Něco málo o nás

Expedition Club jako takový funguje od roku 2010, kdy se konala historicky první akce v italských Dolomitech. Od té doby uplynulo již spoustu let a prošli jsme mnohými změnami. Začátky byly poněkud divoké :-) Koncept Klubu se ustálil v roce 2014, kdy si Martin s Albertem řekli, že se chtějí Klubu věnovat naplno. Největší změny nastaly v roce 2017, kdy Klub po Albertovi převzal Martin. Od počátku Klubu se do jeho činnosti zapojilo spoustu dalších skvělých lidí. To jen díky nim je Klub tam, kde je, a my pevně věříme, že tomu tak bude i nadále.

Naším cílem není obohatit se v klasickém chápání. Naším cílem je obohatit se o zkušenosti, zážitky, poznání, výzvy, šílené věci, které děláme, a o super lidi, které během toho všeho poznáváme. Tito lidé vytváří to, čím Expedition Club je - skupina lidí, kteří milují cestování a výzvy a cítí se mezi námi dobře. To je ten důvod, proč jsme založili Expedition Club, to je ten důvod, proč věčně nejsme doma, spíme méně, než je zdrávo, a pak jsme někdy protivní. Pevně věřím, že se ti líbí to, co děláme a jak to děláme. Doufám, že se třeba někdy potkáme na jedné z našich výprav, expedic či jen na kávě v naší Expediční klubovně v Brně. 

Za tým Expedition Clubu Martin

Jaké je cestování s námi?

V souladu s naším heslem "Nejsme cestovka, jsme Expedition Club", od nás ani nečekejte, že výprava bude vypadat jako s klasickou cestovkou. Při výpravě s námi se jedná o klasické cestování. Průvodce se na výpravě bude chovat tak, jako by se choval, kdyby jel sám a ne jinak. Rozdíl je v tom, že vás a ostatní přibere do party! 
Nečekejte od nás přesný itinerář bod po bodu, program je pouze orientační. I když má průvodce program pevně v rukou a má stanovená místa, která chceme navštívit, tak vězte, že pokud se na cestě naskytne nějaký impuls, který by bylo škoda nevyužít, může se program i lehce změnit. To je totiž to pravé koření, které dává cestování svěží nádech, svobodu volby a nezávislost! Proč bychom měli jít spát do hostelu nebo pod širák, když nám místní nabízí střechu nad hlavou a teplý čaj na zahřátí? Proč bychom měli opouštět místo, kde se cítíme skvěle? Rovněž od nás nečekejte historické výklady, i když netvrdím, že znalosti nemáme. Jsou prostě ale věci, které si člověk může přečíst z průvodce. A to je i důvod proč naši průvodci sami nemuseli být ve státu kam jedeme. Pro cestování to prostě není potřeba!

Příklad mluví za vše.: 
Rád vzpomínám, když jsme byli v Arménii a seděli jsme s ostatními v Jerevanu nad škopkem piva. Viděl jsem, že se ostatním zítra na ten Aragats (nejvyšší hora Arménie) nechce. Venku bylo hnusně a mlha a navíc přišla studená fronta, bylo -10°C. I pravil jsem: "Vidím vám na očích, že se vám tam nechce. Co kdybychom si půjčili jeepy a jeli do Náhorního Karabachu?" Všichni byli sborově pro a během pěti minut jsme vyměnili třídenní výstup na Aragats za životní zážitek při jízdě v jeepech v polo válečné zóně.

Expedition Team! 

A zde již jsou lidé, kteří se podílí na činnosti Expedition Clubu. Všem moc děkuji! Kromě níže zmíněných se jedná taky o spoustu dalších lidí, kteří dělají drobné práce, ale nejdou vidět či nám jen dávají podporu :-)

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Pomáhá formovat to, kde se Club nyní nachází, a věnuje mu veškeré své úsilí. Přemýšlím, jak bych vám Martina představil. Mohl bych vám dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manásulu, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna. Namísto toho vám řeknu jenom tohle: Vydejte se s Martinem na expedici a sami poznejte, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".

Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

Facebook martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Vít Dubec

Kdybych vám měl povědět o tom, co má Víťa nejradši a v čem vyniká, nenašel bych na tuto otázku stručnou odpověď. Víťa je dobrým horolezcem, skvělým surfařem, na skialpech nebo kole se cítí jako doma, a aby toho nebylo málo, po večerech učarovává ostatním svou hrou na kytaru. Zvládá zkrotit karavanu velbloudů v Maroku i vlny Atlantiku. Shlížel dolů do údolí ze zasněžených vrcholků Alp a Kavkazu, kde vylezl nejednu horu včetně Kazbeku, v Indii sténal bolestí, když za vysokých horeček musel projet džunglí na mašině nákladního vlaku, a na strmých skalních stěnách Vysokých Tater zabil nejednu skobu. Víťa je ten správný člověk, se kterým se chceš vydat do míst, která nejsou pro každého. Na to vem jed! 

Facebook vita@expeditionclub.cz +420 737876276 Reference

Ondřej Švirák

Ondra je jeden z našich nejvytíženějších průvodců. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší a také licencovaný horský průvodce MŠMT. Během posledního roku vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.). Nemusíš se však bát, že by tě uhnal :-) Na výpravách si nic nepotřebuje dokazovat a už několikrát napomohla jeho skvělá fyzička k úspěšnému dokončení výletu. Také si píše si blog, který je super a jehož odkaz máš pod tímhle textem :-)

Facebook Web o.svirak@gmail.com 721169595 Reference

Tom Cimr

Tom je srdcař - hory jsou jeho hřištěm. Má rád lezení, polární oblasti, skialpy, práci v lanáči a doufám že i u nás :-) S klubem projel Špicberky v létě i v zimě, Kavkaz nebo třeba ledové Grónsko. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v Expedition Clubu - vyráží vždycky dobře připraven a dokáže se o tebe skvěle postarat. Jsme moc rádi, že je Tomáš v našem týmu

Facebook cimr.tomas@gmail.com 773 116 299 Reference

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje. Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance a taky tuhle zimu se vrací do Asie, tentokrát pobude v Ománu, na Srí Lance a Indii. Kromě toho prochodil Dračí hory v Jihoafrické republice, projel vlakem Indii a oblíbil si třeba Čínu. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5630 m.n.m) Sám se chce v budoucnu více podívat do hor, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti...

Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Jan Haráč - Kudrna

S Honzou jsem měl to štěstí potkat se již před deseti lety. Dlouhá léta jsme spolu intenzivně cestovali do všech koutů světa. Od nejvyšší hory Afghánistánu, Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži, Ruska až po našemu srdci blízké Vysoké Tatry. Kromě toho stihl přejít napříč zamrzlý Bajkal, projet křížem krážem celou Tanzánii, prozkoumat Chilské Andy a mnoho dalšího. Je to člověk, kterému věřím nade vše, a proto jsem byl nadšený, když mi řekl, že se rád přidá do našich řad. Vítám ho v týmu a těším se, že nás (a koneckonců i vás) obohatí o své zkušenosti! V létě 2017 jsme společně podnikli expedici do Pákistánu, při které jsme se pokusili o prvovýstup na Sugulu peak ZDE.

Facebook janharac@gmail.com Reference

Jan Polášek - Polďas

Polďas je srdcař. Precizní, odpovědný, pokorný, hloubavý a přitom i dostatečně střelený. Má nacestováno od Norska, Íránu, Damavandu, přes Rusko, Nepál, Gruzii a Kazbek až po spoustu dalších destinací v Evropě. A kromě toho je to hlavně lezec s největším morálem, kterého znám.

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000 m".

Polďas dostal spolu s Ondřejem Strakou čestné uznání ČHS za zimní přelez cesty "Šavle" (obtížnost M7) ve Vysokých tatrách v kategorii "Hory pod 6 000 m n.m. – mixový a ledovcový charakter".

Polďas je zároveň nejmladším Čechem, který stanul na vrcholu osmitisícovky ODKAZ. Polďasovy zápisky z expedice si můžete přečíst ZDE

Facebook hohohojaho@gmail.com Reference

Sofya Arsentyeva

Co bych o Sofyi napsal? Dělal jsem si z ní srandu, že tady napíšu, že je srdíčko. Ono to ale není sranda, je to pravda! Sofye je do jisté míry takové srdce Expedition Clubu. Je jakési "social glue", které nám s jasnou vizí a cílem pomáhá držet v Klubu pořádek. Troufám si říci, že bez ní by tady nastal chaos a stres. Jsme moc rádi, že je mezi námi. No a nově ji vítám i v týmu průvodců, jelikož jede v létě na výpravu na Sibiř - důvod je jednoduchý - jede domů, a proto je tou nejlepší průvodkyní po ruské Sibiři.

Facebook arsentyevasofya@gmail.com 604108538 Reference

Jan Žert

Honza Žert, člověk na svém místě. Jeho studnice cestovatelský zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší. Většinu svého času tráví v jižní Americe, kde strávil s pauzami přes 5 let svého života a stále se tam vrací. Původem Cerheňan, průvodce, antropolog, snílek, vtipálek a náhodný fotograf. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.


Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Dany Pacholík

Dany je zkušený cestovatel. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval několik týdnů, ne-li měsíců mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami. Chceš si skočit z letadla, vyšlápnout na skialpech nebo na běžkách projet Laponsko? Dany je tvůj člověk, který má nekonečnou trpělivost :-) Zkrátka veselý pohodář s filozofií - Vše ostatní počká, život ne..

Facebook Web dany.pacholik@gmail.com 734 176 864 Reference

Martin Dubec

Marťas alias Citrus je člověk, co chodí po horách už odmala - Tatry a Beskydy má v malíku a mimo to je posedlý surfováním, se kterým začal v Anglii. Od té doby sjíždí vlny Španělska, Francie nebo Maroka! Je velký jako horal a má rád čaj, Ukrajinu, Maroko a Bosnu :-) Už je to přes rok, co je v týmu Expedition Clubu a zapadl mezi nás, jakoby byl mezi námi odjakživa. On to má možná i v genech, je to totiž brácha od Víti Dubce :-D

martin.dubec@hotmail.com +420 732 286 783 Reference

Ondřej Šperka

Ondrova cesta se s Expedtition Clubem protíná už nějaký pátek. Jak se pozná, že Ondra patří do týmu? kromě toho, že je to super týpek, tak rovněž spravuje web "za hranici komfortu" kde motivuje a inspiruje lidi k cestování. Rovněž tam pomáhá propagovat projekty jiných :-) Čím je motivuje? Třeba tím, jak stopoval až do Vlasivostoku (rekord na jeden stop 4500km :-D), tím, jak se svým parťákem Matějem Štruncem brodil hluboké řeky na Svalbardu nebo když si udělal roadtrip přes Balkán a Malou Asii až na Kavkaz :-) 

Facebook Web ondrej.sperka1@gmail.com Reference

Matěj Štrunc

Matej je sice věkem náš nejmladší průvodce, ale nevypovídá to nic o jeho průvodcovských kvalitách. Neleze sice po osmi tisícovkách, ani se neplaví roky po rozbouřených oceánech, ale dokáže ti ukázat na cestování tu druhou stránku. Provede tě kulturou a příběhem země do které se sním chystáš odcestovat a představí ti ji v takových krásách, o kterých sis ani nemyslel, že má. Je to herec, muzikant, občasný biatlonista a veselá kopa. Ale jestli si myslíš, že s ním žádný dobrodružství nezažiješ, tak to se teda pleteš. Sám Matěj už byl zavřenej ve Švýcarsku, v Bělorusku, šla po něm ruská tajná služba a ukrajinské policajty má taky pěkně v malíku. Miluje hory, sever, sníh, a kolečkové lyže.

Facebook matej.strunc@gmail.com Reference

Bára Ďásková

Průvodce pro tuto akci nebude, bude jim totiž průvodkyně - Bára. Do Indie jezdí už 10 let a vždycky říká, že už tam příští rok nepojede a podívá se někam jinam. Každý rok to ale dopadne stejně. Vrací se tam, kde to má nejraději, do „Té, její vysněné.“ A proč do té Indie vlastně jezdí? Bára je členkou sdružení MOST, který pomáhá Tibeťanům v exilu. Každým rokem jezdí na celé léto do nejsevernější oblasti indické Himálaje – Ladakhu. Tam předává vybrané prostředky potřebným dětem, mnichům a stařečkům, které MOST podporuje. Nejvíce má vždycky radost, když se po roce potká s malými mníšky, kteří se na ni celou tu dobu těší. Bára má Ladakh projetý křížem krážem, zná většinu jeho zákoutí a spoustu místních. Ukáže ti vše možné i nemožné. Využij možnosti vidět i ta místa, kde by ses bez Báry jinak nedostal. Podíváš se na ranní puju. Skočíš za mníškama do školy, nakoukneš do umění tibetské kuchyně a mnoho dalšího. Nejsme cestovka, jsme EXPEDITION CLUB!

barbora.daskova@seznam.cz Reference

Vojta Lokša

Vojta je staronový člen Expedition Clubu. Nejdřív se s námi na výpravy vydával jako účastník, a to i přesto, že má nacestováno více než my všichni dohromady :-) Po čase slovo dalo slovo, sedli jsme si, probrali naše a jeho možnosti - no a teď ho vítám mezi expedičními průvodci!

Proč by měl být Vojta tím pravým, kdo s tebou pojede do Japonska? To je jednoduché. Byl zde nespočetkrát a umí plynně japonsky, což je v těchto krajích "docela" výhodou :-) To by ale nestačilo - prostě sedí lidsky do našeho týmu a my mu plně důvěřujeme.

No a mimochodem, má za sebou sedm let praxe organizování výprav do východní a jihovýchodní Asie a kromě Japonska zná velkou část této oblasti. Chceš do Japonska? Jeď s Vojtou - umí japonsky. Chceš do Číny? Jeď s Vojtou, strávil tu 2 roky života a umí plynně Čínsky. Chceš do Indonésie?  - Jeď s Vojtou, učí se indonésky. Vojta se prostě vyzná :-)

Facebook zenitse@seznam.cz Reference

Silvestr Tkáč

Silvestr je profesionální tlumočník do perštiny, průvodce a pracovník humanitárních a rozvojových organizací. V Íránu rok a půl studoval perštinu na institutu Dehkhoda v Teheránu a považuje tento kout světa za svůj druhý domov. Silvestr rovněž strávil několik měsíců v Gambii jako koordinátor organizace Kola Pro Afriku, létal do Guineje jako koordinátor projektu adopce dětí na dálku a účastní se několika projektů v Iráku i Íránu. Mezi nimiž například pomoc zemětřesením postiženým oblastem na západě Íránu. Mimo to se ve volných chvílích v Gambii prohání na větrem a sluncem poháněné tříkolce. Když je zrovna v ČR, přednáší o svých projektech a cestách.


silvestr@tkac.eu Reference

Barča Podlipná

Barča je, jak se říká "do světa", už odmala. Její nomádské srdce nejvíce zasáhla Indonésie. V době, kdy její vrstevníci psali diplomky, Barča běhala bosky po ostrově, ze svého bungalovu vyháněla varany a jako uniformu nosila neopren a potápěčskou výstroj. Dala si za cíl, že vyzkouší všechno na světě a čas neměří na hodiny, ale na zážitky. Je jí jedno, do kterého koutu světa se vydá, všude se po chvíli cítí jako doma, nejvíc jí táhne příroda a zvířata, miluje stopování a low-cost cestování. Pokud je zrovna v Brně, učí jógu, ráda sportuje, hraje hry a stará se o svou malou firmu. Kterákoli cesta je pro ní výzvou, pokud jí tam tedy nebude zima. Na sněžnicích se s ní asi nepotkáte, ale zato vám ukáže, pod kterým korálem často spí žraloci, naučí vás pozdrav slunci, sjede s vámi sopku na bobech nebo skočí po hlavě do jakékoli jiné punkárny.

podlipna.b@gmail.com Reference

Sabča Jelínková

Sabča je naše kulturní múza. Jednou z jejich největších lásek je tvoření hudebních a kulturních eventů a propojování lidí. Můžeš se s ní potkat na jejím fesťáčku Zubštejn času nebo na Výsadku, kam jezdí se svým milým a vyvádí lidi z jejich komfortní zóny. 

jelinsa@gmail.com 607049028 Reference

Lenka Pazourková

Sleduješ náš Facebook a Instagram? Tak všechny ty moudré a vtipné posty má na svědomí právě Léňa, která je zářným příkladem toho, jak se člověk může s Expeditionem vyvíjet. Poprvé s námi byla předloni na výpravě v Bosně, teď už má za sebou Sibiř, Triglav či Gruzii. V říjnu vedla svou první víkendovku, která proběhla na kolech :-) Budeš s ní v dobrých rukách, na kole natěžko projela už Provence či Turecko, takže zalepit duši umí a ještě o tom napíše historku na Facebook :-D 

Facebook lenka.pazzina@gmail.com 603197411 Reference

Fridtjof

Pokud někde uvidíte jezdit tohoto fešáka, nebudete na pochybách, že je to vozidlo Expedition Clubu. Fridtjof je spolehlivá zadokolka, která nahradila Borůvku na pozici leadera naší vozové flotily.

Autíčko ví, co je pro členy a účastníky dobré a bezpečné.

  • Proto má řidič k dispozici masážní křeslo, pokud se teda té masáže někdo zhostí.
  • Jelikož se na předních sedadlech nesmí spát, aby měl kdo udržovat řidiče pozorného, neposkytuje Fridtjof moc místa na předním prostředním sedadle. Což je nesporná výhoda, takový člověk opravdu jen tak neusne a může bavit řidiče celou cestu :-D
  • Svým vzhledem získává pozornost ostatních účastníků silničního provozu, a proto ho nepřehlédnou, a tudíž ani nenabourají 8-)


Facebook Web Reference

Borůvka

Borůvka, naše historicky první auto. Nazýváme ji "dáma v letech", ale to jí neubírá na kvalitách! Nejradši jezdí po Ukrajině a Moldavsku, protože ví, že když náhodou přejede přes díru a nedejbože si něco urve, postačí "kladivo" a je zase ve formě. Tranďák je prostě ideální vozidlo na všechny povrchy světa :-) Dokud bude dýchat, určitě se jí nevzdáme a bude zdobit naši flotilu ještě další dlouhá léta!

Facebook Web info@expeditionclub.cz Reference

Sheila

Sheila je náš Klubový hafan, který má za mámu a tátu Martina se Sabčou. I přes těžké útrapy mládí brázdí hory jako dáma :-) Řekla nám o sobě: "Haf! Jsem čistokrevný sibiřský husky. Nejradši mám kousání všeho možného a taky hrabání čumákem v hlíně. Když zrovna nespím, tak ráda jím piškotky a bojuju s holuby." Reference

Daniel Bokiš

Dan alias Ginger byl jedním z našich nejaktivnějších členů. Procestoval s námi  třeba Bosnu, Finsko, Ukrajinu, Rumunsko. Sám se vydal do spoustu dalších zemí, ať už je to Čína, Japonsko, Indonésie nebo třeba Norsko. A jak už to bývá, z aktivních členů se stávají kamarádi a z kamarádů průvodci. Nyní je Dan jeden z členů týmu Expedition Clubu a jsem moc rád, že ho můžu přivítat mezi námi a že si mezi nás našel cestu :-)

Hodně štěstí Dane

daniel.bokis@gmail.com Reference

Dan Born

Dan je čerstvá krev v našem týmu. Jestli můžu o někom říct, že jsme si ho v klubu vychovali, tak je Dan ten nejlepší příklad. Nebylo to ani 2 roky nazpět, kdy se zúčastnil naší první akce. Za tu dobu jich absolvoval aspoň 6 a přirostl nám k srdci! Po poslední výpravě na Rodnu nemusela otázka, zda si nechce vzít svojí první akci, viset dlouho ve vzduchu. Vítám proto Dana v týmu a věřím,  že v něm vydrží hodně dlouho! 

Jo a pro ty, kteří chtějí zjistit o Danovi trochu více. kouknětě na jeho BLOG. Normálně články nečtu, ale tohle je fakt sranda :D

Martin 9.10.2018

Web me@danborn.cz Reference

Jakub Frank

Asi rok zpět jsem potkal Kubu a Standu. Kluky, kteří mají zapálení pro věc a jiskru v oku. Radil jsem jim s jejich cestovatelským projektem. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Klukům se to povedlo. Teď mají svůj malý cestovatelský portál. Berou ostatní do jejich srdci nejbližších zemí - do Nepálu a na Srí Lanku. Při cestování chtějí lidem ukázat nejemon památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je konfrontovat s místními lidmi. A co dále, chtějí místní zapojit, dát jim práci, pomoct jim a zlepšit jejich životní úroveň. S klukama jsme si sedli a nadchli jsme se pro to, jakým způsobem realizují své výpravy. Proto jsme vymysleli tuhle JEDNU výpravu pro Expedition club. Budu moc rád, když zavítáte na jejich stránky, kde se o nich a jejich způsobu cestování dozvíte více. 

Facebook Web kubafrank24@gmail.com Reference

Honza Švábenský

Honza je novým přírůstkem do našeho týmu. Zažil si bouřky skandinávského severu, projel křížem krážem Balkán, naposledy prozkoumával horské průsmyky Ladakhu. Se mnou strávil řadu let starostí o děti v turistickém oddíle, takže vím, že se o všechny dovede zodpovědně postarat. A taky, že nejí hrášek. V Brně ho najdeš ve škole, kde se věnuje studiu jazyků a literatury, nebo v Hanibalu. Outdoorové vybavení jsou jeho hračky, takže ti s nimi rád poradí.

Facebook jansvabensky@seznam.cz 731 239 100 Reference