11. 8. - 19. 8. 2023
10 990
více
11. 8. - 19. 8. 2023
Již proběhlo

Černá Hora - Bioč a Komovi

Krásná hluboká údolí lemují štíty ostré jako břitva, řeky jsou nádherné, modré, ale dravé. A mírumilovně a bezpečně se tváří samozřejmě i klasická balkánská rakija!

Expedice #960
9 dnů11. 8. - 19. 8. 2023
Evropa, BalkánČerná Hora
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Černá Hora je stát, kde lidem dodnes v krvi koluje balkánský temperament. Čeká tě nádherná, fotogenická, ale i drsná krajina. Krásná hluboká údolí lemují štíty ostré jako břitva, zdejší hory si svou vizáží zaslouží opravdový respekt. Řeky jsou nádherné, modré, ale dravé. A mírumilovně a bezpečně se tváří samozřejmě i klasická balkánská rakija - všudypřítomný alkohol pálený ze všeho, co se pálit dá. Drsný, ale nádherný kraj, drsní, ale dobrosrdeční lidé. Taková je Černá Hora, kterou ti chci ukázat.


Naším hlavním cílem bude pohoří Bioč, které je navštěvováno jen sporadicky a budeme pravděpodobně jediní, kteří se v něm budou nacházet. Vylezeme na nejvyšší horu Veliki Vitao (2 397 m. n. m.) a další 2 - tisícové krasavice. Veliki Vitao mi už nějaký ten pátek uniká, jelikož rozeklané štíty a velké vápencové stěny, kterými pohoři Bioč oplývá, významně ztěžují přístup. Po letošním létě máme už oblast dobře zmapovanou a výstupu nic nebrání. Druhé pohoří které navštívíme leží na pomezí Černé Hory a Albánie, jmenuje se Komovi. Toto menší pohoří rozhodně není žádné ořezávátko a patří do Top 4 celé Černé Hory. Ostré štíty tyčící se skoro do 2500 m nám zpříjemní dvoudenní pochod, při kterém se pokusíme vylézt na 2 vrcholy. Pohoří je menší bratr Proklatých hor, které se nachází hned vedle a budeme je mít jako na dlani. Aby toho nebylo málo, tak si v mezičase sjedeme na raftu jednu z nejkrásnějších řek celého Balkánu - Taru. Čekají tě opuštěné hory, spaní ve výškách okolo 2000 metrů, koupání v ledových horských bystřinách, ale taky pohodička u grilu a panáka rakije.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Černé hory stačí občanka. Přesto doporučujeme vzít si s sebou i platný cestovní pas. Pokud máš řidičák, vezmi jej také s sebou.

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme jednu z našich expedičních dodávek. Odjezd je z Brna. Na přesném času se domluvíme podle možností každého z vás, ale vyrážet budeme ve večerních hodinách. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Spát budeme 2x v guesthousu nebo apartmánu, 4x pod širým nebem. Stany a spacáky tedy s sebou.

Stravování

Jídlo si budeme zařizovat každý sám podle své chuti a potřeby :-) Po cestě bude možnost nějaké potraviny dokoupit, ale doporučuji vzít si i něco z domu. V přírodě si budeme vařit na plynových vařičích. V průběhu výpravy budeme určitě využívat možnosti někde se zastavit a dát si jídlo v restauraci. Ceny nejsou vyšší než ty české.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odjezd ve 21:00 hodin z Brna směr Černá Hora s přejezdem přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko. Dostatek svačin a trocha něčeho ostřejšího v placatce je velmi doporučeno :-)

2. den

Ranní příjezd do Černé Hory. První den si dáme náročném nočním přejezdu volnější. Ráno si zajdeme na dobrou pozdní snídani v městečku Bijelo Polje nebo Mojkovac. Poté se stavíme krátce v Monastiru Morača, ať máme taky trochu kultury. Odpoledne jsem si pro vás připravil výstup na náhorní plošinu Tresteni Vrh. Určitě nejostřejší vápencové reliéfy, co jste kdy viděli. Jelikož se jdeme na tento vrchol podívat poprvé, tak pokud bude cesta do sedla nesjízdná, projdeme si místo toho kaňon řeky Mrtvice. Večer dojedeme do pohoří Komovi, kde se ubytujeme v dřevěných chatičkách, kde po dlouhé cestě můžeme konečně vypnout dostat do sebe trochu rakije a ohřát se u ohně. Možností je ještě přespání v nedalekém městečku Andrijvica.

3. den

Od chatiček zamíříme vstříc dvoudennímu okruhu s výstupy na dva vrcholy. Prvním z nich a cílem tohoto dne je Kraljski Kom (2469 m n. m.). Dnes nás čeká 15k m, z toho 10 km na těžko s převýšením 500 m a 5 km nalehko s převýšením 600 m v rámci odbočky na vrchol Kraljski Kom. Přespíme na opačném konci Komovi v opuštěných salaších pod sedlem Carine.

4. den

Cílem dnešního dne je Božički Kom (2461 m. n.m.) Tato etapa je relativně krátká, ale úderná. Dnes nás čeká celkem 13 km. Z toho 8,5 km na těžko s převýšením 400 m a 4,5 km nalehko s převýšením 800 m v rámci odbočky na vrchol Božički Kom. Pak následuje zhruba hodinový přesun autem na břeh k řece Tara. Spaní ve stanu.

5. den

Dneska nás čeká velká paráda. Sjedeme na raftu asi 20 km úsek řeky Tary, jednoho z nejkrásnějších kaňonů na Balkáně. Nasnídáme se a už se jde na instruktáž. Vyzkoušení vybavení pro sjezd řeky, přesun autem k místu, odkud začíná sjezd (Brštanovica) pod taktovkou licencovaného instruktora. Užijeme si mrazivé koupání, prohlídku vodopádu nebo budeme jen koukat na okolní skalní stěny. Odpoledne si uděláme pohodu v podhůří Durmitoru u Černého Jezera. Doplníme zásoby a projdeme se k jezeru Zminje. Spát budeme v apartmánu v Žabljaku kde si zahrajeme v teple nějaké stolní hry nebo po domluvě a podle počasí v chatičkách u kterých si uděláme oheň.

6. den

Přesuneme se o 60 km dále k bosenské hranici do pohoří Bioč, kde se nachází naše cíle na příští dny. Odpoledne vyrazíme na pohodový trek na těžko k rozpadlým salaším, kde si připravíme nocleh a strávíme zde dvě noci.

7. den

Brzy ráno vyrazíme na lehko do hlubin pohoří Bioč. Naše trasa není v mapách zanesena, ale jedná se o přechod několika vrcholů po hřebeni, které vyústí na vrcholu Bioč 2297 m. n. m. Pokud půjde vše dobře, staneme i na vršcích Vrsta a Nož, odtud se pak vrátíme zpět ke stanům a přespíme na stejném místě. 

8. den

Dnešní cílem je Velike Vitao 2397 m. n. m. Nejvyšší hora pohoří a cenný skalp. Minulou výpravu nám vrchol unikl, jelikož jsme neznali přesně cestu. Teď už se nemusíte bát, cesta je jasná. Jelikož pohoří Bioč společně se Sutjeskou považuji za nejhezčí pohoří na Balkáně, rozhodně se můžete těšit na krásné výhledy. Odpoledne sbalíme stany a přesuneme se zpět k autu. Všechno hezké bohužel jednou končí. Okoupeme se u altánku v říčce a odjezd kolem Pivského jezera do Bosny, přes kterou vyrazíme zpět do ČR.

9. den

Příjezd domů okolo oběda.
ukázat další dny

Tvůj průvodceFilip Vítek

Otec
storyteller
kamarád
tahoun skupiny

Filip je nedílnou součástí Expedition Clubu už řadu let. Společně jsme zažili výstup na Gasherbrum II (8035m), vylezli na Muztagh Atta (7556m), přešli zamrzlé jezero Khovsgol v Mongolsku, absolvovali šílenou jízdu autem přes mauritánskou poušť nebo prošli krajinou ledních medvědů na Špicberkách. 

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 2x ubytování v chatičkách a guesthousu
 • Vstup do NP Piva
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Sjezd řeky Tary na raftech - 50 euro.
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?