4. 7. - 21. 7. 2024
21 490
letenka cca 17000 Kč
více
4. 7. - 21. 7. 2024
Poslední 2 místa
Poslední 2 místa

Tádžikistán - perly Pamíru

50 odstínů modré. I tak by se mohla jmenovat tahle výprava do samotného srdce Pamíru. Míříme do Rushanu, pohoří posetého divokými ledovcovými řekami a dechberoucími jezery.

Expedice #962
18 dnů4. 7. - 21. 7. 2024
AsieTajikistan
9Účastníků
Náročnost
4 z 5

Pohoří Rushanský hřbet se může pyšnit nejen vrcholy dosahující 6000 m, ale taky krásnými ledovcovými jezery smaragdové a tyrkysové barvy. Nachází se v Tádžikistánu, hluboko v srdci Pamíru, kde potkáš jen stáda jaků, stopy medvědů, sněžných leopardů a tu a tam nějakého místního pastevce se svými psy. Naprostá divočina, jedna z mála, co nám ještě zbývá. Tádžikistán je jednou z nejhornatějších zemí světa a díky tomu je zde pořád ještě co objevovat. 

Pamír Trail

Tato výprava vede jednou z etap dálkové trasy Pamir trail, kterou v Tádžikistánu mapují místní dobrovolníci. Celková délka této trasy bude přes 1000 km, povede napříč celým Tádžikistánem a bude to rozhodně velká výzva a hozená rukavice všem nadšeným dálkovým trekařům. Nyní máš možnost projít si s námi jednu z etap, poznat úchvatnou oblast pamírských jezer a vrcholky Pamíru. Kdo ví, třeba ti učaruje natolik, že se pak rozhodneš projít jako jeden z prvních na světě celý Pamir trail! 

4
5
Výsadkář
Náročnost
Výstupy, náročné přechody a nadmořská výška
Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto výpravy jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují a jsou ve formě. Musíš zvládnout ujít denně 20 km s převýšením až 1 000 m s dvacetikilovým batohem. Pro účast na této akci už potřebuješ prokázat své zkušenosti.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Pamír Trail je výzva, která nese i jistá rizika, ale ne větší než jsou obvyklé ve velehorách. Budeme se pohybovat po neznačených horkých trasách, terén bude náročný, ale vše bude mimo ledovcový terén. Jelikož se budeme pohybovat i nad 4000 m budeme dbát na postupnou aklimatizaci. Největší riziko je izolovanost a možné problémy s orientací. Z tohoto důvodu bude pro zvýšení bezpečnosti a možnosti přivolání záchrany budeme vybaveni satelitním zařízením Garmin InReach s možností obousměrné komunikace. V případě nutnosti jsme tak schopni přivolat pomoc.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do země je potřebné vízum a platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po vstupu do Tádžikistánu. K 1 .1. 2022 byla zrušena víza do Tádžikistánu pro občany ČR. Slovenští občané stále potřebují víza, které ale obdrží on-arrival na letišti. Budeme potřebovat rovněž permit GBAO, což je oprávnění ke vstupu do autonomního regionu Gorno-Badakhshan. To zařídíme za Tebe a máš to v ceně výpravy.

Doprava

Do Tádžikistánu se dopravíme letecky, po ose Praha/Vídeň - Istanbul - Dushanbe. K místní dopravě budeme využívat maršrutek a taxíků, později v horách se neobejdeme bez džípů, převážně sovětských značky UAZ a Toyota. Prostě nesmrtelné držáky, které zvládnou pendlovat po Pamír highway.

Ubytování

Většinu času ve stanech v horách. Když bude možnost využijeme komfortu a zázemí místních guesthouse, homestay, nebo hotelů. Strávíme minimálně 2 noci v Dushnabe, 1 noc v Khorogu, 1 noc v Kalaikum. Pár nocí strávíme taky pod střechou u místních obyvatel, abychom poznali, jak se zde opravdu žije. Stany, spacáky a karimatky tedy s sebou.

Stravování

Cestou se budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení ani stravování a je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se zásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka. Vzhledem k délce a náročnosti treku, doporučuji sáhnout po dehydrované stravě, která podstatně odlehčí tvému batohu. Vařit budeme na plynových vařičích - plynové kartuše nakoupíme až na místě. V civilizaci budeme samozřejmě hojně využívat místní pohostinství, abychom poznali místní zvyky. Ostatně, víš co je to plov? 


Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat převážně na těžko v horách. Kvalitní výbava je proto důležitá. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu, který obdržíš po schválení přihlášky. Jelikož se nebudeme pohybovat po ledovcích, tak necháme ledovcovou výbavu doma, o to budeme mít lehčí batoh. Jediné lano bude mít průvodce, a to pouze jako rezervu, např. při brodění řeky. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si to půjčit u nás.

Blog

O tom jaká je cesta po Pamír highway si můžeš přečíst na našem blogu.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Přílet do Dushanbe a odpočinek po dlouhé cestě. Noc v hotelu nebo guesthouse.

2. den

Čeká nás legendrání Pamír highway. Namasíruj si sedací svaly, tohle bude dlouhá jízda! Pamír highway je prašná, rušná cesta, která propojuje izolované města a vesnice v Pamíru s civilizací. Nás čeká 14h dlouhý přejezd z Dushanbe do Khorogu. V Khorogu se ubytujeme v některém z místních homastay, nebo guesthouse.

3. den

Nutný odpočinkový den po náročném přejezdu. Užijeme si den v Khorogu, místní pestrobarevné trhy na hranicích s Afghánistánem a doplníme zásoby než se vydáme do hor. Noc opět v Khorogu.

4. den

Dnes nás čeká ještě jeden kratší přejezd do výchozího bodu našeho treku - vesnice Bulunkul. Bulunkul leží v nadmořské výšce 3750m což z něj činí nejvýše trvale obývanou osadu v Centrální Asii a zároveň patří k nejchladnějším místům na planetě. Bylo zde naměřeno rekordních -67 °C. Cestou se můžeme zastavit na krátký relax v termálních pramenech. Noc strávíme ve vesnici Bulunkul. 

5. - 14. den

Vzhůru do hor! Následující dny budou pestré. Čekají nás chvíle utrpení při náročném stoupání do vysokohorských sedel, chvíle blaženosti když se zabalíme do spacáků po náročném dni, chvíle vděčnosti při vychutnávání snídaně za východu slunce, chvíle ohromení při pohledu na kýčovitě krásná tyrkysová jezera i náročné chvíle vyčerpání a pochyb po dlouhých hodinách pochodu. Trek začneme u jezera Jašikul, jehož vody nás budou provázet po následující dva dny. Poté zamíříme na sever údolím řeky Langar, kterým budeme vytrvale stoupat, až do sedla Langar pass (4610 m), přes které se přehoupneme k perlám Rushanského Pamíru. Řeč je o jezerech Zaroshkul, Chapdarkul, Uchkul a dalších. Nabažíme se skvostných panoramat, tyrkysových jezer a ledovců a strávíme čas s místními pastevci, kteří zde mají osadu. Poté překonáme ještě jedno vysoké sedlo (4750 m) a klesneme do údolí řeky Bardara a stejnojmenné vesnice. V tuto chvíli máme za sebou 9 - 10 dní pochodu a přibližně 120 km v nohách. 

15. den

Rezervní den, který využijeme k odpočinku. Vychutnáme si atmosféru pamírské horské vesnice a pohostinnosti místních obyvatel a pořádně si odpočineme po náročném putování. Noc pod střechou u místních lidí. 

16. den

Čeká nás přesun do města Kalaikum. Délka přesunu bude záležet na momentálním stavu a sjízdnosti cest. Jejich kvalita je ještě o velký kus horší než proslulá Pamír Highway. Předpokládaná délka jízdy 10 h. Noc v hotelu či guesthouse.

17. den

Přesun do Dushanbe. Prohlídka města, návštěva tržnice a dobrá večeře jako tečka za celou výpravou. Noc v hotelu. 

18. den

Odlet domů.

ukázat další dny

Tvůj průvodceDaniel Bokiš

Digitální nomád
Pivní sládek
Vanlajfer
Horolezec

Dan je digitální nomád, kterého nejčastěji najdeš lézt po skalách, nebo surfovat v oceánu. Má rád od všeho trochu a při cestování nejraději kombinuje poznávání přírody a místní kultury. Především pak té, co prochází žaludkem. Na každou zemi si nechá ideálně pár měsíců, aby se mu dostala pěkně pod kůži.

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

  • Pronájem dvou terénních aut na Pamir highway z Dushanbe do Khorogu a zpět
  • Pronájem terénních aut do Bulunkulu a zpět z Bardary
  • Veškerou zbylou dopravu na místě
  • Veškeré ubytování (4-5x v hostelu)
  • Zařízení permitu GBAO - 20 USD
  • Satelitní zařízení Garmin In Reach Explorer + aktivace tarifu s možností oboustranné komunikace
  • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
  • Individuální konzultace ohledně výbavy
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, oxymetr, léky na výškovku atp.)
  • Pojištění proti úpadku
  • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

  • Leteckou dopravu (cena letenky vychází na cca 17000 Kč)
  • Jídlo
  • Individuální pojištění

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.