10. 8. - 18. 8. 2024
22 490
letenka cca 10000 Kč
více
10. 8. - 18. 8. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Faerské ostrovy

Dramatické útesy vystupující z hlubin tyrkysově modrého Atlantského oceánu a strmé svahy mohutných fjordů porostlé trávou rozhodně lákají k prozkoumání.

Expedice #1166
9 dnů10. 8. - 18. 8. 2024
EvropaFaerské ostrovy
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Není tomu zas tak dlouho, co jsme poprvé objevili dechberoucí krásu Faerských ostrovů. Měli jsme jen letmé povědomí o skalnatém kusu pevniny v divokých vodách Severního Atlantiku a netušili nic o jejich kouzlu. O to větší překvapení pro nás byly! Nachází se mezi Skotskem, Islandem a Norskem. Toto severské souostroví se skládá z osmnácti ostrovů a pyšní se nejen krásnou přírodou, ale taky zajímavou historií. Mimo jiné byly Faerské ostrovy v 9.-10. století osídleny také norskými Vikingy a nyní jsou autonomní součástí Dánského království. Dramatické útesy vystupující z hlubin tyrkysově modrého Atlantského oceánu a strmé travnaté svahy mohutných fjordů přilákaly kdysi k prozkoumání Vikingy stejně jako dnes tebe. Ale nenech se zmást, tento ráj je více než 50x menší než Česká republika a v poměru 50000:80000 co do počtu obyvatel vedou ovce.

Tak trochu nadivoko

V malé skupince devíti dobrodružných duší budeme mít na ostrovech svobodu. Ostrovy projedeme ve vypůjčených autech, ale můžeme využít všechny možné dostupné dopravní prostředky. Čeká tě trajekt, podmořské tunely a pokud budeme mít štěstí na počasí, proletíš se i vrtulníkem. Chceme programu zachovat variabilitu, protože nás už pár návštěv naučilo, že s pevným plánem tady nepochodíš. Určí nám ho počasí, naše nálada a znovu počasí. Často se totiž z hodiny na hodinu rozhodně absolutně změnit. V takovou chvíli můžeme zapomenout na pevný harmonogram a přejet na jiné místo, ať si Faery užijeme na maximum. Kdekoli, kam přijedeme se necháme se přivítat místními lidmi, jejichž starodávný jazyk, zvyky a živoucí “life off the land” instinkty (které jim velí, jak ulovit či vypěstovat cokoliv pro vlastní obživu) nám připomínají, jak silná může vůbec lidská povaha být.


Tvou kuráž na výpravě neprověří tisíce výškových metrů v nohách, ale drsné severské podnebí. Dovolíme mu zocelit nás dešti a nesmírně silným větrem, díky kterému pravděpodobně okusíme, jaké to je, když prší směrem nahoru. Možná sis doteď nevážil suchého spacáku tolik, jak tomu bude na této výpravě. Odměnou za rudé tváře ošlehané větrem nám budou vodopády, ikonické majáky, neuvěřitelné výhledy a neminou nás ani malebné vesničky s domky, jejichž střechy jsou porostlé mechem. Slibuji, že na tebe dám pozor, až ti z těch panorámat bude padat brada!

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Jedná se o velmi bezpečnou destinaci, kde největší nebezpečí představují prudké změny počasí. Především déšť a mlha mohou pobyt venku velmi znepříjemnit.

Víza a režim vstupu

Na výpravu si prosím vezmi dva platné cestovní doklady (občanka, pas), abychom předešli nepříjemným situacím v případě ztráty. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.

Doprava

Letecky se dopravíme do města Sorvágur (cena okolo 10 000 Kč). Termín akce můžeme o den posunout v závislosti na vhodnému letu. Trasa: pravděpodobně Praha - Kodaň - Sorvágur. Na místě se budeme pohybovat ve 2 vypůjčených autech.

Ubytování

Po celou dobu budeme využívat placené kempy, ve kterých budeme spát ve vlastních stanech. Volné spaní na Faerech není dovoleno. Kempy jsou klasicky vybavené sprchou, dostupnou elektřinou a dalším zázemím. Kempy mají  většinou velkou společenskou místnost pro trávení společných večerů.

Stravování

Jídlo řešíš sám za sebe, určitě využijeme možnost ochutnat místní speciality, ale budeme si taky na místě vařit sami v kempech. Kempy jsou vybavené a mají kuchyňky. Na místě si koupíme plynovou bombu, kdybychom si náhodou na útesu s výhledem chtěli udělat čaj nebo kafíčko. Průvodce ti poradí, co s sebou z domu vzít a co ne.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na ZDE.

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Jelikož jsou Faery známé pro své proměnlivé počasí, musíme mu přizpůsobovat program. Pokud bude na jihu ostrova mlha, pojedeme na sever atp. Proto, i když je program jasně daný, můžeme dny přeházet a program jet v jiném pořadí. Všechno je kousek, takže to není problém.

1. den

Odlet z České republiky přes Kodaň na Faerské ostrovy. Na letišti na ostrově Vágar si vyzvedneme auto a vyrazíme na trek Trælanípa kolem jezera Sørvágsvatn včetně vodopádu Bøsdalafossur, který se vylévá do moře. Spaní v kempu. První den se přizpůsobí příletu

2. den

Hned druhý den se přesuneme z Vagáru na ostrov Mykines. Nestává se to často, ale někdy se kvůli počasí stane, že se na ostrově  můžeme seknout. A to je přece lepší ze startu, ať nám neuletí zpáteční letadlo :-) Rovněž nám to poslední 2 návštěvy nevyšlo kvůli počasí :-( Pokud nám to dopřeje počasí poletíme vrtulníkem (budeme-li mít smůlu, přejedeme trajektem). Uvidíš skálu, které se přezdívá kamenný les, staré majáky a osady. Přespíme na ostrově v kempu. 

3. den

Ráno přeletíme vrtulníkem zpět do Vagáru, popř. pojedeme trajektem. Dnešní den začneme neznačeným hikem na místo zvané Dunnesdrangar, které je TOP! Poté přejedeme do vesničky Bour kde jsou domky s travnatou střechou a když je vidět, jsou boží výhled na  útesy Drangarnir. Přejezd do Gasadálúr a procházka k vodopád Múlafossur, který padá z útesů do moře v místě jako ze severských bájí. Když budeme mít štěstí, zahlédneme papuchálky hnízdící v útesech. Spaní v kempu

4. den

Navštívíme Hvalvík, kde se nachází nejstarší dřevěný kostel na Faerech a pravděpodobně tam poprvé uvidíme faerské stromy. Poté se rozdělíme. Jedna skupina přejedem do nejsevernější vesnice Faerských ostrovů Tjørnuvíku. Po cestě zastaví u nejvyššího vodopádu ostrovů - Fossá. Druhá skupinka dojede do vesničky Saksun - nádherné vesnice s drobnými domky s trávou na střeše. Poté si v půlce 7 km dlouhého treku  vyměníme klíčky od auta. Cestou zpět obhlédneme co  viděla druhá skupinka a sejdeme se opet v Hvalvíku. Spaní v kempu.

5. den

Přejedeme na hlavní ostrov Streymoy, kde si projdeme hlavní město Torshavn a jeho okolí. Nepojedeme nejrychlejší trasou, ale starou, vyhlídkovou cestou přes hory. V Torshavnu sídlí i faerská vláda v asi nejmenší budově parlamentu na světě :-) Navštívíme místní přístav, čtvrť Tinganes, pevnost Skansin, které dominuje vysoký maják, a podle počasí a přání klidně i národní muzeum. Potom přejedeme do města Kirkjubour, malou vesničkou s bohatou historií a se zachovalou středověkou katedrálou. Když nám to čas dovolí, projdeme i další místa. Spaní v kempu.

6. den

Vyrazíme směr  Klaksvík. Pojedeme dlouhým podmořským tunelem, v jehože středu je super kruhový objezd. Podle fronty na trajekt snad ještě zvládneme  hike “path of love” na Klakkur. Na trajekt mají přednost místní a proto je opravdu nutné tam být dost předem. Po přejezdu na ostrov Kalsoy dojedeme jednosměrnými tunely do vesničky Trollanes, odkud vyrazíme na krátký trek na známý maják Kallur. Večer strávíme ve vesničce Mikladalur.

7. den

Vrátíme se k trajektu a  přejedeme na hlavní pevninu.  Z Klaksvíku přejedeme na Vidareidi a vydáme se na trek na mis Enniberg. Svislá skalní stěna na Ennibergu dosahuje výšky 754 metrů nad mořskou hladinou.  Je tak druhým největším pobřežním útesem v Evropě a je zároveň nejsevernějším bodem celého souostroví. Trek je na faerské poměry celkem náročný, a proto některým bude stačit jen vrchol vrchol Villingadallsfjal. Cílem dnešního dne bude vesnice Gjóg. Tento zapadlý kout ostrovů ukrývá jedny z nejstarších usedlostí i krásný přírodní přístav, ikonickou průrvu, která je v noci osvětlená. Spaní v kempu.

8. den

Ráno podjedeme nejvyšší horu Slættaratindur (880 m) a přejedeme do vesnice Vestmanna na výlet lodí, který nás vezme do fjordů pod několikasetmetrové štíty. Tenhle výlet opravdu stojí za to ;) Na loďi si dáme rybu a budeme jen s otevřenou pusou koukat na ty výhledy. Zbylou část dne si necháme jako rezervu na věci, které jsme nestihli.  Večer přejedeme tam, kde jsme začali, do Midváguru do kempu. Poslední společný večer.

9. den

Odlet zpět do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceMatěj Štrunc

Herec
muzikant
básník
cestovatel

Matěj je skutečně renesanční člověk a k tomu veselá kopa. Neleze sice po osmitisícovkách, ani se neplaví po rozbouřených oceánech, ale dobrodružství má v krvi stejně jako my ostatní. Nejvíc ho to táhne na sever. Před lety podnikl spolu se Šperym odvážnou cestu do Pyramidy, jen tak ve dvou, s flintou na zádech a psem u nohy.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Pronájem dvou aut na ostrovech, naftu, poplatky za tunely a parkování + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování na místě (8x v kempu)
 • Let vrtulníkem na ostrov Mykines, v případě špatného počasí doprava trajektem
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, sim atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenka (cca 10 000,- Kč)
 • Poplatky za některé treky (na některých místech jsou treky zpoplatněny, protože vedou přes soukromé pozemky. Cena je okolo 200 DKK/trek, po cestě máme zpoplatněné 2. Vzhledem k variabilitě programu kvůli počasí a přáním skupiny jsou vyjmuty z ceny výpravy)
 • Výlet lodí Vestmann 325 DKK, vyjmuto ze stejných důvodů.
 • Jídlo
 • Individuální pojištění a případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.