Dhaulágirí neboli Bílá hora. Zlověstná i krásná zároveň. Úchvatná, třpytivě bílá pyramida, která jako magnet přitahuje zraky všech lidí a probouzí v nich strach i touhu.
Bílá hora, impozantní masív a klenot východního Himálaje, který proslul i mezi horolezci svou izolovaností. Se svými 8167 metry je Dhaulágirí 7. nejvyšší horou světa. Po svém objevení v roce 1808 byla dlouhých 30 let považována dokonce za nejvyšší horu, než ji nahradila Kanchenjunga a postupně Mt. Everest. Není divu, Dhaulágirí je významná hlavně svou prominencí - tedy relativní výškou vzhledem k okolnímu terénu. Mezi osmitisícovkami je v prominenci na 5. místě hned za silnou čtyřkou - Everest, Nanga Parbat, K2, Kanchenjunga - což z ní činí opravdu Impozantní horu, která budí respekt.
Naším cílem bude Dhaulágirí trek, náročná dvoutýdenní trasa kolem masívu této hory. Zavede nás nejprve do hlubokých zelených údolí s tradičními vesničkami, kde si užijeme pohostinnosti místního budhistického obyvatelstva. S přibývajícími metry nás vezme dál do vysokohorské pustiny, království skal, sněhu a ledu, kde člověka jímá posvátná úcta, a kde není prostor pro všední starosti. Při pohledu na drsnou krásu všude kolem a při boji s nadmořskou výškou, podmínkami i vlastní slabostí teprve pochopíš sílu a krásu velehor a najdeš to, pro co jsi sem přišel... Podíváme se do základního tábora pod Dhaulágirí a pokusíme se přejít sedlo French pass (5 360 m). Celou cestu nás bude navíc doprovázet místní průvodce a několik nosičů, díky kterým nakoukneme pod pokličku nepálské kultury.
Tohle rozhodně nebude pro každého. Trasa se nedá srovnat s okolními obvyklými treky třeba okolo Annapuren nebo Manaslu. Nejsou zde lodge, cesta je často nepřehledná a vše si musíme tahat s sebou. I pro svoji nepřístupnost je tento trek nejméně chozený ze všech klasických treků v Nepálu. Co dělá trek náročným, je jeho délka a pohyb ve vysokých nadmořských výškách. Jedním ze základních kamenů tvé účasti by měla být zdravá porce odhodlání a vůle překonávat se. Dále oceňujeme schopnost pohybu v mačkách. Po předešlé domluvě je možné zapojit nosiče a ukousnout ze svého nákladu nějaká kila a snížit trochu náročnost. Akce je výběrová a bude jí předcházet pohovor s průvodcem, který s tebou všechno rád probere a pomůže ti odhadnout tvé schopnosti a zdatnost. Bylo by dobré, kdybys měl předchozí zkušenosti s pobytem nad 4 000 metrů.
Nepál má propracovaný systém záchranných složek. V případě potřeby nebude problém zavolat si pomoc, protože s sebou budeme mít satelitní komunikátor Garmin InReach, který se dá použít pro obousměrnou komunikaci. V případě dobrých povětrnostních podmínek můžeme počítat s leteckou záchranou. Důležité ovšem je, mít osobní pojištění, které záchrannou akci pokryje. Důležitým aspektem bezpečnosti při vysokohorské turistice je nepodceňovat rizika výškové nemoci, dát vždy vědět v případě problémů a hlavně se kvalitně aklimatizovat. Expediční lékárnička bude samozřejmě vybavena všemi potřebnými léky. K dispozici máme také aklimatizační stan, který ti dopředu může pomoct s aklimatizací a snížit riziko spojené s AHN. K zásadám bezpečnosti patří i tvá fyzická příprava před akcí, díky které se minimalizují rizika spojené s vyčerpáním a obecně pohybem v horském terénu, proto ji nepodceň.
Podzim (společně s jarem) je ideální období pro trekování v Nepálu, jelikož počasí je relativně stabilní a letní monzuny s přívalem srážek dosud nedorazily. Jediným mínusem jsou teploty, které mohou být nižší než v letních měsících, a proto se musíme připravit na to, že teploty mohou klesat i k -10 °C.
Vyřízení víza na letišti je bez problému za poplatek 50 USD. Víza si platí každý účastník sám. Silně doporučuji očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Očkování na žlutou zimnici je dokonce za jistých okolností povinné. Zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.
Doprava na místo bude letecky, let Praha / Vídeň – Káthmándú. Cena letenky se teď pohybuje kolem 25 000,- Kč. Z Káthmándú nás čeká letecký přesun do Pokhary (cca 120 USD). Následně se posuneme autem do Beny a další 3 hodiny jízdy do Darbangu, který bude výchozím bodem treku. Odtud už po svých až do base campu Dhaulágirí a dále do sedla French pass (5 360 m), nejvyššího bodu treku. Dojdeme do Marphy a pojedeme zpět do Káthmándú. Podle času stráveného na treku se rozhodneme, jestli ještě stihneme návštěvu Chitwan National Park. Termín odletu a příletu do Nepálu se může lehce posunout na základě ceny letenek a vzájemné domluvy.
Během treku budeme samozřejmě spát ve stanu. Nutné budou kvalitní spacáky do minusových teplot. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně je poveze, se dohodne před odjezdem. Dhaulágirí trek není ještě tolik poznamenaný komercí, a proto nejsou na každém rohu postavené lodge. S těmi se můžeme setkat po dobu několika úvodních dní treku. V Káthmándú budeme spát v hotelu.
V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Ceny za jídlo na treku jsou srovnatelné jako v ČR. S přibývající výškou se však diametrálně zvedají. Využít místní kuchyni se dá do 11. dne výpravy (Italian camp 3 660 m) a pak už je člověk odkázaný na vlastní zásoby. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby.
Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE.
Vyjdeme z poslední výspy civilizace Dharbangu, přes údolí a prales do base campu Dhaulágirí. Následně přejdeme dvě pětitisícová sedla, ze kterých uvidíme vrchol Dhaulágirí a masiv Annapuren jako na dlani. Pokud budeme chtít a budeme se cítit dobře, vyčleníme si jeden den ke zdolání nenáročné šestitisícovky Dhampus Peak, který není povinnou součástí programu. Zájemci o výstup musí počítat s uhrazením permitu 153 USD před začátkem treku (bez ohledu na úspěšnost výstupu) a také se připojistit na pobyt v nadmořské výšce nad 6 000 metrů. Následně sestoupíme přes Hidden Valley k trase klasického Annapurna treku do vesnice Marpha, kde trek zakončíme.
Odlet Praha / Vídeň, popř. jiné město na základě ceny letenek. Nejlépe vycházejí lety přes Dubaj.
Přílet do Káthmándú. Zajištění permitů a dalších formalit, prošmejdění města. Volný den.
Letecký přesun z Kathmandu do Pokhary a následně do Beni.
Autobusem či jeepem z Beni do Dharbangu (3 hodiny). Trek do Dharapani (1 560 m).
Trek divokou krajinou přes typické nepálské vesničky. Trasa povede přes Muri (1 720 m), Bogharu (2 080 m), Dobhan Kharka (2 520 m), Chaur bag Khola camp (3 450 m), Italian camp (3 660 m) až do Japanese camp (3 890 m). Profil treku nabízí postupnou aklimatizaci, kterou budeme pokračovat ke zdárnému přechodu přes French pass.
Odpočinek a aklimatizace v Japanese camp. Nalehko kolem tábora.
Přesuneme se do místa zvaného Glacial Camp (4 200 m).
Dojdeme až do base campu Dhaulágirí (4 748 m), kde přespíme.
Překročíme French pass (5 360 m) a sestoupíme do Hidden Valley campu ve výšce (5 140 m). Spánek.
Překročíme Dhampus pass (5 244 m) a dojdeme do základního tábora pod Dhampus Peak (5 244 m), který leží přímo na trase treku.
Tento den je možnost výstupu na Dhampus Peak (6 035 m), který není povinnou součástí programu. Zájemci o výstup musí počítat s uhrazením permitu 153 USD před začátkem treku (bez ohledu na úspěšnost výstupu) a také se připojistit na pobyt v nadmořské výšce nad 6 000 metrů. Následný sestup do High Campu, popřípadě ještě níže do Alu Bari (3 900 m).
Sestup do vesnice Marpha (2 670 m), která je jednou z nejkrásnějších vesnic Nepálu.
Autobus z Marphy do Ghasy, Ghasa – Tatopani. Zde zastavíme a v Tatopani si užijeme zasloužený odpočinek při koupání v horkých pramenech.
Autobus z Tatopani do Beni a odtud do Pokhary. Pokud se z treku vrátíme dříve, je možné si udělat ještě extra dvou až třídenní výlet do Chitwan National Park.
Autobusem z Pokhara do Káthmándú, případně návštěva Chitwan National Park.
Rezervní den. Podíváme se naposledy po Káthmándú. Nakoupíme něco pro naše milé. Zajdeme se podívat k řece na spalování mrtvých (tak jako ve Varanasí). Případně návštěva Chitwan National Park.
Odlet a návrat po trase Káthmándú - Praha/Vídeň. Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.
Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).
Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.