1. 1. - 6. 1. 2024
9 990
více
1. 1. - 6. 1. 2024
Již proběhlo

Kurz horského průvodce - Zimní část

Pro všechny, kteří chtějí získat větší jistotu při pohybu v horách. Věříme, že je důležité věci prožít, než o nich jen poslouchat.

Expedice #921
6 dnů1. 1. - 6. 1. 2024
Česko, EvropaČeská republika, Slovensko
10Účastníků
Náročnost
3 z 5

Termín zimní části kurzu zveřejníme v první polovině roku 2023

Zimní blok kurzu horského průvodce logicky navazuje na letní přípravu a následnou praxi s vedením skupiny. Zužitkuješ na něm získané znalosti i zkušenosti z plánování túr a práce se skupinou. Zimní podmínky zahalí pohyb v horách do nové roviny a přináší nové výzvy, rizika, ale i radosti, na které je nutné být v pozici průvodce připravený.


Zásadními tématy zimního bloku jsou pro nás: Laviny - specifika zimního terénu - lanové techniky - sněžnice - zimní bivakování. Kurz proběhne v českých, nebo slovenských horách a seznámíš se na něm (nebo zdokonalíš) v pohybu na sněžnicích, naučíš se číst v zimním terénu a plánovat túry s ohledem na lavinové nebezpečí. Naučíš se pracovat s lavinovou výbavou a koordinovat záchranu zasypaného. Minimálně jednu noc přespíš v zimním bivaku a seznámíš se s riziky omrzlin a podchlazení. V neposlední řadě prožiješ týden na horách ve skupině stejně zaměřených lidí, jako jsi ty. Pokud si chceš rozšířit znalosti z lavinové problematiky a zimního terénu, můžeš se na tento kurz přihlásit i samostatně, bez předchozího absolvování letní části. Přednost v přihlašování ovšem mají účastníci celého kurzu.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Co od kurzu můžeš očekávat:

 • Získáš základy znalostí lavinové prevence. Vždy je totiž prvním krokem minimalizovat možná rizika. 
 • Naučíš se plánovat túry v zimním terénu s ohledem na skupinu, terén a lavinovou problematiku
 • Vyzkoušíš si vyhodnotit lavinové podmínky přímo v terénu. Naučíš se číst sněhový profil a strategicky zhodnotit všechny dostupné informace k plánování postupu.
 • Naplánuješ vlastní túru na sněžnicích. Část programu kurzu tak bude ve Tvých rukou. 
 • Seznámíme tě se základy pohybu na mačkách a práci s cepínem. Lehce se dotkneme základních lanových technik.
 • Minimálně jenu noc přespíš v zimním bivaku na sněhu. Naučíš se, jak co nejpohodlněji bojovat s mrazem a vlhkostí. V rámci kurzu bude možné testovat péřové spacáky Patizon.

Profesní zkouška

Na zimní část kurzu logicky navazuje profesní zkouška "Horský průvodce 65–020-M" u ministerstva pro místní rozvoj. Uzavře se s ní základní vzdělávání a je už pouze na tobě, jak se budeš rozvíjet dále. 

Doprava

Samostatně na místo kurzu.

Ubytování a Stravování

Místo konání upřesníme. Ubytování v chatě, spaní na postelích. Po domluvě možnost zařídit stravování po celou dobu kurzu. 

Ubytování a stravování není v ceně kurzu.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
ukázat další dny

Tvoji průvodci

Tom Cimr

Tom Cimr

Srdcař
idealista
instruktor
horolezec

Největší srdcař, který do klubu vkládá to nejlepší ze sebe, za každou cenu. Expe je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tom patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se horským vůdcem UIAGM a od roku 2022 je tomuto snu o pořádný krok blíže - stal se oficiálně adeptem na horského vůdce!

Detail průvodce
Vít Dubec

Vít Dubec

Muzikant
multitalentovaný čávo
surfař
horolezec
Stejně jako nemůže být lezec bez lana, Expedition Club nemůže být bez Víti. Ti dva k sobě tak nějak patří a táhnou to spolu od úplného začátku. Víťa je všestranný sportovec a umělec a pokud někdo dokáže navodit pohodovou atmosféru na výpravě, tak je to právě on!

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Kompletní materiály pro realizaci kurzu
 • Zapůjčení lezeckého materiálu a dalších specifických částí výbavy
 • Náklady na lektory kurzu (v maximálním poměru 1:6 k účastníkům) + externí lektory
 • Možnost testování péřových spacáků Patizon

Co není v ceně

 • Stravování
 • Ubytování (cca 450Kč/noc)
 • Dopravu na místo kurzu

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Účastníci kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.

Ještě váháš?