26. 12. 2021 - 9. 1. 2022
22 490
více
26. 12. 2021 - 9. 1. 2022
Již proběhlo

Silvestr na Srí Lance - Poslední místo

Pokaždé, když kousneš do štrúdlu nebo si dáš perník, jíš kousek Srí Lanky.

Expedice #582
15 dnů26. 12. 2021 - 9. 1. 2022
AsieSrí Lanka
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Pokaždé, když kousneš do štrúdlu nebo si dáš perník, jíš kousek Srí Lanky. Ostrova, který je zásobárnou koření pro celý svět a téměř výhradním dodavatelem skořice. Ostrova, kterému se zaslouženě říká "Perla Indického oceánu", což si uvědomují i cestovatelé, kteří Srí Lanku zakrátko zařadí mezi nejpopulárnější místa jako Thajsko nebo Bali. Než se tak stane a místní vymění pěstování pepře a vanilky za provozování plážových rezortů, je ten správný čas se sem zajet podívat.

Srí Lanka je ostrovem s největším počtem volně žijících slonů indických na světě, místem, kde si ze stromu utrhneš čerstvý banán a napiješ se z kokosového ořechu – tedy pokud ho zvládneš otevřít :-) S místními uvaříme nejedno kari, nalovíme ryby a sklidíme pár kilo čajových lístků na čajové plantáži.

Vezmu tě na cestu do středu ostrova, pojedeme za mou známou do její zahrady s kořením, kde tě naučí vařit místní jídla z toho, co si sám natrháš. Ukážu ti buddhistické chrámy včetně nejposvátnějšího místa – Chrámu Buddhova zubu. Přejdeme vnitrozemská pohoří a vylezeme na  Ella Rock a taky projedeme nejhezčí úsek srílanské železnice, který se vine horským terénem posetým čajovými plantážemi.

A protože ti chci ukázat, jak super je surfování, pojedeme spolu na týden do domečku, který mám celoročně pronajatý. Mám tam velkou zahradu, gril, rostou tam kokosy, banány a pepř a je to kousek od pláže. Na místě tě spolu s místním instruktorem naučím surfovat, vybavení (surfy) i lekce ve vodě a na souši máš už v ceně :-) Takže tě čeká týden u oceánu - palmy, písek a taky spousta zábavy, ale i námahy na surfu!

Srí Lanka mě baví a teď je na čase se s tebou o tuhle zábavu podělit :-)

Co zažiješ?

Srí Lanka je ostrovem koření, takže konečně uvidíš, jak vypadá před tím, než se zpracuje - a věř mi, občas to je překvapení, protože finální produkt znáš dost dobře, ale jak třeba vypadá pepř, než se dostane do pepřenky na stole tvojí oblíbené restaurace, nebo skořice předtím, než se z ní stane hnědá trubička, co házíš do svařáku, to je dost často záhada.

Na Srí Lance je super, že si můžeš projít zahrady, kde se koření pěstuje. Společně s naší známou Ruwandi zajdeme natrhat pepř, mrkneme na vanilkové lusky, zajdeme ke stromu, na kterém roste hřebíček, nebo mrkneme na navrtaný kaučukovník, ze kterého teče latexové mléko... A potom, co nasbíráme potřebné koření, si vyrobíme vlastní směs kari z kořene kurkumy, pepře, zázvoru, kari lístků a dalšího - to už bude na tobě, protože každá směs je jiná. Každopádně, co si nameleš, to si taky sníš, protože s Ruwandi budeme vařit několik super místních jídel, které si pak taky sníme :-)

Cejlonský čaj - to je pojem, Srí Lanka je čtvrtým největším světovým producentem čaje, což je na tenhle relativně malý ostrov docela mazec. Je super projíždět krajinou, která je nádherně zelená, a dívat se na sběračky čajových lístků, jak na kopcích pokrytých čajovníky trhají každý den jen pár horních listů, které se pak suší a vyrábí se z nich skvělý čaj. Pak se zajdeme podívat, jak se čaj zpracovává, a samozřejmě si dáme šálek toho nejlepšího čaje přímo na plantáži.

A jdeme surfovat! Nebudu ti nic nalhávat - je to dřina, ale ten pocit, když se postavíš na prkno, vlna tě veze, vítr ve vlasech a úsměv na rtech - paráda! Západy sluníčka v oceánu, který je nádherně teplý, mořské želvy, co si kolem tebe jen tak plavou, zatímco čekáš na tu správnou vlnu, a večer grilovačky, na kterých si můžeš užívat skvělé tuňáky a krevety - to je to, co ti chci ukázat!

2
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Tato akce je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Srí Lanka je bezpečná země a místní jsou naprosto v pohodě a přátelští. Pozor si musíš dát v přírodě na hady - ale za těch 14 dní na 99 % žádného ani nezahlídneš :-) 


Víza a režim vstupu

Pro vstup na Srí Lanku aktuálně nejsou potřeba víza - to se ale může změnit (vízová povinnost byla přerušena a čeká se, zda tento stav zůstane nebo bude opět obnovena). Pokud by víza nakonec byla potřeba, jde si je zajistit přímo při příletu na letišti za poplatek 40 USD.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B, na zvážení je očkování proti břišnímu tyfu a vzteklině. Očkování zde ale není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE. Já osobně bych doporučil naočkovat žloutenku - ta se hodí i u nás. Tyfus a vzteklinu si rozmyslete každý sám, nutné to není.

Doprava

Doprava letecky, letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Nicméně kdybys chtěl, můžeš si výlet prodloužit podle libosti. Potkáme se v Colombu, kde vás budu čekat na letišti, protože na Srí Lance budu už od listopadu. Na místě se budeme přepravovat převážně tuk-tuky, vlaky, autobusy a pár kilometrů ujdeme také pěšky - tuhle dopravu máš v ceně (krom tuk-tuků, které používáme na krátké vzdálenosti a které platíš sám - ale je to pár korun :-))


Ubytování

Během naší výpravy budeme spát v hostelech, na plantážích, v guest housu u sloního útulku a taky v horském městečku Ella. Prostě všude možně :-) Druhou půlku výletu strávíme v surfařském domečku u pláže. Koukni na video, ať si uděláš představu. 


Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování - to znamená, že si jídlo kupuješ sám. Není třeba z domu tahat konzervy a vařiče, neboť ve srílanských obchodech nenajdeš moc jídel, která by sis mohl uvařit. To ale ničemu nevadí, protože stravování v restauracích vyjde na levný peníz a najdeš zde širokou nabídku pochoutek ze srílanské kuchyně. Takže nic netahej, všechno si koupíš na místě - je to levné, zdravé a dobré.


Vybavení a půjčovna

Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

1. den: Odlet.

2. den: Přílet do Colomba, kde se potkáme na letišti, přesun do Kandy v centrální části ostrova. Ubytování, seznamovací večírek a odpočinek v hostelu v centru města.

3. den: Tenhle den věnujeme Kandy – Kandy je totiž hlavní kulturní město Srí Lanky. K pochopení mentality místních a fungování ostrova je potřeba znát trošičku jeho historii, takže spolu navštívíme nejposvátnější místo buddhismu – Chrám Buddhova zubu, bývalý královský palác a zajedeme taky do botanické zahrady podívat se na nejtěžší ovoce světa, projít se pod eukalypty a pozorovat opice a kaloně. Večer si dáme pohodu s výhledem na západ sluníčka a místním pivkem :-) Nocleh v Kandy.

4. den: Odjezd stopem nebo vlakem do Matale – to je oblast, kde se pěstuje koření – vanilka, pepř, hřebíček, skořice atd. Půjdeme do zahrady za mou známou Ruwandi, která tu pěstuje koření, to si sami nasbíráme a společně z něj uvaříme místní jídla = čeká tě cooking class :-) Odpoledne pak přejedeme dodávkou do Rambukany, kde přespíme kousíček od sloního útulku.

5. den: Ráno tě čeká návštěva sloního útulku - ten se zaměřuje na záchranu slonů, kteří se stali obětí pašování - jsou tady slůňata, která našli celníci na hranicích a zabavili je pašerákům; jsou tady sloni, kteří měli být používáni na práci, ale byli příliš agresivní nebo jsou už příliš staří, a tak je chtěli majitelé utratit, a jsou tady také divocí sloni, kteří byli vyčleněni ze stáda nebo byli zraněni - jako například slon Thilak, který má jen tři nohy, protože šlápl na minu. Půjdeme se podívat na to, jak se sloni koupou - vždy dvakrát denně je nechají na dvě hodinky koupat se v řece a to je asi ten nejlepší zážitek - dívat se na ně, jak si to užívají. Zajdeme se taky podívat na výrobnu papíru ze sloního trusu.

Odpoledne přesun do městečka Ella - nádherné výhledy na hory a čajové plantáže. Nocleh v Elle.

6. den:  Ráno vyrazíme na Ella´s Rock - trek, který nás zavede na parádní vyhlídku - pokud bude dobré počasí, uvidíš až ke břehům oceánu. Odtud pak budeme pokračovat na most Nine Arch Bridge - jedno z nejfotografovanějších míst Srí Lanky. Odpoledne nás už čeká cesta dodávkou do Weligamy - na pobřeží - k oceánu - na pláž! :-)

V podvečer přijedeme na Villu Coconut - tam tě bude čekat drink a pěkný pokojíček s pohodlnou postelí, který ti zůstane až do konce pobytu. Večer vyrazíme na pláž na party - dáme si rybu na grilu, drinky a oslavíme příchod nového roku přímo na pláži pod palmami za zvuku šplouchání vln a protože je Indický oceán příjemně teplý tak si můžeme odpočítat nový rok klidně v oceánu :)

7. den:  Dopoledne budeme dlouho spát a pak tě vezmu na super brunch - avo toasty, lívance s malinami nebo místní shakshuka tě dostanou z kocoviny. Odpoledne pak strávíme na pláži - pohoda, koupání, nahánění želviček, pokud budeš chtít tak si přibal i nějakou knížku. V podvečer můžeme dát lekci jógy, abys byl ready na své první surfové lekce.

8. den: Dopoledne tě čeká úvodní lekce surfování – teorie, abys věděl, co se po tobě bude ve vodě chtít a co máš dělat. Odpoledne pak vyrazíš na první lekci v oceánu. Lekce trvá vždycky 1,5 hodiny a vracet se budeš úplně vyčerpaný - slibuji :-) Pokud nechceš zkoušet surf, můžeš jít místo toho na lekce jógy v naší nové jóga shale.

9. den: Dopoledne možnost zajezdit si sám (procvičit, co jsi se naučil na minulé lekci). Při individuálním surfování dostaneš doporučení, kde si půjčit surf - není to drahé. Odpoledne proběhne lekce s instruktorem. Večer pak uděláme společnou grilovačku - připravím pro tebe svoje slavné krevety na grilu a taky tuňáka a další dobroty.

10. den: Nemůžeš být ve vodě pořád, občas je dobré si dát pauzu, aby se ti všechno uleželo v hlavě. Takže dopoledne vyrazíme na výlet do Galle - podle mě nejhezčího města na Srí Lance. Odpoledne si můžeš individuálně zajít na surf anebo se mnou můžeš vyrazit na lekci jógy - chodím do buddhistického kláštera nad pláží a stojí to za to.

11. den: Dopoledne tě čeká lekce s instruktorem. Odpoledne můžeš jít trénovat a pak bude přednáška o surfování + surf videa pro inspiraci. Večer ti doporučuji zajít na ajurvédskou masáž v džungli - můj známý Lasanthe dělá skvělé masáže. Nejlepší je nechat se namasírovat a pak si dát bylinkovou koupel v jeho vaně uprostřed džungle a koukat na hvězdy.

12. den: Dopoledne surfování s instruktorem a odpoledne výlet na čajovou plantáž nebo hadí farmu - jestli chceš zjistit, jaké to je dráždit hada bosou nohou, tak tady máš možnost :-) Večer můžeme na jógu a můžeme si udělat další grilovačku.

13. den: Dopoledne pro zájemce zorganizujeme plavbu lodí a pozorování velryb (stojí cca 9000 LKR). Odpoledne bude soutěž v surfování - tady můžeš ukázat, co jsi se naučil a vyhrát skvělé ceny! :-) Následuje západ sluníčka na útesu, večeře a party na pláži.

14. den: Odlet do ČR - transport na letiště zvládneš vlakem a busem.

15. den: Přílet do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceAdam Stejskal

Nadšenec
šiřitel pozitivních vibrací
surfař
horal

Adam má neuvěřitelný dar nadchnout a strhnout lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i návštěva pochmurného Černobylu nebo diktaturou drceného Běloruska je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil!

  Detail průvodce
  Martin Ksandr

  Garant výpravy

  Martin Ksandr

  Co je v ceně

  • Veškeré ubytování
  • Veškerou dopravu na místě krom tuk-tuků
  • Půjčení surfu na surfové lekce
  • 4x 2 hodiny surfových lekcí s místním instruktorem (anglicky) nebo 4x lekce jógy
  • 2x lekce teorie (česky)
  • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
  • Individuální konzultace ohledně výbavy
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
  • Pojištění proti úpadku
  • DPH dle zvláštního režimu

  Co není v ceně

  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Leteckou dopravu na Srí Lanku
  • Vízum = 35 USD (aktuálně jsou víza zrušená = nemusíš kupovat) - uvádíme pouze pro případ, že by vízová povinnost byla obnovena. Na místě stojí vízum 40 USD.
  • Vstupy
  • Doporučuji ti mít cca 6.000 - 7.000 Kč na útratu (vstupy, jídlo, suvenýry atd.) Záleží, jak moc budeš utrácet...

  Nejčastější otázky / FAQ

  Legislativa

  Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

  Přihláška

  Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

  Platba

  Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


  Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

  Letenky

  Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

  Ještě váháš?