22. 9. - 4. 10. 2024
21 990
letenka cca 13000 Kč
více
22. 9. - 4. 10. 2024

Nejvyšší turecké hory - Ararat a Cilo Dagi

Ararat a Cilo Dağı, nejvyšší a nejhezčí turecké hory

Expedice #1206
13 dnů22. 9. - 4. 10. 2024
AsieTurecko
10Účastníků
Náročnost
3 z 5

Bájný Ararat. Nejvyšší hora Turecka a místo přistání Noemovy archy. Pětitisícový vrchol odpradávna přitahuje lidskou pozornost. Někteří ho zdolávají kvůli výšce, jiní snad hledají důkazy o bájné arše. Díky biblickým příběhům, jeho vzhledu a monumentálnosti je Ararat v povědomí milionů lidí po celém světě a vytvořila se kolem něj zvláštní aura. Je-li na příběhu o arše kus pravdy nebo ne, necháme na posouzení jiným. My jsme si ho vybrali ne proto, že bychom chtěli odkrývat dávno zapomenutá tajemství, ale proto, že je to krásná hora a toužíme poznat její ladné křivky pěkně zblízka. Chceme si užít nezapomenutelné rozhledy daleko do Turecka, Arménie a Íránu, ochutnat místní čaj a zahrát backgamon s Kurdy v Dogubeyazitu. 

Pohoří Cilo Dağı

Ačkoliv je Ararat náš hlavní cíl, tentokrát chceme zamířit i jinam, do pohoří Cilo Dağı. O něm jste nejspíš nikdy neslyšeli - právě to jej ale činí unikátním. Pohoří je situováno poblíž íránsko-írackých hranic a v posledních několika desetiletích bylo kompletně zavřené. Až v tomto roce začala armáda postupně uvolňovat poměry a my tak budeme doslova jedni z prvních, kteří jej budou moct navštívit. Věř mi, že to bude stát za to. Vystoupíme na Uludoruk, s výškou 4135 m n. m. druhou nejvyšší horu Turecka, budeme se kochat alpinskými ledovcovými jezery, přecházet vysoká sedla a celkově poznáme jedno z nejméně navštěvovaných míst celého Turecka. Je tak neznámé, že když si budeš googlit body z programu, víc než polovinu ani nedokážeš lokalizovat :D Pohoří je pořád přísně střeženo, a tak se budeme moci pohybovat jen s místním průvodcem a na předem domluvených trasách. I tak to ale rozhodně bude stát za to. 

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě. Trek pohořím Cilo Dağı je nejenom nádherný, ale slouží zároveň jako skvělá možnost aklimatizace před výstupem na pětitisícový vrchol.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Na místě nehrozí žádné nebezpečí krom samotného pohybu v horách. Terén by se dal přirovnat k vrcholům rakouských Vysokých Taur. Výstup na Ararat je potom náročný zejména svou výškou, nicméně už budeme dobře aklimatizovaní. Vždy se také budeme pohybovat poblíž malých vesniček, do kterých lze v případě problému z hor ustoupit. Riziko se samozřejmě skrývá v i v samotné nadmořské výšce, proto budeme dbát na kvalitní aklimatizaci během přechodu Cilo Dağı i při výstupech do jednotlivých výškových táborů.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Turecka je nutné mít u sebe cestovní pas s minimální platností 6 měsíců ode dne návratu. Kopii pasu budeme také potřebovat pro vyřízení permitu pro výstup na Ararat.

Doprava

Letecky do Yuksekova a zpět do ČR z Karsu. Na místě se budeme pohybovat pronajatými dodávkami s místním řidičem.

Ubytování

Celkem 6x přespíme v guesthousu nebo hotelu. Na treku budeme spát ve stanech, většinou u nádherných horských jezer, nebo na loukách v údolí. Pokud budeme mít štěstí, dostaneme pozvání pod střechu k místním v některé z horských vesniček. Na Araratu se spí v předem určených výškových táborech.

Stravování

Ve městech a během přesunů využijeme místní kuchyně - jídlo je tu totiž levné a výtečné. Budeme tedy všechno ochutnávat a sledovat, jaký jídelníček na východě Turecka mají. Připravte se hlavně na místní vynikající kebaby, které mají v každém městě jiné. V mohutné kvantitě si budeme též dopřávat baklavu, dezert, na který budeš ještě měsíce vzpomínat. V průběhu bude možné zajít do místních obchodů, které jsou plně vybavené a doplnit zásoby. Na treku si poneseme jídlo na zádech.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k povaze akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního než obyčejné trekové vybavení. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. 

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z ČR do Istanbulu. Přespíme na istanbulském letišti, jednom z největších v Evropě. Vezmeme si s sebou karimatky a spacáky na palubu, abychom se relativně dobře vyspali.

2. den

Přílet do Yuksekova, Hned na letišti nás vyzvedne dodávka, kterou pojedeme do vesnice Dağlıca. Z ní si uděláme krátkou - cca 2 hodinovu - túru k Sat lakes. Už naše prvního ochutnávka těchto opuštěných hor bude stát za to, zrak nám bude přecházet kolem. Poté se vrátíme zpět do Yuksekova a přespíme v hotelu. Dáme si první sklenky kurdského čaje a kdo bude chtít, může si dát i vodní dýmku.

3. den

Dáme brzkou snídani a vyrazíme do údolí Urshe-Orshe. Vyrazíme kolem opuštěné vesnice Orşe a postupně dojdeme okolo jezer Terazin a Momin až k jezerům Garvan, kde přespíme ve výšce cca 3000 m n. m.. Odpoledne strávíme u jezer. Spaní ve stanu.

4. den

Ráno sbalíme stany a vyrazíme dolů směrem na Serpel Plateau ve výšce asi 2100 m n. m. Odsud nás čeká výstup na Horgedim Plateau (cca 2800 m n. m.). Tam přespíme a půjdeme brzo spát - zítra nás čeká vrcholový den. Spaní ve stanu.

5. den

Dnes nás čeká první vrcholový den! Vstáváme v 3 ráno. Výstup na Uludoruk (4136 m n. m.), druhou nejvyšší tureckou horu, nám zabere cca 5 hodin. Poté nás čeká sestup a odjezd zpět do Yuksekove. Snad úspěšný výstup oslavíme čajem a baklavou. Spaní v hotelu.

6. den

Poslední den v pohoří Cilo Dağı strávíme už relativně odpočinkově. Vyrazíme do tzv. Heaven and Hell Valley (Údolí nebe a pekla), odkud se budeme kochat dalšími ledovci a výhledy na hory. Spaní v hotelu.

7. den

Dnes nás čeká přejezd pod Ararat. Pojedeme okolo města Van a cestou se stavíme ve starobylém arménském klášteře na ostrově Aghtamar (pojedeme lodí). Během odpoledne a večera se přesuneme pod Ararat do města Dogubeyazit. Spaní v hotelu. Briefing před výstupem.

8. den

Auty se necháme dopravit do vesnice Eli, odtud vystoupáme už po svých do základního tábora (cca 3200 m). Krátký aklimatizační výstup do 3500 m. Spánek ve stanu.

9. den

Vystoupáme do druhého tábora ve výšce 4100 m. Podle sil ještě vyrazíme dále nahoru k ledovci kvůli aklimatizaci až do výše 4500 m. Spánek ve stanu.

10. den

Vrcholový den. Čeká nás 4-5 hodinový výstup, který započne brzy ráno. Pokud nám vyjde počasí a síly, vystoupáme společně na vrchol Araratu. Sestup až do BC ve výšce 3200 m. Spánek ve stanu

11. den

Sestoupíme do vesnice Eli a necháme se převézt do Dogubyeazitu. Ubytujeme se v hotelu a výstup řádně oslavíme. Zajdeme si na tržiště a do lázní. Večer dáme vodní dýmku, kebab a pivko efes.

12. den

Rezervní den pro případ špatného počasí. Pokud vše půjde podle plánu, zajedeme se podívat na arménské vykopávky Ani (město bylo jedno z největších na světě, než ho na počátku minulého tisíciletí srovnalo zemětřesení se zemí), na večer přejedeme do starobylého města Kars, které si projdeme. Přespíme v hotelu.

13. den

Odlet do ČR.
ukázat další dny

Tvůj průvodceHonza Bořil

Orienťák
stopař
lyžař
běžec

Honza je orienťák. To znamená, že se s ním určitě v horách neztratíš, i kdyby vypadly všechny internety a satelity světa. Práce s mapou a buzolou je jeho denním chlebem a kromě toho miluje stopování a divoký východ (zejména Balkán a postsovětské země).

Detail průvodce
Honza Bořil

Garant výpravy

Honza Bořil

Co je v ceně

 • 6x ubytování v hotelu (Yuksekova, Dogubeyazit, Kars)
 • Kompletní náklady na místní dopravu - pronájem soukromé dodávky s řidičem na veškeré přesuny
 • Kompletní náklady na místního průvodce a zařízení permitů v oblasti Cilo Dağı
 • Doprava lodí na ostrov Aghtmar
 • Vstup do místních lázní (tzv. hammam)
 • Zapůjčení maček pro výstup
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Permit a místního průvodce pro výstup na Ararat (200 eur)
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu z Prahy do Yuksekova a zpět Kars - Praha
 • Případné vstupy do památek (řádově cca 100 - 200 Kč za jeden vstup)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.