17. 4. - 22. 4. 2019
7 690
více
17. 4. - 22. 4. 2019
Již proběhlo

Jižní Velebit a lezení v Chorvatsku - PLNO

Chci ti ukázat něco spešl, místa, o kterých možná ani nevíš, že se tu nachází.

Expedice #320
6 dnů17. 4. - 22. 4. 2019
Chorvatsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Chorvatsko, stát spojovaný nejčastěji s letní dovolenkou u moře a spaním v autokempech. To ale není nic pro nás! Chci ti ukázat něco spešl, místa, o kterých možná ani nevíš, že se tu nachází. Pojedeme do největšího chorvatského pohoří - Velebitu. Do krajiny, která je protkaná ostrými vápencovými stěnami a špicemi. V zimě tady moc lidí neuvidíš, a co teprve na jaře? V dubnu! Vsaď se, že tady nikoho nepotkáme, budeme se tu procházet sami a kochat se krásnými výhledy na Jadran. Zasvěcení navíc vědí, že Chorvatsko schovává celou řadu vápencových stěn, které na Velikonoce ještě nerozpálí slunce a které jsou pro horolezce učiněný ráj. A tak spolu zkombinujeme lezení na Krku s horskými túrami.

Lezení na Krku

Lezení se budeme věnovat dva dny v oblastech Belove stene a Portafortuna na Krku. Jestli máš zkušenosti s lezením alespoň na stěně a chtěl by ses posunout dál, je to ta pravá oblast pro tebe. Nachází se tu celá řada cest lehčích obtížností, na které navíc můžeme natáhnout lana na top-rope, a k dispozici ti bude průvodce, který je licencovaným instruktorem skalního lezení. Zajistíme veškeré vybavení a se začátečníky projdeme potřebnou metodiku, aby se během dvou dní seznámili se skalním lezením a postupně získávali samostatnost. Pro zkušenější lezce, kteří se chtějí vyřádit po vlastní ose, tu potom čekají obtížnější cesty až do 7b+.

TOPO oblasti Belove stene

TOPO oblasti Portafortuna

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je prodrat se Jižním Velebitem přes neprostupnou krasovou krajinu s horami a propastmi. Vystoupit na nejvyšší vrchol, rozhlédnout se z holých hřebenů a poznat atmosféru planinárských domů. Ve druhé části výpravy si už budeme libovat v teplých postelích a budeme se soustředit na lezecké výkony. Je to ideální prostor pro získání zkušeností.
Dalším, neméně důležitým cílem je dát dohromady partu lidí, kteří společně projdou nejrozlehlejší chorvatské pohoří a budou táhnout za jeden provaz :-)

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát v horském bivaku a ve stanu, 2x v apartmánu na ostrově a jednou v kempu ve Slovinsku. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování, je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech, ale na místě už si vše nesete na zádech. První dny na Velebitu půjdeme „na těžko“, takže si s sebou na zádech poneseme i jídlo. Vařit budeme na plynových vařičích. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžeš se inspirovat :‐)


Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. S balením ti pomůže tento Checklist.

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

1. den: Večer se sejdeme v klubovně, nabalíme věci a vyrazíme na cestu přes Rakousko a Slovinsko do Chorvatska, směrem k Plitvickým jezerům.

2. den: Dojedeme k Plitvickým jezerům, která jsou zjara zcela opuštěná, a protáhneme si nohy kratším výletem kolem nich. Potom se přesuneme autem do kopců a napochodujeme pod nejvyšší vrchol Velebitu Vaganski Vrch. Spát budeme v bivaku Skloniště Struge. Můžeš se těšit na luxusní zázemí s kamny.

3. den: Vyjdeme nalehko na nejvyšší horu Velebitu Vaganski Vrh 1757 m n. m. Z něj budeme pokračovat po krásném hřebeni, až se stočíme směrem k horolezecké chatě Planinarsky dom Paklenica. Spát budeme venku na hřebeni s výhledy na moře.

4. den: Vyrazíme zpět k našemu autu a přesuneme se na ostrov Krk do apartmánu, kde se ohřejeme, umyjeme a začneme vybalovat lezecké vybavení. S úplnými začátečníky si projdeme základní teorii.

5. den: Celý den věnujeme lezení v oblasti Belove stene. Naskýtá se tu celá řada cest v obtížnostech od 4a do 6c+. Pro lezecky nezkušené natáhneme top-ropy a průvodce (instruktor skalního lezení) se jim bude stále věnovat. Takže pokud se chceš poprvé seznámit s lezením na skalách, je to ideální příležitost.

6. den: Časně ráno znovu vyrazíme na skály, tentokrát do oblasti Portafortuna. Pořádně si zalezeme a večer se přesuneme do Slovinska do vesnice Bovec, abychom změnili prostředí a zkrátili si cestu domů.

7. den: Vystoupíme nalehko na kopec Svinjak 1653 m n. m. Sviňácky do kopce, ale zato nám túra nabídne výhledy na Triglav, kaňon Soči a v neposlední řadě nás protáhne před cestou do Brna. Po sestupu už jenom nasedneme do dodávky a vydáme se na cestu domů. Plánovaný příjezd je okolo půlnoci.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. V případě špatného počasí skočíme do Paklenice :-)

ukázat další dny

Tvůj průvodceTom Cimr

Srdcař
idealista
instruktor
horolezec

Tom je licencovaný instruktor skalního lezení. Během dvou lezeckých dnů ti bude k dispozici svými metodickými a praktickými radami. Pokud si v lezení ještě nejsi úplně jistý a chceš se posunout dál, je to ideální příležitost.


Detail průvodce

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, nafta, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování (2x apartmán, horská chata, 1x hostel)
 • Zajištění průvodce a instruktora skalního lezení
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práce má a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstup do NP Plitvická jezera (150 HRK dospělý, 100 HRK student)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?