje do sedla, kudy vede státní hranice, a vrcholí strmým výstupem zařízlým do vápencového "kotle". Vrcholový hřebínek je už zaslouženou odměnou a výhledy na okolní Prokleté hory jsou nezapomenutelné! Celkový čas výstupu 5 hod. 
AKCE
2. - 14. 7.
Česká republika

Sněžka
1 603 m
Nejvyšší vrchol České republiky není doufám nutné zase tolik představovat. Kdo by přeci jen nevěděl, leží v pohoří Krkonoše na hranicích s Polskem. Svému jménu vděčí za bohatou sněhovou pokrývku, která se zde na některých místech může držet až do konce srpna. Jelikož jsme národ turistů, je přirozené, že náš nejvyšší vrchol je velmi frekventovaný, čemuž přispívá i jeho snadná dostupnost.
Výstup na Sněžku je možno uskutečnit mnoha různými variantami. Nejsnazší trasa vede od Pomezních bud (1 050 m) kam lze dojet autem. Poctivější z variant výstupu vede např. z Pece pod Sněžkou (773 m). My se na vrchol Sněžky vydáme v rámci víkendovky Expedition Clubu. Termín včas upřesníme, takže pokud ještě nemáš tento skalp nebo si chceš s námi udělat pohodový výlet, jsi zván! Celkový čas výstupu z Pece pod Sněžkou je cca 3 - 4 hod.
VÍKENDOVKA
Dánsko

Mollehoj
171 m

ZDOLÁNO!Výstup plánujeme na rok 2019/2020

Estonsko

Suur Munamägi
318 m


Výstup plánujeme na rok 2019/2020


Finsko

Halti
1 324 mVýstup plánujeme na rok 2018


Francie/Itálie

Mont Blanc/Monte Bianco
4 810 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Chorvatsko

Sinjal
1831 m

ZDOLÁNO!

Sinjal se nachází ve vápencovém pohoří Dinara. Toto pohoří tvoří 60 km dlouhou přirozenou hranici mezi Chorvatskem a Bosnou a je součástí větší horské soustavy nazvané Dinárské hory, které se táhnou od Slovinska až po Albánii. Pokud se vydáte zdolat střechu Chorvatska v letních měsících, musíte počítat s velmi vysokými teplotami a suchem! Sinjal je dobře viditelný už z dálky, jeho dlouhý pozvolný hřeben se majestátně zvedá nad okolní krajinu a dává tušit, že výstup nebude tak úplně "zadarmo". 
Výstup začíná ve vesničce Glavaš u turistické útulny ve výšce 560 m. Je to také nejlepší místo pro kempovaní v blízkosti hory. Nachází se zde, kromě chaty a venkovního posezení, i studna, kterou obzvlášť v letních měsících vyprahlý turista ocení. Výstup je vhodné začít brzo ráno a zásobit se dostatečným množstvím vody. Během celé túry budete vystaveni spalujícímu sluníčku, protože zdejší krajina chudá na vegetaci nenabízí mnoho stínu. Během výstupu je nutné překonat zhruba 1300 m převýšení. Celkový čas výstupu 3 - 4 hod.
AKCE
2. - 14. 7.
Irsko

Carrauntoohil
1 041 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Island

Hvannadalshnúkur
2 111 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Kosovo

Djeravica
2 656 m

ZDOLÁNO!

Nejvyšší hora Kosova leží stejně jako Zla Kolata v pohoří Prokletje a kromě toho, že drží výškový prim v Kosovu, je také druhou nejvyšší horou celého pohoří. Oblast Kosova bylo vždy výbušným územím, na které si dělaly nároky okolní státy Srbsko i Albánie. Proto byl postupně nejvyšší horou celé Jugoslávie, později Srbska a dnes Kosova. Tato východní část pohoří Prokletje je, na rozdíl od zbytku, velmi bohatá na srážky, a proto se zde nachází poměrně husté lesy a množství vzácných endemických druhů. 
Výstup začíná v údolí, kam vás dovede nezpevněná cesta vedoucí z města Dečani, přes klášter Visoki Dečani. V současné době zde probíhají překotné výstavby hotelu a infrastruktury, proto se zde můžete potkat i s těžkou stavební technikou. Samotný výstup začíná od srubu (1600 m), který je možné využít k přespání, a strmě stoupá nezřetelnou stezkou až nad hranici lesa, kde se nachází pastevecká osada. Odtud vede travnatými a skalnatými pasážemi až na vrchol. Celkový čas výstupu je 4 hod.
AKCE
2. - 14. 7.
AKCE
31. 8. - 6. 9.
Kypr

Olympos
1 952 m

ZDOLÁNO!Výstup plánujeme na rok 2019/2020

Lichtenštejnsko

Vorder Grauspitz
2 599 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Litva

Aukštojas
294 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Lotyšsko

Gaizinkalns
312 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Lucembursko

Kneiff
560 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Maďarsko

Kékes
1 014 m
AKCE
8. - 17. 6. 
Malta

Dingli cliffs /
Ta` Dmejrek
253 m

ZDOLÁNO!

Dingli cliffs jsou několikset metrů vysoká skalní bariéra, která se majestátně vypíná nad Středozemní moře. Z maltské pevniny se sem dostanete snadno, z moře je tento úkol téměř nemožný. Jezdí se sem nejen za krásnými výhledy, ale také za nejvyšší bodem Malty. Malťané ho nazývají Ta` Dmejrek a nalézt ho není vůbec snadný úkol, jelikož není nijak označen a nejedná se zjevně viditelný vrchol. Údajně se nachází někde poblíž kapličky Máří Magdaleny, nebo poblíž silnice označený zvláštní tyčí s kvádrem na jejím konci.
K samotnému výstupu toho asi není moc co říct. Autem se dojede k útesům Dingli, následuje krátká procházka a hledání nejvyššího bodu podle GPS. Na Maltu se chceme vydat v partě aktivních členů Expedition Clubu. Termín včas upřesníme, ale bude to někdy na podzim 2018. 
AKCE PRO AKTIVNÍ ČLENY
Moldavsko

Dealul Bălăneşti
430 m
Nejvyšším vrcholem Moldavska je kopec ležící ve Volyňsko-podolské vrchovině, která na území Moldavska vybíhá ze sousední Ukrajiny. Zdejší pahorkatina je charakteristická zvlněnou krajinou s nadmořskou výškou mezi 300 - 400 m. Nejvyšší bod by byl zcela nenápadný nebýt dvou vysílačů, které ho jasně označují. 
Problematický je především příjezd do blízkosti hory, kvůli velmi špatné infrastruktuře a značení. Samotný výstup je pak záležitostí zhruba 30 min. a jedná se o nenáročnou procházku. Dealul Bălăneşti je jeden z nejsnadnějších "skalpů" tohoto projektu. Výstup absolvujeme v rámci akce Moldavsko, Ukrajina a Rumunsko.
AKCE
8. - 17. 6.
Monako

Chemin des Révoires
161 m

ZDOLÁNO!Výstup plánujeme na rok 2019/2020

Německo

Zugspitze
2 962 m
Zugspitze je hraniční horou a najdete ji ve vápencovém pohoří Wetterstein, které tvoří přirozenou hranici mezi Rakouskem a Německem. Její název je odvozen od strmých skalních žlabů (Züge), kterými je protkána severní stěna hory, a častého výskytu lavin na její severní straně (z německého Lavinenzüge). Na vrchol vedou hned tři lanovky, takže je tam pořádně rušno. Vlastně málokterý vrchol v Alpách bývá za pěkného počasí tak přelidněný.
Pro výstup na Zugspitze slouží několik tras (lanovky pomineme). Dvě z nich vedou z Garmish-Partenkirchenu z německé strany a jedna začíná v rakouském Ehrwaldu. Z GaPa je možné vybrat technicky nejméně náročnou, avšak zdlouhavou trasu údolím Reintal kolem chaty Knorhutte, nebo atraktivnější, avšak technicky náročnější trasu po ferratě a přes ledovec údolím Hollental. Z které strany výstup povedeme, ještě nevím, ale jisté je, že to bude v rámci kratší akce na prodloužený víkend.

Nizozemsko

Vaalserberg
323 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Norsko

Galdhopiggen
2 469 m

ZDOLÁNO!

Galdhopiggen leží v pohoří a stejnojmenném NP - Jotunheimen, který v doslovném překladu znamená Domov obrů. Dech beroucí pohledy na obrovské strmé skalní stěny zrcadlící se v průzračných jezerech s akvamarínovou vodou a vysokohorské ledovce dělají čest tomuto názvu. 
Klasický výstup začíná u jezera Juvvatnet od chaty Juvasshytta ve výšce 1841 m. Výstup na vrchol není příliš technicky, orientačně ani fyzicky náročný. Od chaty na vrchol činí celkové převýšení "jen" 628 m během necelých 6 km. Technicky nejnáročnější je 1,8 km dlouhá pasáž přes ledovec Styggebreen. Druhou variantou je delší a fyzicky náročnější trasa (1400 m převýšení), která však nevede přes ledovec a je méně frekventovaná. Tato trasa začíná ve středisku Spiterstulen. Odměnou za výstup na Galdhopiggen jsou vskutku nádherné výhledy na "Domov obrů". Celkový čas výstupu přes ledovec jsou 3 hod. Výstup absolvujeme v rámci akce Nejvyšší skandinávské vrcholy!
AKCE
7. - 22. 6.
Polsko

Rysy
2 499 m
Rysy se mohou ve skutečnosti pyšnit nadmořskou výškou 2503 m, neboť tato hora je trojvrchol. Nejvyšší z nich však náleží Slovensku, a tak prvenství v Polsku připadá na prostřední vrchol, který protíná státní hranice. Rysy jsou velmi oblíbeným cílem turistů. Za jejich atraktivitu může hned několik faktů. Nejenže je to nejvyšší bod Polska, ale zároveň je to nejvyšší vrchol dostupný po turistické značce - tedy bez horského vůdce. Navíc je odtud prý jeden z nejkrásnějších výhledů na celé Tatry. Název Rysy není odvozen od kočkovité šelmy, ale od polského slova "rysa" - tedy štěrbina nebo čára pod vrcholem, která je výrazně viditelná z polské strany.
Výstup na Rysy je, až na několik málo technicky obtížnějších míst zajištěných řetězy, čistě chodeckou záležitostí. Ve výšce 2250 m se navíc nachází nejvýše položená chata ve Vysokých Tatrách - chata Pod Rysmi. Výstup absolvujeme v rámci víkendové akce v létě.
VÍKENDOVKA
Portugalsko

Ponta do Pico
2 351 m

ZDOLÁNO!
Výstup plánujeme na rok 2019/2020

Rakousko

Grossglockner
3 798 m

ZDOLÁNO!

Grossglockner je nejvyšším bodem Národního parku Hohe Tauern, který je nejdelším a nejmohutnějším horským systémem rakouské části Alp. Hlavní hřeben se táhne v délce 200 km a celá oblast je hustě pokryta ledovci. Svému názvu vděčí za fakt, že jeho vrcholová ledovcovo-skalnatá pyramida z dálky připomíná velký zvon. Grossglockner - tedy "velký zvoník". Hora má dva vrcholy, Grossglockner a Kleinglockner a do sedla mezi nimi ústí Pallaviciniho kuloár, který protíná severní stěnu. Právě průstup Pallaviciniho kuloárem patří k nejslavnějším ledovcovým výstupům v Rakousku a patří k základnímu vzdělání alpinisty. Je z velké části tvořen ledem a těžko si lze představit, jak jím jako první prostoupil hrabě Pallavicini se dvěma vůdci již před více než 100 lety. 
K výstupu na Grossglockner zvolíme klasickou cestu z jihu přes chatu Stüdlhütte, která dále vede přes ledovec Ködnitzkees na chatu Erzherzog-Johann hütte a poté přes ledovec Hofmannskees na ostrý vrcholový hřeben přes Kleinglockner až na samotný vrchol.

Rumunsko

Moldoveanu
2 544 m
Moldoveanu se nachází v pohoří Fagaraš, nejvyšším horském celku Rumunska, který je součástí Karpat. Karpaty za svou téměř mysteriózní pověst vděčí především legendám o hraběti Draculovi a faktu, že jsou stále útočištěm mnoha divokých šelem. Spousta vrcholků je dostupných pouze v rámci vícedenních přechodů. Díky tomu se na místních travnatých svazích často budete pohybovat úplně sami. Pohoří Fagaraš je velmi bohaté na dešťové srážky a nachází se zde 96 ples, z nichž největší je Lac Balea.
Právě Lac Balea je výchozím bodem pro túru na Moldoveanu. Celá tato trasa vedoucí po hlavním hřebeni je dlouhá a náročná, avšak při dobrém počasí a fyzické kondici lze tento výstup absolvovat za den. Vyhraďte si na něj však 12 - 14 hod. i se sestupem! My výstup na Moldoveanu absolvujeme v rámci přechodu celého hřebene Fagaraše. 


Rusko
Evropa

Elbrus
5642 m

ZDOLÁNO!

Elbrus má na našem seznamu naprosto výsostné postavení. Je totiž (geograficky vzato) nejvyšším vrcholem Evropy. Hlavní hřeben pohoří Kavkaz totiž tvoří přirozenou hranici mezi Evropou a Asií a je nejvyšší horou Ruska. Jako další důkaz lze brát nutnost vylézt ji pro dokončení projektu 7 Summits. Leží v již zmíněném pohoří Kavkaz. Tyto nádherné hory jsou opředené dávnými pověstmi i soudobými politickými konflikty a nachází se zde čtyři vrcholy nad 5000 m. 
Vzhledem k svojí dominanci je často cílem horolezců z mnoha koutů planety. Naše výprava proto půjde na vrchol méně frekventovanou severní cestou. I přesto, že touto trasou výstup absolvuje minimum lidí, je cesta objektivně bezpečná. Postupně se aklimatizujeme během treku údolím Syltran. V rámci treku vystoupíme také na vrcholy Mukal 3899 m nebo Čatkara 3888 m. Severní basecamp se nachází ve výšce 3100 m a odtud povedeme výstup. Postupně zbudujeme výškové tábory C1 a C2 a pokud budou přát podmínky, vystoupáme až do nejvyššího bodu Evropy. Celkový čas výstupu z BC je 3 - 4 dny.
AKCE
25. 7. - 5. 8.
Řecko

Mytikas
2 918 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

San Marino

Monte Titano
755 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Severní Irsko

Slieve Donard
849 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Skotsko

Ben Nevis
1 344 m

ZDOLÁNO!

Ben Nevis, tento název pochází ze skotské gaelštiny ze slov Beinn Nibheis. Obvykle je překládán jako Zlomyslná hora. Každoročně je cílem nejen mnoha turistů, ale také horolezců. Jeho západní a jižní svahy se zvedají 1 200 m na asi 2 km ode dna údolí Glen Nevis a představují nejdelší a nejprudší svahy v celé Británii. Ben Nevis je nejvyšší horou celého Spojeného království. Leží v pohoří Grampiany, přezdívaném též Britské Alpy.
Výstupová trasa - Koňská stezka, zbudovaná v roce 1883 (známá také jako Ben Path), zůstává dodnes nejjednodušším a nejoblíbenějším způsobem výstupu. Výchozím bodem je parkoviště u farmy v Achintee v nadmořské výšce pouhých 20 m. Z toho je jasně patrné, že se nejedná o nějakou lehkou procházku, ale poctivou celodenní tůru s převýšením přes 1300 m. Navíc, díky své poloze blízko pobřeží oceánu je zde taky poměrně nevyzpytatelné počasí. Výstup na Ben Nevis určitě patří k poctivým položkám na našem seznamu. Celkový čas výstupu je 4 - 5 hod. 
AKCE
26. 5. - 5. 6.
Slovensko

Gerlachovský štít
2 655 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Slovinsko

Triglav
2 864 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Srbsko

Midžur
2 169 m
Optáte-li se Srba na nejvyšší vrchol jeho země, velmi pravděpodobně začne mluvit o Djeravici – nejvyšší hoře Kosova, která leží na hranicích s Albánií. Srbsko a několik dalších zemí totiž Kosovo jako samostatný stát neuznává, nicméně většina států EU jeho nezávislost schválila. V současnosti se tedy oficiálně uvádí jako nejvyšší hora Srbska Midžur v pohoří Stará Planina. Stará Planina se táhne napříč Bulharskem asi 550 km od srbských hranic po Černé moře. Midžur je horou dvou tváří. Zatímco z jihu, západu a východu je to mírný travnatý svah, ze severu se nachází strmé skalní útesy, které lákají horolezce.
K výstupu na Midžur se užívají dvě výstupové trasy. Podstatně delší je trasa z vesnice Topli Do. Kratší a snadnější z obou tras začíná u horského hotelu Babin Zub (1577 m) odkud vede značená trasa až na vrchol (2,5 hod.). Náš výstup povedeme touto kratší trasou a absolvujeme ho v rámci výpravy Nejvyšší balkánské vrcholy.

AKCE
2. - 14. 7.
Španělsko

Pico del Teide
3 718 m

ZDOLÁNO!Výstup plánujeme na rok 2019/2020

Švédsko

Kebnekaise
2 098 m
Kebnekaise je jednou z nejhůře dostupných nejvyšších hor evropských států. Nachází se v pohoří Skandy asi 150 km za polárním kruhem. Nejbližší osada Nikkaluokta je vzdálena zhruba 26 km. Aby se k ní člověk vůbec přiblížil, musí nejprve projít skrz mokřady plné komárů, překonat pár divokých horských toků a vzdálenost 19 km, až dorazí k chatě Kebnekaise fjallstation. Na tuto etapu je nutné si vyhradit samostatný den a rozdělit tak celý výstup do 2 - 3 dnů.
Odtud začíná teprve samotný výstup. Varianty výstupu jsou dvě. Jedna (východní) vede nebezpečnou stezkou, místy zajištěnou ocelovými lany, která vede nejprve přes ledovec Bjorlings a poté přes firnový most nastupuje do stěny Kebnekaise. Druhá trasa (západní) má zcela jiný charakter a je bez technických obtíží. Trasa je zdlouhavá a vede přes mezivrchol Vierranvárri (1 711 m) a dvě sedla. Celkový čas výstupu (západní trasou z chaty) je 6 hodVýstup absolvujeme v rámci akce Nejvyšší skandinávské vrcholy!
AKCE
7. - 22. 6.
Švýcarsko

Dufourspitze
4 634 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020

Ukrajina

Hoverla
2 061 m

ZDOLÁNO!

Hoverla se nachází v pohoří Černohorské poloniny. Toto pohoří charakterizují hluboké lesy, které jsou dosud útočištěm vlků, medvědů, rysů i zubrů, a holé zaoblené vrcholky s vysokohorskými pastvinami, salašemi a stády dobytka. 
Nejpopulárnější výstupová trasa vede od starého rekreačního centra Zaroslyak (1330 m), je dlouhá 3,8 km a zabere nám zhruba 2,5 hod. Další možností výstupu na Hoverlu je v rámci přechodu celého hřebene Černohorské poloniny. Obě tyto varianty se v roce 2018 chystáme podniknout! Termíny a další info nalezneš v odkazu AKCE. 
AKCE
13. - 18. 2.
AKCE
8. - 17. 6.
Wales

Snowdon
1 085 mVýstup plánujeme na rok 2019/2020