10 990
více

Kurz horského průvodce - letní část

Pro všechny, kteří chtějí získat větší jistotu při pohybu v horách. Věříme, že je důležité věci prožít, než o nich jen poslouchat.

Expedice #913
6 dnů31. 5. - 5. 6. 2023
Česko, EvropaČeská republika, Slovensko
10Účastníků
Náročnost
3 z 5

Ať už se chceš průvodcováním živit, nebo se pouze zdokonalit a získat větší jistotu pro svá dobrodružství, míříš k roli člověka, který svou iniciativou vždy bude tím aktivnějším. Horský průvodce by měl splňovat řadu předpokladů. My tě můžeme naučit základní dovednosti, na kterých budeš dále stavět, avšak lásku k práci s lidmi a vztah k horám musíš mít sám. Do kurzu jsme vložili léta vlastních zkušeností s organizováním výprav a expedic. Věříme, že je důležité věci prožít, než o nich jen poslouchat a tomu přizpůsobujeme náplň kurzu. Snažíme se ho koncipovat tak, abychom ho chtěli sami zažít.


Pro letní část vzdělávání na horského průvodce jsou pro nás zásadní témata navigace - orientace - vedení skupiny - meteorologie - lanové techniky - zdravověda. Během pěti dní kurzu klademe důraz na praktickou výuku a prožití modelových situací, ke kterým se následně můžeme vracet a vyhodnocovat je navzájem se skupinou účastníků. Kurz organizujeme zážitkovou formou tak, aby bavil i nás a utvářel společnou partu, tak jako to děláme při samotných výpravách na horách. 


Tento kurz je součástí kompletního vzdělávání "Horského průvodce" 

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s 15-ti kilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Co od kurzu můžeš očekávat:

-- > Naučíš se pracovat s mapou, buzolou a GPS. Budeš se perfektně orientovat v letním i zimním terénu. Při slovech ekvidistance, magnetická deklinace a azimut místo nechápavého výrazu vytasíš mapu s buzolou a bez mrknutí oka vyrazíš dál.


-- > Naučíš se základy meteorologie, práce s předpovědí počasí a odhad vývoje podmínek v terénu


-- > Získáš základní znalosti poskytnutí první pomoci pod dohledem dlouholetých lektorů zdravokurzů a záchranářů. Budeš se muset vlastníma rukama poprat s drobnými poraněními i s koordinací záchranné akce včetně improvizovaného transportu raněných


-- > Naučíš se základní lanové techniky a postup v náročném horském terénu. Projdeme kompletní metodiku na zajištěných cestách - ferratách.


-- > Předáme ti maximum informací a zkušeností o vedení skupiny a práci s lidmi


-- > Přiblížíme ti legislativu spojenou s prací horského průvodce


-- > Předáme ti etické hodnoty práce v horách. Na práci průvodce se nedíváme pouze jako na stroj, bezpečně provádějící klienty, ale také jako na člověka s pokorou k prostředí, ve kterém pracuje

Co naopak nečekej:

Sezení před projektorem a poslouchání teorie. Popravdě: Nějakou teorii pro tebe máme, chceme s Tebou některé věci od základu projít. Tuto formu ale chceme minimalizovat. Některá témata nutná pro absolvování profesní zkoušky dokonce vůbec probírat nebudeme - materiály k nim obdržíš zpracované v "manuálu průvodce"

Ubytování

Přesné místo upřesníme. Ubytování na chalupě na postelích, po domluvě možná domluva stravování po celou dobu. Ubytování není v ceně kurzu.

Stravování

Upřesníme měsíc před kurzem dle zájmu skupiny. Je možné domluvit plnou penzi po celou dobu kurzu, nebo se stravovat samostatně.

Vybavení a půjčovna

Přesný seznam výbavy upřesníme.

Doprava

Na místo kurzu se bude dopravovat každý samostatně.


Program kurzu

1. den

11:30 sraz na místě kurzu, ubytování. 12:00 zahájení kurzu. Úvodní aktivity, práce s mapou a buzolou, navigace, GPS.

2. den

GPS, orientace, mateorologie - volný blok?


3. den

Postup na ferratě, lanové techniky, bezpečnost na túře, risk management


4. den

Zdravověda, simulace, záchranná akce


5. den

Soft skills, vedení skupiny

ukázat další dny

Tvoji průvodci

Tom Cimr

Tom Cimr

Srdcař
idealista
instruktor
horolezec

Největší srdcař, který do klubu vkládá to nejlepší ze sebe, za každou cenu. Expe je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tom patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se horským vůdcem UIAGM a od roku 2022 je tomuto snu o pořádný krok blíže - stal se oficiálně Adeptem na Horského vůdce!

Detail průvodce
Vít Dubec

Vít Dubec

Muzikant
multitalentovaný čávo
surfař
horolezec
Tak jak nemůže být lezec bez lana, Expedition Club nemůže být bez Víti. Ti dva k sobě tak nějak patří a táhnou to spolu od úplného začátku. Víťa je všestranný sportovec a umělec a pokud někdo dokáže navodit pohodovou atmosféru na výpravě, tak je to právě on!

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

  • Kompletní materiály pro realizaci kurzu
  • Náklady na lektory kurzu (v maximálním poměru 1:6 k účastníkům) + externí lektory
  • Tištěná skripta s materiály pro garanční zkoušku

Co není v ceně

  • Jídlo
  • Ubytování (cca 350Kč/noc)
  • Dopravu na místo kurzu

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 37 či 22 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.