Karavshin - asijská Patagonie

Termín22. 06. - 06. 07. 2020
OdjezdPraha/ Vídeň letiště
DestinaceKyrgyzstán
Účastníků9
Cena14 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán - Karavshin. Tato oblast kolem údolí Kara-Suu a Ak-Su je nejlepší místo na lezení big wallu v celé Asii. Aby ne! Vertikální kilometrové stěny nenajdeš jen tak někde, a proto se toto pohoří stalo mekkou pro horolezce a přezdívá se mu asijská Patagonie. My máme skromnější cíle, místo zdolávání kolmých stěn zde budeme "pouze" trekovat. To nám ale nezabrání, na chvíli se zasnít, jaké by to bylo viset na závěsném stanu půl kilometru nad zemí. Nemusíš se bát, to vše z bezpečí zelených rozkvetlých luk, kterých bude v údolí nespočet. Je s podivem, že i přes neslezitelné štíty a stříbrné ledovce jsou údolí široká, dobře schůdná, plná alpských luk, průzračných bystřin a života. Celý trek absolvujeme na začátku sezony, kdy nepotkáme téměř ani živáčka. Ostatně tato bohem zapomenutá oblast nehostí davy trekařů nikdy. Pouze v zelených údolích nám budou dělat společnost pastevci se svými stády. Region je špatně přístupný a po dlouhou dobu byl i oblastí bojůvek místních kmenů, teprve teď se do něj pomalu vrací život. Pokud chceš zažít nevšední zážitek v ještě nevšednější zemi, neváhej a přidej se ke mě. Dobrodružství totiž nečeká!

Tato akce může posloužit jako skvělá aklimatizace, pokud by ses chtěl vydat na následný výstup na 6000 horu v Kyrgyzstánu

Ochutnávka

Náročnost 3+

Vícedenní trek s těžkým batohem s pasážemi v nadmořských výškách nad 3000 m rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. V půli treku je možnost udělat si 2 dny rest day, a proto je obtížnost "jen" 3+

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na expedici a poznej, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m". Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Bezpečnost

Kyrgyzstán je divoká horská země. Jsou zde místa, která jsou opravdu odříznutá od civilizace, a případná pomoc je daleko. Budeme přecházet jedno čtyřtisícové sedlo a pokusíme se vylézt na technicky nenáročný 4750m vysoký vrchol (dobrovolné). Tato rizika se pokusíme minimalizovat postupnou aklimatizací. Jistá rizika na horách vždy existují, ale zde nijak velká nejsou. Terén, kterým se budeme pohybovat, není příliš technicky náročný. Pro navigaci máme k dispozici kromě mapy i GPS a satelitní zařízení, a proto nás ani mlha nezastaví!

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Biškek. Z Biškeku nás čeká pozemní přesun naší expediční károu až do Oše přes krásné horské sedla. Kdo chce, může přiletět rovnou do Oše. Z Oše místní dopravou do Batkenu (250km). Následný přesun taxíkem do  Ozghoruše. Odtud už půjdeme po svých. Odlet domů z Oše.

Ubytovaní

Během treku budeme samozřejmě spát ve stanu. Nutné budou spacáky s komfortem lehce pod nulou. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně, se dohodne před odjezdem. Zbytek nocí strávíme v hotelech, případně u místních obyvatel. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Je možné, že v půli treku bude možné koupit od pastevců chléb a sýr. Spoléhat na to ale nebudeme, proto si vše potáhneme na zádech,  proto je dobré volit skladné a lehké potraviny, ideálně dehydrované pokrmy. S vodou problém není, je však dobré mít s sebou dezinfekční tablety nebo jiný prostředek na čištění vody, z důvodu všudypřítomných stád ovcí, koní a jaků. V informačním emailu pošleme seznam jídla, co si běžně člověk bere na hory. Můžeš se inspirovat :-)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Nebudeme potřebovat věci na ledovec. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země budeš potřebovat cestovní pas s platností min. 6 měsíců po vstupu do země

Shrnutí

14 990 Kč Cena
22. 6. - 6. 7. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v Kyrgyzstánu 
 • Veškerou dopravu na místě dle programu (Bishkek - Oš - Batken - Ozghoruše - Oš)
 • Permit a povolení do pohraničí (40 USD)
 • Průvodcovské služby Expedition Clubu včetně příspěvku na kurzy.
 • Satelitní zařízení Garmin In Reach Explorer + GPS a mapové podklady v elektronické i tištěné formě
 • Práci mou a mých kolegů 
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • letenky do Kyrgyzstánu
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš?

1. den:  Odlet z Prahy a přílet do Biškeku. Podle příletu se půjdeme ubytovat do guest housu.

2. den: Přílet do Bishkeku.  Zde nás bude čekat naše expediční kára, se kterou projedeme celý střední Kyrgyzstán po "dálnici" Bishkek - Oš. Projedeme horská sedla, uvidíme nekonečné pastviny plné koní nebo se vykoupeme v jezeře Tokhtogul. Pokud vše půjdu podle plánu, tak ještě na večer dojedeme do Oše. Pokud ne, spaní napůl cesty. Kdo není fanoušek celedenních přejezdů, může rovnou doletět do Oše. Tuto variantu jsme ale vybrali proto, že trasa je krásná a jen ji projet je zážitek! (Taky ušetříš za vnitrostátní letenku :))

3. den: Podíváme se na minaret v Uzhgenu a navštívíme Ošský bazaar, kde dokoupíme poslední výbavu. Odpoledne se přesuneme do poslední větší osady, do Batkenu. Zde si vyzvedneme povolení do pohraničí. Poté budeme kličkovat kolem uzbeckých a tádžických enkláv, až dojedeme do Ozghoruše, cíle naší cesty. Odtud ráno vyjdeme na náš trek. Spaní v guest housu. 

4. - 12. den: Den D. Vydáme se na 120km dlouhý  trek do hlubin turkestánského hřebene. Přejdeme několik třítisícových sedel, jedno dokonce čtyřtisícové. Náš hlavní cíl ale nejsou sedla, jsou to výhledy. Již 3. den dojdeme pod kilometrové velikány v údolích Kara-Suu a Ak-Su. Zde si uděláme 2 volnější dny, kdy každý z nich půjdeme na lehko co nejhlouběji do údolí, kde se "namáčkeneme" co nejvíce pod kolmé stěny. Kdo chce, může tyto dny využít jako relax  s dobrou knihou. Tyto dny rovněž prozkoumáme údolní ledovce. Uvidíme vrcholy Iskander Peak (5120 m), Admiralteyets Peak (5090 m), Ak Suu Peak (5355 m), Aktyubek Peak (5125 m), Pyramidnij Peak (5500m), Kara Suu Peak (5011), Pik 4810 (4810m) a spoustu dalších. Poté se vydáme přes sedlo Ak-Tjubek 4300m zpět. Budeme spát ve výšce 4000m a  ze sedla se pokusíme vystoupit na bezejmenný vrchol 4750m lehkým terénem (dobrovolné). Orientační trasa treku ZDE. Podle síly skupiny můžeme ujít více/méně. Na večer dojdeme do Ozghoruše, kde budeme spát v Guest housu.

13. den: Ráno návrat zpět do Oše. Odpoledne si zajdeme na známý Oš market, kde nakoupíme dárky. Projdeme si město a večer oslavíme zdárně ukončený trek. 

14. den: Odlet domů do ČR s přestupem v Bishkeku.

A) 15. den: přílet domů do ČR

nebo

B) 15. - 22. den - Kdo chce může plynule navázat na rychlo výstup na 6k horu na jižní hranici s Tádžikistánem ZDE.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace