13. 10. - 5. 11. 2023
32 990
letenka cca 23000 Kč
více
13. 10. - 5. 11. 2023
Již proběhlo

Nepál - Dhaulágirí trek

Dhaulagiri neboli Bílá hora. Zlověstná i krásná zároveň. Úchvatná, třpytivě bílá pyramida, která jako magnet přitahuje zraky všech lidí a probouzí v nich strach i touhu.

Expedice #953
24 dnů13. 10. - 5. 11. 2023
AsieNepál
9Účastníků
Náročnost
4 z 5

Bílá hora, impozantní masív a klenot východního Himálaje, který proslul i mezi horolezci svou izolovaností. Se svými 8167 m je Dhaulágirí 7. nejvyšší horou světa. Po svém objevení v roce 1808 byla dlouhých 30 let považována dokonce za nejvyšší horu, než ji nahradila Kanchenjunga a postupně Mt. Everest. Není divu, Dhaulagiri je významná hlavně svou prominencí - tedy relativní výškou vzhledem k okolnímu terénu. Mezi osmitisícovkami je v prominenci na 5. místě hned za silnou čtyřkou - Everest, Nanga Parbat, K2, Kanchenjunga - což z ní činí opravdu Impozantní horu, která budí respekt.

Dhaulágirí trek

Naším cílem bude Dhaulágiri trek, náročná dvoutýdenní trasa kolem masívu této hory. Zavede nás nejprve do hlubokých zelených údolí s tradičními vesničkami, kde si užijeme pohostinnosti místního budhistického obyvatelstva. S přibývajícími metry nás vezme dál do vysokohorské pustiny, království skal, sněhu a ledu, kde člověka jímá posvátná úcta, a kde není prostor pro všední starosti. Při pohledu na drsnou krásu všude kolem a při boji s nadmořskou výškou, podmínkami i vlastní slabostí teprve pochopíš sílu a krásu velehor a najdeš to, pro co jsi sem přišel... Podíváme se do základního tábora pod Dhaulagiri a pokusíme se přejít sedlo French pass (5360 m). Pokud nám to podmínky a kondice dovolí, vystoupíme i na přilehlý trekařský vrchol Dhampus peak (6035 m). Celou cestu nás bude navíc doprovázet místní průvodce Thile a několik nosičů, díky kterým nakoukneme pod pokličku nepálské kultury. 

4
+
5
Výsadkář
Náročnost
Obtížnost (4) při využití služby místního nosiče

Tohle rozhodně nebude pro každého. Trasa se nedá srovnat s okolními obvyklými treky třeba okolo Annapuren nebo Manaslu. Nejsou zde lodge, cesta je často nepřehledná a vše si musíme tahat s sebou. I pro svoji nepřístupnost je tento trek nejméně chozený ze všech klasických treků v Nepálu. Co dělá trek náročným, je jeho délka a pohyb ve vysokých nadmořských výškách. Jedním ze základních kamenů tvé účasti by měla být zdravá porce odhodlání a vůle překonávat se. Dále oceňujeme schopnost pohybu v mačkách. Po předešlé domluvě je možné zapojit nosiče a ukousnout ze svého nákladu nějaká kila a snížit trochu náročnost. Akce je výběrová a bude jí předcházet pohovor s průvodcem, který s tebou všechno rád probere a pomůže ti odhadnout tvé schopnosti a zdatnost. Bylo by dobré, kdybys měl předchozí zkušenosti s pobytem nad 4 000 metrů. 

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Nepál má propracovaný systém záchranných složek. V případě potřeby nebude problém zavolat si pomoc, protože s sebou budeme mít satelitní komunikátor Garmin InReach, který se dá použít pro obousměrnou komunikaci. V případě dobrých povětrnostních podmínek můžeme počítat s leteckou záchranou. Důležité ovšem je, mít osobní pojištění, které pokryje případný zásah záchranných složek.

Důležitým aspektem bezpečnosti při vysokohorské turistice je nepodceňovat rizika výškové nemoci, dát vždy vědět v případě problémů a hlavně se kvalitně aklimatizovat. Expediční lékárnička bude samozřejmě vybavena všemi potřebnými léky. K dispozici máme také Aklimatizační stan, který ti dopředu může pomoct s aklimatizací a snížit riziko spojené s AHN.

K zásadám bezpečnosti patří i tvá fyzická příprava před akcí, díky které se minimalizují rizika spojené s vyčerpáním a obecně pohybem v horském terénu, proto ji nepodceň.


Klima

Podzim je ideálním termínem pro podnikání treků v Nepálu, jelikož počasí je nejstabilnější z celého roku a letní monzuny již opustily tyto krajiny. Jediným mínusem jsou teploty, které mohou být nižší než v letních měsících, a proto se musíme připravit na to, že teploty mohou výjimečně atakovat i -10°C.

Víza a režim vstupu

Vyřízení víza na letišti je bez problému za poplatek 50 USD. Víza si platí každý účastník sám. Silně doporučuji očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Očkování na žlutou zimnici je dokonce za jistých okolností povinné. Zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha / Vídeň – Káthmándú. Cena letenky se teď pohybuje kolem 20 000,- Kč. Z Káthmándú nás čeká pozemní přesun do Beni, 8 - 10 hodin místní dopravou. Z Beni je to cca 3 hodiny jízdy do Darbangu, který bude výchozím bodem treku. Odtud už po svých až do base campu Dhaulágirí a dále do sedla French pass (5 360 m), nejvyššího bodu treku. Přímo nad sedlem se tyčí vrchol Dhampus Peak. Dojdeme do Marphy a pojedeme zpět do Káthmándú. V případě zájmu je možné letět z Jomsonu nebo Pokhary zpět do Káthmándú. Cena jednosměrné letenky se pohybuje kolem 100 USD. Termín odletu a příletu do Nepálu se může lehce posunout na základě ceny letenek a vzájemné domluvy.

Ubytování

Během treku budeme samozřejmě spát ve stanu. Nutné budou kvalitní spacáky do minusových teplot. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně je poveze, se dohodne před odjezdem. Dhaulágirí trek není ještě tolik poznamenaný komercí, a proto nejsou na každém rohu postavené lodge. S těmi se můžeme setkat po dobu několika úvodních dní treku. V Káthmándú budeme spát v hotelu.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Ceny za jídlo na treku jsou srovnatelné jako v ČR. S přibývající výškou se však diametrálně zvedají. Využít místní kuchyni se dá do 11. dne výpravy (Italian camp 3 660 m) a pak už je člověk odkázaný na vlastní zásoby. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto CHECKLISTU. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE

Co cestou uvidíš?

Vyjdeme z poslední výspy civilizace Dharbangu, přes údolí a prales do base campu Dhaulágirí. Následně přejdeme dvě pětitisícová sedla, ze kterých uvidíme vrchol Dhaulágirí a masiv Annapuren jako na dlani. Pokud budeme chtít a budeme se cítit dobře, vyčleníme si jeden den ke zdolání nenáročné šestitisícovky Dhampus Peak a následně sestoupíme přes Hidden Valley k trase klasického Annapurna treku do vesnice Marpha, kde trek zakončíme.

1. den

Odlet Praha / Vídeň, popř. jiné město na základě ceny letenek. Nejlépe vycházejí lety přes Dubaj. 

2. den

Přílet do Káthmándú. Zajištění permitů a dalších formalit, prošmejdění města. Volný den. 

3. den

Přesun v brzkých ranních hodinách autobusem do Beni (10 hodin cesty). Noční přejezd není možný, navíc by byl značně nebezpečný. 

4. den

Autobusem či jeepem z Beni do Dharbangu (3 hodiny). Trek do Dharapani (1 560 m). 

5. - 10. den

Trek divokou krajinou přes typické nepálské vesničky. Trasa povede přes Muri (1 720 m), Bogharu (2 080 m), Dobhan Kharka (2 520 m), Chaur bag Khola camp (3 450 m), Italian camp (3 660 m) až do Japanese camp (3 890 m). Profil treku nabízí postupnou aklimatizaci, kterou budeme pokračovat ke zdárnému přechodu přes French pass.

11. den

Odpočinek a aklimatizace v Japanese camp. Nalehko kolem tábora.

12. den

Glacial Camp (4200 m).

13. den

 Dojdeme až do base campu Dhaulágirí (4748 m), kde přespíme.

14. den

Překročíme French pass (5 360 m) a sestoupíme do Hidden Valley campu ve výšce (5 140 m). Spánek.

15. den

Překročíme Dhampus pass (5 244 m) a dojdeme do Základního tábora Dhampus Peak (5 244 m).

16. den

 Brzo ráno se pokusíme o výstup na Dhampus Peak (6 035 m). Následný sestup do High Campu, popřípadě ještě níže do Alu Bari (3 900 m). 

17. den

 Sestup do vesnice Marpha (2 670 m), která je jednou z nejkrásnějších vesnic Nepálu. 

18. den

 Autobus z Marphy do Ghasy, Ghasa – Tatopani. Zde zastavíme a v Tatopani si užijeme zasloužený odpočinek při koupání v horkých pramenech. V případě zájmu je možné letět z Jomsonu nebo následující dny z Pokhary zpět do Káthmándú a ušetřit si zdlouhavou cestu busem.

19. den

 Autobus z Tatopani do Beni a odtud do Pokhary. Jízda na lodičkách na Pokharském jezeře a odpočinek. Extrémní romantika :-)

20. den

Autobusem z Pokhara do Káthmándú.

21. den

 Rezervní den. Podíváme se naposledy po Káthmándú. Nakoupíme něco pro naše milé. Zajdeme se podívat k řece na spalování mrtvých (tak jako ve Varanasí).

22. - 23. den

Odlet a návrat po trase Káthmándú - Praha/Vídeň.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

ukázat další dny

Tvůj průvodceVít Dubec

Muzikant
multitalentovaný čávo
surfař
horolezec
Stejně jako nemůže být lezec bez lana, Expedition Club nemůže být bez Víti. Ti dva k sobě tak nějak patří a táhnou to spolu od úplného začátku. Víťa je všestranný sportovec a umělec a pokud někdo dokáže navodit pohodovou atmosféru na výpravě, tak je to právě on!

Detail průvodce
Vít Dubec

Garant výpravy

Vít Dubec

Co je v ceně

 • Veškerou dopravu na místě
 • Místního zkušeného průvodce
 • Místního nosiče společného pro skupinu
 • Permit za vstup do oblasti kolem Dhaulágirí 
 • Permit za vstup do oblasti kolem Annapurny
 • Poplatek za vstup do Národního Parku
 • Veškeré ubytování v hotelech, lodgích a kempech
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak v elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Satelitní zařízení Garmin InReach, které nabízí možnost online sledovat polohu výpravy a v případě nouze zavolat záchranu
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenku do Nepálu (cca 23 000,- Kč)
 • Vízum do Nepálu - 50 USD
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné další nosiče (25 - 30 USD/den, možno sdílet s někým jiným. Nosič unese 25 - 30 kg.)
 • Případný permit za výstup na Dhampus Peak - 150 USD
 • Případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?