Jan Polášek

Hledač smyslu
potírač lhostejnosti
environmentalista
lezec

Nikdo z nás mu neřekne jinak než Polďas nebo Poldík. V jiných kruzích je zase znám jako Pozdrav. Jeho pravé jméno Honza totiž působí svou všedností trochu nepatřičně k někomu tak osobitému. Polďas je neskutečný srdcař, precizní, odpovědný, pokorný a hloubavý, přitom i dostatečně praštěný a tak trochu pankáč. Má procestováno od Yosemit, Nepálu, Íránu, přes Rusko, Jordánsko, Gruzii, až po všechny kouty Evropy. 

Většina jeho cest vedla do vertikál za lezením a jeho lezecký um a především morál je pověstný. Legendární cesta "The Nose" na El Capitan v Yosemitech? Vylezeno! Osmitisícovka Manáslu 8163 m? Vylezeno! Poznat tohohle kluka vážně stojí za to, a to i kdyby ti lezení nic neříkalo. Debatovat umí o čemkoliv. Trpělivě a se stoickým klidem tě přesvědčí třeba i o tom, že přivázat se k rypadlu je dobrý nápad. Jakby ne, je totiž vystudovaný právník. 

Jan Polášek

Videa a rozhovory

Cestovatelské úspěchy

2016
  • Polďas dostal spolu s Ondřejem Strakou čestné uznání ČHS za zimní přelez cesty "Šavle" (obtížnost M7) ve Vysokých tatrách v kategorii "Hory pod 6 000 m n.m. – mixový a ledovcový charakter".
2015
  • Polďas je nejmladším Čechem, který stanul na vrcholu osmitisícovky. Společně s Martinem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000 m". Polďasovy zápisky z expedice si můžete přečíst ZDE
8a
  • Skalní lezení do obtížnosti 8a