20. 6. - 12. 7. 2023
21 990
letenka cca 20000 Kč
více
20. 6. - 12. 7. 2023
Již proběhlo

Pákistán - Baltoro trek

Tahle akce je klubovým speciálem. Jedna z těch, které stojí na vrcholu pomyslné pyramidy zážitků, ke kterým směřujeme. K tomu nám poslouží kulisy ledovce Baltoro pod osmitisícovkami, kde se psala historie alpinismu.

Expedice #849
23 dnů20. 6. - 12. 7. 2023
AsiePákistán, Karakoram
9Účastníků
Náročnost
4 z 5
Tahle akce je klubovým speciálem. Jedna z těch, které stojí na vrcholu pomyslné pyramidy zážitků, ke kterým směřujeme. Hlavním cílem je dostat se do jedné z nejizolovanějších horských oblastí světa, zažít a vidět něco výjimečného, otestovat své fyzické rezervy, poznat více sebe sama a samozřejmě vrátit se v pořádku domů. K tomu nám poslouží kulisy ledovce Baltoro pod osmitisícovkami, kde se psala historie alpinismu. Jak by se dal popsat Karakorám a Baltoro trek? Představ si Himaláje a namačkej je na 3x menší plochu. Kilometrové vertikální stěny, jeden ostrý štít vedle druhého, neprostupná sedla, to vše tyčící se do osmi tisíc. Takovou kulisu nikde jinde na světě nenajdeš.  Těš se, že zažiješ atmosféru pravé vysokohorské výpravy se vším všudy, včetně všech strastí a radostí, které s sebou nese. Budeš se účastnit domlouvání nosičů, komunikace se styčnými důstojníky a celého kolotoče příprav na náročný trek. Ucítíš kontrast hlučného tepajícího bazaaru v Islamabádu s tichem a posvátným klidem horských údolí. Rušnou atmosféru smlouvání vystřídá náročná 15-ti denní trasa vedoucí pod majestátními štíty jako Uli Biaho, Shipton Tower, Muztagh Tower, Chogolisa, Broad Peak, Gasherbrum 1, 2 a v neposlední řadě K2. Tolik krásy na jednom místě prostě musíš vidět! Navíc v zemi, která je sama o sobě příslibem zážitků na celý život...

Tato výprava je zároveň předovojem klubové expedice na Broad Peak! Větší část skupiny sice půjde pár dní po Tobě, ale kromě Pavla s parťákem, kteří se rovněž účastní expedice na Broad Peak, s Vámi půjde i část výbavy.

Bezpečnost

Na horách - Trek po ledovcích je náročný, ale nijak objektivně nebezpečný. Na výpravě nás doprovodí zkušení nosiči a guidi, kteří na cestě zřizují dočasné tábory na ověřených místech. Čeká nás několik náročných míst (např. sedlo Gondokhoro pass zajištěné lany ) a musíme počítat s postupnou aklimatizací během treku. Horolezecká zkušenost ale není nutností. V Pákistánu funguje záchranná služba vrtulníkem, na který budeme skládat deposit před expedicí v hotovosti. Expedition Club tomu napomůže satelitním zařízením. 


Mimo hory - o Pákistánu se toho v médiích napsalo a namluvilo více než dost, podle nás je ale realita výrazně odlišná. Řeknu k tomu jen to, že za těch deset let, co aktivně cestuji, byl pro mě Pákistán cestovatelsky asi nejpozitivnější zkušeností s úžasným štěstím na lidi, kteří jsou štědří, zvídaví, slušní, milí a usměvaví. Akorát je třeba respektovat tamní zvyklosti. Na druhou stranu se budeme pohybovat ve skupince lidí, a proto se budeme snažit co nejméně zdržovat v civilizaci a nepoutat zbytečně pozornost. Města tak budeme využívat především k přespání a vyhneme se zbytečnému potulování se po nich.

4
5
Výsadkář
Náročnost
Trek je přiměřený terénu, výšce a vzdálenosti. Součástí ceny permitu jsou i nosiči a plná penze po dobu treku.

Nosič vezme každému 15kg a vzhledem tomu, že si nemusíš nést jídlo, protože máš plnou penzi, tak budeš mít na zádech opravdu max 7kg batoh. Nečekej tedy, že budeš mít na zádech pořádnou činku :-) Kromě komfortu, který nám umožní si trek opravdu vychutnat, tak dáme přivydělat si i místním lidem. Trasa treku vede po ohromných, nicméně celistvých a odkrytých ledovcích, na kterých nehrozí nebezpečí pádu do trhliny. Denně strávíme 7-8 hodiny chůzí, zbytek se budeme kochat výhledy na horské velikány. Nejtěžším místem treku bude zajisté Gondokhoro pass, sedlo ve výšce 5650m jehož přechod je zajištěn lany a není rozhodně zadarmo!

zobrazit více
Přehled náročností

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Istanbul - Islamabád. Z Islamabádu poletíme letecky do Skardu. Pokud bude špatné počasí, pojedeme po zemi přes Karakoram Highway. Na letišti v Islamabádu si nás převezme místní agentura a po celou dobu expedice se o nás bude starat. Vyhodí nás zase na letišti o 21 dní později.. Dále viz program. Návrat po stejné ose. 

Ubytování

Ve městech v hotelech. Na treku a v základních táborech vždy ve stanu, který je součástí ceny. Nemusíš tedy tahat nic z domů.

Stravování

V rámci výpravy budeme mít zajištěnou plnou penzi po celou dobu treku. V civilizaci, kde strávíme cca 4 noci si jídlo koupíme v restauracích. Nemusíš si teda nic připravovat z domů. V Pákistánu není zvykem organizovat expedici bez kuchařů. Přispějeme trochu místním lidem, aby si přivydělali. Nemluvě o tom, že je to jiný luxus mít navařeno. Člověk se pak může soustředit na hlavní cíl - dokončit dlouhý trek a užívat si krásy okolo. Pákistán je navíc pro Evropana velmi exotickou zemí a stejně tak jeho gastronomie. Rozhodně bude co ochutnávat a zkoušet.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky a bude konzultován na osobní schůzce. Seznam základní doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE.

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Pákistánu jsou třeba víza. Se zvacím dopisem nám pomůže pákistánská agentura. Víza samotné se zařizují online a je to hotovo za 15 minut.  Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Detailní info ZDE

Blog

Z této výpravy máme zajímavý článek na našem blogu!

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Letecký přesun po trase Evropa Istanbul - Islámábád. 

2. den

Přistání v Islamabádu. Transfer na hotel a prohlídka moderního i starého města Islamabádu.  Podle příletu navštívíme veliký bazaar, nebo třeba Pakistan monument.

3. den

V ranních hodinách transfer na letiště a přelet do Skardu. Neobyčejný přelet nad vysokými horami je hodně závislý na aktuálním počasí. Při letu uvidíme Nanga Parbat (8125m), Haramosh atd. jak na dlani. Pokud by bylo špatné počasí je možné do Skardu přejet jeepy po Karakoram highway podél řeky Indus. Dlouhá cesta auty je vyčerpávající, ale stojí za to.

4. den

Rezervní den pro případ, že bychom museli cestu absolvovat po zemi. Tak jak tak expediční vybavení pojede po zemi, a proto na ně počkáme. V případě letu aklimatizace a příprava ve Skardu. Prohlídka města známého jako vstupní brána do Karákoramu. Revize naší výbavy s agenturou, vstupní briefing. Dokoupení zásob, vybavení, nabalení věcí do jeepu. Poslední večer v pohodlném hotelu.

5. den

Brzký ranní start a začátek 8 hodinové cesty jeepy do kempu Jhula (3200m). Kdysi byla konečná zastávka vesnice Askoli (3050m), ale před dvěma lety dokončili novou část cesty (jestli se tomu tak dá říkat) a Baltoro trek zkrátili o celý den. Cesta tentokrát vede přes řadu drobných usedlostí ve kterých můžeme zastavit a seznámit se s tradičním životem. Noc ve stanech.

6. den

Rozdělení zavazadel mezi nosiče a zahájení treku k ledovci Baltoro. Trasa vede podél divoké řeky Braldu do kempu Paju (3400m). Většina trasy vede po dobytkem vyšlapané trase, tudíž není nijak obtížná a je to dobrá rozcvička přes samotným ledovcem. Po cestě nás čeká několik brodů přitékajících řek a rovněž se nám otevřou první věže, které stojí za zapamatování jako Trango, nebo skupina Cathedral. Cca 7-8h chůze.

7. den

Přibližně hodinu chůze z kempu Paju již leží čelo ledovce Baltoro. Cesta do kempu Urdukas (4050m) vede po jeho moréně a občas i po odkrytém ledu v závislosti na podmínkách.  Strážcem tohoto dne je "Bezejmenná věž", ikonická špice nad ledovcem. Kemp samotný je postavený 100m nad ledovcem na terasách vykopaných expedicí hraběte Abruzzi v roce 1909! 

8. den

Rest day, potřebný pro aklimatizaci. Celý den se budeme kochat vrcholy jako Trango towers, Uli Biafo,  Paiju a další.

9. den

Trek do kempu Gore 2 (4300m). Chvíli budeme pokračovat po moréně a poté sejdeme zpět na ledovec Baltoro. Tentokráte již po snadném terénu odkrytého ledovce ke konci údolí, ve kterém se otevře výhled na vrcholy Broad Peaku (8047m) a Gashebrumu IV (7925m). Přibližně 5h chůze.

10. den

Trek do kempu Concordia (4550m). Legendární kemp na konci ledovce Baltoro. vytváří křižovatku odkud se rozchází cesty do základních táborů K2, Gashebrumu, Broad Peaku a dalších hor. Kemp leží na setkání ledovce Baltoro a Godwin Austin vedoucího od K2.

11. den

Vyrazíme po ledovci Godwin Austin do základního tábora K2. Ačkoli jí prvenství nejvyšší hory na světě sebral Mount Everest, dosáhnout jeho vrcholu ve výšce 8611m je přeci jenom trochu náročnější.. Po cestě se zastavíme v BC další osmitisícovky - Broad Peaku. O zajímavou společnost při dnešním dni určitě nebude nouze. Spánek v base campu K2 (4950m).

12. den

Návrat stejnou trasou do kempu Concordia a odpočinek před druhou fází treku, kterou už se pomalu budeme vracet do civilizace. Cesta zpět údolím ledovce Vigne je sice kratší, ale chystá na nás náročnější překážky.

Varianta 1

13. - 14 den: Dnešní den vyrazíme na půl cesty do Base Campů masivu Gasherbrumů, tak aby se nám otevřel majestátní výhled na jižní stěnu Gasherbrumu 1. Tábor postavíme v zatáčce ledovce přímo pod Chogolisou, horou, kde našel svůj klid legendární Herman Buhl. Spánek ve výšce 4900m. Návrat do Concordie stejnou cestou. Rezerva v případě, že by plán nevycházel přesně podle očekávání. Je nutné, aby byli všichni na přechod sedla Gondogoro fit!

Varianta 2

13. - 14. den: Kdo chce, může se pokusit o vrchol Pastore Peak 6210m.  Na vrcholy pod 6500m není třeba v Pákistánu speciální permit, stačí náš trekový. Jelikož bude součástí naší expedice i local guide, je možné se pod jeho vedením (za nějaký menší bakšiš) vydat i na tento kopec. Na tento kopec se pravděpodobně vydají i kluci z expedice se aklimatizovat. O kopec se budeme pokoušet pouze v případě, že bude dobré počasí a podmínky, už ho někdo tento rok před námi vylezl a budeme dostatečně zkušené lanové družstvo. Tzn jak se říká "It is not guarantee".  Ale tato možnost zde je a bylo by ji škoda opomenout. Zbytek skupiny půjde Variantu A a podívá se do BC Gasherbrumů. Obojí bohužel nelze stihnout. Sraz se zbytkem v Concordii.  Při zvolení této varianty je možné, že bude třeba nějaký doplatek, za local guida, co s námi půjde.

15. den

Vyrazíme do kempu Ali. Zpočátku nás čeká náročný terén, kde nás průvodci provedou bludištěm trhlin Baltoro ledovce až k ledovci Vigne jehož terén je znatelně přívětivější. Ke spánku se uložíme co nejdříve kvůli zítřejšímu přechodu sedla Godogoro, které nemůžeme podcenit. Noc v kempu Ali (5060m).

16. den

Ještě za tmy opustíme tábor (okolo 3:00) a začneme výstup do sedla Gondogoro pass (5650m). Během výstupu použijeme místními vůdci natažená fixní lana. Náročnost výstupu je velmi závislá na podmínkách. Odměnou nám ale budou výhledy na vrcholky K2 a Broad Peaku ozářené ranním sluncem. Sestup ze sedla je strmý a vyžaduje dobrou stabilitu na kamenitém terénu, není to ovšem nic, co by ostřílený horal nezvládl. Noc v kempu Chuspang ve výšce cca 4700m. V sedle se odpojí průvodce Expe a vrátí se do BC Broad Peaku. Dále s Vámi půjde anglicky mluvící local guide, kuchař a zbytek týmu :)

17. den

Dlouhým traverzem ledovce Gondogoro postupně zahájíme sestup do údolí. Krajina se promění a uvidíme už značnou dávku zeleně. Postupně začneme míjet drobné usedlosti a dočasné tábory pastevců z okolí vesnice Hushe. Sestoupíme až ke kempu Saitcho ve výšce 3300m. Přibližně 6-7h chůze.

18. den

Dopoledne si dáme volnější a uděláme si krátkou procházku směrem k vrcholům K6 a K7 (věděl jsi že existují? :)). Kolem oběda sestup podél řeky Hushe až do stejnojmenné vesnice. Za 4 hodinky jsme tam. Oslava konce treku a zasloužené poklepání po zádech, jak jsme to pěkně zvládli. Spánek v hotelu v Hushe.

19. den

Transport jeepy do Skardu (6-8h).  Večer krátký briefing od Ministerstva turismu.

20. den

Rezerva, pro případ zpoždění na treku. Volný den ve Skardu, nákup suvenýru a zasloužilý odpočinek. Kdo toho nemá dost může si udělat výlet na Marsur Rock Skardu, epickou vyhlídku nad údolím.

21. den

Letecký transfer Skardu -  Islamabád, transfer na hotel, odpočinek. Odpoledne si projedeme taxíkem hlavní atrakce v Islamabádu. Pakistan Monument, největší mešitu nebo trhy v Rawalpindi. 

22. den

Rezerva v případě, že by letadlo neletělo kvůli špatnému počasí. Pokud by tomu tak bylo, museli bychom již den předen nasednout na mikrobus a zvládnout 20 hodin na zadku při cestě přes Karakoram highway. Večerní odlet do ČR.

23. den

Přílet do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceMartin Ksandr

Tahoun
motivátor
paličák
horolezec
Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. Nejenom proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Martin je ten, kdo udává směr a vizi klubu. Mluví za něj spousta činů a dlouhý výčet horských výstupů a expedic, které má na kontě.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Celá expedice vyjde na cca 100 000 Kč. Na místě již žádné náklady prakticky mít nebudeš. V ceně je plná penze (kromě jídla v Islamabádu a Skardu) a veškeré výdaje letiště/letiště, takže vícenáklady budou maximálně suvenýry.

Co je v ceně

 • Zajištění zkušeného průvodce -  Martin Ksandr
 • Možnost být součástí opravdové expedice na 8k horu - Broad Peak
 • Veškerá organizace výpravy, komunikace s agenturou.
 • Osobní schůzka před expedicí se zbytkem týmu
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič, oxymetr atp.)
 • Satelitní telefon s tarifem
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku CK
 • Depozit na záchrannou akci 15000 USD
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Balíček pakistánské agentury zajišťující veškerý servis = US $2150. Platí se přímo na místě místní agentuře. Viz odstavec Shrnutí ceny
 • Dýška - doporučené dýško 150- 200 USD
 • Letenku do Islamabádu (20 000 CZK)
 • Vízum
 • individuální pojistka

Co je obsaženo v balíčku pákistánské agenturu v hodnotě 2150 USD

 • Veškerá doprava na místě, transfery z letiště, doprava jeepy ze Skardu do Askholi/Hushe a zpět
 • Zpáteční letenka z Islamabádu do Skardu  vč. zavazadel. V případě špatného počasí doprava po Karakoram Highway
 • Plná penze po celou dobu treku 
 • Veškerá ubytování (Islamabád, Skardu )
 • Veškeré zázemí během treku, stany, matrace, společenský stan, stoly, židle, kuchyně, toaleta, kuchyňský stan atd..)
 • Nosiče, až 15kg osobní výbava/osoba
 • Mzda, pojištění a jídlo za nosiče a kuchaře
 • Místní průvodce + styčný důstojník po celou dobu treku
 • Kuchaře
 • Briefing ministerstva turismu pakistánské vlády
 • Společné expediční vybavení zajištěné nosiči (Společenský stan, kuchyně,...)
 • Poplatky za kempy, silnice, mosty pro nosiče i členy výpravy
 • $100 trekking permit
 • $150 Vstup do NP Karakoram (CKNP fee)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?