16. 9. - 23. 9. 2022
7 990
více
16. 9. - 23. 9. 2022
Již proběhlo

Makedonie - přechod Šar Planiny - letecky - Poslední místo

Nespoutaný, divoký a svérázný. Takový je hraniční hřeben mezi Makedonií a Kosovem.

Expedice #816
8 dnů16. 9. - 23. 9. 2022
Evropa, BalkánMakedonie
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Úvodem

Balkán. Nespoutaný, divoký a svérázný. No a pohraničí Kosova a Makedonie je toho nejlepším příkladem. Patří mezi ty vzdálenější a nejméně navštěvované části Balkánu, což je automaticky řadí na seznam míst, která chceme vidět. Když jsem byl v kosovské Šar Planině poprvé, říkal jsem si: "Tohle jsou tak krásné hory, připomínají mi Západní Tatry! To bych chtěl jednou přejít." V roce 2019 se nám to s Expedition clubem povedlo poprvé a jen nás to utvrdilo v tom, že tohle je to pravé místo, jako stvořené pro horská dobrodružství. Letos máme opět za cíl přejít celý tento výrazný hřeben. Bude to dlouhé, náročné, vyzývavé, ale taky krásné a na konci budeme odměněni těmi nejlepšími vzpomínkami.

Ještě nedávno zde zuřil ozbrojený konflikt. V Makedonii mezi vládou a povstalci z řad albánské menšiny. V Kosovu mezi Albánci a Srby kvůli národnostním sporům. Tato území pomalu nachází svůj klid, ale rýhy na duši zůstanou místním obyvatelům ještě hodně dlouho. Dnes zde žádné větší nebezpečí nehrozí, přesto člověk občas pocítí atmosféru nedávných událostí, třeba při setkání s patrolujícími jednotkami KFOR na hranicích s Kosovem.

My sem ovšem nejedeme hledat ztracenou pravdu, jedeme si užít krásnou přírodu. Vezmu tě do liduprázdného pohoří Šar Planina, od Titova vrchu až k Ljubotenu, do málo navštěvovaných hor, které tvoří přirozenou hranici mezi těmito dvěma státy. Společně strávíme sedm dní převážně v horách, kde se běžně pohybují pasáci ovcí, jejich stáda, a hlavně pastevečtí psi (dokonce jedno unikátní místní plemeno - Šarplaninec, které je známé svými velkými rozměry). Jinak zde vládnou vlci a medvědi. Nejsou zde turistické značky (aspoň ne všude), cestu tedy budeme hledat často svépomocí. No nezní to skvěle? Zvu tě do Makedonie, do míst, která nejsou pro každého!

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme členům loňské výpravy, především Petře Kovalčíkové
[img]

Náročnost 3+

Celkově půjdeme 85 km za 6 dní s 6000m převýšením. Na každý den máme tedy schováno 1000 m stoupání na těžko :-)

[narocnost3]

Bezpečnost

Žádné větší nebezpečí v zemi nehrozí. Oblast pohraničí je pod dohledem makedonské a kosovské pohraniční stráže. V horách se vyskytují medvědi i vlci, avšak setkání s nimi je spíše raritou. Jsou to velmi plachá zvířata a pokud je člověk nepřekvapí, nehrozí mu z jejich strany žádné nebezpečí. Při parném počasí je zde možnost bouřek. V tom případě zalezeme do bezpečí mimo hřeben.

Průvodce

[pruvodce]

Doprava

Hurá!! Po mnoha letech žádostí je to tady! První letecká výprava na Balkán. A proč?

 • Protože stát 5 hodin na hranicích s Maďarskem nikoho nebaví.
 • Protože noční přejezdy jsou únavné.
 • Protože letecky to vyjde finančně skoro stejně.
 • Protože diesel je drahý :D
 • Protože se nemusíme strachovat, že nám auto někdo vykrade!

No prostě jdeme to zkusit!  Makedonie a konkrétně Šar Planina má tu výhodu, že je kousek od hlavního města Skopje. Auto oproti jiným výpravám na Balkán prakticky nepotřebujeme.

Letenky

Akce je vymyšlena tak, že navazuje na ideální let z Bratislavy. Tam nás hodí expediční dodávka z klubovny, která nás vyzvedne i po příletu. Letenky nejsou v ceně, koupíme je ale společně. Letenka bez batohu by měla stát cca 2000 Kč. Na dvojici stačí jeden batoh.

Ubytování

První noc budeme spát v hostelu ve Skopje. Zbytek výpravu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Poslední den si užijeme v kaňonu Matka kde si půjčíme kajaky a okoupeme se na skrytých plážích před cestou domů :-)

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v restauracích. V horách půjdeme „na těžko“, takže si poneseme s sebou i jídlo, budeme vařit na plynových vařičích. Jídlo na trek si vezmi už z domu. 

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás v Půjčovně

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

7 990 Kč Cena
17. - 24. 9. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Dopravu na letišti v Bratislavě od klubovny v Brně a zpět.
 • Veškeré ubytování a jakékoli případné poplatky za kempování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Půjčení kajaků v kaňonu Matka
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo + Individuální pojištění
 • Letenku (aktuální cena 2000 Kč)
 • Případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub. Poté pojedeme společně expediční dodávkou na letiště v Bratislavě. Odlet do Skopje, přesun na ubytko a pivko pod sochou Alexandra Velikého.

2. den: Návštěva Skopje, kde si dáme snídani. Doplnění zásob (plynové bomby, jídlo) a přesun k nástupu na náš trek. Malé horské středisko Popova Šapka. Zde začneme přechod celého hřebene Šar Planina. Trasu jsme šli již 3x a kromě Titova vrchu jsme ani jednou nepotkali turistu. Všechny noci na treku strávíme ve stanech.

3. - 7. den:  Přechod hřebene. Mapa trasy ZDE. Čeká nás celkem 6000 m převýšení. Trasa bude náročná, ale krásná. Půjdeme většinou po hřebeni. Začneme v oblíbeném horském středisku Popova Šapka, které leží na dohled od první dominanty hřebene - Titova vrchu. Druhý den nás čeká důležitá odbočka na jih a sice zdolání nové nejvyšší hory Kosova - Rudoka e Madhe (2658 m), která sebrala prvenství Djeravici o celé 2 m! Poté se budeme šinout na východ přes spoustu vrcholů s výškou nad 2500 m, až k vrcholu Ljuboten. Odtud budeme mít jako na dlani největší americkou vojenskou základnu na Balkáně a taky cíl našeho přechodu, chatu Ljuboten, kde pochod zakončíme teplým jídlem a pivkem! Po celou dobu budeme v horách sami a vodu budeme brát z jezer a bystřin, ke kterým mnohdy budeme muset sejít z hřebene.

8. den: Přesuneme se místní dopravou do kaňonu Matka, kde si pronajmeme kajaky a projedeme si celou soutěsku. Okoupeme se v čisté vodě a trochu zrelaxujeme. Poté se přesuneme zpět do Skopje, projdeme zbytek města. Dáme si dobré jídlo, dokoupíme suvenýry a večer zamíříme směr letiště a hurá domů! Na letišti nás bude čekat naše expediční fáro a hurá domů. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Víza a režim vstupu

Doprava

Ubytování

Stravování

Vybavení a půjčovna

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
ukázat další dny

Tvůj průvodceMarkéta Peggy Marvanová

Extrémní bikerka
závodnice
rekordmanka
majitelka zářivého úsměvu

Holka, co se ráda směje a podniká ty nejextrémnější cesty (nejen) na kole. Markéta Peggy Marvanová se zcela vymyká škatulkám. Nejen svou povahou, nýbrž i sportovními výkony. Při prvním pohledu by nikdo neřekl, že pro tuto malou blondýnku, budou závody na 24 hodin či 1000 mil s nadsázkou řečeno příliš krátké...

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

.

Co není v ceně

.

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?