1. 6. - 6. 6. 2023
10 990
více
1. 6. - 6. 6. 2023
Již proběhlo

Kurz horského průvodce - letní část

navigace - orientace - vedení skupiny - meteorologie - lanové techniky - zdravověda

Expedice #913
6 dnů1. 6. - 6. 6. 2023
Česko, EvropaČeská republika, Slovensko
10Účastníků
Náročnost
3 z 5

Ať už se chceš průvodcováním živit, nebo se pouze zdokonalit a získat větší jistotu pro svá dobrodružství, míříš k roli člověka, který svou iniciativou vždy bude tím aktivnějším. Horský průvodce by měl splňovat řadu předpokladů. My tě můžeme naučit základní dovednosti, na kterých budeš dále stavět, avšak lásku k práci s lidmi a vztah k horám musíš mít sám. Do kurzu jsme vložili léta vlastních zkušeností s organizováním výprav a expedic. Věříme, že je důležité věci prožít, než o nich jen poslouchat a tomu přizpůsobujeme náplň kurzu. Snažíme se ho koncipovat tak, abychom ho chtěli sami zažít.


Pro letní část vzdělávání na horského průvodce jsou pro nás zásadní témata navigace - orientace - vedení skupiny - meteorologie - lanové techniky - zdravověda. Během pěti dní kurzu klademe důraz na praktickou výuku a prožití modelových situací, ke kterým se následně můžeme vracet a vyhodnocovat je navzájem se skupinou účastníků. Kurz organizujeme zážitkovou formou tak, aby bavil i nás a utvářel společnou partu, tak jako to děláme při samotných výpravách na horách. 

Kurz horského průvodce

Letní část je prvním ze 4 na sebe navazujících bloků ve vzdělávání na horského průvodce, které může být zakončeno zkouškou profesní kvalifikace PK 65–020-M Horský průvodce dle zákona č. 179/2006 Sb o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání po jejímž úspěšném složení můžete požádat o vydání živnostenského oprávnění pro horskou průvodcovskou činnost – zároveň získáte „Osvědčení profesní kvalifikace“ s celostátní platností.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Náročnost kurzu
Kurz probíhá v České Republice na Vysočině. Maximum možného programu se odehrává venku, může se tedy stát, že se náročnost zvýší podle počasí. U účastníků předpokládáme zkušenosti s pohybem v horách na lehko i na těžko, se spaním ve stanu i bivakováním. Zkrátka neměl by tě překvapit pobyt venku v mokru, celodenní výlety a trocha nekomfortu. Zároveň není úmyslem kurzu někoho hnát na hranu, důležité je předání znalosti a jejich vyzkoušení v praxi. Pokud jsi byl/a na vícedenním treku v horách a ujdeš bez problému 20km za den, není se čeho bát.
zobrazit více
Přehled náročností

Co od kurzu můžeš očekávat:

Naučíš se pracovat s mapou, buzolou a GPS. Budeš se perfektně orientovat v letním i zimním terénu. Při slovech ekvidistance, magnetická deklinace a azimut místo nechápavého výrazu vytasíš mapu s buzolou a bez mrknutí oka vyrazíš dál. Naučíš se základy meteorologie, práce s předpovědí počasí a odhad vývoje podmínek v terénu. Získáš základní znalosti poskytnutí první pomoci pod dohledem dlouholetých lektorů zdravokurzů a záchranářů. Budeš se muset vlastníma rukama poprat s drobnými poraněními i s koordinací záchranné akce včetně improvizovaného transportu raněných. Naučíme tě základní lanové techniky a postup v náročném horském terénu. Projdeme kompletní metodiku na zajištěných cestách - ferratách. Přiblížíme ti legislativu spojenou s prací horského průvodce. Předáme ti maximum informací a zkušeností o vedení skupiny a práci s lidmi. Jak se racionálně rozhodovat a jakými reáliemi rozhodnutí podložit. 


V neposlední řadě ti chceme předat etické hodnoty práce v horách. Na práci průvodce se nedíváme pouze jako na stroj, bezpečně provádějící klienty, ale také jako na člověka s pokorou k prostředí, ve kterém pracuje.

Co naopak nečekej:

Sezení před projektorem a poslouchání teorie. Popravdě: Nějakou teorii pro tebe máme, chceme s Tebou některé věci od základu projít. Tuto formu ale chceme minimalizovat. Některá témata nutná pro absolvování profesní zkoušky dokonce vůbec probírat nebudeme - materiály k nim obdržíš zpracované v "manuálu průvodce"

Ubytování

Přesné místo upřesníme. Ubytování na chalupě na postelích, po domluvě možná domluva stravování po celou dobu. Ubytování není v ceně kurzu.

Stravování

Upřesníme měsíc před kurzem dle zájmu skupiny. Je možné domluvit plnou penzi po celou dobu kurzu, nebo se stravovat samostatně.

Vybavení a půjčovna

Přesný seznam výbavy upřesníme.

Doprava

Na místo kurzu se bude dopravovat každý samostatně.


Program kurzu

1. den

11:30 sraz na místě kurzu, ubytování. 12:00 zahájení kurzu. Úvodní aktivity, práce s mapou a buzolou, navigace, GPS.

2. den

GPS, orientace, navigace, meteorologie. Plánování vlastní túry a navigace na túře v terénu.


3. den

Postup na ferratě, lanové techniky, bezpečnost na túře, risk management.


4. den

Základy první pomoci, transportní techniky a simulace záchranné akce.


5. den

Vedení skupiny, soft skills a psychologie účastníků túry. 

6. den

Zadání samostatné práce, příprava průvodcovské praxe. Zakončení kurzu

ukázat další dny

Tvoji průvodci

Tom Cimr

Tom Cimr

Srdcař
idealista
instruktor
horolezec

Největší srdcař, který do klubu vkládá to nejlepší ze sebe, za každou cenu. Expe je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tom patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se horským vůdcem UIAGM a od roku 2022 je tomuto snu o pořádný krok blíže - stal se oficiálně adeptem na horského vůdce!

Detail průvodce
Vít Dubec

Vít Dubec

Muzikant
multitalentovaný čávo
surfař
horolezec
Stejně jako nemůže být lezec bez lana, Expedition Club nemůže být bez Víti. Ti dva k sobě tak nějak patří a táhnou to spolu od úplného začátku. Víťa je všestranný sportovec a umělec a pokud někdo dokáže navodit pohodovou atmosféru na výpravě, tak je to právě on!

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

  • Kompletní materiály pro realizaci kurzu.
  • Náklady na lektory kurzu (v maximálním poměru 1:6 k účastníkům) + externí lektory.
  • Tištěná skripta s materiály pro garanční zkoušku.

Co není v ceně

  • Jídlo.
  • Ubytování (cca 350Kč/noc).
  • Dopravu na místo kurzu.

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Tuto výpravu/kurz/školení, organizuje firma Expedition Club community s.r.o. IČ: 19238355. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více ve smluvních podmínkách.
Ještě váháš?