43 990
letenka cca 30000 Kč
více
Výprava již proběhla

Nepál - Výstup na Island Peak (6 189 m)

Výstup na ikonickou šestitisícovku s návštěvou Everest Base Campu.

Expedice #945
23 dnů
AsieNepál
9Účastníků
Náročnost
4 z 5

Nepál, země mnoha nej a pokušení. Nepál je svůj, nedá se definovat podle žádných měřítek. Někoho oslní a jiného srazí na kolena. Země, která je plná vjemů, krásné přírody všech vegetačních stupňů, úžasných lidí a v neposlední řadě... hor!! Pro každého má připraveno něco. To, co ti můžu zaručit, je, že zážitek, který si z Nepálu odneseš, bude jedním z nejsilnějších ve tvém životě! V rámci naší výpravy se pokusíme zdolat šestitisícový vrchol Island Peak (6 189 m) a kromě návštěvy Everest Base Campu zdoláme náročné horské sedlo Amphu Labtsa (5 845 m). S trochou štěstí budeš mít možnost spatřit čtyři osmitisícové vrcholy (Mount Everest, Lhoce, Makalu a Čo Oju) a další ikonické vrcholy v čele s Ama Dablam. Po cestě nám budou dělat doprovod jen naše myšlenky a devět dalších dobrodruhů. Mentální restart zaručen! Pojeď s námi a zažij to pravé himálajské dobrodružství a nádherné scenérie.

4
+
5
Výsadkář
Náročnost
Výstupy, náročné přechody a nadmořská výška

Výstup na Island Peak (6 189 m) není sice příliš technicky obtížný, ale je nutné používat lezecké vybavení a mít zkušenosti s pobytem ve výšce nad 5 000 metrů. Je potřebné být řádně aklimatizovaný a také mít štěstí na počasí. Island Peak nejspíš nebude to nejtěžší, co Tě na tomto treku čeká. Tím nejnáročnějším bodem bude přechod sedla Amphu Labtsa ve výšce 5 845 metrů, který je pokrytý ledovcem a kromě strmého sklonu se budeme muset popasovat s přítomností seraků. Z těchto důvodů nás bude po celou dobu doprovázet zkušený místní horský vůdce a dvojice horských nosičů.

zobrazit více
Přehled náročností

Cíl naší cesty

Hlavním cílem expedice je výstup na Island Peak a podniknout trek pod osmitisícovými velikány v čele s Mount Everestem. Poznat pohostinnost buddhistického obyvatelstva, které se k cizincům chová velmi přátelsky. Svou přítomností pomoct místní ekonomice po ničivém zemětřesení a následné pandemii. Poznat krásu a ráz této hornaté země a především otestovat vlastní fyzičku při pobytu ve výškách. V hlavním městě Káthmándú okusíme místní gastronomii a prohlédneme si to, co zůstalo po zemětřesení z místních památek UNESCO.

Víza a režim vstupu

Nepálská víza se vyřizují po příletu na letišti v Kathmandu. Cena víz je 50 USD. Dále je potřeba zakoupit Khumbu permit (20 USD), Monjo Sagarmatha Park permit (30 USD) a permit pro výstup na Island Peak (125 USD). Tyto permity se kupují až na místě a jsou v ceně výpravy.

Doprava

Cestujeme letecky z Prahy / Vídně do Kathmandu s přestupem v Dubaji (cca 23 000,- Kč). Poté následuje jeden vnitrostátní přelet do Lukly (cca 7 000,- Kč). Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Letenky nejsou v ceně výpravy a vše domluvíme dle aktuálních podmínek.

Ubytování

Spát budeme v rodinných i klasických guesthousech, hotelech, v horských ubytovnách a v pronajatých stanech. Postele budou někdy pohodlnější a jindy zase jen dřevěná prkna s hrubou dekou. S trochou diskomfortu je potřeba počítat, ale není to nic extrémního. Patří to k dané kultuře a atmosféře a zatím to všichni bez problémů zvládli. Stačí si vzít jen spacák zhruba do -10°C. Na většině míst nám místní lidé poskytnou hrubé teplé deky. Není potřeba si brát žádný vlastní stan.

Stravování

První polovinu treku (až do vesnice Chukhung) se budeme stravovat od místních. Jíst budeme ve výborných lokálních restauracích nebo přímo v guesthousech, kde budeme bydlet. Na treku budeme jíst v teahousech a chatách, kde se budeme zastavovat jak na jídlo, tak na výbornou zahřívací a sladkou Masalu. Druhou polovinu treku (cca 4 dny) budeme využívat vlastních zásob, protože zde nejsou možnosti najíst se u místních. Vezmeme si tedy sebou vlastní vařiče i dehydratované jídlo, které nám vezmou dva nosiči, kteří jsou v rámci ceny výpravy. Ve zbylém čase Tě vezmu do svých oblíbených restaurací a na místa, kde se dá najíst. Místní kuchyně je výživná a zdravá, každý si přijde na své. Po gastronomické stránce je rozhodně co objevovat! Některá ubytka jsou se snídaní, kterou máš v ceně.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Na treku nebudeme potřebovat stan, ale je potřeba mít spacák a karimatku. Budeme také potřebovat ledovcové vybavení (mačky, helmu, sedák, cepín a karabinu). Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Kompletní mapu treku najdeš ZDE.

1. den

Odlet z Prahy / Vídně přes Dubaj do Káthmándú.

2. den

Přílet do Káthmándú. Zajištění permitů a dalších formalit, prošmejdění města. Podle volného času navštívíme místní památky.

3. den

Brzy ráno se odebereme na Manthali airport, který je vzdálený zhruba 4 hodiny jízdy a odtud se letecky přesuneme na jedno z nejzajímavějších letišť na světě, do Lukly. Let sice trvá pouze 35 minut, ale je nazpomenutelný! Hned po výstupu z letadla započneme první část treku. Začneme ho poměrně krátkým sestupem do vesnice Phadking, kde následně přespíme. Cestou budeme míjet kamenné zdi zdobené modlitebními nápisy - v místním jazyce zvané Mani.

4. den

Tento den se přesuneme do Namche Bazaar. Cestou vstoupíme do národního parku Sagarmatha, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Vesnice Namche Bazaar je ústředním obchodním místem v regionu a je vždy plná života.

5. den

Tento den bude volnější a budeme se věnovat aklimatizaci. Tělo si musí postupně zvyknout na jiný tlak, který se v této výšce (3 400 m) nachází. Prozkoumáme vesnici, koupíme si něco dobrého na zub a po krátké aklimatizační procházce si uděláme pohodlí a budeme se unášet atmosférou okolních hor. Také se koukneme do vesnice Khunde a Khumjung, kde Edmund Hillary založil školu a do muzea NP Sagarmatha.

6. den

Přesuneme se z Namche Bazaaru do vesnice Pangboche (3 900 m). Během pětihodinového treku překročíme řeku Dudh Koshi a vydáme se do údolí směr k vesnici Lobuche. Se stoupající výškou se nám začnou otevírat nádherné výhledy na okolní zasněžené vrcholy hor.

7. den

Aklimatizační den. Uděláme si dobrovolný celodenní výlet do základního tábora pod Ama Dablam (6 812 m). Půjdeme nalehko a vrátíme se zpět do vesnice Pangboche (3 900 m).

8. den

Volnější den v podobě krátkého treku do vesnice Dingboche. Jelikož následující den máme v plánu spát ve výšce 4 950 metrů, je potřeba se ještě o něco lépe přivyknout nadmořské výšce. Podle chuti a času vyjdeme nalehko na kopec Nangkartshang (5 073 m) a užijeme si výhledy na panenskou přírodu.

9. den

Tento den se přesuneme do vesnice Lobuche (4 950 m). Jedná se o jednu z posledních vesnic k základnímu táboru Everestu.

10. den

Z Lobuche naše kroky povedou do vesnice Gorak Shep a podle počasí se rozhodneme, jestli ještě tento den vystoupáme na jednu z nejkrásnějších vyhlídek Kala Patthar (5 675 m) nebo jestli se půjdeme nejdříve podívat do základního tábora pod Everest. Tak či onak půjdeme nalehko a vrátíme se zpět do Gorak Shep, kde strávíme noc.

11. den

Podle předešlého dne navštívíme buď Kala Patthar (5 675 m) nebo nás krátký trek podél ledovce Khumbu zavede do Everest Base Campu. Okusíme atmosféru a vzrušení tohoto jedinečného místa a přesuneme se zpět do Lobuche.

12. den

Vstaneme brzy a z Lobuche povedou naše další kroky do vesnice Chukhung (4 800 m), kde přespíme. Cestou vystoupáme do sedla Kongma La Pass (5 535 m), které patří k jednomu z nejkrásnějších míst na celém treku.

13. den

Vyrazíme do základního tábora Island Peak Base Camp (5 100 m) a tím se dostáváme k highlitu této výpravy. Následně vystoupáme do výškového tábora ve výšce 5 450 metrů a zbytek dne budeme odpočívat a nabírat sílu pro ranní vrcholový výstup. 

14. den

Vrcholový pokus na Island Peak (6 189 m) a sestup zpět do základního tábora. Podle možností zapůjčení stanů se posuneme na druhou stranu jezera Imja Tsho, abychom měli lepší výchozí bod pro zítřejší přechod sedla Amphu Labtsa. V případě špatného počasí máme k dispozici rezervní dny.

15. den

Jeden z nejnáročnějších dnů výpravy - přechod sedla Amphu Labtsa (5 845 m). Sedlo může být poměrně technicky náročné a záleží na aktuálních ledovcových podmínkách. Budeme mít sebou místního horského vůdce s nosiči, takže bude o všechny maximálně postaráno.

16. den

Tento den budeme scházet do osady Kongme Dingma (4 800 m) a pořádně si odpočineme před výstupem do Mera Peak Base Camp.

17. den

Vstaneme brzy ráno a vylezeme do sedla, kde se nachází základní tábor kopce Mera Peak. Odtud budeme 15 kilometrů postupně klesat až do osady Kothe (3 570 m).

18. den

Poslední etapa bude ve znamení posledního sedla ve výšce 4 600 metrů a následný sestup do Lukly, odkud se podle dostupnosti spojů letekcy přesuneme zpět do Káthmándú.

19. - 21. den

Jelikož se v horách může často měnit počasí nebo se někomu udělat špatně, necháváme si pár dní jako rezervu. U podobně dlouhého a náročného programu je důležité počítat s komplikacemi a byla by škoda hnát se za každou cenu zběsile kupředu. Tyto rezervní dny také slouží pro případné problémy s přesunem na letiště do Lukly nebo zpět. Pokud však tyto dny nevyužijeme v rámci našeho treku, podnikneme ještě kratší výlet v okolí Katmandu a pojedeme se podívat na méně známe buddhistické kláštery. Také si projdeme památky v hlavním městě, jako je Pashupatinath Temple, Boudha Stupa, spaloviště mrtvých nebo Bhaktapur.

22. den

Podnikneme poslední nákupy v hlavním městě Nepálu a následně hurá přes Dubaj do Prahy / Vídně.

23. den

Přílet do ČR.

ukázat další dny

Co je v ceně

  • Služby místních horských vůdců pro výstup na Island Peak a pro přechod sedla Amphu Labtsa (jeden na 3 osoby za 600 USD)
  • Služby místního horského průvodce, který nás bude doprovázet po celou dobu treku
  • Služby 2 horských nosičů (více nosičů se dá domluvit, ale nejsou v ceně výpravy)
  • Zajištění průvodcovských služeb za Expedition Club
  • Kompletní ubytování
  • Khumbu permit (20 USD)
  • Monjo Sagarmatha Park permit (30 USD)
  • Island Peak permit (125 USD)
  • Veškerou dopravu na místě (kromě vnitrostátního přeletu)
  • Příspěvek na kurzy organizátorům
  • Individuální konzultace ohledně výbavy
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Satelitní komunikátor Garmin inReach
  • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
  • Pojištění proti úpadku
  • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

  • Letenky (do Kathmandu v ceně cca 23 000,- Kč + vnitrostátní přelet v ceně cca 7 000,- Kč)
  • Vízum do Nepálu (50 USD)
  • Individuální pojištění
  • Ledovcové vybavení
  • Případné vstupy
  • Jídlo

Podobné aktivní výpravy