Írán - potápění v Perském zálivu

Termín16. 02. - 03. 03. 2019
Odjezdodlet z Prahy 16.2. 2019
DestinacePersie
Účastníků5-8
Cena37 500,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Chceš poznat Írán jako nikdo jiný? Shlížet z vysokých hor na nepřetržitě pulzující metropoli Teheránu, zasněně hledat horizont z v nekonečných dálkách písečné pouště u historického města Jazdu, procházet se po ruinách více než dvou a půl tisíce let starého města Persepolis a hlavně prozkoumávat hloubky vod v Perském zálivu? Pokud ano, je právě tato expedice pro tebe. Využili jsme našich kontaktů v Íránu připravili jedinečnou akci plnou zážitků a dobrodružství, akci, kterou nikdo jiný neumí nabídnout! To vše pod taktovkou zkušeného průvodce a profesionálního tlumočníka do perštiny Silvestra. Ve zkratce: The best of Iran!

Právě teď je ta nejlepší doba, kdy můžeme vidět na vlastní oči velké změny, kterými si tato bez nadsázky pro turistu nejbezpečnější blízkovýchodní země prochází. Írán, který nemá v médiích vždy zrovna nejlepší reklamu, ukáže cestovateli pohostinnou, usměvavou a příjemnou tvář.  

Taková malá ochutnávka co můžeš zažít

Náročnost je 2 z 5

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat a dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejnáročnější budou noční přejezdy mezi městy, moc se nevyspíme a bude to intenzivní, hodně intenzivní. Po celou dobu si budeme s sebou nosit cca 15kg batoh. Ten však budeme při prohlídkách měst uschovávat, aby nás zbytečně netížil při prozkoumávání tajemných zákoutí.

Cíl naší cesty

Cílem akce je poznat Írán, zemi čtyř ročních období, které můžeš zažít v jeden den, zemi královské pohostinnosti a hlavně zemi bohaté historie ze všeh úhlů. Navštívíme i moderní město Teherán, i ruiny starobylé metropole Persepolis. Budeme se brodit v dunách pouště a procházet spletité uličky tradičních bazarů ve městě Jazd. Zarecitujeme si verše Hafeze a Saadiho v královském městě perských básníků Šírázu. No a hlavně absolvujeme 2 cvičné ponory v bazénu a 4 ponory na otevřeném moři na ostrově Qešm. Zájemci si mohou připlatit další ponory za výhodnou cenu, případně doplňující kurzy jako noční potápění, hloubkové potápění atd. Bude to unikátní ultrazážitková expedice za tím nejlepším v Íránu.

Potápění s certifikátem

Na ostrově Qešm v Perském zálivu nás zkušený instruktor provede základy potápění a my se ponoříme do bohatých vod v okolí ostrova. Budeme se prohánět na lodi mangrovovými porosty, zatouláme se do solné jeskyně a po výcviku potápění s přístrojem získáme mezinárodně uznávaný certifikát SSI (pro zájemce i CMAS), který nás bude opravňovat k ponorům do hloubky až 18 m. Místní prověřený potápěčský klub Abkavan s mezinárodní licencí nám zapůjčí všechno potřebné vybavení a zajistí profesionální přístup a bezpečnost. Není nutná předchozí zkušenost s potápěním. Zkušení instruktoři s námi projedou všechny základní dovednosti a úkony, aby potápění bylo zábavné a především bezpečné. Půjčení veškerého vybavení je v ceně. Je vhodné umět alespoň plavat a nebát se vody. Celou dobu budeme ubytováni v domácím tradičním prostředí ostrova.

Bezpečnost

Ačkoliv má Íránská islámská republika na západě ne vždy pozitivní reklamu, bez přehánění je Írán nejbezpečnější zemí na Blízkém východě. Své hranice si dobře hlídá a stejně tak je vnitřně stabilní. Směřuje k větší svobodě a otevřenosti světu. Kulturních faux pas se nemusíme bát jednak díky zkušenostem průvodce a jednak díky tomu, že Íránci vždy rádi cizincům všechny prvky své kultury včetně správného chování v mešitách, stolování a vztahů mezi mužem a ženou rádi s úsměvem objasní. Nejsou povinná žádná očkování ani se nemusíme bát místní vody. Co se týče drobné kriminality tak, stejně jako jinde na světě, musíme být obezřetní a hlídat si své zavazadlo především v davu ve větších městech. Objektivně je míra nehodovosti na silnicích vyšší než v ČR.

Průvodce

Silvestr Tkáč

Silvestr je profesionální tlumočník do perštiny, průvodce a pracovník humanitárních a rozvojových organizací. V Íránu rok a půl studoval perštinu na institutu Dehkhoda v Teheránu a považuje tento kout světa za svůj druhý domov. Silvestr rovněž strávil několik měsíců v Gambii jako koordinátor organizace Kola Pro Afriku, létal do Guineje jako koordinátor projektu adopce dětí na dálku a účastní se několika projektů v Iráku i Íránu. Mezi nimiž například pomoc zemětřesením postiženým oblastem na západě Íránu. Mimo to se ve volných chvílích v Gambii prohání na větrem a sluncem poháněné tříkolce. Když je zrovna v ČR, přednáší o svých projektech a cestách.


silvestr@tkac.eu Reference

Doprava

Cestovat budeme jako obvykle v menší skupince lidí. Dopravíme se letecky do Teheránu. V Íránu využijeme především VIP autobusy, taxíky a korby terénních aut.

Ubytování

V průběhu cesty budeme přespávat na  ubytovnách po 2-3 lidech na pokoji v lepších tradičních hotelích. Nebude to luxus pěti hvězdiček, ale hotely budou čisté, blízko center měst a mnohé s tradiční výzdobou. V poušti přespíme v  karavansaráji, rekonstruované ubytovně pro poutníky v karavanách. Na ostrově Qešm využijeme služeb místních obyvatel a budeme spát v tradičním domácím prostředí. 

Stravování

Každá oblast Íránu má svoje gastronomická specifika, takže toho vyzkoušíme opravdu hodně. S ohledem na skutečnost, že v Íránu se většina jídel zakládá na masu, vegetariáni to budou mít těžší, ale vždy se něco najde. V samotném Teheránu je mnoho luxusních vegetariánských a veganských restaurací a kaváren.

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jídlo lze nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Buď však připraven na to, že tamní obchody nabízí zcela rozdílný sortiment potravin. V průběhu výpravy bude samozřejmě také možnost občerstvit se v místních hostincích. Ceny za jídlo jsou velmi přijatelné. Není tedy nutné vozit žádné jídlo s sebou. 

Výbava

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Nebudeš ale potřebovat nic speciálního. 

Víza a doklady

Víza je možné vyřídit na ambasádě v Praze nebo o ně požádat přímo na letišti (IKA) v Teheránu. Výprava je koncipována na 15 dní, avšak vízum je možné získat až na 30 dní, to znamená, že pokud budete chtít zůstat v Íránu déle, lze to po domluvě zařídit. Silvestr po skončení odletí se skupinou zpátky do ČR. Pokud by se ještě někdo hlásil dodatečně, není problém vízum sehnat. Avšak i pro vízum na letišti je nutné tzv. referenční číslo (hlavně pokud cestujeme ve skupině). Nesmíme zapomenout zmínit, že je třeba, abyste byli držiteli cestovního pasu s biometrickými údaji, přičemž pas musí být platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pas nesmí obsahovat izraelské vstupní/výstupní razítko! Podle zákona ČR lze mít více pasů, čímž se dá řešit problém, pokud jste v minulosti Izrael navštívili.  

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

37 500 KčCena
16. 2. -3. 3. 2019 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5, max. 8
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místě
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění zkušeného průvodce se znalostí perštiny včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Základní potápěčský kurz Open Water s mezinárodně uznávanou licencí SSI, včetně zapůjčení veškerého vybavení. Hodnota kurzu je cca 8 000,- Kč
 • Mapové a faktografické podklady jak v tištěné, tak elektronické formě - GPS
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku do Íránu
 • Referenční číslo a vízum
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Ponory nad rámec kurzu

Co cestou zažiješ

1. den: Odlet do Teheránu. Ideálně poletíme všichni společným letem.

2. den:  Ráno doletíme do Teheránu, hlavního města Íránu a věčně živé metropole. Lanovkou vyjedeme na vrchol Točal, který bude tou dobou pravděpodobně pokryt sněhem. Nachází se zde nejdelší sjezdovka v Íránu a hlavně, pokud vyjde počasí nabízí toto místo nádherné výhledy na celý Teherán. Odpoledne zajdeme do domu odkud řídil zemi vůdce Íránské islámské revoluce Imám Chomejní a do Niavaránského paláce, posledního paláce perského šáha. Večer sedneme do nočního VIP autobusu do Jazdu.

3. den: Ráno přijedeme do Jazdu, historické metropole uprostřed pouště. Po snídani nasedneme do auta a vydáme se do labyrintu ruin starého města Chanaraq a svatyně původního náboženství Perské říše zoroastrismu v hoře Čak Čak, večer dojedeme do pouště, kde budeme moci jako dávní poutnici z karavan na dunách pozorovat západ Slunce a poté krásný výhled na noční oblohu.

4. den: Ráno se vrátíme zpět do města Jazd, vylezeme si na věže ticha, které sloužily jako pohřebiště příslušníků zoroastrismu, prokličkjeme uličky starého bazaru a navštívíme slavné muzeum vody. V noci se VIP autobusem přesuneme do přístavního města Bandar-e Abbás

5. - 10. den: Nebudeme ztrácet čas a první lodí se přeplavíme na ostrov Qešm, kde se nás ujme instruktor potápěčské školy. Následujících sedm dnů budeme věnovat potápění se a prozkoumávání ostrovů Qešm a Hormoz. Nejdříve absolvujeme teoretické lekce (tlumočené do češtiny), poté dva cvičné ponory v bazénu a čtyři ostré ponory na otevřeném moři. Volný čas strávíme na korbě Toyoty Hilux prozkoumáváním solných jeskyní, mangrovových porostů, tradičních dílen na výrobu lodí, opuštěných ropných plošin, rybářských vesnic, úzkých propastí na ostrově Qešm i duhově zbarvených pohoří a uměleckých dílen na ostrově Hormoz. Spávat budeme v domácím prostředí u místních. Konkrétní program bude ovlivňován počasím. Pro zájemce je možné zprostředkovat i další aktivity (vodní lyže, šnorchlování atd.).

11. den: Rozloučíme se romantickými scenériemi Perského zálivu a nočním autobusem se vydáme do města perských básníků Šírázu.

12 - 13. den: V Šírázu a okolí strávíme dva dny, podíváme se velkolepých ruin slavného města Persepolis, které bylo postaveno asi 500 let před naším letopočtem velkým perským králem Dareiosem I. a zničeno Alexandrem Makdonským. Zarecitujem si verše nad hroby perských básníků Hafeze a Saadiho.

14. - 15. den: Esfahán - velkolepá perla perské říše. Magické mosty, dechberoucí architektura a uličky bazaru ve kterých se rychle ztratíme abychom mohli nakoupit detailně propracovaná umělecká díla místních řemeslníků. Největší náměstí. Druhý den večer se přesuneme přímo na letiště Imáma Chomejního odkud v noci odletíme.

16. den: Příjet do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.