28 990
více
Již proběhlo

Nepál - Dhaulágirí trek - Poslední 2 místa

Expedice #777
24 dnů3. 10. - 26. 10. 2022
AsieNepál
9Účastníků

Úvodem

Nepál, země mnoha nej a pokušení. Nepál je svůj, nedá se definovat podle žádných měřítek. Někoho oslní a jiného srazí na kolena. Jednou z věcí, kterou vám ale můžeme zaručit, je, že zážitek, který si z Nepálu odnesete, bude jedním z nejsilnějších ve vašem životě! Pokusíme se zdolat vysokohorské himálajské sedlo v rámci 14 denního treku. Budeme pochodovat málo navštěvovanou oblastí pod Dhaulágirí. Po cestě nám budou dělat doprovod jen naše myšlenky a osm dalších dobrodruhů. Mentální restart zaručen! Ti nejlepší se pokusí vylézt na trekový vrchol Dhampus Peak (6 035 m) a troufám si říct, že pro mnohé to bude první šestitisícovka. Cílem není sedřít ze sebe kůži, ale užít si to. Pojeď s námi a zažij to pravé himálajské dobrodružství a nádherné scenérie. Osmitisícovka Dhaulágirí a sedmitisícovky Tukuche a Nilgiri totiž stojí za trochu námahy. Celou cestu nás bude navíc doprovázet místní průvodce Thile, díky kterému nakoukneme pod pokličku nepálské kultury.

Jaký je plán treku? Vyjdeme z poslední výspy civilizace Dharbangu, přes údolí a prales do base campu Dhaulágirí. Následně přejdeme dvě pětitisícová sedla, ze kterých uvidíme vrchol Dhaulágirí a masiv Annapuren jako na dlani. Pokud budeme chtít a budeme se cítit dobře, vyčleníme si jeden den ke zdolání nenáročné šestitisícovky Dhampus Peak a následně sestoupíme přes Hidden Valley k trase klasického Annapurna treku do vesnice Marpha, kde trek zakončíme.

Ochutnávka z předešlých let

[img]

Náročnost je 4+ z 5

Toto není rozhodně pro každého. Trasa se nedá srovnat s okolními obvyklými treky třeba okolo Annapuren nebo Manaslu. Nejsou zde lodge, cesta je často nepřehledná a vše si musíme tahat s sebou. I pro svoji nepřístupnost je tento trek nejméně chozený ze všech klasických treků v Nepálu.

Vícedenní trek vede v podstatě chodeckým terénem včetně výstupu na Dhampus Peak. Co dělá trek náročným, je jeho délka a pohyb ve vysokých nadmořských výškách. Jedním ze základních kamenů akce by měla být zdravá porce odhodlání a vůle překonávat se. Pro pohyb ve vysoké nadmořské výšce jsou vhodné předešlé zkušenosti i trénink. Dále oceňujeme schopnost pohybu v mačkách. Po předešlé domluvě je možné zapojit nosiče a ukousnout ze svého nákladu nějaká kila. 

Akce je výběrová a bude jí předcházet osobní schůzka s průvodcem. Během osobní schůzky s vámi všechno rádi probereme a pomůžeme vám odhadnout vaše schopnosti a zdatnost. Bylo by dobré, kdybys měl předchozí zkušenosti s pobytem nad 4 000 metrů. 

Cíl naší cesty

Hlavním cílem expedice Nepál je podniknout dvoutýdenní trek pod osmitisícovým vrcholem Dhaulágirí. Poznat pohostinnost buddhistického obyvatelstva, které se k cizincům chová velmi přátelsky. Svou přítomností pomoct místní ekonomice po ničivém zemětřesení, poznat krásu a ráz této hornaté země a především otestovat vlastní fyzičku a své tělo při pobytu ve výškách. Ti, kteří si troufnou, budou mít možnost vyšplhat se na svoji první šestitisícovku. A ti, kteří se cítit nebudou, stráví oddechový den kocháním se na majestátní masiv Annapurny. V hlavním městě Káthmándú okusíme místní gastronomii a prohlédneme si to, co zůstalo po zemětřesení z místních památek UNESCO. 

Průvodce

Kromě průvodce Standy nás bude po dobu treku doprovázet místní průvodce Thile, se kterým máme zkušenosti z předešlých let. Thile mluví anglicky a ukáže nám Nepál z pohledu místňáka. Velká přidaná hodnota! Kromě Thileho je možné zamluvit si místního nosiče, který unese 25 - 30 kg a stojí 25 USD / den. Může se však na něj složit více lidí.

[pruvodce]

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha / Vídeň – Káthmándú. Cena letenky se teď pohybuje kolem 20 000,- Kč. Z Káthmándú nás čeká pozemní přesun do Beni, 8 - 10 hodin místní dopravou. Z Beni je to cca 3 hodiny jízdy do Darbangu, který bude výchozím bodem treku. Odtud už po svých až do base campu Dhaulágirí a dále do sedla French pass (5 360 m), nejvyššího bodu treku. Přímo nad sedlem se tyčí vrchol Dhampus Peak. Dojdeme do Marphy a pojedeme zpět do Káthmándú. V případě zájmu je možné letět z Jomsonu nebo Pokhary zpět do Káthmándú. Cena jednosměrné letenky se pohybuje kolem 100 USD. Termín odletu a příletu do Nepálu se může lehce posunout na základě ceny letenek a vzájemné domluvy.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto CHECKLISTU. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE

Klima

Podzim je ideálním termínem pro podnikání treků v Nepálu, jelikož počasí je nejstabilnější z celého roku a letní monzuny již opustily tyto krajiny. Jediným mínusem jsou teploty, které mohou být nižší než v letních měsících, a proto se musíme připravit na to, že teploty mohou výjimečně atakovat i -10°C.

Ubytovaní

Během treku budeme samozřejmě spát ve stanu. Nutné budou kvalitní spacáky do minusových teplot. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně je poveze, se dohodne před odjezdem. Dhaulágirí trek není ještě tolik poznamenaný komercí, a proto nejsou na každém rohu postavené lodge. S těmi se můžeme setkat po dobu několika úvodních dní treku. V Káthmándú budeme spát v hotelu.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Ceny za jídlo na treku jsou srovnatelné jako v ČR. S přibývající výškou se však diametrálně zvedají. Využít místní kuchyni se dá do 11. dne výpravy (Italian camp 3 660 m) a pak už je člověk odkázaný na vlastní zásoby. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby.

Bezpečnost

Nepál má propracovaný systém záchranných složek. Proto nebude problém zavolat si pomoc pomocí satelitního zařízení SPOT. Toto zařízení slouží nejenom k přivolání pomoci, ale v rámci roční licence slouží také jako pojištění na záchrannou akci pro skupinku až 10 lidí do výše 100 000 USD. Takže i kdyby měl teoreticky přiletět vrtulník pro každého zvlášť, toto pojištění jej pokryje. Důležité ovšem je mít osobní pojištění, protože SPOT neslouží jako pojištění léčebných výloh. Dalším důležitým aspektem je nepodceňovat rizika výškové nemoci, dát vždy vědět v případě problémů a hlavně se kvalitně aklimatizovat. Expediční lékárnička bude samozřejmě vybavena všemi potřebnými léky.

Víza, očkování, režim vstupu

Vyřízení víza na letišti je bez problému za poplatek 50 USD. Víza si platí každý účastník sám. Silně doporučuji očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Očkování na žlutou zimnici je dokonce za jistých okolností povinné. Zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

28 990 Kč Mimořádný členský příspěvek
05. 10. - 28. 10. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místě
 • Místního zkušeného průvodce
 • Permit za vstup do oblasti kolem Dhaulágirí 
 • Permit za vstup do oblasti kolem Annapurny
 • Poplatek za vstup do Národního Parku
 • Veškeré ubytování v hotelech, lodgích a kempech
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak v elektronické formě
 • Společné vybavení (GPS, expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pronájem satelitního zařízení SPOT, díky kterému budeme mít možnost online sledovat polohu výpravy a v případě nouze zavolat záchranu
 • Pojištění na záchrannou akci pro celou skupinu do výše 100 000 USD
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje
 • Letenku do Nepálu (cca 20 000,- Kč)
 • Vízum do Nepálu - 50 USD
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné nosiče (25 USD/den, možno sharovat s někým jiným. Nosič unese 25 - 30 kg.)
 • Případný permit za výstup na Dhampus Peak - 150 USD
 • Případné vstupy


Co cestou uvidíš:

1. den: Odlet Praha / Vídeň, popř. jiné město na základě ceny letenek. Nejlépe vycházejí lety přes Dubaj. 

2. den: Přílet do Káthmándú. Zajištění permitů a dalších formalit, prošmejdění města. Volný den. 

3. den: Přesun v brzkých ranních hodinách autobusem do Beni (10 hodin cesty). Noční přejezd není možný, navíc by byl značně nebezpečný. 

4. den: Autobusem či jeepem z Beni do Dharbangu (3 hodiny). Trek do Dharapani 1560 m. 

5. - 10. den: Trek neporušenou krajinou přes typické nepálské vesničky. Pochod přes Muri 1 720 m, Bogharu 2 080 m, Dobhan Kharka 2 520 m, Chaur bag Khola camp 3 450 m, Italian camp 3 660 m až do Japanese camp 3 890 m. Cestou vzhůru se budeme postupně aklimatizovat, abychom v pořádku přešli přes French pass. 

11. den: Odpočinek a aklimatizace v Japanese camp. Nalehko kolem tábora. 

12. den: Glacial Camp 4200 m.

13. den: Dojdeme až do base campu Dhaulágirí 4748 m, kde přespíme. 

14. den: Překročíme French pass 5 360 m a sestoupíme do Hidden Valley campu ve výšce 5 140 m. Spánek. 

15. den: Překročíme Dhampus pass 5 244 m a dojdeme do Základního tábora Dhampus Peak 5 244 m. 

16. den: Brzo ráno se pokusíme o výstup na Dhampus Peak 6 035 m. Následný sestup do High Campu, popřípadě ještě níže do Alu Bari 3 900 m. 

17. den: Sestup do vesnice Marpha 2 670 m, která je jednou z nejkrásnějších vesnic Nepálu. 

18. den: Autobus z Marphy do Ghasy, Ghasa – Tatopani. Zde zastavíme a v Tatopani si užijeme zasloužený odpočinek při koupání v horkých pramenech. V případě zájmu je možné letět z Jomsonu nebo následující dny z Pokhary zpět do Káthmándú a ušetřit si zdlouhavou cestu busem.

19. den: Autobus z Tatopani do Beni a odtud do Pokhary. Jízda na lodičkách na Pokharském jezeře a odpočinek. Extrémní romantika :-)

20. den: Autobusem z Pokhara do Káthmándú. 

21. den: Rezervní den. Podíváme se naposledy po Káthmándú. Nakoupíme něco pro naše milé. Zajdeme se podívat k řece na spalování mrtvých (tak jako ve Varanasí). 

22. - 23. den: Odlet a návrat po trase Káthmándú - Praha/Vídeň.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

Tvůj průvodceStanda Dadák

Živel
patron klubovny
otec klubu cestovatelů
tulák

Standa, to je živel, bohém a zvláštní úkaz. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 37 či 22 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.