30. 8. - 8. 9. 2024
19 490
více
30. 8. - 8. 9. 2024

Švédsko na seakajaku - souostroví Svaté Anny

Vůně moře, severská divočina rozprostřená na tisícovce malých ostrůvků.

Expedice #1154
10 dnů30. 8. - 8. 9. 2024
EvropaŠvédsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5
Mořské vlny, drsná severská divočina, pádlo v ruce a skořápka kajaku, která tě dělí od ledových vln. Opravdu? Může být! Ale Skandinávie nabízí i takové kouty, které přinesou spíš slunečné počasí, průlivy mezi ostrůvky, které chrání před vlnobitím i větrem a proplouvat mezi nimi je spíš romantickou pohodou. Proč si to neužít! Souostroví Svaté Anny tvoří bez přehánění tisíce ostrovů, mezi kterými se budeme proplétat. Díky mělkému moři a závětří, které ostrovy vytváří se v této oblasti nezvedají velké vlny a vítr tu kajakáře moc nepotrápí. Tato výprava je tak vhodná pro začínající kajakáře.

Výpravy na seakajaku

V lodi si povezeš vše potřebné, abychom se několik dní mohli toulat od ostrovu k ostrovu, netrápil nás hlad a žízeň a mohli jsme si svobodně vybrat, kde na večer zakotvíme a ohřejeme se u ohně na pláži. Možná nás vítr zavane k otevřené hospůdce, ale takových možností zase tolik není. Přeci jen je většina ostrůvků neobydlená. Prostě jenom my moře, kajak a švédská divočina. Pokud stále nejsi v obraze, pod seakayakem si představ asi pětimetrovou loď, ve které sedíš sám. Je uzpůsobený pro plavbu na moři, umožní ti lépe odolávat vlnám příboje a i přes jeho velikost je krásně ovladatelný. Do jeho útrob zabalíš všechno vybavení, které potřebuješ, a celé dny tak můžeš strávit na vodě. Větší skupina lidí na seakayacích je v pohybu po moři samostatná - může si navzájem pomoci i když se někdo zvrhne. Ideální je se naučit základům techniky pádlování na některé z jednodušších akcích, třeba v německém Spreewaldu, nebo na rakouských jezerech.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Už jsi někdy držel pádlo v ruce a zvládneš alespoň 15 kilometrů.

Už víš, jak mořský kajak vypadá a první kilometry máš za sebou. Nemusíš mít zkušenosti z moře, to se naučíme na této akci. Ale i jako začínající kajakář bys měl mít před akcí za sebou alespoň jednodenní výlet na přehradě, abys věděl, že zvládneš v kajku s přestávkami nějaký čas sedět. Veškeré vybavení, jídlo i vodu si povezeme v kajaku s sebou.

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Stejně jako hory je i moře nevyzpytatelné. Výprava je koncipována i pro začínající kajakáře, a proto je u jejího plánování kladen veliký důraz na bezpečnost. Budeme se pohybovat na moři v dohledové vzdálenosti od pevniny, navíc s veškerým vybavením, které je k takové plavbě potřeba. Průvodkyní na výpravě je Cupi, která má všechny potřebné kvalifikace a za sebou řadu zkušeností od teplých moří po severské fjordy.

Doprava

Expediční dodávkou z Brna do polské Gdyně, odkud se přeplavíme do Švédska nočním trajektem, aby si řidič (a vlastně všichni) pořádně odpočinuli. Seakayaky si povezeme na vozíku s sebou.

Ubytování

Spát budeme ve stanech nebo pod širákem na ostrovech. První noc před vyplutím přespíme v kempu se základním zázemím, poslední noc před odjezdem k trajektu také. 

Stravování

Každý se stará sám o sebe (nebo dle domluvy z kondičních projížděk po menších skupinkách). V lodi je dostatek místa pro běžnou „expediční“ stravu i něco navíc. Pitnou vodu s sebou vozíme v 5 litrových pet lahvích. Během plavby jednou doplníme pitnou vodu, ale jinak jsou tu k dispozici leda tak borůvky :)

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy ti zašle průvodce po potvrzení přihlášky. Počítej se základní outdoorovou výbavou, oblečením, stanem a vařičem. Na kajak se hodí mít nepromokavou bundu a boty do vody. S sebou si veškeré věci povezeme v nepromokavých pytlích uvnitř kajaků. Zapůjčení kajaku, vesty a lodních pytlů je v ceně výpravy. Pokud máš část výbavy vlastní, není to problém.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Ranní odjezd z Brna do polské Gdyně. Dlouhou cestu do Švédska si rozpůlíme nočním trajektem, ve kterém se pohodlně vyspíme.

2. den

Po noci na trajektu nám zbude jen pár hodin jízdy k souostroví Sv. Anny. Po cestě můžeme dokoupit zásoby anebo jen ochutnat něco ze švédské kuchyně. Odpoledne se na první noc ubytujeme v kempu. Dopřejeme si po cestě sprchu a trochu odpočinku. Podle nálady a počasí si na vodě ukážeme základní záchranné techniky.

3. - 7. den

Budeme se toulat mezi ostrovy kam nás vítr a vlny zanesou. Souostroví Sv. Anny tvoří více než 1000 drobných ostrůvků, které se pro nás stanou labyrintem, ve kterém můžeme libovolně kličkovat a vymýšlet trasu. Rozmanitost drobných kousků země, které nás budou chránit před vlnami Baltského moře je dech beroucí a žádný den nebude vypadat jako ten minulý. Sedmý den dopádlujeme zpět na pevninu a Cupi tě vezme na nejlepšího uzeného lososa v celém Švédsku.

8. - 9. den

Naložíme kajaky na vozík a zajedeme na srdcové místo - do Bullerbynu. Projdeme si vesničku, která byl předlohou pro Astrid Lindgrenovou. Přejedeme na jih do Karlskrony. Podle počasí a společné domluvy můžeme poslední den lehce upravit a ještě navštívit některá zajímavá místa po cestě, nebo si dopoledne zapádlovat mezi ostrůvky v okolí Karlskrony. Noční přejezd trajektem do Polska.

10. den

Brzy ráno se vylodíme v Gdyni a zamíříme zpět do Brna. Příjezd v odpoledních hodinách.

ukázat další dny

Tvůj průvodceTereza Cupáková

Vodačka
pohodářka
bojovnice se silami chaosu
vládkyně kanclu

Cupi už řadu let podniká výpravy na seakajacích v mnoha státech. Teplé proudy Středozemního moře zná jako své boty a pádlovala i na dalekém severu od Lofot po švédské Alandy. Kromě pádlování na kajaku a vymýšlení originálních seakajakových výprav se stará o chod našeho kanclu.

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškerou dopravu na místě a cestu zpět do ČR, vč. dvou cest nočním trajektem (V ceně není poplatek za kajutu - možnost dokoupit)
 • Pronájem vozíku na kajaky a dálničních poplatků s tím spojených
 • Pronájem mořského kajaku, vesty, nepromokavých vaků a veškerého dalšího vybavení
 • 1x ubytování v kempu
 • Zajištění licencovaného průvodce včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Námořní mapu oblasti
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Poplatek za kajutu při nočních přejezdech trajektem (dobrovolné - možnost dokoupení cca 2000,-)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.