Advent nejen v Černobylu - PLNO

Termín14 - 19. 12. 2018
Odjezdupřesníme
DestinaceUkrajina,Černobyl
Účastníků8
Cena6 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tak schválně, kdy jsi naposledy vyjel na vánoční trhy někam jinam než do Vídně, Drážďan nebo Krakowa. Co takhle Kyjev a Lvov? Ukrajinci na křesťanských tradicích silně lpí a období adventu tady bude nádherné! Kyjev a Lvov jsou navíc dvě nejkrásnější ukrajinská města s mnohými "zářezy" na seznamu světového dědictví UNESCO. Oděná do vánočního hávu, budou neodolatelná :-). Zajímavý kontrast k malebných vánočních trhům bude návštěva Černobylské oblasti. Toto místo je po havárii jaderné elektrárny již 32 let ponecháno vlastnímu osudu a předvánoční nálada je tady namíle vzdálená... Na tomto místě si uvědomíš, jak je pomíjivé všechno, co po sobě lidé zanechávají a co budují. O to víc si pak budeš vážit pohody u rodinného krbu. Tak co říkáš, chceš zažít advent trochu jinak a nakoupit vánoční dárky za levno? :) Tak se přidej!

Malá ochutnávka

Náročnost je 1+ z 5 

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat nové věci a také dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejsou ale nijak přehnané, v tomto případě vlastně skoro žádné.

Požitkář (Pohodová výprava): Pro to, abys zvládl tuhle výpravu, nemusíš být žádný sportovec. Výprava je uzpůsobena členům, kteří si chtějí odpočinout a nemají chuť se nějak fyzicky trápit. (Černobyl, Banát, Bělorusko)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Video ochutnávka

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je primárně zažít období adventu na Ukrajině a prozkoumat vybuchlou jadernou elektrárnu v Černobylu a zároveň se podívat k radaru Duga. Chceme poznat jak hlavní město Ukrajiny Kyjev, tak i malebný Lvov, jehož centrum je na seznamu UNESCO. Do areálu Černobylu vjíždíme vlastním autem, takže jsme v pohybu svobodní :-) Zastavíme kde budeme chtít, na jak dlouho chceme, k tomu nám dopomůže náš super místní průvodce ;-)

Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství prověřená horami.

Průvodce

Barča Podlipná

Barča je, jak se říká "do světa", už odmala. Její nomádské srdce nejvíce zasáhla Indonésie. V době, kdy její vrstevníci psali diplomky, Barča běhala bosky po ostrově, ze svého bungalovu vyháněla varany a jako uniformu nosila neopren a potápěčskou výstroj. Dala si za cíl, že vyzkouší všechno na světě a čas neměří na hodiny, ale na zážitky. Je jí jedno, do kterého koutu světa se vydá, všude se po chvíli cítí jako doma, nejvíc jí táhne příroda a zvířata, miluje stopování a low-cost cestování. Pokud je zrovna v Brně, učí jógu, ráda sportuje, hraje hry a stará se o svou malou firmu. Kterákoli cesta je pro ní výzvou, pokud jí tam tedy nebude zima. Na sněžnicích se s ní asi nepotkáte, ale zato vám ukáže, pod kterým korálem často spí žraloci, naučí vás pozdrav slunci, sjede s vámi sopku na bobech nebo skočí po hlavě do jakékoli jiné punkárny.

podlipna.b@gmail.com Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Nocleh je zařízen v Kyjevě v centru v bytě naší známé Liliany. Ve Lvově pak v hostelu. 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou ukrajinskou kuchyni, tak by sis neměl tenhle zážitek nechat ujít! Šašlik, pelmeně, boršč, gombovce a další super jídla budeme ochutnávat u místních nebo v restauracích a kolibách po naší cestě - takže s sebou nemusíš tahat zásoby. Nakoupit se zastavíme na Ukrajině v místních obchodech = nemusíš s sebou nic vozit. Stravu si řeší každý sám = pokud máš nějaké speciální potřeby, připrav se podle svých potřeb.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 1 měsíc před výpravou.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. Pro vstup do Černobylu je třeba sken pasů všech účastníků. Vstup do Černobylu není v ceně a stojí cca 90 EUR. Abychom ti mohli zařídit vstup do Černobylu, budeme potřebovat, abys nám do přihlášky zadal číslo pasu - musí sedět s číslem pasu, se kterým pak budeš cestovat.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

 6 990 Kč Cena
14.12. - 19. 12. 2018 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 
 • Vstup do Černobylu - 90 EUR

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z ČR - Polsko - Ukrajina - Kyjev.

2. den: Dopoledne se zastavíme na snídani ve Lvově, zařídíme výměnu peněz a trochu si odpočineme. Pak se vydáme na zbytek cesty do Kyjeva. Cestou se stavíme podívat na starou pevnost Tarakaniv, která je unikátní tím, že je zapuštěna v zemi. Navečer přijedeme do Kyjeva, ubytujeme se a půjdeme se trochu provětrat někam do místního baru.

3. den: Celý den věnujeme Kyjevu. Podíváme se do Kyjevsko-pečerské Lavry, Muzea Velké vlastenecké války, do centra, Katedrála svaté Žofie na Majdan a hlavně na vánoční trhy.  Noc v Kyjevě.

4. den: Celodenní prohlídka Černobylu. Pripjať, Černobyl, reaktor, radar Duga atd. V prosinci 2016 byl reaktor zakryt novým sarkofágem, takže máš možnost vidět čtvrtý blok v nové podobě. Do areálu vjíždíme vlastním autem! Zastavíme kde chceme, na jak dlouho chceme. Jsme v areálu svobodní! Nocleh opět v Kyjevě.

5. den: Ráno vyrazíme do Lvova a cestou se zastavíme v Žytomyru v muzeu kosmonautiky. Do Lvova přijedeme odpoledne, ubytujeme se a půjdeme si prohlídnout večerní centrum města a nasát atmosféru vánočních trhů. Noc v hostelu.

6. den: Jak už to bývá, poslední den je věnován cestě domů. Pojedeme opět přes Polsko a cestou se ještě můžeme zastavit v Krakowě, porovnat vánoční výzdobu poláků. Bude se to ale odvíjet podle toho, jak se nám podaří přejet hranice. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.