14. 9. - 22. 9. 2024
14 490
letenka cca 11000 Kč
více
14. 9. - 22. 9. 2024
Výprava je plná. Přihlas se jako náhradník.
Plně obsazeno

Výstup na Ararat

Cílem naší výpravy bude vystoupat na Ararat, nejvyšší horu Turecka, která svým dokonalým kuželovitým tvarem sopky přitahuje pozornost člověka už od biblických časů.

Expedice #1070
9 dnů14. 9. - 22. 9. 2024
AsieTurecko
10Účastníků
Náročnost
3 z 5
Bájný Ararat je totiž místem, kde podle knihy Genesis přistála Noemova archa po potopě světa. Ověřit kořeny tohoto příběhu se vydalo i několik seriózních archeologických expedic v 19. a 20. století, avšak nepodařilo se objevit žádné průkazné nálezy. Nicméně díky této pověsti, vzhledu a monumentálnosti je Ararat v povědomí milionů lidí po celém světě a vytvořila se kolem něj zvláštní aura. 

Ararat

Je-li na biblickém příběhu kus pravdy nebo ne, to necháme na posouzení jiným. My jsme si ho vybrali ne proto, že bychom chtěli odkrývat dávno zapomenutá tajemství na jeho svazích, ale proto, že je to překrásná hora a protože toužíme poznat její ladné křivky pěkně zblízka na vlastní kůži.  Chceme vyzkoušet, jaké jsou podmínky v nadmořské výšce nad 5 000 m a vychutnat si dechberoucí výhledy. Vrchol Araratu leží ve výšce 5 137 m nad mořem. Nepatří mezi vyloženě náročné hory, i když nic podceňovat nemůžeme. Vrcholek hory je i v létě obalený ledovcem. Před výstupem samotným strávíme dva dny a jednu noc na hoře Mont Zor Dagi (3 196 m), abychom se lépe aklimatizovali. Pojedeme na podzim, protože v létě je tu nesnesitelné vedro! 

3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem.
Leč má hora 5 000 metrů, považujeme ji za nejlehčí "pětku", kterou máme mezi akcemi :-) Je ideální pro první ozkoušení této nadmořské výšky.

Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15 kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Na místě nehrozí žádné nebezpečí krom samotného pohybu v horách. Terén by se dal přirovnat k horským výstupům v Tatrách. Jediným nebezpečím je počasí a zdravotní stav ovlivněný vysokou nadmořskou výškou. Je vhodné, aby měl případný zájemce zkušenosti s výškou nad 2 500 metrů. Samotný výstup probíhá v prašném a kamenitém prostředí, pouze závěrečných 200 metrů se koná po ledovci. 

Víza a režim vstupu

Na výpravu si prosím vezmi dva platné cestovní doklady (občanka, pas), abychom předešli nepříjemným situacím v případě ztráty. Pro vstup do země je nutné mít u sebe pas s minimální platností 6 měsíců od dne vstupu.

Doprava

Poletíme letadlem přes Istanbul do Igdiru. Odtud se budeme dopravovat soukromými auty. Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Letenka není v ceně výpravy.

Ubytování

Spát budeme čtyřikrát v místních hotelech v Dogubeyazitu. Pod horou budeme spát vlastních stanech. Ararat svým vulkanickým původem moc pohodlí na spaní nenabídne, ale v používaných základních táborech najdeme rovná místa na kamenech k postavení stanů.

Stravování

Než se vypravíme přímo pod horu, můžeme do sytosti využívat místní kuchyně. Stejně tak návrat z hory je třeba pořádně oslavit místním jídlem, pitím nebo vodní dýmkou ve společnosti "lokálů". Během výstupu ale budeme jíst z vlastních zásob. Kebab a zeleninový salát se na pětitisícovku moc nehodí :-) 

Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Z ledovcové výbavy nepotřebuješ kromě teplého oblečení vůbec nic. Mačky Ti půjčí agentura na místě, případně si můžeš vzít vlastní. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš u nás na webu.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z ČR přes Istanbul do Igdiru.

2. den

Ranní přesun do Dogubeyazitu. Přesun autem a výstup na Mont Zor Dagi (3 197 m). Kvůli aklimatizaci přespíme ve výšce 2 950 m a budeme si užívat výhledů na kužely malého a velkého Araratu.

3. den

Sestoupíme zpět k silnici a dopravíme se do Dogubayazitu, kde se ubytujeme v hotelu, doplníme síly, zásoby. Prohlédneme si "Noemovu archu", skalní útvar nad městem. Poté zajedeme ke známému paláci Ishak Pasha, ze kterého uvidíme náš včerejší cíl, vrchol Zor Dagi. Návrat do města a spánek v hotelu.

4. den

Auty se necháme dopravit do vesnice Eli, odtud vystoupáme už po svých do základního tábora (cca 3 200 m). Krátký aklimatizační výstup do 3 500 m. Spánek ve stanu.

5. den

Vystoupáme do druhého tábora ve výšce 4 100 m. Podle sil ještě vyrazíme dále nahoru k ledovci kvůli aklimatizaci až do výše 4 500 m. Spánek ve stanu.

6. den

Vrcholový den. Čeká nás 4-5 hodinový výstup, který započne brzy ráno. Pokud nám vyjde počasí a síly, vystoupáme společně na vrchol Araratu. Sestup až do BC ve výšce 3 200 m. Spánek ve stanu

7. den

Rezervní den v případě špatného počasí. Pokud vše půjde dle plánu, sestoupíme do vesnice Eli a necháme se převézt do Dogubyeazitu. Ubytujeme se v hotelu a výstup řádně oslavíme. Případný výlet k Fish lake. Večer dáme vodní dýmku, kebab a pivko efes.

8. den

Zajedeme se podívat na arménské vykopávky Ani, na večer přejedeme do starobylého města Kars, které si projdeme. Noční odlet domů do ČR. Tento den se dá taky použít jako rezervní pro výstup.

9. den

Noční odlet. Přílet do ČR
ukázat další dny

Tvůj průvodceMarkéta Peggy Marvanová

Extrémní bikerka
závodnice
rekordmanka
majitelka zářivého úsměvu

Holka, co se ráda směje a podniká ty nejextrémnější cesty (nejen) na kole. Markéta Peggy Marvanová se zcela vymyká škatulkám. Nejen svou povahou, nýbrž i sportovními výkony. Při prvním pohledu by nikdo neřekl, že pro tuto malou blondýnku budou závody na 24 hodin či 1000 mil s nadsázkou řečeno příliš krátké...

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • 4 × Ubytování v místních hotelech.
 • Služby místního průvodce a přepravu k základnímu táboru
 • Průvodce Expedition Clubu 
 • Veškerou dopravu na místě (Doprava do Kars, Ani, Mont Zor Dagi, Ishak Pasha atd.)
 • Vstup do tureckých lázní (tzv. hammam)
 • Vstup na vyhlídku Noemova archa
 • Vstup do Ishak Pasha Palace
 • Vstup na vykopávky v Ani
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy, které nejsou součástí programu
 • Letenku
 • Permit a místní průvodce pro výstup - 200 EUR

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.