23. 11. - 4. 12. 2024
21 990
letenka cca 15000 Kč
více
23. 11. - 4. 12. 2024

Lezení v Ománu

Omán to je dosud neobjevená Mekka skalního lezení. Prozkoumej se mnou vádí a skalní kaňony, kde dřímá obrovský potenciál.

Expedice #1190
12 dnů23. 11. - 4. 12. 2024
AsieOmán
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Lezení a objevování jsou dvě věci, které k sobě neodmyslitelně patří. Při skalním lezení totiž neustále něco objevuješ. Nové oblasti, nové lezecké směry či nové pohyby, které musíš k vyřešení cesty zvládnout. Pro každého pravého lezce je tak průzkum nové oblasti neodolatelný a vzrušující zážitek. Přesně v tomto duchu bude i naše podzimní lezecká výprava do Ománu. Jedeme si osahat nové skály, prozkoumat místa, kam dosud nedorazily davy, a kde je lezení takřka panenské. Při pohledu na tamní krajinu musí být každému lezci hned jasné, že tohle je to pravé hřiště s nezměrným potenciálem... Místní lezecká komunita je dosud malá, a proto je rozvoj oblastí velmi pomalý a závislý spíš na těch, kteří sem zavítají. Abychom přispěli i my svou troškou do mlýna, zkusíme zde taky vytyčit nějaký nový směr a zanechat tak po sobě otisk.  

Lezení

Pro účast na této akci bys měl zvládat skalní cesty minimálně v obtížnosti 6a. V oblastech, kam se chystáme, se nachází celá řada dobře odjištěných lehčích cest, na kterých se můžeš zdokonalit v tahání cest. K dispozici ti bude licencovaný instruktor skalního lezení, který ti rád natáhne i těžší cesty. Na zkušenější lezce tu čekají cesty až do obtížnosti 7c. Podmínky na podzim jsou příznivé, i když je zde stále velmi teplo, hluboké skalní kaňony nabízí stín a úkryt před sluncem. 

Vychutnej si Omán

Kromě nepřeberného množství skal, nabízí tento pouštní stát neskutečnou přírodní variaci. Díky tomu si zde můžeš zaplavat ve sladkovodních vádí i na nekonečných písečných plážích Indického oceánu, podívat se do největšího kaňonu na Arabském poloostrově nebo vylézt na hory vysoké přes 3000 m n. m.. Nakonec můžeš oddechnout ve stínu jednoho z mnoha palmových hájů a vychutnat si vůni kardamonu, šafránu, ochutnat datle, čerstvé banány, velbloudí mléko nebo tradiční pokrm Shuwu.  

3
5
Průzkumník
Náročnost
Lezení

Jde primárně o lezecký výjezd. Měl/a bys mít tudíž zkušenosti s lezením na skále minimálně v obtížnosti 6a, jištěním prvolezce a slaňováním s prusíkem. Pokud ti tyto dovednosti chybí, nebo se v nich chceš zdokonalit, rádi ti doporučíme kurz základních lezeckých technik. Tahle výprava bude jen o lezení, žádné dlouhé pochody s báglem nás nečekají.

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Obavy? Proč? Omán je jedna z nejbezpečnějších zemí na světě. Díky sultánu Kábusovi a jeho nástupci zde mají nové silnice do každé vesnice, vysokou úroveň vzdělání a hlavně spokojený usměvavý národ, který nás přivítá s otevřenou náručí.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Ománu je nutné si vyřídit dopředu elektronické vízum. Vízum jsme poslední návštěvy získali zdarma v rámci propagace turismu ze strany ománská vlády. Předpokládáme, že teď to nebude jinak. Pro jistotu ale počítej s tím, že vízum stojí 1100 Kč a není v ceně akce. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců po opuštění země. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu a víza (vyfotit do telefonu). Pas nos neustále u sebe. 

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Rovněž proti žluté zimnici. Za jistých okolností může být očkování proti žluté zimnici povinné. Nikdo to na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Chtěli bychom využít nový přímý spoj Praha - Maskat. Aktuální cena letenky se pohybuje okolo 15 000 Kč, ale běžně se dá koupit i levněji.


Hned na letišti si půjčíme auta, která budeme mít po celou dobu pobytu. Jedno auto bude řídit průvodce, druhé auto někdo způsobilý a ochotný – auto je pojištěné + je to automat. Najedeme cca 1500 km. Silnice v Ománu jsou kvalitní a nemusíme se bát zajet ani mimo ně. 

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát primárně ve vlastních stanech. Omán je takřka opuštěný, všude je spousta prostoru pro nerušené spaní, ať ve vnitrozemí, nebo v altáncích u pobřeží. V Ománu je nespočet sladkovodních vádí, ve kterých se budeme koupat. Kategorií sama pro sebe jsou ománské veřejné toalety. U každé je Ind nebo Pákistánec, který má toaletu na starost, jsou krásně čisté a voňavé a zajít si na veřejné toalety je takřka za odměnu! Toalety jsou na ománských hradech a hlavních turistických atrakcích. Minimálně 2 noci ovšem přespíme vevnitř. Jednu noc u našeho kamaráda rybáře v Ras al Hadd. Druhou noc před odletem do Evropy a pokud přijedeme uprostřed noci, tak i tu první.


Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení, stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Ománu jsou některé potraviny velmi levné – zejména ryby a ovoce. Kilo čerstvého prvotřídního tuňáka stojí 150 Kč, takže budeme co nejvíce grilovat ryby na grilu, který potáhneme v kufru. Místní jsou rovněž zlatí, tudíž si popř. budeme kupovat jídlo v restauracích, které jsou levnější než v ČR. V každé vesničce je obchůdek, kde se dají koupit potraviny. Z domu si tedy vezmi max. svačinu na cestu.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca dva měsíce před výpravou. Je důležité dodržovat místní tradice a zvyky. Proto je dobré, aby měly ženy zahalená ramena a dlouhé sukně. Omán je ale poměrně tolerantní stát. Turistky zde mohou chodit v nátělníku a šortkách, je to ale neuctivé. Na plážích se můžeme koupat, jak jsme zvyklí, stejně tak ve vádí je běžné chodit v plavkách = v tomto ohledu je to v Ománu zcela bez problému. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš  ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Přílet do Ománu. Dokoupení zásob, půjčení aut a noc v hotelu nebo v aparmánu.

2. den

Přesun na pobřeží za Deep Water Soloing (DWS - lezení v malé výšce nad vodní hladinou).  Kousíček za Muscatem je DWS oblast Bandar Jissah, zde se sladíme s ideální úrovní přílivu, seženeme loďku a pár hodin (2-4h) si budeme hrát v malé výšce (2-5m) na skále nad mořskou hladinou. Využijeme toho, že ještě nebudeme odření ze skal a mořská voda nás nebude štípat to ranek. Tímto unikátním stylem lezení otevřeme naši objevitelskou lezeckou odysseu v Ománu. Po lezení a zpracování zážitků se přesuneme do lezecké oblasti Wadi Daykah. Noc ve stanu.

3. den

Lezení ve Wadi Daykah. Tato oblast se nachází jihovýchodně od Muzcatu kousek od pobřeží. Oblast nabízí značný potenciál a je zde množství cest v obtížnosti do 7b. Strávíme zde lezením 2 dny. Spaní ve stanu u skal. 

4. den

Lezení v kaňonu Wadi Daykah. Tato oblast nabízí značný potenciál a je zde množství cest v obtížnosti do 7b. Strávíme zde lezením 2 dny.  Spaní ve stanu u skal. 

5. den

Tento den si odpočineme od lezení a prozkoumáme dvě krásná vádí:  Wadi Tiwi a Wadi Shab. Tam si užijeme nejdříve plavbu na lodičkách, pak kratký trek a koupání. Jsou to jedny z nejkrásnějších kaňonů, nejen v Ománu. Odtud se přesuneme na White beach, kde si užijeme noc na pláži a ugrilujeme čerstvé ryby. 

6. den

Přesun do města Sur, kde navštívíme pevnost a prohlídneme si místní loděnici, kde staví klasické lodě dhau. Pak vylezeme na strážní věž nad městem a projdeme místní trh. Přejezd na nejvýchodnější cíp Arabského poloostrova do vesnice Ras Al Hadd k našemu kamarádovi, který je místní rybář a zároveň dobrovolník pro ochranu želví populace, a tak není nikdo lepší, kdo by nás večer - většinou okolo půlnoci - provedl po pláži, kde se líhnou malé želvičky. Noc v domě u Nassera. 

7. den

Přesun asi 4h autem do hor jihozápadně od Muzcatu, kde se nachází několik dalších lezeckých oblastí, které plánujeme prozkoumat. Jedná se o La Gorgette, Hadash Village a Kubrah Canyon. Zde strávíme následující 4 dny lezením, průzkumem a pokud vše vyjde, jak má, tak navrtáme i nějaký nový směr. Spaní ve stanu u skal. 

8. den

Lezení a průzkum oblastí La Gorgette, Hadash Village a Kubrah Canyon. Přesný program se bude odvíjet od našich lezeckých dovedností, výdrže a chuti. Pokud budeme mít chuť v okolních horách je mnoho zajímavých cílů na případný rest day. Spaní ve stanu. 

9. den

Lezení a průzkum oblastí La Gorgette, Hadash Village a Kubrah Canyon. Přesný program se bude odvíjet od našich lezeckých dovedností, výdrže a chuti. Pokud budeme chtít změnu, v okolních horách je mnoho zajímavých cílů na případný rest day. Spaní ve stanu.

10. den

Lezení a průzkum oblastí La Gorgette, Hadash Village a Kubrah Canyon. Přesný program se bude odvíjet od našich lezeckých dovedností, výdrže a chuti. Pokud budeme chtít změnu, v okolních horách je mnoho zajímavých cílů na případný rest day. Spaní ve stanu. 

11. den

Lezení a průzkum oblastí La Gorgette, Hadash Village a Kubrah Canyon. Navečer přesun do Muzcatu, kde strávíme poslední noc v pohodlí města. 

12. den

Vše krásné jednou končí, a tak i my zamáčkneme slzu a vyrazíme domů. Odlet z Maskatu, přílet do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceJan Polášek

Hledač smyslu
potírač lhostejnosti
environmentalista
lezec

Nikdo z nás mu neřekne jinak než Polďas nebo Poldík. V jiných kruzích je zase znám jako Pozdrav. Jeho pravé jméno Honza totiž působí svou všedností trochu nepatřičně k někomu tak osobitému. Polďas je neskutečný srdcař, precizní, odpovědný, pokorný a hloubavý, přitom i dostatečně praštěný a tak trochu pankáč. Má procestováno od Yosemit, Nepálu, Íránu, přes Rusko, Jordánsko, Gruzii, až po všechny kouty Evropy. 

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Veškerou dopravu na místě
 • Pronájem aut + pohonné hmoty + pojištění 
 • Certifikovaného instruktora skalního lezení, který ti bude po celou dobu nápomocen
 • Společné vybavení na lezení (nějaké to lano, matroš na navrtání nové cesty atd.)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Gril a vybavení na naše společné BBQ
 • Ubytování na poloostrově Ras Al Haad a min 1x ubytování v hotelu
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenky do Ománu 
 • Vízum. Je ale zdarma, píšeme to tady spíše jen pro jistotu
 • Případné vstupy
 • Jídlo a Individuální pojištění

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.