11. 2. - 4. 3. 2025
35 990
letenka cca 20000 Kč
více
11. 2. - 4. 3. 2025
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Cesta kolem Afriky, NA ROVNÍK!

Togo, Benin, Nigérie, Kamerun, Rovníková Guinea a Gabon. Přejedeme rovník po vlastní ose. Tvé vlhké cestovatelské sny dojdou naplnění, katarze zaručena. Země, kam Expe odmítlo vypsat klasický zájezd a tak tam jedeme pod hlavičkou spolku, jako objevitelská expedice! Vstříc rovníku!

Expedice #1144
22 dnů11. 2. - 4. 3. 2025
AfrikaGhana, Kamerun, Togo, Benin, Nigérie, Rovníková Guinea, Gabon
5Účastníků
Náročnost
2 z 5

Není mnoho "overlanding" etap, které jsou průjezdné, ale zároveň ostré jako břitva. Každopádně, toto je jedna z nich. Ale proč se strašit... že to není Kokořínsko, je jasné každému. Hledejme raději příležitosti. A že jich je! Kromě vedra, neustálého rizika malárie a neskutečné byrokracie, nás čekají výjimečné země.  Zkrátka... je co vidět, je co zažít. Tenhle výlet je jen pro tvrďáky a zkušené africké cestovatele, věřím, že si to užijeme!

Pro koho je výprava určena?

Filip se rozhodnul v letech 2025 - 2026 objet ve spolupráci s Expedition Clubem kolem dokola Afriku. Ve starém Land Cruiseru, ve voze s vysokou průchodností terénem a vždy pouze v šesti členech posádky! Pokud Ti to přijde lákavé, můžeš i ty! Na každé z unikátních etap se tak k Filipovi přidá pět dobrodruhů. Podrobný itinerář výpravy není možné sestavit, ale jeho hrubý nástřel nalezneš v sekci programu. Na výpravu hledám především zdatné cestovatele, kteří mají expedici co nabídnout. Plusem k přihlášce jsou tak zkušenosti s opravou aut, znalost cizích jazyků, zdravotnické vzdělání, nadstandardní odvaha a podobně. 

Cíl expedice

Cíl je jasný. Dojet do Gabonu a zvládnout další část na naší cestě do Jihoafrické republiky. Tomuto cíli podřídíme vše. Připrav se na to, že se budeme pohybovat ve státech se sporadicky fungující státní správou, které mají problémy s chudobou, kriminalitou, nízkou životní úrovní a nedostatkem zdrojů. Tyto problémy s sebou běžně nesou jeden nešvar - korupci, nepředvídatelnost a nejistotu. Ale i to je jeden z důvodů, proč se sem vydáváme. Chceme vystoupit z naší bubliny a vidět na vlastní oči, že ne všude lidé žijí v materiální hojnosti a komfortu západní civilizace. Zvládnout dlouhou cestu je velká výzva. V tomto případě je to opravdu výprava do míst, která nejsou pro každého. Místy i výprava do míst, kam nikdo nechce.

Bezpečnost a odpovědnost

Togo, Benin, Rovníková Guinea a Gabon - Malé až střední riziko

 

Nigérie, Kamerun - Značně nejisté

 

Expedition Club s Filipem vypisují tuto expedici jako jedinečnou možnost, jak Ti umožnit podívat se do těchto oblastí, a tak bys to měl brát. Nabízíme Ti příležitost zažít něco jedinečného, neopakovatelného a vystoupit ze své komfortní zóny. Nemůžeme ovšem nést odpovědnost za bezpečnost a hladký průběh expedice, protože v těchto končinách nejde nic 100% garantovat. Tak to je a musíš to respektovat. Poskytujeme ti otevřeně všechny informace, které máme k dispozici, zbytek si ale musíš rozhodnout sám/a. Sledujeme především tyto servery - ZDE, ZDE a ZDE. Pokud máš zájem o účast na této expedici, předpokládáme už nějakou míru samostatnosti a i schopnost individuálně vyhodnotit rizika, zda je pro Tebe výprava vhodná.  Expedice se účastníš na svou plnou vlastní zodpovědnost. Jedeme jako tým, každý je zodpovědný za sebe a zároveň každý za všechny! Celá akce je spolková, viz odstavec Legislativa. 

2
+
5
Turista
Náročnost

Fyzická náročnost, nízká... Komfort, minimální... Hlavní nápor bude na tvé sedací svaly a psychiku.

zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Všechny země v rámci této etapy po nás vyžadují víza a my se pokusíme všechny vyřídit předem online.

 

Na tuto výpravu je povinné očkování proti žluté zimnici! Také ti doporučujeme obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Zdraví máš jenom jedno! Bližší informace o očkování najdeš ZDE.

 

Velké téma na tomto úseku je malárie, které se budeme detailně věnovat v informacích před výpravou.

Doprava

Oficiální start Expedice je v Ghaně, kam se všichni účastníci dopraví letecky. Filip bude s autem čekat na letišti v Accře, pokud ale nebude pít pivo na hotelu. Což je pravděpodobné. Vy si ale poradíte. Expedice odstartuje následující den.

Expediční kára

A jakým autem že pojedeme? Toyota Land Cruiser 100, 4.2 TD, 150 kW. Proč zrovna toto auto? Tenhle typ vozidla považujeme za největšího držáka, který si s celou trasou hravě poradí. Cokoliv, co se nedá opravit kladivem, je v Africe skoro bezcenné. Místní mechanici si nedokážou poradit s moderní elektronikou a při první poruše by auto bylo takřka nepoužitelné. Auto bude na cestu dobře připravené. Zároveň nebudeme ověšeni expedičními vylepšováky a samolepkami. To přenecháme načančaným expedicím, které končí již v Dakaru. Důležitá je pro nás v Africe nenápadnost. 

Ubytování

Během cesty na jih se budeme chtít zdržovat v hotelech, u místních, na zemi na pumpách, prostě všude tam, kde budeme chráněni a budeme si moct dopřát trochu luxusu - sprchu, jídlo atp. Primárně nechceme spát venku na divoko, ale je pár míst, kde to bude příjemné a využijeme toho. Bereme s sebou stany, tenký spacák a karimatku. V Kamerunu při výstupu na kopec budeme spát taky v horské chatě. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Stravovat se budeme cestou převážně v místních podnicích, tím pádem si nebudeme brát jídlo z Česka. V neobydlených částech samozřejmě z vlastních zásob, které budeme společně doplňovat na tržnicích. V autě bude k dispozici velká plynová bomba s vařičem, např. na ranní čaj, kávu nebo na uvaření jídla. Klíčové bude dobře se zásobit na delší úseky hlavně vodou! Určitě doporučuji si vzít z Česka nějaké záchranné tyčinky a oplatky. Vaření jídla na vlastním vařiči je bráno spíše jako železná rezerva pro někoho, kdo trpí silnými průjmy nebo jinou nemocí.

Vybavení a půjčovna

Na tuto výpravu nepotřebuješ nic extra. V autě nebude příliš mnoho prostoru navíc, budeme cestovat jako tým, nikoliv jako skupina jednotlivců a tomu je potřeba uzpůsobit i výbavu.  V autě budou erární stany, karimatky, varná konvice, čaj, káva, hrnečky. Společné budou také základní hygienické potřeby. Tekuté mýdlo, zubní pasta, prací gel, toaletní papír a dezinfekce. Společná bude i lékárnička. Samozřejmě si vezmi vlastní léky, které užíváš běžně, plus ty na průjem a základní léky.

 

Každý účastník má povolené zavazadlo striktně se držící maximálních rozměrů 45x30x20cm, libovolné váhy. Velký foťák vždy maximálně jeden ve skupině, v rámci etapy. Tato nezvyklá opatření mají dva hlavní důvody. Za prvé, ať máme v autě přehled a prostor a nebereme si zbytečnou výbavu (ono toho do Afriky opravdu není mnoho potřeba). Za druhé, ať neztrácíme spoustu času věčným přehrabováním a hledáním věcí v batozích či kufrech a základní věci sdílíme ve společném uspořádaném prostoru. Vycházím z mých již celkem solidních zkušeností cestování nejen v Africe.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací akce. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd. Spolek zajišťuje jenom vozidlo a organizaci! Organizátor akce bude po celou dobu s Tebou, poskytne Ti své zkušenosti a teoretické znalosti, ale pouze jako doprovod, ne jako průvodcovské služby. Výpravy se tudíž účastníš na svoji vlastní zodpovědnost. Jejím účelem není výdělek, ale pouze projet tuto trasu a zároveň pokrýt náklady s tím spojené. 

Trasa

Přesnou trasu budou společně plánovat účastníci expedice.

Co cestou uvidíš?

Expedice nemá oficiální program. Vládneme pouze trasou kudy pojedeme, nástřelem toho co po cestě vidět a odvahou dosáhnout maxima. Realita však může dopadnout z mnoha důvodů dost jinak než jaký je plán. 

1. -21. den

V Togu samozřejmě vzpomeneme na fakt, že se po rozpadu Rakousko - Uherska skoro stalo Československou kolonií. V Togu jsou také velmi silně přítomná původní africká náboženství, včetně voodoo, takže na trhu bude na co koukat.

 

V Beninu zase omrkneme jedno z největších vodních měst na světě (ne, nebudeme tu psát, že se jedná o africké Benátky, protože se nejedná). Budeme se snažit zajíždět do vnitrozemí, byť ne zcela k hranicím s Burkina Faso.

 

V Nigérii zase běžný cestovatel vůbec ani nevyjde z radosti, protože po několika letech jsou otevřené hranice této obří a lidnaté země, takže se vlastně obejde i bez památek a přírody. Stačí se prostě držet oceánu, rychlého pruhu a zmizet co nejdříve do Kamerunu.

 

V Kamerunu nás čeká výstup na nejvyšší horu celé západní Afriky (4.095 m n.m.) - již jsme tam byli ZDE, NP Mefou, kde uvidíme šimpanze i gorily (jen v rezervaci), ale také si užijeme oceánu na Longi beach. Nejkrásnější pláži Kamerunu.

 

Rovníková Guinea nám pak umožní přejet legálně hranice do Gabonu a tam už si můžeme jen vybrat, zda se vydáme pozorovat slony na pláži Loango, vyrazíme na vodopády řeky Ivindo nebo se budeme jen tak válet a regenerovat.

 

Zkrátka... je co vidět, je co zažít a přesto to bude opravdu jen pro tvrďáky a zkušené africké cestovatele, věřím, že si to užijeme!

 

22. -41. den

Na tuto etapu volně navazuje její další, opět velmi náročná část přes Kongo, DCR a Angolu do Namíbie - všechny podrobnosti najdeš - ZDE.

- 0. den

Této etapě předchází expedice Cesta kolem Afriky, BRÁNA NA JIH  - všechny podrobnosti najdeš - ZDE.

ukázat další dny

Tvůj průvodceFilip Vítek

Otec
storyteller
kamarád
tahoun skupiny

Za ty roky jsme toho s Filipem v Expeditionu zažili opravdu hodně. Výstup na Gasherbrum II (8035m), vylezli jsme na Muztagh Atta (7556m), přešli zamrzlé jezero Khovsgol v Mongolsku, absolvovali šílenou jízdu autem přes mauritánskou poušť až do Ghany nebo prošli krajinou ledních medvědů na Špicberkách. Teď se Filip pouští na svoji ultimátní expedici - objet celou Afriku.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Cena expedice se skládá ze 2 složek. Celkem Tě expedice vyjde na cca  50 000 Kč + letenky, víza a jídlo.

 

        1) Fixní složka = Mimořádný členský příspěvek  - Cena za Tvoji účast na expedici, která se platí předem = 35 990 Kč.  Viz "Co je v ceně".

 

        2) Variabilní složka -   Náklady na tuto expedici nejdou přesně odhadnout, dokud trasu neprojedeme. Budeme se tedy na veškeré společné náklady v průběhu expedice skládat. Filip bude všechny společné výdaje platit a na konci výpravy to spravedlivě podělíme počtem účastníků, a to každý zaplatíme. Viz variabilní cena na místě. Odhadujeme to na 15 000 Kč/osoba

Co je v ceně

 • Koupě kvalitního expedičního vozu. Jeho kompletní revizi a přípravu na cestu. Potřebné úpravy, přepis na organizátora atd.
 • Komfort malé skupinky - celkem nás bude 6 i s Filipem
 • Opravy vozidla během cesty a riziko spojené s vozidlem
 • Carnet de passage pro vozidlo, zařízený předem v ČR  a pojištění vozidla.
 • Zajištění zkušeného organizátora včetně jeho nákladů = Filip Vítek
 • Práci mou a mých kolegů, včetně pracně získaného know-how
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vaření, mapy, výbava ve vozidle atp.)

Co není v ceně

 • Variabilní cena na místě - viz 3. odstavec
 • Jídlo a individuální pojištění
 • Leteckou dopravu (nyní cca 20000 Kč)
 • Víza cca 15000 Kč
 • Vstupy do NP a rezervací

Variabilní cena na místě

 • ubytování
 • palivo
 • místní permity za vozidlo
 • úplatky
 • další nenadále výdaje na cestě
 • Odhadujeme to na 15 000 Kč/osoba

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Účastníci kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.