6. 3. - 12. 3. 2025
13 990
letenka cca 3000 Kč
více
6. 3. - 12. 3. 2025

Přeběh Mallorky

Pokud si myslíš, že je Mallorca jedním z nejpropařenejších míst v Evropě, tak… máš asi pravdu. Na druhou stranu má pravdu taky ten, kdo nazývá Mallorku běžeckým rájem!

Expedice #1205
7 dnů6. 3. - 12. 3. 2025
EvropaŠpanělsko
10Účastníků
Náročnost
3 z 5

Dá se tu celoročně běhat v kraťasech a místní hory táhnoucí se po celém severozápadním pobřeží nemají chybu! Pohoří se jmenuje Serra Tramuntana, je zapsáno na seznamu UNESCO a z jedné strany na druhou ho spojuje dálková trasa GR 221. Tato stezka začíná ve vesnici Sant Elm, končí v městečku Pollença a celkově délka trasy má 120 kilometrů s 5 000 metry převýšení. Jelikož jsou městečka rovnoměrně rozeseta zhruba každých 25 kilometrů, jedná se o ideální místo na vícedenní přeběh! 

Minulý rok jsme zde pořádal běžecký kemp a místní hory mě naprosto učarovaly. Pohoří je protkáno fotogenickými stezkami, které vedou rozkvetlými sady a výhledy na blankytně modré moře. Někoho dokáže překvapit, jak je relativně krátké pohoří Serra Tramuntana pestré. Chvíli klopýtáte po kamenných pěšinkách, jindy kličkujete tajuplnými vesničkami a po pár minutách se zase motáte v rozkvetlém mandloňovém sadu. Na své se zde přijde každý nadšenec do horského běhání a stačí Ti při tom jen 5 dní dovolené. Jdeš do toho s námi?

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují.

Denní dávky budou mezi 18 – 33 kilometry s více než 1 000 m převýšením v technicky náročném terénu. Tahle výprava je určena minimálně středně pokročilým horským běžcům. Za 5 dní zdoláme 120 km / 5 000 m. Koukni pro představu na videa pod tímto textem. Kopce nahoru se chodí pěšky a běží se volně po rovině a z kopce. Není to tedy tak, že by se celou dobu jen a pouze běželo. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán. 

zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Ke vstupu na Mallorcu je nutný buď občanský průkaz nebo pas.

Doprava

Poletíme z Vídně přímým spojem do Palma de Mallorca. Letenka není součástí ceny výpravy a k 6. 5. stojí se zavazadlem 3 000,- Kč. Na start treku a následně zpět se dostaneme pomocí autobusu.

Ubytování

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí hostelů, penzionů nebo horských chat. Stan se spacákem nebudeš potřebovat :-) První a poslední noc se spí v Palmě na stejném ubytování, kde si necháš všechny civilní věci v úschově a následující den se vyráží již pouze s běžeckým batohem. Po dokončení přeběhu se vrátíme zpět od Palmy na naše první ubytko a věci si vyzvedneme.

Zajistíme pro Tebe ubytování na následujících místech:
1. noc - Palma de Mallorca
2. noc - Finca Ses Fontanelles
3. noc - Esporles
4. noc - Sollér
5. noc - Lluc
6. noc - Palma de Mallorca

Jídlo

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce. Je potřeba počítat s tím, že jídlo v restauraci vyjde i s pitím na cca 25 EUR a snídaně cca 10 EUR. 

Vybavení

Budeš potřebovat cca 15 litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. 

Trail Adventures

Tato výprava se organizuje ve spolupráci s Trail Adventures, což je čistě běžecká odnož Expedition clubu pod vedením našeho dlouholetého průvodce Ondřeje Šviráka. Jako jediný v republice dělá běžecké akce "expedičního" stylu a většina jeho výprav je do míst, kam by ses sám běhat nevydal. Tyhle akce skvěle spojují fyzický výkon a autentického poznání lokální kultury. Často totiž spíme u místních lidí a člověk má tak šanci poznat danou destinaci v nepřikrášlené podobě. Nejedná se o běžecké soustředění, ale o běžeckou dovolenou. Nikdo na Tebe nebude kulit oči, když si dáš večer pár pivek a neprotáhneš si nohy. Zákazů a příkazů si v pracovním shonu užije až až a od akcí Trail Adventures můžeš očekávat svobodu a psychický relax. 

Co cestou uvidíš?


1. den

Odlet z Vídně do Palma de Mallorca. Odjedeme na ubytko, kdy si necháme věci a vyrazíme prozkoumat město. Večer si dáme seznamovací večeři a pár pivek u moře. Jen bacha, ať to s pitím moc nepřeženeš!

2. den

Ráno se autobusem přesuneme do městečka Port d'Andratx, odkud GR 221 startuje. Úvodní etapa bude ve znamení úchvatného výhledu na ostrov Dragonera. Stezka se klikatí nad mořem a občas z té parády zapomene koukat pod nohy. Na to pozor, je to tu samej šutr a skvěle si tak na začátku sezony zlepšíš techniku! Začátek trasy stoupá až k vrcholu Puig d'en Ric (319 m) a následuje seběh do vesnice Sant Elm. Následuje druhé stoupání do výšky 470 metrů a zbytek trasy je buď po rovině nebo mírně z kopce. Příjemná úvodní etapa!

20 km, ↑ 1 150 m, 4,5 hod.

3. den

Úvodní třetinu druhého dne budeme opět lemovat mořské pobřeží a vychutnáme si výhledy na blankytně modré moře. Proběhneme vesničkou Estrellencs a Banyalbufar a odtud již zamíříme do vnitrozemí, kde nejdříve strmě vystoupáme do sedla Coll des Pi a zaženeme žízeň v městečku Esporles, kde strávíme další noc.

27 km, ↑ 1 300 m, 5,5 hod.

4. den

Že už Tě pomalu bolí nohy? Tak to si je protáhneš úvodním výstupem na vrchol kopce Mola de sa Comuna (714 m) a seběhneme do horského městečka Valldemossa. Pokud si však ráno nedokážeš představit bez ranní kávy, zde si ji můžeš naplno vychutnat. Zbytek dne se budeme pohupovat nahoru a dolu, než dorazíme do romantického města Sóller. Sollér je populární hlavně díky starému dřevěnému vláčku a pomerančovými sady. Už sis někdy trhal pomeranč za běhu? Že ne?! Nejvyšší čas to napravit! Jedná se sice o nejdelší etapu celého přeběhu, ale máme na její realizaci celý den.

33 km, ↑ 1 600 m, 7 hod. 

5. den

Čtvrtá etapa bude tou nejtěžší. Nebudu Ti mazat med kolem pusy - tohle bude záhul! Začínáme téměř v nule a musíme se dostat do 1 200 metrů. Malebným údolíím se dostaneme k přehradnímu jezeru Cúber. Jedná se o rezervoár pitné vody, takže na koupání zapomeň. Nemusíš být smutný. Při stoupání do nejvyššího bodu (sedla Coll des Prat) se vykoupeš ve vlastní šťávě, takže o nic nepřijdeš! :-) Odtud je to jen kousíček do kláštera Lluc postaveného ve 13. století, kde strávíme další noc.

27 km, ↑ 1 700 m, 6,5 hod.

6. den

Závěrečná etapa bude už jen za odměnu. Cestou do čtyři kilometry vzdáleného sedla Coll de sa Font vystoupáme veškeré převýšení dnešního dne a odtud už to bude jen seběh. Proběhneme mandlovými sady a než se nadějeme, budeme posledních pár kilometrů před městem Pollença. Ani to nebolelo, že? Dáme si za odměnu oběd, sedneme na bus a přejedeme do hlavního města Palma de Mallorca. Zde se ubytujeme, dáme sprchu, převlečeme se do čistého a vyrazíme do víru města.

18 km, ↑ 300 m, 3 hod.

7. den

Podle času a chuti prozkoumáme hlavní město. Navštívíme katedrálu Panny Marie, koukneme na maurský palác Almudaina a ochutnáme věhlasné dobrůtky v 100 let starém pekařství Forn Teatre. Pokud budeme mít čas, skočíme na Oliver market a dáme si rozlučkový coctail v jednom z místních vyhlášených barů. Pak už se přesuneme na letiště a vyrazíme domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.

ukázat další dny

Tvůj průvodceExpe Tým

Skvělá parta
Odpovědnost
Profesionalita
Komunita

Zatím není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno však jisté je - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Víťa nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Zajištění průvodce
 • Všechna ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenka
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.