16. 8. - 28. 8. 2024
16 490
letenka cca 15000 Kč
více
16. 8. - 28. 8. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Tádžikistán - Fanské hory

Cestu údolími lemují pětitisícové vrcholy pokryté ledovci stoupající od cesty strmými stěnami. V této nehostinné krajině najdeš jenom místní pastevce se stády oslů a ruské horolezce připravující se na výstupy.

Expedice #1088
13 dnů16. 8. - 28. 8. 2024
AsieTajikistan
9Účastníků
Náročnost
4 z 5
Tádžikistán, divoká země centrální Asie sevřená mezi Alajským hřbetem a Pamírem. Jedna z nejhornatějších zemí na světě a také nejchudší ze zemí bývalého sovětského svazu. Právě tento stát v sobě ukrývá to, co máme nejraději - srdečné lidi, neposkvrněnou přírodu a prostor pro dobrodružství plynoucí z nevyzpytatelnosti místního prostředí. 

Fanské hory

Na západní hranici Tádžikistánu se nacházejí Fanské hory. Oblast, o které jsi možná nikdy neslyšel, a pokud ano, určitě jen v dobrém. Mísí se tu prašné kamenné pláně s tyrkysovými jezery s až neuvěřitelně sytou barvou v kontrastu k ostatní krajině. Cestu údolími lemují pětitisícové vrcholy pokryté ledovci stoupající od cesty strmými stěnami. V této nehostinné krajině najdeš jenom místní pastevce se stády oslů, ruské horolezce připravující se na výstupy a hrstku podobných odvážlivců, jako budeme my. Vydáme se tu na téměř 100 km dlouhý trek přes vysoko položená sedla (Chimtarga pass - 4740 m) a ledovcové morény. Odměnou nám bude téměř každý den nádherné ledovcové jezero u kterého se utáboříme a spláchneme ze sebe prach a pot. S trochou štěstí narazíme na jurtu s místními pastevci, od kterých si koupíme chléb a boršč.
4
5
Výsadkář
Náročnost
Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem.
Dlouhé treky ve vysokých horách vyžadují jistou dávku houževnatosti a samozřejmě fyzickou přípravu. Musíš být schopný(á) ujít okolo 15km denně v těžkým batohem a zdolávat převýšení min. 1000 metrů nahoru i dolů. Poneseme si kompletní vybavení na 8 dní. Na trase přejdeme bezmála pětitisícové sedlo pod Chimtargou a musíme dbát na postupnou aklimatizaci. Náročnost akce s tebou probere individuálně průvodce po podání přihlášky.
zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Vstup do Tádžikistánu (a podle letenek i do Uzbekistánu) je pro občany ČR bezvízový. Potřebuješ pouze platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po vstupu. Pozor, občané Slovenska si musí vyřídit online cestovní vízum.

Doprava

Letecky, let pravděpodobně Praha - Istanbul - Dushanbe. K místní dopravě budeme využívat maršrutek, taxíků, UAZů. Zpáteční letenku zvolíme ze Samarkandu, abychom měli možnost do tohoto Uzbeckého města nahlédnout a zároveň si ušetřili dlouhé cestování.

Ubytování

Většinu času ve stanech v horách. 3 noci strávíme také v guesthousech v Dushanbe a Samarkandu a na pár nocí využijeme také zázemí horských kempů (např. camp Vertical-alaudin u jezera Alaudin). Jeden den na konci treku strávíme v guesthousu ve vesnici Voru ve vlastních stanech.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Ostatně, víš co je to plov? Vařit budeme na plynových vařičích - plynové kartuše nakoupíme až na místě - do letadla je neberte :)

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat převážně na těžko v horách. Kvalitní výbava je proto důležitá. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z ČR do Dušanbe. Přílet a program prvního dne bude záviset na konkrétním letu. Noc v letadle, nebo v guesthousu v Dušanbe.

2. den

Pravděpodobně ranní přílet do Duhsanbe, necháme si celý den na aklimatizaci do nového prostředí a doplnění všeho potřebného. Navštívím Merghon market, ohromné tržiště, i pompézní centrum.

3. den

Přesun jeepy do kempu Artuch, výchozího bodu do Fanských hor. Odtud se protáhneme krátkým výstupem po dlouhé cestě a přespíme u jezera Chukurak.

4. den

Přejdeme přes třítisícové sedlo Zyiorat (3200m) odkud jsou krásné výhledy na Kulikalonská jezera, ke kterým začneme pomalu sestupovat. Aklimatizace chtiví mohou na lehko vyběhnout na Fluorite peak (3445m) a zachytit večerní západy slunce nad ledovci. Spaní u jezer.

5. den

Překonáme Sedlo Alaudin (3780m), ze kterého se otevřou výhledy na centrální část hor, pětitisícovky Pik Zamok aj. U jezera Alaudin si můžeme dát plov a odpočinout před další cestou.

6. den

Odpočinkový den kdy pouze vystoupáme cca 8 km podél říčky k jezerům Mutnoye. Koho lákají spektakulární výhledy na nejvyšší horu Fanských hor Chimtargu a jejího společníka, ledovcem pokrytou Pik Energia, může vyběhnout po úpatí Pik Zámok a spatří trasu na budoucí dva dny jako na dlani.

7. den

Výstup do kempu (4500m) pod Chimtarga Pass, ve kterém is užijeme nejvyšší spaní za celý trek :) Na úpatí Chimtargy si užijeme pravý horský kemp pravděpodobně ve společnosti ruských horolezců.

8. den

Finální výstup do sedla vysokého 4740m a dlouhý sestup suťovištěm až k jezeru Balshoi Allo. Po dni v prašné suti je to krásná oáza se zelenými stromky a průzračnou vodou na koupání.

9. den

Podél říčky Archamaydon sejdeme až do údolí do Vesnice Voru. Po cestě už potkáme obydlí a cestu po většinu času nahradí spíš prošlapané stezičky od krav. Ve vesnici Voru se ubytujeme u starého známého na zahradě. Připraví nám šašlik a spoustu čaje, abychom poctivě zregenerovali.

10. den

Přesuneme se džipy do Panjakentu, kde navštívíme místní trh a ochutnáme místní speciality. Ještě ten samý den překročíme hranice a dorázíme do Uzbekistánu a naším cílem bude historické město Samarkand. Nocleh v Guesthousu.

11. den

Rezervní den. Buď ho využijeme ještě v horách, nebo se vypravíme z nějakou zajímavou atrakcí v okolí Samarkandu. Spaní v hostelu.

12. den

Celý den si necháme na prohlídku Samarkandu, toto historické město na hedvábné stezce plné památek a tržišť si nemůžeme nechat ujít.

13. den

Odlet zpět do ČR.
ukázat další dny

Tvůj průvodceLukáš Mádr

Srdcař
horolezec
dobrodruh
jinoch

Mladá krev Expedition clubu. Lukáš není prvním, kdo se stal z účastníka výprav průvodcem. Zbystřili jsme ale, když s námi na přechody pětitisícových ledovců v Kyrgyzstánu vyrážel už v osmnácti. Jeho nadšení k horám a dobrodružstvím zatím stále roste a už teď stojí zkušenostmi na pevných základech.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování v guesthousech
 • Poplatky za ubytování v kempech
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Pronájem satelitního zařízení Garmin inReach vč. aktivovaného tarifu pro komunikaci
 • Případnou turistickou a ekologickou taxu za vstup do oblasti Fanských hor
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • pojištění CK proti úpadku

Co není v ceně

 • Vízum do Tádžikistánu (pro občany SR)
 • Letenku + pojištění
 • Jídlo
 • Jakékoli případné vstupy do památek, muzejí atp.

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.