Zimní přechod rumunské Rodny - poslední místo!

Termín22 - 27. 01. 2019
Odjezd22. 1. 2019 z Brna ve 20:00
DestinaceRumunsko
Účastníků8
Cena6 290,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Zimní přechod Rodny už patří mezi klasiky Expedition clubu. Oprávněně. Je to nádherná hřebenová trasa, která nabízí ideální podmínky na sněžnicový přechod. Jakmile se vyškrábeme nahoru, už tu nejsou žádná větší převýšení, jenom neuvěřitelné rozhledy. Spát budeme jednu noc v teple na meteostanici pod Pietrosul Rodnei a potom tři noci venku ve stanu. Podmínky zde umí být přísné. Teploty nezřídka padají hluboko pod bod mrazu a sněhové pokrývky zde bývá požehnaně. Zkrátka a dobře, zimní přechod Rodny tě prověří :) Ale neboj, když bude nejhůř, je zde i bivakovací bouda, kam se nás pár vleze, a vesnice Borsa se táhne celým údolím pod hřebenem Rodny, takže do civilizace to je vždy jen pár hodin. Na závěr se odměníme pořádným jídlem a pitím, které po takovém výkonu chutná mnohem lépe. Tak co na to říkáš, zní to lákavě? 

Malá ochutnávka z rumunských hor :-)

Za fotky z minulého roku moc děkujeme Martinu Zavadilovi.

Náročnost

Obtížnost je 3+, ale vzhledem k tomu, že se bude spát venku a můžou být náročné klimatické podmínky, tak jsme o půl stupně přidali a jsme na obtížnosti 4 :-)

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Ondřej Švirák

Ondra je jeden z našich nejvytíženějších průvodců. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší. Během posledního roku vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.). Nemusíš se však bát, že by tě uhnal :-) Na výpravách si nic nepotřebuje dokazovat a už několikrát napomohla jeho skvělá fyzička k úspěšnému dokončení výletu. Ondra je také "kápo" marketingu EC a drtivá většina našich videí je jeho tvorba. Rovněž si píše blog, který je super a jehož odkaz máš pod tímhle textem :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web o.svirak@gmail.com +420 721 169 595 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Cesta povede přes Maďarsko až do Rumunska.

Ubytovaní

Budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě, první noc strávíme v meteostanici kousek pod hřebenem. 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit ve zdejších restauracích. Jídlo na trek si určitě vezmi z domu, budeme vařit na plynových vařičích. Po cestě bude ovšem možnost zastavit se někde v obchodě nebo restauraci.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na trek v horách jako stan, karimatka, vařič, pohory atd. Účastníci akce a naši členi mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Budeme potřebovat lavinovou výbavu (pípák, sonda, lopata), sněžnice, spací pytel atd.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

6290 Kč Cena
22. - 27. 1. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Ubytování na meteostanici
 • Zajištění organizátora a kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění (koukni na Alpenverein)
 • Jakékoli případné vstupy
 • Půjčení výbavy

Co cestou uvidíš

1. den: Ve večerních hodinách vyrazíme z Brna naším expedičním vozem směr Bratislava a dále po pohodlných maďarských dálnicích přes Budapešť až do Rumunska. Celou noc strávíme na cestě. 

2. den: Dorazíme do vesničky Borsa, která leží na úpatí nejvyšší hory Pietrosu. Po cestě sem můžeme navštívit zajímavou vesničku Viseu de Sus, která vyniká svými malebnými kostelíčky a úzkokolejnou železnicí. Z Borsy se vydáme na meteostanici ve výšce 1700 m, kde strávíme první noc.

3. den: Další den vystoupíme na Pietrosu (2303 m) a poté se dostaneme na hlavní hřeben Rodny, který se po celé své délce táhne ve výšce zhruba 2000 m. Naše další putování povede přes vrcholy Vf. Rebra (2221 m), Vf. Buhaescu Mare (2119 m), Vf. Cormania (2033 m), Vf. Repede (2047 m), Vf. Negoiasa Mare (2041 m) a Vf. Galatului (2048 m) až do sedla Saua Galatului, kde strávíme další noc.

4. den: Na programu bude přechod vrcholů Vf. Gargalau (2158 m), Vf. Omului (2134 m), Vf.Cita (2036 m), Vf. Ineu (2279 m) až do dalšího tábořiště u jezera Lala Mare.

5. den: Toto bude čtvrtý a poslední den strávený na hřebeni. Od jezera Lala Mare hřeben klesá až do sedla Rotunda (1271 m), které bude cílem našeho putování. Trasu lze protáhnout až do usedlosti Gura Lalei, případně vesničky Valea Mare v údolí na jižní straně.

6. den: Oběd v Borse, ochutnání místních dobrot a následná cesta zpět do ČR. Návrat v nočních, případně brzkých ranních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.