1. 10. - 6. 10. 2024
7 990
více
1. 10. - 6. 10. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Přechod Rumunské Rodny

Na hřeben se pomalu vrací sníh, ale hory stále kypí životem. Ranní jinovatka možná ještě zastudí, ale odpolední slunce nám vše vynahradí.

Expedice #1175
6 dnů1. 10. - 6. 10. 2024
Evropa, BalkánRumunsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5
Hřebenovka rumunské Rodny se nám za těch pár let co sem jezdíme nesmazatelně vryla do paměti. Učarovala nám jak svými drsnými zimními podmínkami, kdy zde teploty klesají až k -30 °C a hřeben je zasypán tlustou přikrývkou sněhu, tak i letní pohodou na nádherných horských pastvinách. Podzim na Rodně stále překypuje životem. Zatímco dole ve vesnicích může být stále teplo, není výjimkou, že se hřebeny přes noc můžou pokrýt vrstvou sněhu. Bačové pomalu vyklízejí salaše a ženou svá stáda dolů do údolí a na meteostanici pod nejvyšším vrcholem se pomalu chystají lyže...

Rumunská Rodna

Hřeben Rodny se táhne jako vyšší a ostřejší bráška Maramureše kousek pod hranicemi s Ukrajinou. Vzhledově by ti nejvíc připomínal třeba Malou Fatru, pouze delší a větší. Hřebenovka vede po krásném odkrytém hřebeni pokrytém drsnou trávou. V zimě se tento kraj promění v ráj skialpinistů, v létě je hřištěm pro všechny, kteří milují daleké rozhledy a impozantní trasy. Vyšlapaná pěšinka míjí nespočet pyramidových dvoutisícovek. Místní klub turistů tu navíc vystavěl krásné a moderní bivaky, které nám dopřejí pohodlí, pokud nás chytne špatné počasí.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě. Podzimní noci na hřebeni můžou být chladné, klidně můžeme čekat i mrazíky. Pokud ale vyjde počasí, přes den se zase vyjasní a klidně půjdeme v tričkách. Rozhodně ale nesmíš podcenit tepelný komfort v noci.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Na akci nám nehrozí žádná zásadní rizika. Největší neznámou je podzimní počasí, které může z přechodu hor udělat nejkrásnější zážitek z roku, nebo náročnou akci pro tvrďáky. Výhodou hřebene Rodny je možnost ústupu do údolí každý den, kde můžeme program alternativně upravit, pokud by se horách stále držela zima.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Rumunska stačí pouze občanka. Přesto doporučujeme pas, aby měl každý dva doklady. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Cesta povede přes Maďarsko až do Rumunska. Záměrně se kvůli bezpečnosti a pohodlí vyhýbáme nočním přejezdům.

Ubytování

Spát budeme ve stanech, které si poneseme s sebou. Na hřebeni je ale několik nedávno postavených přístřešků, které jsou krásně zpracované a nabídnou přístřeší celé skupině. Minimálně dvě noci v nich strávíme. Poslední noc strávíme ve stanech vedle horské chaty, u které si můžeme rozdělat oheň a oslavit poslední večer.

Stravování

Veškeré jídlo si poneseme s sebou na zádech. Vařit si budeme na plynových vařičích. Doporučujeme vzít si stravu na trek s sebou z domu. Po sestupu z hřebene se podíváme i do civilizace a můžeme se odměnit ochutnávkou místní kuchyně v některé z hospůdek.

Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

V brzkých ranních hodinách vyrazíme z Brna naším expedičním vozem směr Bratislava a dále po pohodlných maďarských dálnicích přes Budapešť až do Rumunska. Tady se propleteme malými silničkami vinoucími se podél pohoří Maramureš až do Borsy, kde u zvonice roubeného kláštera necháme auto stát a vyrazíme zdolávat první výškové metry k meteostanici pod vrcholem Pietrosul Rodnei. Spát budeme ve stanu u krásného horského plesa.

2. den

Hned vystoupáme na vrchol Pietrosul Rodnei (2303 m n.m.), od kterého se táhne krásný odkrytý hřeben Rodny, který nám bude domovem na pár dalších dní. Pokud nám to pošlape, dojdeme dnes po hřebeni přes vrcholky Rebra a Repede až k nově postavenému přístřešku v sedle La Carti. V krásně upraveném přístřešku můžeme strávit noc se střechou nad hlavou.

3. den

Užijeme si nejkrásnější část hřebenovky. Trasa se houpe z jednoho vrcholku na druhý a nabízí úžasné výhledy jak na samotný hřeben, tak na protější Maramureš a hranici s Ukrajinou. Dnes dojdeme pod vrchol Gargalau, kde čeká další přístřešek postavený před pár lety, který nám opět poskytne pohodlné zázemí.

4. den

Východní část hřebene Rodny se od té západní nijak neliší, stále zůstává krásná. Zdoláme minimálně 8 dvoutisícovek, kolem kterých se táhne vyšlapaná pěšinka. Na pozdní oběd si odpočineme v malém přístřešku pod vrcholem Ineu. Pokud nám zbydou síly, vyběhneme na lehko na krásnou pyramidu Vf. Ineut s dokonalou výškou 2222 m n. m. a sejdeme k horskému plesu Lacul lala Mare, kde si postavíme stany a strávíme noc.

5. den

Dojdeme pohodovým travnatým hřebenem až do sedla Rotunda. Tady si postavíme stany u horské chaty a zatímco průvodce vyrazí pro auto, rozděláme si oheň a odměníme se točeným pivem i nějakou dobrotou opečenou nad ohněm. Strávíme tu poslední večer na Rodně.

6. den

Zabalíme všechno do auta a sjedeme dolů do vesnice Borsa. S trochou štěstí tu můžeme narazit na rušný trh s pravou balkánskou atmosférou. A pokud dnes zrovna neotevře, minimálně si tu můžeme koupit jídlo a pití na cestu domů, na kterou se záhy vydáme. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.
ukázat další dny

Tvůj průvodceExpe Tým

Skvělá parta
Odpovědnost
Profesionalita
Komunita

Zatím není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno však jisté je - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Víťa nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Detail průvodce
Honza Bořil

Garant výpravy

Honza Bořil

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Ubytování u chaty na konci treku (bude-li chata otevřená pak v chatě)
 • Zajištění organizace, průvodce a příspěvek na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.