9. 3. - 23. 3. 2025
20 990
letenka cca 25000 Kč
více
9. 3. - 23. 3. 2025

Polární Grónsko

Zažít opravdovou polární výpravu byl pro nejednoho z nás dětský sen. Nekonečné bílo, křupající sníh, saně s vybavením za zády a obličej zakrytý bílou námrazou.

Expedice #1210
15 dnů9. 3. - 23. 3. 2025
EvropaGrónsko
9Účastníků
Náročnost
4 z 5

Grónsko je synonymem pro polární oblasti. Zažiješ tu přesně ty pocity, které se zračí ve tvářích polárníků ve filmech. Mráz zakusující se až do morku kostí, radost sdílenou s kamarády večer u teplých kamen a magickou oblohu celou pokrytou polární září, která tančí po barevné obloze pravidelně každou noc. Jezdíme sem v zimě již tradičně, protože se zkrátka nemůžeme nabažit magickou atmosférou, kterou v sobě tohle mrazivé místo má. 

Arctic circle trail

Známý letní trek se s příchodem sněhu přemění na trasu, kterou projíždí místní na skútrech a psích spřeženích z města do města. I díky tomu jsou tu vybudované chaty, které po většinu nocí využijeme k přespání. Můžeš si být jistý, že v nich potkáme Inuity a skandinávské dobrodruhy se smečkou tažných psů, kteří se rádi podělí o své zkušenosti a příběhy. Ještě jsem tě nenalákal? Zmínil jsem se už že naše trasa končí u největšího kontinentálního ledovce, kde se před tebou objeví 700 km ledu sahající až k východnímu pobřeží? Že zjistíš, že i na teploty hluboko pod -30 °C se dá zvyknout? Nebo že Kangerlussuaq je nejlepší místo k pozorování polární záře na světě? Sice budou jenom 4 hodiny úplné tmy, ale to bohatě stačí. Statistiky dokonce říkají, že 300+ dní v roce má oblohu bez mraků a my jedeme v březnu právě proto, abychom měli ještě dostatek tmy na její pozorování.

4
5
Výsadkář
Náročnost
Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují.

Akce je určená těm, kteří již mají zkušenosti se zimními treky, dlouhodobějším spaním na sněhu a těm, kteří se nebojí výzvy a nezaleknou se nekomfortu. Čeká nás 180 km dlouhá trasa v polárních podmínkách, kdy si vše potáhneme na saních. Můžu ale na rovinu říct, že grónský ACT je ideálním místem, kde si s polárními výpravami získat zkušenost, protože jde převážně jednoduchým terénem a až na pár nocí budeme mít možnost se ohřát v upravovaných chatách s kamny. Nicméně pořád je to 180 km a teploty mohou klesnou až k -40 °C!  Proto před výpravou proběhne osobní schůzka s průvodcem, kde budeme řešit především výbavu. Vzhledem k náročnosti budeme mít k dispozici satelitní komunikátor (Garmin inReach) a kdykoliv si budeme moci na pomoc přivolat sněžný skútr.

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Trasa naší výpravy povede po spojnici dvou grónských měst. Nelze si to představovat jako dálnici s provozem, ale párkrát za den nás mine skútr, nebo psí spřežení. Zároveň s sebou poneseme satelitní telefon a trekovací zařízení, díky kterému bude možné nás celou dobu sledovat a případně nouzově komunikovat. Největším nepřítelem nám tak bude zima. V tomto ohledu je nutné se kvalitně připravit na teploty hluboko pod bodem mrazu. Průměrné teploty se tu pohybují okolo -20 °C. Zajištění kvalitního vybavení tedy bude jedním z hlavních témat s průvodcem (jde především o kvalitně zateplené boty a rukavice). Se zkušenostmi z minulé výpravy ovšem nemusíš mít strach: veliká část výbavy se dá zapůjčit. V Grónsku také funguje kvalitní záchranná služba a nemocnice. Možná tě tím zklameme, ale na západním pobřeží se nevyskytují lední medvědi, takže těch se bát nemusíš.

Víza a režim vstupu

Grónsko sice oficiálně patří k Dánsku, nicméně není součástí ani EU, ani Shengenu, takže je zapotřebí s sebou mít pas! Zkontroluj si dobu platnosti.

Doprava

Výprava začíná společným odletem z Kodaně. Odtud letecky z Kodaně do města Kangerlussuaqu, odtud malým letadlem přeletíme do Sisimiutu. Cena letenky se pohybuje okolo 20 000 Kč. Dopravu do Kodaně pořešíme společně před výpravou, buď se domluvíme na společné dopravě autem, autobusem nebo využijeme levných letů z Prahy.

Ubytování

V ceně jsou První noc po příletu strávíme v Sisimiutu v teple chaty. Využijeme čas abychom se prošli po přístavu a městě, které vypadá jako postavené z lega. Kdysi tu platilo, že každý dům měl různou barvu podle toho k čemu sloužil. Taky si nemůžeme ujít možnosti seznámit se s místními v hospodě a získat morál na cestu dál. Vloni jsme odtud odcházeli za aplausu místních, ověšení grónskými vlaječkami za atmosféry, kterou musíš zažít.

Na trase na kterou se vydáme je několik chat, rozmístěných v přibližně 20 km rozestupech. Ty se stanou našimi záchytnými body. Na saních si povezeme petrolej do kamen abychom si na noc zatopili a trochu rozmrzli. Asi 3 noci budeme muset strávit venku, nebo přespat před chatou, protože bychom se do ní všichni nevešli. Proto s sebou poneseme kompletní výbavu včetně stanů. V cíli naší cesty se opět rozehřejeme v hostelu u letiště. Zázemí chat je jedním z hlavních benefitů této akce, dává totiž možnost si pořádně odpočinout před dalším dnem a vyzkoušet si opravdovou polární výpravu i pro ty, kteří se dlouhého pobytu bez zázemí v mrazu bojí.

Jídlo

Veškeré jídlo potáhneme na saních. Podrobnější informace si sdělíme v další komunikaci. Ve městech ochutnáme místní kuchyni, skládající se hlavně z ryb, tuleně, velryby.

Vybavení a půjčovna

Na akci bude zapotřebí kvalitní výbava do zimy, především zateplovací vrstvy, zateplené boty, kvalitní spací pytel a karimatka, stan, který obstojí větru a pulky (expediční saně). Pokud nenapadne hodně sněhu, dá se celý trek absolvovat pěšky. Pokud napadne hodně prašanu, budou se hodit sněžnice. Části polárnické výbavy ti můžeme zapůjčit, např. saně, spacák, sněžnice atd. Půjčovnu najdeš ZDE

Co cestou uvidíš?

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)

1. den

Odlet / odjezd z Brna do Kodaně. Je pouze na Tobě, jestli zvolíš cestu po vlastní ose nebo jestli zkoordinujeme společnou dopravu z ČR.

2. den

Potkáme se společně na letišti v Kodani (společnou dopravu z ČR můžeme po domluvě zkoordinovat společně). Letecky se přesuneme do Kangerlussuaqu, bývalé americké základny na hraně Russelova ledovce ve vnitrozemí, který se na konci stane naším cílem. Odtud ještě malým vrtuláčkem k západnímu pobřeží do Sisimiutu. V Sisimiutu se ubytujeme, doplníme zásoby a nasajeme atmosféru krásného grónského města.

3. - 12. den

Část dne ještě použijeme k dokoupení potřebných věcí, jako plynové bomby, petrolej a benzín. V Sisimiutu je taky plně vybavený obchoďák, nebo třeba rybářský trh. Po zajištění všech nezbytností pak nastoupíme na devítidenní trek.

Trasa známá jako Arctic Circle Trail spojuje dvě městečka, která leží asi 100 km za polárním kruhem. Trasa z Kangerlussuaqu do Sisimiutu je přibližně 170 km dlouhá a i když na ní jde najít nějaké značení nebo dokonce chaty, většinu doby půjdeme vlastní cestou terénem vyrytým ledovci a jezery. Trek začíná (podle směru trasy) téměř na úpatí Grónského ledovce a končí na západním pobřeží Grónska. My zvolíme opačný směr a budeme se držet zimní trasy, která je maličko odlišná - vede spíše údolími a přes zamrzlá jezera. Místní ji používají pro dopravu na skútrech, je tedy skoro nemožné se na ní ztratit, stačí následovat vyjetou stopu.
Rezerva. V rámci treku máme jeden rezervní den, den kvůli náročnému terénu a teplotám. Nejpravděpodobněji ho strávíme jako "rest day" v průběhu treku na chatce Canoe Center. Budeme prostě spát 2 noci na jednou místě. Můžeme se zabavit stavbou iglú, výstupem na okolní kopec, hraním deskových her nebo jen ohříváním se u kamen :) Poslední den treku dojdeme do Kangerlussuaqu a přespíme v útulném hostelu. 

13. den

Dáme se do kupy, umyjeme se a projdeme si město. Pokud bude zájem, vydáme se na otočku k asi 60 km vzdálené hraně Russelova ledovce. Tam je opravdu majestátní výhled na 700 km ledu před vámi. Díky tomu to stihneme zpět ještě do večera a přespíme opět v teple. Podle toho jak se domluvíme lze tuto možnost vynechat a vymyslíme si jiný program.

14. den

Odlet zpátky do ČR, upřesníme podle zakoupených letenek. Večerní odlet/odjezd z Kodaně.

15. den

Příjezd do ČR kolem oběda.
ukázat další dny

Tvůj průvodceMarkéta Peggy Marvanová

Extrémní bikerka
závodnice
rekordmanka
majitelka zářivého úsměvu

Holka, co se ráda směje a podniká ty nejextrémnější cesty (nejen) na kole. Markéta Peggy Marvanová se zcela vymyká škatulkám. Nejen svou povahou, nýbrž i sportovními výkony. Při prvním pohledu by nikdo neřekl, že pro tuto malou blondýnku, budou závody na 24 hodin či 1000 mil s nadsázkou řečeno příliš krátké...

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Kompletní služby průvodce 
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, mapové podklady...)
 • Satelitní zařízení Garmin InReach pro obousměrnou komunikaci a trackování
 • 3x ubytování ve městě (1x Sisimiut, 2x Kangerlussuaq)
 • Petrolej na vytápění chat
 • Individuální konzultace ohledně výbavy a mentoring před akcí
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Dopravu z ČR do Grónska a zpět
 • Půjčení polárního vybavení (sněžnice, saně, spacák)
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.