Termín dle domluvy
více
Termín dle domluvy

Kurz horského průvodce 2024/25

Vzdělávání horských průvodců probíhá v 5 blocích od jara 2024 do zimy 2025, kdy je zakončeno profesní zkouškou.

Expedice #1103
Česko, EvropaČeská republika, Slovensko
10Účastníků
Náročnost
3 z 5

Ať už se chceš průvodcováním živit, nebo se pouze zdokonalit a získat větší jistotu pro svá dobrodružství, míříš k roli člověka, který svou iniciativou vždy bude tím aktivnějším. Horský průvodce by měl splňovat řadu předpokladů. My tě můžeme naučit základní dovednosti, na kterých budeš dále stavět, avšak lásku k práci s lidmi a vztah k horám musíš mít sám. Do kurzu jsme vložili léta vlastních zkušeností s organizováním výprav a expedic. Věříme, že je důležité věci prožít, než o nich jen poslouchat a tomu přizpůsobujeme náplň kurzu. Snažíme se ho koncipovat tak, abychom ho chtěli sami zažít.

Organizace kurzu

Kurz je tvořen pěti na sebe navazujícími bloky, po jejichž absolvování můžeš celé vzdělání zakončit zkouškou profesní kvalifikace PK 65–020-M Horský průvodce dle zákona č. 179/2006 Sb o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání po jejímž úspěšném složení můžete požádat o vydání živnostenského oprávnění pro horskou průvodcovskou činnost – zároveň získáte „Osvědčení profesní kvalifikace“ s celostátní platností.


Jednotlivé bloky a vypsané termíny jsou vypsány ZDE a jednotlivé přihlášky jsou zaslány přihlášeným účastníkům vždy nejpozději dva měsíce před kurzem. Podrobnější informace ti budou zaslány po podání přihlášky.

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Náročnost kurzu
Kurz probíhá v České Republice na Vysočině, v rakouských Alpách a dalších destinacích v závislosti na podmínkách a tvém výběru průvodcovské praxe. Maximum možného programu se odehrává venku, může se tedy stát, že se náročnost zvýší podle počasí. Vstupním předpokladem každého účastníka je zkušenost s pohybem v horách na lehko i na těžko, se spaním ve stanu i bivakováním. Tyto zkušenosti ověřujeme před nastoupení do kurzu. Zkrátka neměl by tě překvapit pobyt venku v mokru, celodenní výlety a trocha nekomfortu. Zároveň není úmyslem kurzu někoho hnát na hranu, důležité je předání znalosti a jejich vyzkoušení v praxi. Pokud jsi byl/a na vícedenním treku v horách a ujdeš bez problému 20km za den, není se čeho bát.
zobrazit více
Přehled náročností

Co od kurzu můžeš očekávat:

Naučíš se pracovat s mapou, buzolou a GPS. Budeš se perfektně orientovat v letním i zimním terénu. Při slovech ekvidistance, magnetická deklinace a azimut místo nechápavého výrazu vytasíš mapu s buzolou a bez mrknutí oka vyrazíš dál. Naučíš se základy meteorologie, práce s předpovědí počasí a odhad vývoje podmínek v terénu. Získáš základní znalosti poskytnutí první pomoci pod dohledem dlouholetých lektorů zdravokurzů a záchranářů. Budeš se muset vlastníma rukama poprat s drobnými poraněními i s koordinací záchranné akce včetně improvizovaného transportu raněných. Naučíme tě základní lanové techniky a postup v náročném horském terénu. Projdeme kompletní metodiku na zajištěných cestách - ferratách. Přiblížíme ti legislativu spojenou s prací horského průvodce. Předáme ti maximum informací a zkušeností o vedení skupiny a práci s lidmi. Jak se racionálně rozhodovat a jakými reáliemi rozhodnutí podložit. 


V neposlední řadě ti chceme předat etické hodnoty práce v horách. Na práci průvodce se nedíváme pouze jako na stroj, bezpečně provádějící klienty, ale také jako na člověka s pokorou k prostředí, ve kterém pracuje.

Hodinová dotace kurzu

Celková hodinová dotace kurzu je min. 285 hodin.

 • 60 hodin blok 1 (navigace, orientace, meteorologie, vedení skupiny)
 • 60 hodin blok 2 (první pomoc, záchrana, lanové techniky, via ferrata)
 • 60 hodin zimní kurz (laviny, zimní terén, bivakování)
 • 10 hodin příprava průvodcovské praxe (+ min 55h reálné praxe)
 • 40 hodin profesní zkouška.
 • K přihlášení k profesní zkoušce dále doporučujeme nezávisle absolvovat kurz první pomoci u Kasiopea Brno, nebo ZDrSEM (cca 60h)
 • Jarní část kurzu

  Pro první část vzdělávání na horského průvodce jsou pro nás zásadní témata navigace - orientace - vedení skupiny a meteorologie. Během šesti dní kurzu klademe důraz na praktickou výuku a prožití modelových situací, ke kterým se následně můžeme vracet a vyhodnocovat je navzájem se skupinou účastníků. 

  Letní část kurzu

  Pro druhou část vzdělávání na horského průvodce jsou pro nás zásadní témata lanových technik - pohyb po zajištěných cestách - první pomoc a záchrana. Část kurzu probíhá pod vedením záchranářů a lektorů zdravokurzů z Chameleon Brno.

  Průvodcovská praxe

  Vlastní zkušenosti z horského prostředí jsou absolutní nutností a zároveň vstupním předpokladem k účasti na kurzu horského průvodce. V rámci kurzu ovšem dostaneš možnost vést vlastní výpravu pro členy Expedition clubu. Získat jistotu v roli vedoucího ve skupině je běh na dlouhou trať a nejlépe se ho naučíš samotnou praxí. Díky komunitě lidí v Expedition clubu a dlouhé tradici nekomerčních výprav budeš mít možnost naplánovat si víkendovku pro naše členy, kteří ti zaručí dobrou partu i kvalitní zpětno uvazbu. Výpravu budeš organizovat pod dohledem a s pomocí lektorů a na následujících blocích kurzu si nové zkušenosti společně rozebereme.

  Zimní kurz

  Zimní část kurzu volně navazuje na jarní a letní část a absolvovanou průvodcovskou praxi. Řada témat se s letní částí prolíná (vedení skupiny, orientace a navigace, meteorologie), pouze se přesouvá do reálného terénu a není už čas na vysvětlování základních principů. Předpokladem každého účastníka je perfektní zvládnutí těchto témat, abychom je mohli rozvíjet dál.


  Ústředním tématem je lavinová prevence a záchrana, strategie rozhodování při plánování zimní túry, specifika vybavení do zimních hor a řešení krizových situací. Kurz probíhá v rakouských Alpách.

  Profesní zkouška

  Zkouška profesní kvalifikace PK 65–020-M Horský průvodce dle zákona č. 179/2006 Sb o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání.


  Zkouška profesní kvalifikace je logickým zakončením vzdělávání horského průvodce. Udělením profesní kvalifikace umožňuje zapsání vázané živnosti "průvodcovská činnost horská". V rámci profesní zkoušky jsou ověřovány znalosti o horském prostředí, navigaci a orientaci, práci s vedením a psychologií skupiny, orientací v zimním terénu s ohledem na lavinovou bezpečnost a poskytnutí první pomoci. Vše jak teoretickou, tak praktickou formou. Soubor otázek a hodnotící standard je blíže specifikovaný v kvalifikačním standardu. Zkouška proběhne pod vedením autorizované osoby Ing. Tomášem Kadlecem. Zkouška profesní kvalifikace proběhne v Beskydech v podobném duchu, jako přípravné kurzy zimní a letní části.

  Program kurzu

  Program

  Konkrétní program jednotlivých kurzů je specifikovaný v samostatných přihláškách.

  ukázat další dny

  Tvoji průvodci

  Tom Cimr

  Tom Cimr

  Srdcař
  idealista
  instruktor
  horolezec

  Největší srdcař, který do klubu vkládá to nejlepší ze sebe, za každou cenu. Expe je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tom patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se horským vůdcem UIAGM a od roku 2022 je tomuto snu o pořádný krok blíže - stal se oficiálně adeptem na horského vůdce!

  Detail průvodce
  Vít Dubec

  Vít Dubec

  Muzikant
  multitalentovaný čávo
  surfař
  horolezec
  Stejně jako nemůže být lezec bez lana, Expedition Club nemůže být bez Víti. Ti dva k sobě tak nějak patří a táhnou to spolu od úplného začátku. Víťa je všestranný sportovec a umělec a pokud někdo dokáže navodit pohodovou atmosféru na výpravě, tak je to právě on!

  Detail průvodce
  Tom Cimr

  Garant výpravy

  Tom Cimr

  Co je v ceně

  • Jednotlivé ceny kurzů jsou upřesněny vždy v konkrétní přihlášce
  • Kompletní materiály pro realizaci kurzu.
  • Náklady na lektory kurzu (v maximálním poměru 1:6 k účastníkům) + externí lektory.
  • Tištěná skripta s materiály pro garanční zkoušku.

  Co není v ceně

  • Jídlo.
  • Ubytování
  • Dopravu na místo kurzu.

  Orientační ceny kurzů

  • Jarní kurz: cca 13000,- Kč
  • Letní kurz: cca 13000,- Kč
  • Průvodcovská praxe: 0,- Kč, výprava je pořádána nekomerčně a bez nároku za odměnu. Pouze tak, aby se průvodci pokryly veškeré náklady.
  • Zimní kurz: cca 13000,- Kč
  • Profesní zkouška: pro účastníky kurzu cca 5500,- Kč

  Nejčastější otázky / FAQ

  Legislativa

  Tuto výpravu/kurz/školení, organizuje firma Expedition Club community s.r.o. IČ: 19238355. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

  Přihláška

  Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

  Platba

  Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více ve smluvních podmínkách.