30. 6. - 9. 7. 2023
10 990
více
30. 6. - 9. 7. 2023
Již proběhlo

Přeběh treku Peaks of Balkans

Téměř 200 km dlouhý trek ležící v samotném srdci Balkánského poloostrova se nachází na sporném trojmezí Kosova, Albánie a Černé Hory.

Expedice #891
10 dnů30. 6. - 9. 7. 2023
BalkánČerná Hora, Albánie, Kosovo
8Účastníků
Náročnost
4 z 5
Národnostní spory mezi jednotlivými etniky jsou patrné dodnes a není divu, že některé památky hlídají vojenské jednotky KFOR. O bezpečnost se však nemusíš bát. Kosovo pracuje na tom, aby se v budoucnu zařadilo mezi standardní evropské státy. Směsice chudoby, orientu, dobrého jídla, volnosti, temperamentu, pohostinnosti a hlavně krásné přírody se jen těžko vyrovná něčemu, co jsi doposud viděl.

Křesťanství a islám, kostely a mešity, pozůstatky osmanské i římské architektury a desítky vojenských bunkrů na každém kroku. Člověk by si řekl, že na tomto místě narazí pro svou různorodost na spousty turistů. Opak je však pravdou. Ačkoliv je přechod Peaks of Balkans jedním z nejznámějších balkánských dálkových treků, příliš lidí tady nepotkáte. Když jsem se tímto koutem Evropy potloukal, okamžitě jsem si uvědomil, že se jedná o ideální "hřiště" pro vícedenní přeběh. Každé ráno člověk zdolá nalehko 20 - 34 km a když se odpoledne dostane na ubytování, bude královsky pohoštěn místními pastevci. Nemusíš řešit tahání těžkého batohu, nákup stanu nebo rozšlapávání neforemných pohorek. Prostě si jen zabalíš malý běžecký batůžek a vyběhneš. Pokud chceš zažít syrový Balkán a užít si pár dnů v neprostupných, divokých horách s partou kamarádů, neváhej. Trojmezí Albánie, Kosova a Černé hory je totiž ve fázi přerodu. Je nejvyšší čas vydat se s odvahou do míst, která nejsou pro každého… než pro každého budou.

4
5
Výsadkář
Náročnost
Řeknu ti to na rovinu. Tahle výprava není pro žádné slečinky a je určena zkušenějším horským běžcům. Čeká tě přeběh 190 km (8 000 m převýšení) dlouhého treku Peaks of Balkans. Denní dávky budou mezi 20 - 34 kilometry s více než tisícimetrovým převýšením v technicky náročném terénu. Koukni pro představu na videa pod tímto textem. Kopce nahoru se chodí pěšky a běží se volně po rovině a z kopce. Není to tedy tak, že by se celou dobu jen a pouze běželo. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Žádné větší nebezpečí v zemích nehrozí. Oblast pohraničí je pod dohledem pohraniční stráže. V horách se vyskytují medvědi i vlci, avšak setkání s nimi je spíše raritou. Jsou to velmi plachá zvířata a pokud je člověk nepřekvapí, nehrozí mu z jejich strany žádné nebezpečí. Při parném počasí je zde možnost bouřek. V tom případě zalezeme do bezpečí mimo hřeben.

Víza a režim vstupu

K pobytu všech 3 států je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. Doporučuji udělat si i kopii pasu. Pokud máš řidičák, vezmi jej prosím také s sebou.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Každý den budeme spát na posteli v pohodlí horské chaty nebo v pohodlí soukromého ubytování. Všechna ubytka disponují možností stravování a usušení věcí.

Stravování

Jídlo není součástí ceny výpravy. Doporučuji si vzít pouze svačinu na cestu a pár gelů a tyčinek na první dny běhu. Každý den spíme v civilizaci, kde se nasnídáme a navečeříme. Každý den bude možnost dokoupit si zásoby jídla na celodenní přeběh a také doplnit tekutiny. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce.

Vybavení

Budeš potřebovat cca 15-ti litrový batoh, ve kterém budeš mít bundu, věci na převlečení, skinnersky, svačinu na jeden den s litrem tekutin a vybavení do chladného počasí. Kompletní seznam najdeš ZDE a TADY jsem natočil video, kde jsou jednotlivé položky popsány.

Cíl cesty

Poznat fajn partu lidí a probádat další kousek světa, po kterém chodíme, tentokrát z pohledu běžce. Prozkoumáš hranici svých psychických i fyzických možností a vyzkoušíš si, jestli jsi schopný uběhnout každý den přes 20 km. Také můžeš očekávat detox od stresem překypujícího civilního života. Jen ty, hory a běžecké střevíce. Troufáš si?

Trail Adventures

Tato výprava se organizuje ve spolupráci s Trail Adventures, což je čistě běžecká odnož Expedition clubu pod vedením našeho dlouholetého průvodce Ondřeje Šviráka. Jako jediný v republice dělá běžecké akce "expedičního" stylu a většina jeho výprav je do míst, kam by ses sám běhat nevydal. Tyhle akce skvěle spojují fyzický výkon a autentického poznání lokální kultury. Často totiž spíme u místních lidí a člověk má tak šanci poznat danou destinaci v nepřikrášlené podobě. Nejedná se o běžecké soustředění, ale o běžeckou dovolenou. Nikdo na Tebe nebude kulit oči, když si dáš večer pár pivek a neprotáhneš si nohy. Zákazů a příkazů si v pracovním shonu užije až až a od akcí Trail Adventures můžeš očekávat svobodu a psychický relax. 

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.

1. den

V 15:00 hod. odjezd z naší milované klubovny. Přejezd přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko do Kosova.

2. den

Dopoledne příjezd do Kosova. Dle možností (času a chuti) se zastavíme na snídani a skočíme do kláštera pravoslavné církve ve Visoki Dečani. Odtud to není příliš daleko do vysokohorské vesničky Bjeshkët e Belegut, tedy místa startu výběhu. Podle možností zde buď přespíme u místních nebo ve vlastním stanu.

3. den

První den přeběhu vystoupáme do sedla Roshkodol (2 240 m) a odtud nás čeká seběh k vesnici Roshkodol. Následuje krátké stoupání do osady Milishevc a strmý výstup k jezeru Liqeni i Lumbardhit. Za odměnu si vychutnáme 5,5 km dlouhý seběh na silnici spojující Kosovo s Černou Horou. Závěrečný 350 m vysoký kopec do osady Reka e Alleges bude sice na morál, ale nejedná se o nic, co bychom nezvládli! :-) 

30,5 km, ↑ 1 400 m, 7 hod.

4. den

Výškový profil 2. dne připomíná trojzubou pilu. Nejdříve se popasujeme s 600 m vysokým stoupáním, abychom ho na následujících 8 km zase seběhli. Z osady Drelaj vystoupáme dalších 400 m k salaším Dugaive a seběhneme zpět do údolí k městečku Kuqishte. Poslední stoupání k chatové osadě Leqinat už bude jen "cílovou rovinkou".


V případě nouze se dá trasa zkrátit na 14,7 km / 500 m.

25 km, ↑ 1 600 m, 6 hod.

5. den

Jednoznačně nejdelší, ale zřejmě nejkrásnější etapa treku. Během několika úvodních kilometrů se vyškrábeme na hřeben a překonáme vrcholky hor Maja e Bajrakut (2 078 m) a Pišljiv krš (2 131 m). Po krátkém seběhu se ocitneme v NP Prokletije a vystoupáme k Hridskému jezeru (1 980 m). Odtud je to jen co bys běžeckým střevícem dohodil (tj. 13 km) do města Plav, kde strávíme noc.

34 km, ↑ 1 500 m, 8 hod.

6. den

Etapa z města Plav do vesnice Vusanje není nějak extrémně náročná. Na 14 km vystoupáme téměř kilometrové převýšení, které na závěrečných 7 km seběhneme. Krásná etapa, která člověku rozšíří obzory a díky malebné vesničce Vusanje detailněji poznáme místní obyvatelstvo. 

21 km, ↑ 1 200 m, 4 hod.

7. den

Následující etapa není příliš náročná a jedná se o relativně krátkou trasu z černohorského Vusanje do albánského Thethu. První polovina trati vede k jezeru Ropojansko, za kterým se nachází albánská hranice. Odtud se začínáme setkávat s vojenskými opevněními, kterých je v Albánii požehnaně. Proběhneme kolem malebného jezera Liqeni i Pejes a po strmém sestupu do údolí nás čeká závěrečná rovinka do Thethu.

21 km, ↑ 800 m, 4 hod.

8. den

Hned na úvod nás čeká 6 km dlouhé stoupání, při kterém zdoláme 1 000 m převýšení. Následuje techničtější seběh do Valbone, odkud je možnost vzít na 7,5 km taxi a zkrátit si tak stereotypní běh po silnici. Tento náročný den bude zakončen 500 m závěrečným výstupem do vesnice Cerem, kde přespíme.

32,5 km, ↑ 1 500 m, 7 hod.

9. den

Poslední den přeběhu. Stejně jako předešlý den, tak i tento začneme několikakilometrovým stoupáním, v jehož závěru se dostaneme do sedla Aljuci (1 920 m). Odtud se vydáme mírně zvlněným zalesněným terénem k vesnici Doberdol a vystoupáme do sedla Ljukšterp (2 248 m). Od tohoto bodu následuje už jen seběh do osady Stanet e Bjeshkëve te Belegut, kde se vrátíme zpět k našemu autu. Parádní tečka za týdnem potu a dřiny!

25 km, ↑ 1 500 m, 6 hod.

10. den

Poslední den je věnován cestě domů. V případě teplého počasí se můžeme v Maďarsku vykoupat v jezeře a zpříjemnit si tak 14 hodinovou cestu domů.

ukázat další dny

Tvůj průvodceHonza Bořil

Orienťák
stopař
lyžař
běžec

Honza je orienťák. To znamená, že se s ním určitě v horách neztratíš, i kdyby vypadly všechny internety a satelity světa. Práce s mapou a buzolou je jeho denním chlebem a kromě toho miluje stopování a divoký východ (zejména Balkán a postsovětské země).

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Co je v ceně

 • Zajištění průvodce
 • Všechna ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Pronájem auta, nafty, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?