27. 7. - 16. 8. 2022
40 000
více
27. 7. - 16. 8. 2022
Již proběhlo

Výstup na Chan Tengri (7 010 m) - PLNO

Každoroční klubové expedice jsou pro nás opravdovými speciály.

Expedice #747
21 dnů27. 7. - 16. 8. 2022
AsieKyrgyzstán, Kazachstán
9Účastníků
Náročnost
5 z 5

Každoroční klubové expedice jsou pro nás opravdovými speciály. Na takových akcích můžeme vyrazit za dobrodružstvím, které je na hranici naší představivosti i schopností a posunout se zase o kousek dál. Proto takové výpravy stojí na vrcholu pomyslné pyramidy klubových akcí. Jejich hlavním cílem je prožít něco výjimečného, více poznat sebe sama a vrátit se v pořádku domů. Proto je plánujeme je stejně, jako bychom realizovali naše vlastní projekty a organizujeme je bez nároku na jakýkoli zisk, nebo odměnu. Naopak se snažíme naše členy podpořit. Expedice organizujeme pro naše aktivní členy, tedy pro kamarády, se kterými jsme už ledacos prožili a víme, že se můžeme jeden na druhého spolehnout. V minulosti jsme jich podnikli už celou řadu: Přechod jezera Khovsgol, Výstup na Muztagh Ata, nebo první osmitisícovku klubu Gashebrum II.

Vzhledem k tomu, že osmitisícová parta si po loňském výstupu na Gashebrum dává pauzu, cílem letošní expedice bude menší horský bráška, sedmitisícová pyramida Chan Tengri (7 010 m). 


Chan Tengri 7 010 m

Majestátní žulová pyramida, jejíž název v překladu znamená "Pán nebes" je nejvyšším vrcholem Kazachstánu a hned po Pik Poběda tady druhým nejvyšším vrcholem Ťan Šanu. Její typický pyramidový tvar a prominence ji předurčila k tomu, aby byla považována za jednu z nejhezčích hor světa. Zároveň se jedná o nejseverněji položenou sedmitisícovku na planetě, což samo o sobě představuje pořádnou výzvu. S polohou se pojí turbulentně měnící se počasí a relativně krátké okno v roce vhodné k pokusu o vrchol. Vrchol Chána patří do skupiny snow leopard, sedmitisícovek bývalého sovětského svazu. I proto je to relativně navštěvovaný kopec s řadou výstupových tras. My se pokusíme o zdolání vrcholu Solomatovou cestou ze severní strany. Tato dnes normální výstupová cesta ze severu je sice technicky náročnější (5b), ale zato dobře zajištěná fixními lany. 

Můžeme si slibovat idylické rozhledy z vrcholku a pohodové počasí při výstupu, ale k velehorským expedicím patří (a v oblasti Chan Tengri obzvlášť) i pravidelný sníh, vítr a jiné rozmary počasí. Všechny strasti a útrapy výstupu ale dají dohromady koktejl těch nejlepších zážitků a překonání, které si s sebou poneseš ještě dlouhou dobu. Být účastníkem této expedice neznamená jenom škrábat se po fixu nahoru. Už od začátku budeš součástí příprav a plánování. Zažiješ, jaké je chystání takových výprav z první ruky a od prvního letu vrtulníkem do BC, přes první aklimatizační výstupy až po návrat do Prahy zakusíš všechno, co taková expedice obnáší.

A teď vážně, co tě čeká?

Není toho málo. Několik společných potkání ještě před odletem a poctivá fyzická příprava před akcí. Po příletu do Kyrgyzstánu přesun do tábora At-jailoo a přelet vrtulníkem do základního tábora na ledovci Inylček, který se na dva týdny stane naším domovem. Přímo na úpatí hory postavíme stany a začneme s aklimatizařními výstupy na Pik Čapajeva. Během výstupu se budeš pohybovat samostatně, i když ve spojení vysílačkou se zbytkem skupiny a bude na tobě vydržet fyzickou i psychickou nálož, kterou si pro nás hory připraví. Dostaneme do těla, ale když se všechno vydaří, uvidíme vrcholky Ťan Šanu, i rozlehlé kazašské stepi z vrcholku dokonalé pyramidy. 

5
5
Galeje
Náročnost
Výzvy daleko nad rámec každodenního života

Jsem zastánce toho, že výstupy na vysoké hory nejsou ani tak o fyzičce, jako o vůli a aklimatizaci. Samozřejmě, nepřízeň počasí, hluboký sníh nebo jiné špatné podmínky mohou výstup zhatit. Ale když si toto odmyslíš, tak si troufám říci, že výstup na Chána je relativně dosažitelnou výzvou, díky zafixované cestě i supportu z basecampu. Samozřejmě je dobré mít skvělou fyzičku, a to už z toho důvodu, kdyby nastal problém abys měl rezervy nebo aby sis to více užil. Náročnost a bezpečnost budu s každým účastníkem konzultovat osobně. 

zobrazit více
Přehled náročností

Pro koho je expedice určená

Expedice je přísně výběrová. Základní a nepřekročitelné pravidlo je, že se může hlásit jen Aktivní člen. Co to obnáší a jak se stanu aktivním členem zjistíš ZDE. Další podmínkou je předešlá zkušenost s výškami aspoň 5000m+. Přednost budou mít určitě ti členové, kteří se účastnili nějaké předešlé vysokohorské expedice Expedition Clubu. Počet míst na Expedici je omezený na 3-4 aktivní členy. 

Jednou z podmínek účasti je dostatečná aklimatizace účastníků na 4 000 m už před odletem. Dalsí z možností je účastnit se některé z našich výprav v Kyrgyzstánu, třeba Ťan Šan, nebo Výstupy na Alaji nebo po vlastní ose strávit před odletem alespoň 2 noci nad 4 000 m v Evropě či jinde.

Bezpečnost

Na horách - Výstup na 7 000 m horu je vždy nebezpečný. Riziko představují trhliny na ledovci, skalní terén i laviny. Je nutné mít skvělé znalosti o výstupové trase a možných alternativách, stejně jako být připravený na možné zlomy v počasí a nouzové bivaky. Velikým rizikem bude výšková nemoc a špatné počasí. To je ale v rukou osudu. V Kyrgyzstánu funguje záchranná služba vrtulníkem, jejíž využití bude součástí balíčku, který zaplatíme před vstupem do BC. Spolu ve skupině budeme mít k dispozici vysílačky a Expedition Club tomu navíc napomůže satelitním zařízením.

Mimo hory - Kyrgyzstán je bezpečnou zemí. Podnikáme tu nejednu výpravu už řadu let a troufám si tvrdit, že tu dobré zkušenosti vždy zastínily ty špatné. 

Víza a režim vstupu

Jedná se spolkovou akci Spolku Expedition Club International z.s. IČ: 057 09 741 Každý účastník expedice musí být člen Spolku. Expedice není komerční. Jsme si na ni rovni a každý má svůj úděl pevně v rukách. Všem je jasné, že Expedition Club zaštiťuje organizaci, logistiku a teoretické znalosti. Na Chanovi se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. I když se Tom bude účastnit itineráře cesty, půjde výstup s Vámi a bude se snažit eliminovat veškerá rizika, celou dobu jdete sami za sebe! V Alpách platí základní a jednoduché pravidlo. Vzal jsi peníze? Vzal! Tím pádem jsi za skupinu odpovědný. Tady to ale neplatí.

Doprava

Letecky po ose Praha - Biškek. Upřesníme podle aktuálně výhodných letů. Cena cca 10 000 Kč. Z Biškeku se přesuneme maršrutkou do Karakolu a odtud jeepy k ledovci Inylček. V rámci balíčku, který zaplatíme agentuře v BC nás odtud čeká přelet vrtulníkem až do BC a později zpět.

Ubytování

Stravování

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy budeme společně konzultovat na osobní schůzce. Po materiální stránce můžeme počítat s pomocí klubu a využití našeho vybavení (satelitní telefon, stany, ...). Nutná bude kvalitní zimní vybavení a samozřejmě horolezecký výstroj.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

1. - 2. den: Letecký přesun na trase Praha/Vídeň - Biškek a přesun maršrutkou do Karakolu.

3. den: Přejezd do tábora At-Jailoo na hraně ledovce Inylček a přesun vrtulníkem do BC.

4. - 18. den: Aklimatizační výstupy do C1 a C2 na Pik Čapajeva. Odpočuinek v BC a pokus o výstup Solomatovou cestou až na vrchol Chan Tengri. Harmonogram nám budou určovat především naše síly, vytrvalost a rozmary počasí. 14 dní by mělo být dostatečným prostorem pro dobrou aklimatizaci i nejedno okno dobrého počasí. V případě rychlého úspěchu můžeme BC opustit dříve a vymyslet dodatečný program v Kyrgyzstánu.

19 - 20. den: Přesun vrtulníkem na základnu Karkara. Následný návrat přes Karakol do Biškeku a zpět do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceTom Cimr

Srdcař
idealista
instruktor
horolezec

Největší srdcař, který do klubu vkládá to nejlepší ze sebe, za každou cenu. Expe je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tom patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se horským vůdcem UIAGM a od roku 2022 je tomuto snu o pořádný krok blíže - stal se oficiálně adeptem na horského vůdce!

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Na opravdové expedici jsme si všichni rovni. Jedeme jako tým, každý je zodpovědný za sebe a zároveň každý za všechny. Klub akci organizuje zadarmo a i zástupce klubu bude dotovaný z klubových peněz! Zaplatíš si jenom svoje náklady a na společné náklady se složíme. A jelikož se realizace expedice neodvíjí od počtu účastníků, pokud budu mít k sobě aspoň dvě dobrodružné duše, tak se akce pojede! Více o tom, jak fungují expedice ZDE

Co je v ceně

Na akci si platíš pouze svoje náklady, popř. se složíme na společné výdaje. Ze strany Expedition clubu je akce čistě nekomerční, stejně jako průvodce jede na expedici bez nároku na odměnu. Odhadovaná cena zahrnuje:

  • Místní agentura a zajištění vrtulníkové dopravy do BC, využití basecamu, služeb místní záchranné služby a doktora (malý/velký balíček stojí 1 400 / 2 400 USD)
  • Místní dopravu z Biškeku do At-Jailoo a zpět
  • Veškeré ubytování v hostelech (záleží na finálním harmonogramu a počtu dní strávených v BC)
  • Satelitní telefon s neomezeným tarifem zpráv

Co není v ceně

  • Letenku
  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Účastníci kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.

Ještě váháš?