24. 6. - 2. 7. 2023
16 990
letenka cca 5000 Kč
více
24. 6. - 2. 7. 2023
Již proběhlo

Přeběh West Highland Way

Sto mil, během kterých si zamiluješ Skotsko, jeho drsnou, ale krásnou krajinu i místní pohostinnost!

Expedice #926
9 dnů24. 6. - 2. 7. 2023
EvropaSkotsko
10Účastníků
Náročnost
3 z 5

Přeběh West Highland Way aneb skotská klasika na etapy. Sto mil mezi zkamenělými obry a vílami, horami a jezery, jednorožci a midges, větrem a deštěm. Sto mil mezi Glasgow a Fort Williamem. Sto mil, během kterých si zamiluješ Skotsko, jeho drsnou, ale krásnou krajinu i místní pohostinnost. Nevěříš? Tak pojeď s námi a uvidíš, jaká kouzla tahle ostrovní země nabízí a jak hluboko se ti vryje pod kůži. Jsme si více než jistí, že nebudeš litovat!

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a dost možná ještě dál, je rybníček Brčál… Loch Ness. Nežije tu sice Rákosníček (vlastně dost možná jiná potvora), ale i přesto se jedná o oblast vystřiženou jako z pohádky. Kombinace zelených kopců, panenských jezer a opuštěných hradů se ti zaručeně dostane pod kůži a snad ani neuškodí, když nám tuhle úchvatnou atmosféru dokreslí typicky anglické počasí. V rámci našeho dobrodružství se vydáme na více než 150 km dlouhý přeběh West Highland Way, který se vine národním parkem Loch Lomond a The Trossachs. Pokud jsi viděl film Statečné srdce, asi víš, co se dá očekávat. Také se pokusíme vystoupit na nejvyšší horu Anglického království Ben Nevis (1 344 m) a pokud budeme mít pár hodin k dobru, pokusíme se vystopovat Lochnesskou příšeru :-)

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Tahle běžecká akce není pro žádné slečinky!

Denní dávky budou mezi 14 - 35 kilometry s maximálním převýšením 900 m za etapu v technicky nepříliš náročném terénu. Tahle výprava je určena zkušenějším horským běžcům. Za 7 dní zdoláme 160 kilometrů s cca 2 800 metry převýšení.

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

West Highland Way​ patří mezi velmi bezpečné lokality. Jelikož se jedná o běžeckou akci, tak největší nebezpečí tkví ve vlastní nešikovnosti... :-D V techničtějším terénu si člověk musí dávat bacha, aby si nevyhodil kotník nebo nespadl. Také si musíme dávat pozor na náhlé změny počasí.

Víza a režim vstupu

Na výpravu si prosím vezmi dva platné cestovní doklady (občanka, pas), abychom předešli nepříjemným situacím v případě ztráty.

Doprava

Poletíme nejspíše z Prahy do Glasgow / Edinburghu. Letenka není součástí ceny výpravy a k 11. 1. 2023 stojí se zavazadlem 5 000,- Kč. Na start přeběhu a zpět se dostaneme vlakem a autobusem.

Ubytování

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí horské chaty nebo v pohodlí soukromého ubytování. Všechna ubytka disponují možností stravování a usušení věcí.

Stravování

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny.

Vybavení

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.

1. den

Sejdeme se na letišti v Praze, odkud společně doletíme do Glasgow. Následně se přesuneme na ubytko ve městě, kde bude možnost dokoupit zásoby a třeba i zajít na jednu pintu. Zkontrolujeme předpověď počasí, probereme přesný program na následující dny a bude čas jít spát.

2. den

Ráno posnídáme na hostelu a vlakem přejedeme do Milngavie na začátek West Highland Way, tedy i naší trasy. Zde si odložíme hlavní zavazadla a vybíháme na úvodní etapu, která nás provede skotským venkovem s pastvinami široko daleko až na Conic Hill, odkud bude při troše štěstí vidět Loch Lomond. Ještě seběhneme do Balmahy a máme pro první den hotovo.


31 km, ↑ 600 m, 5 hod.

3. den

Na programu druhého běžeckého dne je kratší, ale relativně technická etapa po pobřeží jezera Loch Lomond. Vyrazíme z Balmahy a po zhruba 24 kilometrech skončíme v místě zvaném Inversnaid, které je na dohled od prvního skotského munro na naší trase, vrcholu Ben Lomond. Pokud by nám to nestačilo, můžeme se později vydat na procházku k jezeru Loch Arklet, nebo na nějaký z nižších kopců poblíž.

24 km, ↑ 650 m, 4 hod.

4. den

Hned poté nás bude čekat středně náročná etapa do osady Tyndrum. Na začátku ještě chvíli poběžíme kolem jezera, ale pak ho necháme za zády a kolem vodopádů a starých hřbitovů se dostaneme až do cíle tohoto dne – na samou hranici národního parku Loch Lomond & The Trossachs.


30 km, ↑ 680 m, 5 hod.

5. den

Den číslo pět se ponese ve znamení pestrosti – v první části etapy budeme po širších cestách kopírovat trasu železnice, pak se ale v Bridge of Orchy odpoutáme od civilizace a s výhledy na mnohá další munros si to po pěšinách zamíříme rovnou do vřesovišť. Spát a večeřet budeme v Glencoe Mountain Resort. Jinak i zde bude možné vyrazit do blízkého okolí na doplňkový výlet, ale upřímně, nejspíš na to nebudeme mít sílu. Uvidíme.


30 km, ↑ 600 m, 5 hod.

6. den

Tato etapa je takovou koncentrovanou esencí West Highland Way, potažmo celého Skotska. I když není úplně náročná, tak vám nedá nic zadarmo a výstup po Devils’s Staircase může v případě intenzivnějšího počasí celkem štípnout. Na druhou stranu ale dokáže nabídnout úchvatné scenérie, velmi dobře běhatelné traily a možná i duhu s pokladem. Po doběhu do Kinlochlevenu můžeme v případě zájmu opět vyrazit někam na kopec či k jezeru Loch Leven.


16 km, ↑ 330 m, 2 hod.

7. den

A je to tady, poslední etapa WHW a.k.a. grande finale po staré vojenské cestě až do města Fort William. Trasa vede převážně mimo civilizaci a vyhýbá se i okolním kopcům, ale budeme na ně aspoň koukat (třeba na Ben Nevis, nejvyšší horu Velké Británie). V nohách tou dobou už budeme mít téměř celých 100 mil a 10 000 stop převýšení, takže dobrý pocit z doběhu k cílové soše bude více než zasloužený. A tím skončí i naše/vaše úspěšné putování po West Highland Way.25 km, ↑ 560 m, 4 hod.

8. den

Protože i na další noc zůstaneme ve Fort William, budeme moct další den strávit aktivním odpočinkem. Nabízí se sightseeing po městě, návštěva palírny, procházka k fotogenickému vraku rybářské lodi, výlet k viaduktu Glenfinnan, zkrátka program dle chuti a domluvy. Pro ty otrlejší je tu i možnost výšlapu na Ben Nevis s převýšením nějakých třináct set metrů, no neber to. Ale to se případně domluvíme.

9. den

This is the end, takže na programu je balení zavazadel, přesun do Glasgow, pak na glasgowské letiště a odsud frrr zpátky do Prahy, kam se vracíme o jeden velký běžecký zážitek navíc. A vo tom to je, žejo.

ukázat další dny

Tvůj průvodcePetr Remeš

Běžkař
architekt
designér
orienťák

Jsem vystudovaný architekt, profesí grafický designér a celoživotní sportovec. Baví mě zkoušet nové věci a testovat limity svého těla, v posledních letech se tak pravidelně účastním adventure závodů a také koketuji s rogainingem.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Zajištění průvodce
 • Všechna ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku (cca 5 000,- Kč)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?