Výprava do stínu monumentální Nanga Parbat, jejíž ledovce a kolmé stěny patří k nejúchvatnějším v celém světě. Prohlédneme si všechny tři stěny, kde se psala historie horolezctví
Během dvoutýdenního treku se vydáš po tradiční okružní trase kolem hory, podél ledovců Rupal, Diamir a Raikot. Každý den se před tebou otevře jiný úhel pohledu na monumentální stěny Nanga Parbatu — a každý z nich tě zanechá v úžasu. Tolik krásy, syrovosti a velkoleposti na jednom místě prostě musíš zažít! Navíc v zemi, která je sama o sobě příslibem dobrodružství na celý život...
Trek je výzva, která nese i jistá rizika, ale ne větší než jsou obvyklé ve velehorách. Budeme se pohybovat po neznačených horkých trasách, terén bude náročný, mj. i po ledovcích, ale vždy bezpečně. Jelikož se budeme pohybovat i nad 4000 m, budeme dbát na postupnou aklimatizaci. V případě nutnosti jsme schopni přivolat pomoc satelitním telefon. Pákistán má sice špatnou pověst, ale z naší zkušenost není realita zdaleka tak hrozná, jak je popisována v médiích. I tak budeme ale dodržovat všechny kulturní normy - pro ženy je např. nutné mít ve městě i v Diamírském údolí zahalená kolena a ramena.
Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto výpravy jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují a jsou ve formě. Musíš zvládnout ujít denně 20 km s převýšením až 1 000 m s dvacetikilovým batohem. Pro účast na této akci už potřebuješ prokázat své zkušenosti.
Doprava na místo bude letecky, let Praha – Istanbul - Islamabád. Z Islamabádu poletíme letecky do Skardu. Pokud bude špatné počasí, pojedeme po zemi přes Karakoram Highway. Pod hory se pak dostaneme jeepy
Během treku budeme samozřejmě spát ve stanu. Nutné budou spacáky s komfortem lehce pod nulou. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně, se dohodne před odjezdem. Zbytek nocí strávíme v hostelech, případně u místních obyvatel.
V rámci výpravy není občerstvení zajištěno, stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Je možné, že v půli treku si budeme moct koupit od pastevců chléb a sýr. Spoléhat na to ale nebudeme, proto si vše potáhneme na zádech, takže je dobré volit skladné a lehké potraviny, ideálně dehydrované pokrmy. Vody bude dostatek, je však dobré mít s sebou filtr
Pohybovat se budeme jak v horách, tak i ve městech. Nutné budou věci na kempování v horách. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu, který ti bude zaslán po schválení přihlášky. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás v půjčovně.
Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde. Připravili jsme pro tebe v e-shopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.
Pro vstup do Pákistánu jsou víza nutná, i přestože je země nově částečně bezvízová. Pro trek okolo Nanga Parbat stačí turistická víza, která jdou vyřídit online, zadarmo a do třech pracovních dní. Pro účast na výpravě musíš mít cestovní pas s platností 6 měsíců po skončení výpravy.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Letecký přesun po trase Evropa Istanbul - Islámábád.
V ranních hodinách transfer na letiště a přelet do Skardu. Neobyčejný přelet nad vysokými horami je hodně závislý na aktuálním počasí. Při letu uvidíme Nanga Parbat (8125 m), Haramosh atd. jak na dlani. Dokoupení zásob a nocleh ve Skardu
Půldenní přejezd do Tarashingu přes NP Deosai. Právě odsud vyrážely všechny výpravy pod Rupálskou stěnu. Poslední spánek v hotelu.
Rozdělení zavazadel mezi nosiče a zahájení treku k ledovci Baltoro. Trasa vede podél divoké řeky Braldu do kempu Jhola (3200 m). Většina trasy vede po dobytkem vyšlapané trase až na některé náročnější úseky kolem morén ledovců, které spadajících do údolí. Hned na začátku je krásný výhled na neslezenou strmou špici Bakhordas (5 432 m n. m.) Vesničané horu někdy nazývají K2. Spánek ve stanu.
Trasa vede podél divoké řeky Braldu do kempu Paju (3400 m). Většina trasy vede po dobytkem vyšlapané trase, tudíž není nijak obtížná a je to dobrá rozcvička přes samotným ledovcem. Po cestě nás čeká několik brodů přitékajících řek a rovněž se nám otevřou první věže, které stojí za zapamatování jako Trango, nebo skupina Cathedral. Cca 7-8 h chůze.
Přibližně hodinu chůze z kempu Paju již leží čelo ledovce Baltoro. Cesta do kempu Urdukas (4050 m) vede po jeho moréně a občas i po odkrytém ledu v závislosti na podmínkách. Kemp je pověstný úžasnými vyhlídkami. Strážcem tohoto dne je "Bezejmenná věž", ikonická špice nad ledovcem. Kemp samotný je postavený 100 m nad ledovcem na terasách vykopaných expedicí hraběte Abruzzi v roce 1909!
Trek do kempu Gore 2 (4300 m). Chvíli budeme pokračovat po moréně a poté sejdeme zpět na ledovec Baltoro. Tentokráte již po snadném terénu odkrytého ledovce ke konci údolí, ve kterém se otevře výhled na vrcholy Broad Peaku (8047 m) a Gashebrumu IV (7925 m). Přibližně 5 h chůze.
Trek do kempu Concordia (4550 m). Legendární kemp na konci ledovce Baltoro. vytváří křižovatku odkud se rozchází cesty do základních táborů K2, Gashebrumu, Broad Peaku a dalších hor. Kemp leží na setkání ledovce Baltoro a Godwin Austin vedoucího od K2.
Vyrazíme po ledovci Godwin Austin do základního tábora K2. Ačkoli jí prvenství nejvyšší hory na světě sebral Mount Everest, dosáhnout jeho vrcholu ve výšce 8611 m je přeci jenom trochu náročnější.. Po cestě se zastavíme v BC další osmitisícovky - Broad Peaku 8051 m n.m., který jsme vylezli minulý rok. O zajímavou společnost při dnešním dni určitě nebude nouze. Spánek v base campu K2 (4950 m).
Návrat stejnou trasou do kempu Concordia a odpočinek před druhou fází treku, kterou už se pomalu budeme vracet do civilizace. Cesta zpět údolím ledovce Vigne je sice kratší, ale chystá na nás náročnější překážky.
Dnešní den vyrazíme na půl cesty do Base Campů masivu Gasherbrumů, tak aby se nám otevřel majestátní výhled na jižní stěnu Gasherbrumu 1. Tábor postavíme v zatáčce ledovce přímo pod Chogolisou, horou, kde našel svůj klid legendární Herman Buhl. Spánek ve výšce 4900 m. Návrat do Concordie stejnou cestou. Rezerva v případě, že by plán nevycházel přesně podle očekávání. Je nutné, aby byli všichni na přechod sedla Gondogoro fit!
Vyrazíme do kempu Ali. Zpočátku nás čeká náročný terén, kde nás průvodci provedou bludištěm trhlin Baltoro ledovce až k ledovci Vigne jehož terén je znatelně přívětivější. Ke spánku se uložíme co nejdříve kvůli zítřejšímu přechodu sedla Godogoro, které nemůžeme podcenit. Noc v kempu Ali (5060 m).
Ještě za tmy opustíme tábor (okolo 3:00) a začneme výstup do sedla Gondogoro pass (5650 m). Během výstupu použijeme místními vůdci natažená fixní lana. Náročnost výstupu je velmi závislá na podmínkách. Odměnou nám ale budou výhledy na vrcholky K2 a Broad Peaku ozářené ranním sluncem. Sestup ze sedla je strmý a vyžaduje dobrou stabilitu na kamenitém terénu, není to ovšem nic, co by ostřílený horal nezvládl. Noc v kempu Chuspang ve výšce cca 4700 m.
Dlouhým traverzem ledovce Gondogoro postupně zahájíme sestup do údolí. Krajina se promění a uvidíme už značnou dávku zeleně. Postupně začneme míjet drobné usedlosti a dočasné tábory pastevců z okolí vesnice Hushe. Sestoupíme až ke kempu Saitcho ve výšce 3300 m. Přibližně 6-7 h chůze.
Sestup podél řeky Hushe až do stejnojmenné vesnice. Za 4 hodinky jsme tam. Oslava konce treku a zasloužené poklepání po zádech, jak jsme to pěkně zvládli. Transport jeepy do Skardu (6-8 h).
Rezerva pro případ zpoždění na treku. Může se stát, že se nám Gondogoro sedlo kvůli špatnému počasí zavře na více než jeden den. Pokud ale půjde vše podle plánu, vrátíme se do Islámábádu po zemi.
18. den
Přejezd do Fairy Meadows – zelené louky jako z pohádky a v pozadí osamocený obr Nanga Parbat (8 125 m). Vychutnáme si klid a panoramata z pohodlné horské lodže.
19. den
Celodenní túra do základního tábora Nanga Parbat (3 975 m). Čeká nás 17 km, převýšení +800 m a asi 7 hodin poctivého trekování. Oběd si dáme přímo v BC, obklopeni horolezeckou historií. Expedice už v tu dobu pravděpodobně skončí, takže si místo užijeme v klidu.
20. den
Po trase Karakoram Highway se vrátíme do Islámábádu. Pocestě projedeme Chilas, Naran a dalsí místa hedvábné stezky. Prevděpodobně dojedeme až další den ráno.
Pokud propálíme rezervu v takovém případě, přizpůsobíme program. Můžeme dát pouze ona day tour do NP Deosai či v Hushe valley. Poté letecký transfer Skardu - Islamabád, transfer na hotel, odpočinek. Hodně záleží kolik dní propálíme.
Příjezd do Islamabádu. Odpoledne si projedeme taxíkem hlavní atrakce v Islamabádu. Pakistan Monument, největší mešitu nebo trhy v Rawalpindi. Večer odlet od ČR
Přílet do ČR.