9. 11. - 22. 11. 2024
27 990
více
9. 11. - 22. 11. 2024

Srí Lanka - cestování a surf

Srí Lance se zaslouženě říká "Perla Indického oceánu"

Expedice #1139
14 dnů9. 11. - 22. 11. 2024
AsieSrí Lanka
10Účastníků
Náročnost
2 z 5

Pokaždé, když kousneš do štrúdlu nebo si dáš perník, jíš kousek Srí Lanky. Ostrova, který je zásobárnou koření pro celý svět a téměř výhradním dodavatelem skořice. Ostrova, kterému se zaslouženě říká "Perla Indického oceánu", což si uvědomují i cestovatelé, kteří Srí Lanku zakrátko zařadí mezi nejpopulárnější místa jako Thajsko nebo Bali. Než se tak stane a místní vymění pěstování pepře a vanilky za provozování plážových rezortů, je ten správný čas se sem zajet podívat.

Srí Lanka je ostrovem s největším počtem volně žijících slonů indických na světě, místem, kde si ze stromu utrhneš čerstvý banán a napiješ se z kokosového ořechu. S místními uvaříme nejedno kari, nalovíme ryby a sklidíme pár kilo čajových lístků na plantáži. Ukážu ti buddhistické chrámy včetně nejposvátnějšího místa, Chrámu Buddhova zubu. Přejdeme vnitrozemská pohoří vlakem a vylezeme na Little Adam’s Peak a Ella Rock. Chci ti taky ukázat, že surfování je super sport, a tak pojedeme na pár dní do domečku u oceánu, kde tě místní instruktor naučí surfovat. Čeká tě pohoda u oceánu - palmy, písek a taky spousta zábavy, ale i námahy na surfu!

Co zažiješ?

Zjistíš, jak vypadá koření před tím, než se zpracuje - občas to je překvapení, protože finální produkt znáš dost dobře, ale jak třeba vypadá pepř, než se dostane do pepřenky, nebo skořice, než se z ní stane hnědá trubička ve svařáku, to je dost často záhada. Na Srí Lance je super, že si můžeš projít zahrady, kde se koření pěstuje. Společně s naší známou Ruwandi zajdeme natrhat pepř, mrkneme na vanilkové lusky, zajdeme ke stromu, který plodí hřebíček, nebo mrkneme na navrtaný kaučukovník, ze kterého teče latexové mléko... A potom, co vše nasbíráme, si vyrobíme vlastní směs kari z kořene kurkumy, pepře, zázvoru, kari lístků a dalšího - to už bude na tobě, protože každá směs je jiná. Co si nameleš, to si taky sníš, protože s Ruwandi budeme vařit několik super místních jídel, které si pak taky sníme :)

Cejlonský čaj - to je pojem, Srí Lanka je čtvrtým největším světovým producentem čaje, což je na tenhle relativně malý ostrov docela mazec. Je super projíždět krajinou, která je nádherně zelená, a dívat se na sběračky čajových lístků, jak na kopcích pokrytých čajovníky trhají každý den jen pár horních listů, které se pak suší a vyrábí se z nich skvělý čaj. Pak se zajdeme podívat, jak se čaj zpracovává, a samozřejmě si dáme šálek toho nejlepšího čaje přímo na plantáži.

A jdeme surfovat! Nebudu ti nic nalhávat - je to dřina, ale ten pocit, když se postavíš na prkno, vlna tě veze, vítr ve vlasech a úsměv na rtech - paráda! Západy sluníčka v oceánu, který je nádherně teplý, mořské želvy, co si kolem tebe jen tak plavou, zatímco čekáš na tu správnou vlnu, a večer grilovačky, na kterých si můžeš užívat skvělé tuňáky a krevety - to je to, co ti chci ukázat!

2
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety

Tato akce je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Celá výprava je poměrně pohodovou záležitostí, nejnáročnějšími úseky je výstup na Ella Rock a Little Adam´s Peak – ale obecně se dá říct, že to je cca jako vylézt na Lysou horu. Surfování je zábava - ale zadarmo taky rozhodně není :-)

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Srí Lanka je bezpečná země a místní jsou naprosto v pohodě a přátelští. Pozor si musíš dát v přírodě na hady - ale za těch 14 dní na 99 % žádného ani nezahlídneš :) 


Víza a režim vstupu

Pro vstup na Srí Lanku aktuálně nejsou potřeba víza - to se ale může změnit (vízová povinnost byla přerušena a čeká se, zda tento stav zůstane nebo bude opět obnovena). Pokud by víza nakonec byla potřeba, jde si je zajistit přímo při příletu na letišti za poplatek 40 USD.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B, na zvážení je očkování proti břišnímu tyfu a vzteklině. Očkování zde ale není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE. Já osobně bych doporučila naočkovat žloutenku - ta se hodí i u nás. Tyfus a vzteklinu si rozmyslete každý sám, nutné to není.

Doprava

Doprava letecky, letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Nicméně kdybys chtěl, můžeš si výlet prodloužit podle libosti. Na místě se budeme přepravovat převážně tuk-tuky, vlaky, autobusy a pár kilometrů ujdeme také pěšky - tuhle dopravu máš v ceně (krom tuk-tuků, které používáme na krátké vzdálenosti a které platíš sám - ale je to pár korun :-))

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát v hostelech, na plantážích, v guest housu u sloního útulku a taky v horském městečku Ella. Prostě všude možně :-) Druhou půlku výletu strávíme v surfařském domečku u pláže. Koukni na video, ať si uděláš představu.


Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování - to znamená, že si jídlo kupuješ sám. Není třeba z domu tahat konzervy a vařiče, neboť ve srílanských obchodech nenajdeš moc jídel, která by sis mohl uvařit. To ale ničemu nevadí, protože stravování v restauracích vyjde na levný peníz a najdeš zde širokou nabídku pochoutek ze srílanské kuchyně. Takže nic netahej, všechno si koupíš na místě - je to levné, zdravé a dobré.


Vybavení a půjčovna

Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet.

2. den

Přílet do Colomba, kde se potkáme na letišti, přesun do Kandy v centrální části ostrova. Ubytování, seznamovací večírek a odpočinek v hostelu v centru města.

3. den

Tenhle den věnujeme Kandy – Kandy je totiž hlavní kulturní město Srí Lanky. K pochopení mentality místních a fungování ostrova je potřeba znát trošičku jeho historii, takže spolu navštívíme nejposvátnější místo buddhismu – Chrám Buddhova zubu, bývalý královský palác a zajedeme taky do botanické zahrady podívat se na nejtěžší ovoce světa, projít se pod eukalypty a pozorovat opice a kaloně. Večer si dáme pohodu s výhledem na západ sluníčka a místním pivkem :-) Nocleh v Kandy.

4. den

Odjezd stopem nebo vlakem do Matale – to je oblast, kde se pěstuje koření – vanilka, pepř, hřebíček, skořice atd. Půjdeme do zahrady za mou známou Ruwandi, která tu pěstuje koření, to si sami nasbíráme a společně z něj uvaříme místní jídla = čeká tě cooking class :-) Odpoledne pak přejedeme dodávkou do Rambukany, kde přespíme kousíček od sloního útulku.

5. den

Ráno tě čeká návštěva sloního útulku - ten se zaměřuje na záchranu slonů, kteří se stali obětí pašování - jsou tady slůňata, která našli celníci na hranicích a zabavili je pašerákům; jsou tady sloni, kteří měli být používáni na práci, ale byli příliš agresivní nebo jsou už příliš staří, a tak je chtěli majitelé utratit, a jsou tady také divocí sloni, kteří byli vyčleněni ze stáda nebo byli zraněni - jako například slon Thilak, který má jen tři nohy, protože šlápl na minu. Půjdeme se podívat na to, jak se sloni koupou - vždy dvakrát denně je nechají na dvě hodinky koupat se v řece a to je asi ten nejlepší zážitek - dívat se na ně, jak si to užívají. Zajdeme se taky podívat na výrobnu papíru ze sloního trusu a pak už zamíříme do nejvýše položeného města Srí Lanky a centra pěstování čaje - Nuwara Eliya.

Odpoledne dorazíme do Nuwara Eliya ve výšce téměř 2000 m n. m., projdeme si Viktoriiny zahrady a dáme si dobré jídlo.

6. den

Ráno pro tebe mám překvapení - dokonce dvě :-) A pak už tě čeká procházka k Lovers Leap - vodopádu, ke kterému se projdeme přes čajové plantáže. Zajdeme přímo do továrny na zpracování čaje, kde zjistíš, jak se z lístků čajovníků stává čaj, který ráno piješ. Na oběd zajdeme do top indické restaurace a pak sedneme na vlak a projedeme si nejkrásnější železniční trasu Srí Lanky z Nuwara Eliya do Ella - spousta tunelů, mostů a nádherné výhledy na hory a čajové plantáže. Nocleh v Elle.

7. den

 Ráno vyrazíme na Ella´s Rock - trek, který nás zavede na parádní vyhlídku. Odtud pak budeme pokračovat a vylezeme na Little Adam´s Peak - a pokud bude dobré počasí, uvidíš až ke břehům oceánu. Pak si zajdeme na zasloužený oběd a na most Nine Arch Bridge - jedno z nejfotografovanějších míst Srí Lanky. Odpoledne nás už čeká cesta dodávkou do Weligamy - na pobřeží - k oceánu - na pláž! :-) Nocleh v surf housu, kde zůstaneme až do posledního dne.

8. den

Dopoledne tě čeká úvodní lekce surfování – teorie, abys věděl, co se po tobě bude ve vodě chtít a co máš dělat. Odpoledne pak vyrazíš na první lekci v oceánu. Lekce trvá vždycky 2 hodiny a vracet se budeš úplně vyčerpaný - slibuji :-) Pokud nechceš zkoušet surf, můžeš jít místo toho na lekce jógy.

9. den

Dopoledne možnost zajezdit si sám (procvičit, co jsi se naučil na minulé lekci). Při individuálním surfování dostaneš doporučení, kde si půjčit surf - není to drahé. Odpoledne proběhne lekce s instruktorem. Večer pak uděláme společnou grilovačku - připravím pro tebe svoje slavné krevety na grilu a taky tuňáka a další dobroty.

10. den

Nemůžeš být ve vodě pořád, občas je dobré si dát pauzu, aby se ti všechno uleželo v hlavě. Takže dopoledne vyrazíme na výlet do Galle - podle mě nejhezčího města na Srí Lance. Odpoledne si můžeš individuálně zajít na surf anebo se mnou můžeš vyrazit na lekci jógy - chodím do buddhistického kláštera nad pláží a stojí to za to.

11. den

Dopoledne tě čeká lekce s instruktorem. Odpoledne můžeš jít trénovat a pak bude přednáška o surfování + surf videa pro inspiraci. Večer ti doporučuji zajít na ajurvédskou masáž v džungli - můj známý Lasanthe dělá skvělé masáže. Nejlepší je nechat se namasírovat a pak si dát bylinkovou koupel v jeho vaně uprostřed džungle a koukat na hvězdy.

12. den

Dopoledne surfování s instruktorem a odpoledne výlet na čajovou plantáž nebo hadí farmu - jestli chceš zjistit, jaké to je dráždit hada bosou nohou, tak tady máš možnost :-) Večer můžeme na jógu a můžeme si udělat další grilovačku.

13. den

Dopoledne můžeme na výlet lodí. Odpoledne bude soutěž v surfování - tady můžeš ukázat, co jsi se naučil a vyhrát skvělé ceny! :-) Následuje západ sluníčka na útesu, večeře a party na pláži.

14. den

Dopoledne snídaně na domečku. Transport na letiště vlakem nebo busem. Odlet do ČR. Pokud chceš, můžeš na domečku bez problémů zůstat.

15. den

Přílet do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceMartina Podhůrská

Novinářka
fotografka
hledačka pokladů
milovnice pizzy

Marťa má slabost pro pouště, hory a pizzu. Baví ji cizí jazyky a roadtripy, často kouká na svět skrz foťák, s radostí vstává na východy slunce a snad není země, kam by ji to nelákalo. Vždycky říkala, že až vyroste, bude jako dobrodruh Nathan Drake.

Detail průvodce
Honza Bořil

Garant výpravy

Honza Bořil

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě krom tuk-tuků
 • Půjčení surfu na surfové lekce
 • 4x 1,5 hodiny surfových lekcí s místním instruktorem (anglicky)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu na Srí Lanku
 • Vízum = 35 USD. Na místě stojí vízum 40 USD.
 • Vstupy
 • Doporučuji ti mít cca 5000 Kč na útratu (vstupy, jídlo, suvenýry atd.) Záleží, jak moc budeš utrácet...

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.