28. 10. - 18. 11. 2022
28 990
více
28. 10. - 18. 11. 2022
Již proběhlo

Everest - Three Passes Trek - PLNO

Expedice #760
22 dnů28. 10. - 18. 11. 2022
AsieNepál
9Účastníků

Úvodem

Leje z tebe pot, sotva popadáš dech a ptáš se sám sebe - páni, proč já tohle vlastně podnikám?! No a pak jsi nahoře, TEN vrchol světa máš na dosah ruky. Dech se ti pomalu zklidňuje, tváře přivykají náporům větru a mozek se snaží vstřebat tu obrovskou porci nádhery. Pod tebou se táhnou ledovcová údolí, tyrkysové řeky a jezera, strmé útesy i klidné louky a ty jen tiše hltáš tu nekonečnou nádheru... Na krátký okamžik jsi pánem Himaláje!

Matka světa, Tvář nebes, Ču-mu-lang-ma feng nebo česky Mount Everest. Nejvyšší vrchol světa láká dobrodruhy ze všech koutů světa už od pradávna a my jsme treku kolem střechy světa dlouho kvůli velkému množství turistů vzdorovali. Doba se však změnila a celosvětová pandemie způsobila, že jindy hojně navštěvovaná místa zejí prázdnotou. My jsme se rozhodli této situace využít a podniknout náročný Three Passes Trek, díky kterému uvidíš kromě Everestu také tři další osmitisícovky - Makalu, Lhotse a Cho Oyu. Sice uvidíme nádherné scenérie, na které budeme vzpomínat celý život, ale nebudou zadarmo. Leckdy budeme muset zaplatit daň, jako si hory řeknou. Jsou jimi pot, únava, nekomfort, trocha sebezapření a skupinová spolupráce. Kdo se ale této ceny nezalekne, dostane odměnou nepřeberné množství zážitků. Co ty na to? Budeš členem naší himalájské smečky?

Malá ochutnávka fotek

Z podobné výpravy máme super článek na našem BLOGU.
Děkujeme za fotky Martinu Kočímu a Petrovi Uhmannovi.

[img]

Náročnost 4

Jedná se o náročný trek v rámci kterého zdoláme sedla Kongma La (5 535 m), Cho La (5 420 m) a Renjo La (5 388 m). Některé dny zdoláme o 1 000 metrů převýšení ve výšce nad 4 000 metrů s přibližnou dobou pochodu 3 - 6 hodin. Bylo by dobré, kdybys měl předchozí zkušenosti s pobytem nad 4 000 metrů. Pokud ji nemáš, nemusí to být překážkou, ale je nutná konzultace s průvodcem. Three Passes Trek se dá absolvovat nalehko s využitím místních ubytování a i stravy. Nemusíme tedy sebou tahat těžké batohy.

[narocnost4]

Průvodce

[pruvodce]

Cíl naší cesty

Hlavním cílem expedice je podniknout trek pod osmitisícovými velikány v čele s Mount Everestem. Poznat pohostinnost buddhistického obyvatelstva, které se k cizincům chová velmi přátelsky. Svou přítomností pomoct místní ekonomice po ničivém zemětřesení a následné pandemii. Poznat krásu a ráz této hornaté země a především otestovat vlastní fyzičku při pobytu ve výškách. V hlavním městě Káthmándú okusíme místní gastronomii a prohlédneme si to, co zůstalo po zemětřesení z místních památek UNESCO. 

Doprava

Cestujeme letecky z Prahy/Vídně do Kathmandu s přestupem v Dubaji. Poté následuje jeden vnitrostátní přelet do Lukly. Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Letenky nejsou v ceně výpravy a vše domluvíme dle aktuálních podmínek.

Ubytování

Spát budeme v rodinných i klasických guesthousech, hotelech a v horských ubytovnách. Postele budou někdy pohodlnější a jindy zase jen dřevěná prkna s hrubou dekou. S trochou diskomfortu je potřeba počítat, ale není to nic extrémního. Patří to k dané kultuře a atmosféře a zatím to všichni bez problémů zvládli. Stačí si vzít jen spacák zhruba do -5°C. Na většině míst nám místní lidé poskytnou hrubé teplé deky. Není potřeba si brát žádný stan.

Stravování

Během celého treku se budeme stravovat od místních. Nemusíš tedy s sebou z domu tahat žádné konzervy či vařič. Jíst budeme ve výborných lokálních restauracích nebo přímo v guesthousech, kde budeme bydlet. Na treku budeme jíst v teahousech a chatách, kde se budeme zastavovat jak na jídlo, tak na výbornou zahřívací a sladkou Masalu. Ve zbylém čase Tě vezmu do svých oblíbených restaurací a na místa, kde se dá najíst. Místní kuchyně je výživná a zdravá, každý si přijde na své. Po gastronomické stránce je rozhodně co objevovat! Některá ubytka jsou se snídaní, kterou máš v ceně.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Na treku nebudeme potřebovat stan, ale je potřeba mít spacák a raději i karimatku. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE

Víza, očkování, režim vstupu

Nepálská víza se vyřizují po příletu na letišti v Kathmandu. Cena víz je 50 USD. Dále je potřeba zakoupit Khumbu permit (20 USD) a Monjo Sagarmatha Park permit (30 USD). Tyto dva permity se kupují až na místě a jsou v ceně výpravy.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

28 990 Kč 

Cena

29.10. - 19.11.2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Kompletní ubytování
 • Služby místního průvodce, který s námi půjde po celou dobu treku
 • Zajištění průvodcovských služeb za Expedition Club
 • Khumbu permit a Monjo Sagarmatha Park permit
 • Veškerou dopravu na místě (kromě vnitrostátního přeletu)
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (GPS, expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenky (do Kathmandu + vnitrostátní přelet)
 • Jídlo
 • Vízum do Nepálu (50 USD)
 • Případné vstupy
 • Individuální pojištění

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy / Vídně přes Dubaj do Káthmándú. 

2. den: Přílet do Káthmándú. Zajištění permitů a dalších formalit, prošmejdění města. Podle volného času navštívíme místní památky. 

3. den: Brzy ráno se odebereme na Manthali airport, který je vzdálený zhruba 4 hodiny jízdy a odtud se letecky přesuneme na jedno z nejzajímavějších letišť na světě, do Lukly. Let sice trvá pouze 35 minut, ale je nazpomenutelný! Hned po výstupu z letadla započneme první část treku. Začneme ho poměrně krátkým sestupem do vesnice Phadking, kde následně přespíme. Cestou budeme míjet kamenné zdi zdobené modlitebními nápisy - v místním jazyce zvané Mani. 

4. den: Tento den se přesuneme do Namche Bazaar. Cestou vstoupíme do národního parku Sagarmatha, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Vesnice Namche Bazaar je ústředním obchodním místem v regionu a je vždy plná života.

5. den: Tento den bude volnější a budeme se věnovat aklimatizaci. Tělo si musí postupně zvyknout na jiný tlak, který se v této výšce (3 400 m) nachází. Prozkoumáme vesnici, koupíme si něco dobrého na zub a po krátké aklimatizační procházce si uděláme pohodlí a budeme se unášet atmosférou okolních hor.

6. den: Přesuneme se z Namche Bazaaru do vesnice Thame (3 800 m). Během pětihodinového treku překročíme řeku Bhote Koshi a vydáme se do údolí Lumde. Se stoupající výškou se nám začnou otevírat nádherné výhledy na okolní zasněžené vrcholy hor.

7. den: Aklimatizační den. Jelikož následující den máme v plánu přijít sedlo ve výšce nad 5 000 metrů, je potřeba se ještě o něco lépe přivyknout nadmořské výšce. Vyjdeme nalehko do 4 500 metrů a užijeme si atmosféru údolí řeky Bhote Koshi.

8. den: Tento den bude zřejmě nejnáročnější z celé výpravy. Vstaneme brzy a zdoláme první ze tří průsmyků - Renjo La (5 388 m). Ze začátku povede cesta údolím řeky Bhote Koshi a nebude příliš náročná s přibývající nadmořskou výškou se však budeme z údolí vzdalovat a je velká šance, že v sedle Renjo La se setkáme se sněhem. Za tu námahu to nicméně stojí a užijeme si odtud výhledů na nejvyšší sladkovodní systém jezer na světě. Následně sejdeme do vesnice Gokyo, kde strávíme noc.

9. den: Vyrazíme nalehko bez věcí k jezeru Gyozumpha Tsho, odkud je nádherný výhled na "Tyrkysovou bohyni" Cho Oyu. Jedná se o naši první osmitisícovku tohoto výletu a pevně věříme, že nám vyjde krásné počasí. Pokud si budeš chtít odpočinout, můžeš klidně počkat ve vesnici Gokyo, kde strávíme i následující noc.

10. den: Brzy ráno vystoupáme nalehko na Gokyo Ri (5357 m), odkud je krásný výhled na Everest a Lhotce. Následně si sebereme batohy a překročíme ledovec Ngozumpa do vesnice Dragnag, kde strávíme noc.

11: den: Tento den vstaneme opět velmi brzo, protože musíme zdolat druhé ze tří sedel a tím bude Cho La (5 420 m). Po prvních 4 kilometrech však půjdeme už jenom z kopce nebo po rovině do vesnice Lobuche. 14 kilometrů v této výšce dá pořádně zabrat!

12. den: Z Lobuche naše kroky povedou do vesnice Gorak Shep a podle počasí se rozhodneme, jestli ještě tento den vystoupáme na jednu z nejkrásnějších vyhlídek Kala Patthar (5 675 m) nebo jestli se půjdeme nejdříve podívat do základního tábora pod Everest. Tak či onak půjdeme nalehko a vrátíme se zpět do Gorak Shep, kde strávíme noc.

13. den: Podle předešlého dne navštívíme buď Kala Patthar (5 675 m) nebo nás krátký trek podél ledovce Khumbu zavede do Everest Base Campu. Turistickým skupinám obvykle není povoleno zůstat přes noc v základním táboře. Okusíme tedy atmosféru a vzrušení tohoto jedinečného místa a přesuneme se zpět do Lobuche.

14. den: Podle chuti a energie si můžeme následující den zkrátit trasu, nejít až do sedla Kongma (5 535 m) a pokračovat jižní trasou do vesnice Dingboche. To by však byla škoda, protože se tento trek jmenuje Three Passes právě kvůli třem sedlům, které je nutno zdolat. Pokud se nám vše povede podle plánu, můžeme strávit noc v Chukhungu. Pokud budeme spěchat, přespíme v Dingboche.

15. den: Pevně věříme, že vše půjde podle plánu a noc strávíme v Chukhungu. Brzy ráno vystupáme na vyhlídku Chukhung Ri (5 546 m) a sejdeme do Dingboche. Tento den bude poslední, kdy se budeme pohybovat ve výšce nad 5 000 metrů a odtud už bude cesta zpět do Lukly už jen z kopce.

16. den: Tento den budeme scházet přes vesnici Shomare, Pangboche, Deboche a Kyangjuma scházet do námi známého Namche Bazaru. Projdeme se domorodými políčky a svahy pokrytým rododendronem. Ve vesnici Khumjung si dáme oběd a pak už hurá do Namche Bazaru!

17. den: Podle času a letenky zpět se rozhodneme, jestli se ještě tento den dostaneme z Namche Bazaru do Lukly nebo jestli strávíme noc ve vesnici Phadking. V každém případě se bude jednat o cestu, kterou už známe z předešlých dní.

18. - 20. den: Jelikož se v horách může často měnit počasí nebo se někomu udělat špatně, necháváme si pár dní jako rezervu. U podobně dlouhého a náročného programu je důležité počítat s komplikacemi a byla by škoda hnát se za každou cenu zběsile kupředu. Tyto rezervní dny také slouží pro případné problémy s přesunem na letiště do Lukly nebo zpět. Pokud však tyto dny nevyužijeme v rámci našeho treku, podnikneme ještě kratší výlet v okolí Katmandu a pojedeme se podívat na méně známe buddhistické kláštery. Také si projdeme památky v hlavním městě, jako je Pashupatinath Temple, Boudha Stupa, spaloviště mrtvých nebo Bhaktapur.

21. den: Podnikneme poslední nákupy v hlavním městě Nepálu a následně hurá přes Dubaj do Prahy / Vídně.

22. den: Příjezd do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

Tvůj průvodceDany Pacholík

Matador
pohodář
všudybyl
Smolík Pacholík

Dany se toulal po světě už v dobách, kdy většina z nás ještě tahala kačera. Tenhle borec je z nejzkušenějších v našich řadách. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval dlouhé týdny mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami.

Detail průvodce
Ondřej Švirák

Garant výpravy

Ondřej Švirák

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?