Gruzie - Kavkaz a Svanetie

Termín 20 - 31. 08. 2019
Odjezd20.08. 2019 odlet
DestinaceGruzie
Číslo akce345
Účastníků9
Cena11 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Expedition Club opět vyráží do Gruzie!  Naše kroky povedou do krásné mystické Svanetie. Podnikneme trek, který bude mít dvě etapy. První úsek je čtyřdenní trasa z Ghebi do Ushguli, která vede starou, zarostlou a zapomenutou cestou kdysi spojující tyto vesnice. Ghebi leží v regionu Racha a Ushguli je perlou Svanetie. Tyto dva regiony oddělují strmá sedla a divoká údolí zarostlá bujnou vegetací. Jelikož je tato cesta náročná na orientaci a často je nutné se doslova prosekávat porostem, dobrodružství v pravé divočině je zaručeno. Nebude nouze o strhující panoramata kavkazských čtyřtisícovek a z nich pomalu stékajících zvrásněných ledovců. Zcela určitě nás nemine ani setkání s divokou zvěří a pohostinnými domorodci. Druhou etapou bude již o něco známější trasa z Ushguli do Mestie, okořeněná výhledy na Shkharu (nejvyšší horu Gruzie) a další pětitisícové kopce.

Lidé v Gruzii jsou velmi pohostinní a jsem si jist, že nebudou chybět ani četná pozvání na „čaču“ nebo alespoň místní čaj. Zveme tedy všechny, kdo chtějí zažít pravou divočinu a na vlastní kůži okusit dotek Kavkazu. Zveme všechny, kteří se nebojí vydat se do míst, která nejsou pro každého! A nezapomeň, trocha společných trablů je jednou z mála věcí, která dokáže osm jednotlivců proměnit v jednu partu. My této proměně dopomůžeme pečlivým výběrem členů.

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme výpravě z roku 2017

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Žádná větší rizika nám nehrozí. Pohybovat se budeme po značených trasách, případně pasteveckých stezkách, tedy v terénu bez větších překážek. V odlehlejších místech je možné střetnutí s medvědem či jinou šelmou, ovšem to bych považoval spíše za štěstí než nebezpečí, vzhledem k tomu, jak jsou tato zvířata plachá. Samozřejmě stát se může cokoli, proto s sebou budeme mít dobře vybavenou lékárničku a pravděpodobně také satelitní GPS tracker, kterým lze v případě nouze přivolat pomoc.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy bude objevit krajinu pod nejvyššími kavkazskými velikány Šcharou a Ushbou ve Svanetii. Vyčistit si hlavu a užít si krásu místních hor. Dále poznat gruzínskou pohostinnost a okusit místní speciality. Druhým a neméně důležitým cílem je dát dohromady skupinu lidí, kteří budou táhnout za jeden provaz a vzájemně si pomáhat.

Průvodce

Adam Stejskal

Nadšenec, šiřitel pozitivních vibrací, surfař, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web stejskal.adam@gmail.com +420 603765108 Reference

Doprava

Doprava je zajištěna letecky, pravděpodobně z Budapešti do Kutaisi. Doprava na letiště a letenky nejsou v ceně. Na letiště se klasicky po domluvě dopravíme vlastními auty a následně se složíme na náklady s tím vynaložené. Na místě se budeme dopravovat maršrutkami, jeepy, auty atd.

Ubytovaní

Během našeho pobytu bude ubytování zajištěno převážně ve vlastních stanech. Třikrát nebo čtyřikrát budeme spát v guest housu v Oni, Ushguli, Mestii a Kutaisi.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu výpravy budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality jako jsou chačapuri, chinkali, torma či šašlik. Já osobně dokoupím veškeré jídlo až na místě. V informačním emailu běžně posílám seznam jídel, které je vhodné vzít si na hory. Můžete se inspirovat :‐) Během pobytu v přírodě budeme vařit na plynových vařičích. Plynové bomby dokoupíme na místě.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Pro vstup do Gruzie je potřeba mít platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po vstupu do země.

Shrnutí

11 490 Kč Cena
20. 8. - 31. 8. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v Gruzii
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění organizátora s bohatými zkušenostmi
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

0. den: Odlet z ČR nebo okolí

1. den: Přílet do Kutaisi, následný přesun do města Oni a postupně až do výchozího bodu pro trek vesnice Ghebi v regionu Racha. Doprava maršrutkou (místní autobusy). Nocleh v Ghebi u Serga. 

2. den: Začátek treku Ghebi – Zeshko (region Svaneti). První den nás čeká strmé stoupání do sedla, panorama blízkého ledovce Zdena a stejnojmenného téměř čtyřtisícového vrcholu. Spaní ve stanu.

3. den: Ghebi – Zeshko: náročný průstup zarostlým údolím. Těžká orientace, dá se předpokládat pomalý postup. Spaní ve stanu.

4. den: Ghebi – Zeshko: náročný průstup zarostlým údolím. Těžká orientace, dá se předpokládat pomalý postup. Na konci výstup do druhého sedla a sestup do údolí do osady Zeshko. Spaní ve stanu.

5. den: Zeshko – Ushguli: ideálně přesun autem a následná prohlídka a chill v Ushguli. Noc pod střechou v některém z místních hostelů.

6. den: Začátek treku Ushguli – Mestie: méně náročný trek jak fyzicky, tak i z hlediska orientace. Na druhou stranu jeden z nejkrásnějších ve Svanetii, ovšem taky více frekventovaný. První den nás čeká přesun do vesnice Iprali, výstup do sedla Chkhunderi (2655 m) a nocleh v okolí Adishi. Výhledy na ledovec Adishi, hory Džangi Tau (5 051 m), Gistola (4 860 m) a Shkhara (5 193 m). 

7. den: Ushguli – Mestie: z vesnice Adishi na hřeben až do sedla Ughviri a z něj do osady Tsvirmi. Nocleh v Tsvirmi.

8. den: Ushguli – Mestie: poslední část treku vede z Tsvirmi do Mestie. Provázet nás budou výhledy na Tetnuldi (4 858 m) a později také na majestátní Ushbu (4 710 m).

9. den: Ushguli – Mestie. V případě dostatku času jednodenní trek pod Ushbu, bezesporu nejpůsobivější horu Kavkazu. 

10. den: Mestie – odpočinek po treku. Rezervní den pro případ nějakého zdržení. Lze vyplnit jednodenním trekem z Mestie.

11. den: Mestie – Kutaisi. Můžeme kouknout do jeskyně Prometheus, chrámu Gelati nebo kláštera Motsameru atd. Přizpůsobíme se podle toho, zda nám zbude čas. Odpoledne se spolu rozloučíme = Adam odjíždí do Arménie.

12. den: Odlet v brzkých ranních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.