Silvestr na běžkách ve Femundsmarce - PLNO

Termín 27. 12. 2021 - 04. 01. 2022
Odjezd27. 12. v 7:00 z Brna
DestinaceNorsko
Číslo akce729
Účastníků8
Cena14 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Koluje ti v žilách ta zvláštní touha, která člověka táhne na sever? Už jsi někdy cítil mrazení v zádech když se ti nad hlavou poprvé objeví polární záře? Femundsmarka je zapadlým koutem Norska, kde se všechny tyto sny můžou proměnit v realitu. Mohli bychom o tomto koutu země povídat dlouho ale lepší je to prožít! Vezmeme tě pod nejvyšší vodopád Švédska Njupeskar, pod kterým strávíme noc s výhledem na zamrzlou masu ledu, oslavíme Silvestra v roubené chaloupce na farmě, která chová soby a taky si vyzkoušíš, jaké to je strávit jednu noc na mrazivých planinách Femundsmarky. Především se ale chystáme na běžky. Podél hranice se Švédskem tu místní obyvatelé protahují dlouhé kilometry běžkařských stop na kterých pronikneme na jednodenních výletech až do nitra Femundsmarky. Večer se pak vždy ohřejeme u krbu s dobrým jídlem na farmě Valdalen Gard. Uvidíš tu, jak Sámové chovají stáda sobů a jak vypadají jejich oslavy Nového roku.

Malá ochutnávka z minulého roku


Náročnost 2+

Většinu času strávíme na jednodenních běžkařských výletech. Jejich délku přizpůsobíme společné domluvě. Není taky problém, aby výkonnější podnikli delší výlety samostatně, protože se vždy budeme vracet do tepla, nebo k autu a trasy jsou krásně značené.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Markéta Peggy Marvanová

Holka, co se ráda směje a podniká ty nejdelší extrémnější cesty nejen na kole. Markéta Peggy Marvanová se zcela vymyká škatulkám. Nejen svou povahou, nýbrž i sportovními výkony. Při prvním pohledu byste neřekli, že pro tuto malou blondýnku, budou závody na 24 hodin či 1000 mil s nadsázkou řečeno příliš krátké. Dokončila a později i vyhrála nejdelší MTB závod světa The Great Divide Race na 4500 km přes celé USA. Jako první člověk dokončila 1000 kilometrů dlouhou výzvu za polárním kruhem. Své největší sportovní výzvy navíc spojuje s velkými charitativními sbírkami. Mrkni na její web a instagram, stojí to za to! 

Málokdo si to ještě pamatuje, ale Peggy v roce 2014/2015 průvodcovala jedny z prvních výprav klubu, takže je to čest jít ji zpátky ve svých řadách :)

Facebook Web peggy6595@gmail.com 776396818 Reference

Doprava

Pojedeme autem. Je to kus cesty, ale my si ji v obou směrech rozdělíme nočním trajektem, kde si odpočineme a protáhneme nohy. 

Ubytovaní a stravování

Celkem 4 noci strávíme v plně zařízené roubené chaloupce na farmě Valdalen Gard. Čeká nás tu teplo, praskající krb a milí lidé okolo, se kterými slavíme Silvestra. Jednu noc přespíme ve spacácích v otevřené chatce u vodopádu Njupeskar a na poslední noc tě Peggy vezme vyzkoušet opravdové zimní táboření na náhorní plošině Femundsmarky. Pro tuto noc s sebou vezmeme veliký stan s ohřívačem a s trochou štěstí budeme spát s polární září nad hlavou.

Stravovat se budeme z vlastních zásob, které doporučujeme vzít s sebou z domu, není ale problém se po cestě zastavit v nějakém obchodě a ochutnat nějaké místní speciality. Na Silvestra můžeme domluvit společnou večeři s místními, kteří připravují tradiční pokrmy z ryb, soba a místních borůvek. 

Výbava a půjčovna

Běžky, běžecké boty a hůlky. 4 dny totiž strávíme na jednodenních výletech přes hory a jezera na hezky upravovaných stopách. Běžkování taky uzpůsobíme zimní výbavu. Můžeš počítat s teplotami okolo -10 až .-15°C. Vezmeme s sebou taky teplé oblečení a spacáky kvůli poslední noci venku. Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Výbavu Vám samozřejmě můžeš zkonzultovat s průvodcem :)

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

14 990 Kč 

Cena

27. 12. 2021 - 4. 1. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místo a na místě + trajekt
 • 4x noc na zařízené chatě
 • Pronájem dvou expedičních saní, ohřívače a společenského stanu Hilleberg Altai XP
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Další společné vybavení
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Zapůjčení běžkařské výbavy
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den (27.12.): Potkáme se ráno v klubovně a vyrazíme na dlouhou cestu na sever. S více řidiči to do dalšího dopoledne zmákneme.

2. den (28.12.): Před polednem dojedeme do vesničky Morkret. Vytáhneme sáně a věci na dva dny a vyrazíme asi pět kilometrů vyzkoušet terén. Naším cílem bude Njupeskar - majestátní vodopád, nejvyšší ve Švédsku, který se touto dobou mění na zamrzlé ledové monstrum. Noc strávíme v chatičkách na jeho úpatí. 

3. den (29.12.): Ošaháme si trošku místní terén a uděláme si túru přes vrchol Rörsjöhön 944m. Vylezeme na  Potom se vrátíme k autu a zamíříme do Femundsmarky, kde v osadě Valdalen. Taky nás bude čekat vyhřátý srub, ve kterém budeme následující 4 noci bydlet a podnikat z něj túry.

4. den (30.12.): Podnikneme první běžkařský výpad do Švédska rovnou od chalupy. Podle domluvy zvolíme okruh 20 - 40 km dlouhý.

5. den (31.12.): Na běžkách přejedeme přes zamrzlé jezero Grövelsjön, na kterém se mrkneme do potopeného vraku německého bombardéru a přejedeme přes hory zpátky k chalupě. Večer společně oslavíme Silvestra s místními obyvateli s výbornou večeří a jejich tradicemi.

6. den (1.1.): Oklepeme se po oslavách a vyrazíme zase ven. Možností, kam vyrazit na běžky je hned několik.

7. den (2.1.): Zabalíme si věci a vyrazíme si vyzkoušet, jak to vypadá na polárních výpravách. Rozdělíme si věci do batohů a zapřáhneme za sebe polárnické saně a vydáme se pod stolové hory Elgahogna a Store-Svuku tvořící srdce národního parku. Noc strávíme venku. 

8. den (3.1.): Zabalíme stany, dáme si pořádnou snídani a okruhem se vrátíme k autu. Po polední vyrazíme na zpáteční cestu k Trelleborgu, kde se nalodíme na trajekt do Německa

9. den (4.1.): Cesta domů. Ve večerních hodinách příjezd do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.