UAZem na ukrajinské Poloniny - poslední 2 místa

Termín 16 - 21. 10. 2018
Odjezd16.10. ve 22:00 hod. z Brna
DestinaceUkrajina,Podkarpatská Rus
Účastníků8
Cena6 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Usměvavé bábušky, vodka, zavařené borůvky, šťavnatý šašlík, nedotčené hory, husté lesy a otevřené louky Polonin - to je Podkarpatská Rus. Místo, které mi přirostlo k srdci a proto ti chci ukázat jak krásně tady je.

Tahle akce je navíc výjimečná tím, že pojedeme expedičním UAZem, který před dvěma měsíci absolvoval nejdelší závod planety - Mongol rally. Jedná se o sovětský samochod ze sedmdesátých let UAZ-452 (buchanka), kterým tě dovezu cestou i necestou úplně všude. Teď si tohle luxusní svezení můžeš vyzkoušet i ty a na konci výpravy děkovat bohu, že nemusíš jet až do Mongolska :-). Cestování buchankou je totiž velice svérázné.   

Mimoto tě vezmu do Koločavy, kde žil a loupil Nikola Šuhaj, povyprávím ti jeho příběh, podíváme se k jeho hrobu, popovídáme s místníma a vypijeme u toho pár stakanů vodky, ale hlavně budeme chodit po Poloninách - projdeme místní hřebeny, opečeme špekáčky, od místních bačů koupíme bryndzu a opečeme si v ohni pár brambor.

Malá ochutnávka

Náročnost 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je poznat oblast, která byla ještě za první republiky součástí našeho státu, zdejší lidi, kteří k nám mají vřelý vztah, a samozřejmě místní nedotčenou krajinu. Důležitou součástí bude také jízda legendárním UAZem, kterým kluci z High5team dojeli až do Mongolska! Průvodce Adam celou rally absolvoval a jistě se s tebou rád podělí o zajímavé historky z dlouhé cesty.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám, ne-li vůbec. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje, objevuje.

Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, kde provozuje surfhouse. Letošního Silvestra strávil v Ekvádoru při výstupu na Chimborazo 6268 m.n.m. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m), vystoupal také na vrcholy Araratu, Elbrusu nebo Cotopaxi. Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí vozu UAZ-452 (Buchanka). Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Nocleh je zařízen v Koločavě na Četnické stanici, jednu noc zůstaneme u místních a jednu noc si dáme pěkně venku - rozděláme oheň a opečeme špekáčky. 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou ukrajinskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit ve zdejších restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo řešíš sám za sebe, ale zásoby z domu určitě netahej - na Ukrajině je levně, zastavíme v obchodě a budeme chodit do restaurací a kolib.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory.  Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí


6 490 Kč Cena
16. - 21. 10. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu (Buchanka je opravdu žíznivá), dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH
 • pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna v 15:00 hod. Přejezd přes SR – Trenčín, Žilina, Košice, Vyšné Německé.

UAZ je sovětské auto z roku 1973 = vyjede sice skoro všude, ale raketa to není = průměrná rychlost je cca 50 km/h. Naštěstí je vybaven lednicí, kde se chladí spousta dobrého pití = cesta bude příjemně ubíhat. Pokud se ale nechceš kodrcat v tomhle autě celou cestu přes Slovensko - tak můžeš sednout na bus - jede přímý z Brna do Užhorodu (20:50 z Brna - Užhorod 07:10).

2. den: Příjezd do Užhorodu – procházka městem, seznámení se s historií kraje, snídaně v muzeu kávy, kde si dáme skvělé vareniky a kávu. Vyměníme peníze v bance/bankomatu, zajdeme nakoupit zásoby a pojedeme do Koločavy - po cestě pro tebe mám jedno překvapení :) Přejezd do Koločavy – ubytování – Četnická stanice - sauna a seznamovací party.

3. den: Projdeme se přesuneme se autem do vesnice Usť Čorna - odtud pak pěšky vyrazíme na hřeben Svideovecké poloniny - nohoře si uděláme oheň, večeři a přespíme.

4. den: Ráno budeme pokračovat v přechodu hřebene a dojdeme po jeho severním výběžku zpět do vesnice Usť Čorna. Odtud pak pojedeme autem na Pereval Pryslop - to je výchozí bod zahájení dalšího treku tohoto dne = výstupu na horu Strimba. Pokud se nám bude dařit tak Strimbu zdoláme ještě tento den. Nocleh venku.

5. den: Ráno se pojedeme podívat k Siněvirskému jezeru - zastavíme se omrknout medvědy a dáme si super oběd v místní kolibě. Odpoledne dojedeme do Koločavy a půjdeme se projít k hrobu Nikoly Šuhaje, zajdeme za místním historikem - panem Vasilem a popovídáme o zdejším životě a pak si užijeme zaslouženou pohodu na Četnické stanici - sauna, vyprávění historek o omrzlých zadcích a podobné :)

6. den: Ráno sedneme do auta a vyrazíme domů = přejedeme na Slovenskko a pokud všechno klapne na hranicích tak zastavíme v termálech v Bešeňove. Večer vyrazíme do Brna – do klubu ☺

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.