19. 6. - 8. 8. 2021
150 000
více
19. 6. - 8. 8. 2021
Již proběhlo

Gasherbrum II - 8035 m n. m. - PLNO

Procházet pod štíty, kde se psala historie horolezectví, nenechá žádnou duši horolezce chladnou.

Expedice #331
51 dnů19. 6. - 8. 8. 2021
AsiePákistán
4Účastníků
Náročnost
5 z 5

Gasherbrum II je ledový obr stojící v nejzazší části Pákistánského Karakorámu. Jen přístup k němu trvá 8 dní a je tedy ještě o den delší než k obávané K2.  Všechny strasti a útrapy přístupového treku jsou vynahrazeny nejúžasnějšími scenériemi na světě. Opravdu, Karakorám nemá ve světě srovnání. Baltoro trek, který je nezbytné projít, abychom se dostali do BC, je sám o sobe životní zážitek. Procházet pod štíty, kde se psala historie horolezectví, nenechá žádnou duši horolezce chladnou. Vrcholy jako Uli Biaho, Shipton Tower, Muztagh Tower, Chogolisa, Broad Peak a samozřejmě K2, by měl každý horal alespoň jednou za život vidět. Woow, tolik krásy na jednom místě! Teď ale narovinu, jde nám o víc než jen zažít si tenhle monumentální trek. Bažíme po nové výzvě a chceme posunout laťku Expedition clubu zase o stupínek výš. Chceme na osmitisícovku! 

Říká se, že Gasherbrum II je ze všech Pákistánských osmitisícovek nejlehčí a pokud chce někdo v Pákistánu vylézt na "osmičku", má na něm nejvyšší šanci. Nejásej, lehčích osmiček bys našel více v Himálajích, ale tady jsi v Pákistánu! Nečekej velké komerční expedice, stovky lidí na fixních lanech, tady si to budeme muset pěkně oddřít! I přesto, že je Gash 2 v Pákistánu jediná rozumná volba pro lidi bez větších zkušeností, rozhodně to není "dávačka" a rozhodně to není zadarmo. Přístup do C2 vede přes velký ledopád, nehledě na to, že poslední výškový tábor je v 7000m, tudíž vrcholový den nás čeká vertikální kilometr do 8000m. Nebudu chodit kolem horké kaše, tohle je velké sousto a rozhodně není pro každého. Není to 100% bezpečné, není to levné a nikdo Ti nedává garanci, že horu vylezeš. Ale pokud se Ti teď rozbušilo srdce a víš, že je to to, co musíš udělat, protože ti to nedá v noci spát, můžeme se o tom alespoň pobavit. 


Gasherbrum II

Říká se, že Gasherbrum II je ze všech Pákistánských osmitisícovek nejlehčí a pokud chce někdo v Pákistánu vylézt na "osmičku", má na něm nejvyšší šanci. Nejásej, lehčích osmiček bys našel více v Himálajích, ale tady jsi v Pákistánu! Nečekej velké komerční expedice, stovky lidí na fixních lanech, tady si to budeme muset pěkně oddřít! I přesto, že je Gash 2 v Pákistánu jediná rozumná volba pro lidi bez větších zkušeností, rozhodně to není "dávačka" a rozhodně to není zadarmo. Přístup do C2 vede přes velký ledopád, nehledě na to, že poslední výškový tábor je v 7000m, tudíž vrcholový den nás čeká vertikální kilometr do 8000m. Nebudu chodit kolem horké kaše, tohle je velké sousto a rozhodně není pro každého. Není to 100% bezpečné, není to levné a nikdo Ti nedává garanci, že horu vylezeš. Ale pokud se Ti teď rozbušilo srdce a víš, že je to to, co musíš udělat, protože ti to nedá v noci spát, můžeme se o tom alespoň pobavit. 

Proč to děláme?

Vždycky jsem si přál, aby Expedition Club dostál svému jménu a pořádal skutečné expedice. Již 4. rokem se nám to daří. Děláme každý rok, alespoň jednu expedici, kterou pořádáme pro naše aktivní členy zadarmo. Více o expedicích ZDE. Chceme umožnit našim členům posunout si své hranice a vydat se tam, kam by se sami neodvážili nebo neměli s kým se odvážit! Chceme, aby se věci hýbaly, abychom byli průsečíkem pro expediční dění v ČR, a kdo ví, třeba se i díky naší expedici na Gash vynoří nový  "Himálajista" a naše expedice zasadí semínko pro další a další výpravy...  V neposlední řadě je potřeba navázat na loňský rok kdy naši členové vylezli sedmitisícovku Muztagh Atta a logický progress káže, že dalším krokem je osmitisícovka. Je to poslední schůdek, který nám ještě chybí. Vlajka Expedition Clubu totiž postupně zavlála na pětce, šestce, sedmičce a já pevně věřím, že příští rok zavlaje i na osmitisícovce. Chceš být u toho? 

Pro koho je expedice určena

Expedice je přísně výběrová.  Základní a nepřekročitelné pravidlo je, že se může hlásit jen Aktivní člen. Co to obnáší a jak se stanu aktivním členem zjistíš ZDE. Další podmínkou je předešlá zkušenost s výškami aspoň 6000m+. Přednost budou mít určitě ti členové, kteří se účastnili nějaké předešlé vysokohorské expedice Expedition Clubu. Počet míst na Expedici je omezený na 3-4 aktivní členy. 

5
5
Galeje
Náročnost
Výzvy daleko nad rámec každodenního života
Jsem zastánce toho, že výstupy na vysoké hory nejsou ani tak o fyzičce, jako o vůli a aklimatizaci. Jelikož aklimatizaci podchytíme v rámci Baltoro treku, kdy se stovky horolezců aklimatizovali pro tento výstup stejně, máme z tohoto pohledu rovné podmínky a výstup bude hodně o Tobě. Samozřejmě, nepřízeň počasí, hluboký sníh nebo rozpraskaný ledopád může vše zhatit. Ale když si toto odmyslíš, tak si troufám říci, že pokud nějaká osma v Pákistánu nastavuje horolezci zrcadlo a říká - byl jsi připravený, pustím Tě, nebyl jsi, nemáš nárok, je to právě Gasherbrum II.  Samozřejmě je dobré mít skvělou fyzičku, a to už z toho důvodu, kdyby nastal problém abys měl rezervy nebo aby sis to více užil. Náročnost a bezpečnost budu s každým účastníkem konzultovat osobně. 
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Jedná se spolkovou akci Spolku Expedition Club International z.s. IČ: 057 09 741 Každý účastník expedice musí být člen Spolku. Expedice není komerční. Jsme si na ni rovni a každý má svůj úděl pevně v rukách. Všem je jasné, že Expedition Club zaštiťuje organizaci, logistiku a teoretické znalosti. Na Gasherbrumu se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. I když se Martin bude účastnit itineráře cesty, půjde výstup s Vámi a bude se snažit eliminovat veškerá rizika, celou dobu jdete sami za sebe!  V Alpách platí základní a jednoduché pravidlo. Vzal jsi peníze? Vzal! Tím pádem jsi za skupinu odpovědný. Tady to ale neplatí.

Na horách - Výstup na 8k horu je vždy nebezpečný. My jsme si vybrali na Pákistánské poměry objektivně bezpečnou horu. Největší riziko představují trhliny, ledopád a prudký výšvih banana ridge. Čeho se zas tak moc nemusíme bát, jsou laviny. Výstupová trasa vede mimo hlavní spádnici lavin. Zbylá rizika se dají celkem eliminovat, chodit s parťákem navázaný, mít kvalitní výbavu, aklimatizaci a hlavně si nehrát na hrdinu. Tzn největší rizikem bude výšková nemoc a špatné počasí. To je ale v rukou osudu. V Pákistánu funguje záchranná služba vrtulníkem, na který budeme skládat deposit před expedicí v hotovosti. Expedition Club tomu napomůže satelitním zařízením. Na hoře budeme používat vysílačky.

Mimo hory - o Pákistánu se toho v médiích napsalo a namluvilo více než dost, podle mě je ale realita výrazně odlišná. Řeknu k tomu jen to, že za těch deset let, co aktivně cestuji, byl pro mě Pákistán cestovatelsky asi nejpozitivnější zkušeností s úžasným štěstím na lidi, kteří jsou štědří, zvídaví, slušní, milí a usměvaví. Akorát je třeba respektovat tamní zvyklosti. Na druhou stranu se budeme pohybovat ve skupince lidí, a proto se budeme snažit co nejméně zdržovat v civilizaci a nepoutat zbytečně pozornost. Města tak budeme využívat především k přespání a vyhneme se zbytečnému potulování se po nich.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Pákistánu jsou třeba víza. Se zvacím dopisem nám pomůže pákistánská agentura. Víza samotné se zařizují na ambasádě v Praze. S obstaráním víz ti samozřejmě pomůžeme.  Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Detailní info ZDE. 


Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Istanbul - Islamabád. Z Islamabádu poletíme letecky do Skardu. Pokud bude špatné počasí, pojedeme po zemi přes Karakoram Highway. Na letišti v Islamabádu si nás převezme místní agentura a po celou dobu expedice se o nás bude starat. Vyhodí nás zase na letišti o 50 dní později.. Dále viz program. Návrat po stejné ose. 

Ubytování

Ve městech v hotelech. Pod horou celou dobu ve stanech. V BC není zázemí, kromě stanů.

Stravování

V rámci expedice budeme mít zajištěnou plnou penzi po celou dobu. Jak v civilizaci, tak po celou dobu treku i po celou dobu v BC. Není zajištěno stravování při samotném výstup. V Pákistánu není zvykem organizovat expedici bez kuchařů. Přispějeme trochu místním lidem, aby si přivydělali. Nemluvě o tom, že je to jiný luxus mít navařeno. Člověk se pak může soustředit na hlavní cíl. vylézt horu! 


Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky a bude konzultován na osobní schůzce. Tohle už je vyšší dívčí. Excel s tabulkou výbavy by nestačil ;-) Seznam základní doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu.  Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

D-01 Islamabad
Arrive at Islamabad and transfer to hotel, Afternoon city tour of Rawalpindi & Islamabad Rawalpindi is a lively, bustling city with the crowded streets and colorful bazaars, thorough it lacks the grand monuments; nonetheless, the bazaar should appeal to anyone with the desire to see the real Pakistan.

 D-02 Islamabad- Skardu or Chilas
Fly to Skardu in case of flight cancel Drive to Chilas (12-13 hrs) Meals & O/n at hotel. Karakorum high way is 8th wonder of the world. The Karakorum Highway was constructed jointly by the Chinese and Pakistanis, begun in 1960s and finally constructed in 1976,s as a link road between Pakistan and China. It s an engineering wonder, but at the cost of many lives

 D-03 Chilas- Skardu
Rest day or Drive to Skardu (8-9 hrs) on Karakorum highway along-with Indus River after noon welfare meeting with Ministry of Tourism for briefing Skardu . O/n at hotel

D-04 Skardu Rest Day
Packing equipment and food checking

 D-05 Skardu- Askoli (3000)m
Drive to Askoli by jeep via Shigar Valley (6-7 hrs) 3000Mtr. Meals & O/n in camp. It is spectacular drive from Skardu to Askoli; the jeep road crosses the Braldu River three times and passes the villages of Dassu, Apligon, Pakora, Hoto, Chongo and Thongal. There are hot Sulphur Springs just 20 minutes behind Thongal. Around the hot springs are copper colored stones known as Limpi Kiser (Kiser Fort) King Kiser was a mythical ruler with magical powers- dozens of legends tell of his exploits in Baltistan, Nagar and Hunza.

D-06 Askoli- Johla (3200)m
Trek to Johla (5-6 hrs), meals & O/n in camp. Today we have panoramic view of Bakhor Das peak 5809m) also mighty Biafo Glacier. Follow the riverside trail to the confluence of the Biafo and Dumordo rivers. Cross the formidable Domordo River, which flows from the Panmah glaciers, on a cable to Johla, camp at Johla at 3300m

D-07 Johla- Paiyu (3600)m
Trek to Paiyu (6-7 hrs) (3650Mrs) Meals & O/n in camp. This is an undulating walk, difficult at times, with the first views of dramatic mountains ahead. There is a rest stop by some tamarisk trees beside the stream flowing down from Paiyu Peak, where we saw ibex tracks and fox spore. The trail climbs to a vantage point from which you see the snout of Baltoro Glacier and, in the far distance, a magnificent panorama of the Cathedral Towers and, left of them, the unmistakable triangle of K2.

D-08 Paiyu- Rest day(3600)m
Free day for local exploration and Porter will prepare their food for further trek also kill the goat, Meals & O/n in camp

 D-9 Paiyu-Urdukas
Trek to Urdukas (6-7-hrs) 4210 Mt. Beautiful views of Great Trango & Uli Biaho Towers. The tail traverses the glacier angling gently towards its southeast margin. Exit the glacier in to the ablation valley at Liligo. The route alternates between the lateral moraine and the glacier, heading out on the glacier to avoid the outflow from the advancing Liligo glacier. Continue trek to Urdukas, named for the obvious split boulder. Camp with its extraordinary views of Paiyu Peak (6610-m, Uli Biaho (6417-m) Great Trango Tower (6286-m), Lobsang Spire (5707-m) and the Cathedral Towers. Meals & overnight in Camp

D-10 Urdukas- Goro-II
Trek to Goro-II (5-6 hrs) 4525 Mts, a spectacular view of Masherbrum (7821m) & Muztagh Tower (7284m).Meals & O/n in Camp

D-11 Goro II -Shaqrine (4800m)
6-7 hours slightly easy walk, with spectacular views and gigantic Mountain panorama, including Muztagh Tower, Gasherbrum IV, Mitre Peak and the mighty K-2 Camp at Shaqrine. Overnight in tent.

D-12 Shaqring –Base Camp (5100m)
Trek to Base Camp 3-4 hours

D 13-41 days
30 days for acclimatization and climbing Gasherbrum II

D 42 -46
returned to Askoli

D-47
Askoli/ Skardu Drive to Skardu by jeep O/n in Hotel

D-48. Skardu- Islamabad/Chilas
Fly to Islamabad or Drive back to Chilas by Karakorum highway (8-9 hrs). Meals & overnight at hotel

D-49. Rest day or Chilas-Islamabad
Rest day or Drive to Islamabad after noon debriefing (11-12 hrs) O/n at hotel

D- 50.
Fly back

 SERVICES INCLUDED

 • Airport to hotel on arrival & hotel to airport on departure.
 • Hotel accommodation with bed & breakfast in Islamabad Three night\'s standard Hotel air-condition room.
 • Flight Ticket Or transportation from Islamabad/ Skardu/ Islamabad with all expedition luggages.
 • Three nights in Skardu Hotel (bed & breakfast)
 • Two nights in Chilas/ Besham hotel (bed & breakfast) if flight cancel
 • Jeeps Skardu/Askoli/ Hushe/ Skardu.
 • Wages, insurance, food equipment of cook,
 • Wages, insurance, food equipment of Assistant cook,
 • Wages, insurance, food of Porter Sirdar
 • Porter Payment, Low altitude porters.
 • Personal Baggage, 75 kg (going time) and 50 kgs (on return) is included in this cost.
 • Full board camp food during trek & at base camp.
 • Mess tent, Kitchen tent, table, and chairs & kitchen equipment.
 • Camping fees, road taxes & bridge crossing of expedition members & Porters.
 • Porters Equipment\'s.
 • Assistance in obtaining climbing permit and other documentation\'s
 • Briefing and debriefing in the Ministry of tourism
 • US $ 68/per members for environment protection fund.
 • 1000 US$ guarantee pollution fee.
 • Fuel, Tarpaulin, and Stove for porters.
 • Kerosene Oil for porter and Members
 • Toilet tent and shower tent
 • Members Base camp tents and mattress
 • L.O insurance, transport, and hotel, equipment US$1500/ and TA DA. Per day Islamabad US$30/Skardu and Base Camp US$15/
 • Royalty fee and additional member fee

    SERVICES NOT INCLUDED

 • Our service is up to the base camp, climbing food, equipment, high altitude Porters are not included in our price.
 • Sleeping bags, rucksacks and personal clothing and climbing Equipment.
 • Medication, ground evacuation and helicopter rescue Deposit US$15,000/ charges of any kind.
 • Room services, laundry charges, beverages and items of personal nature.
 • Phone /communication bills.
 • Insurance or liability of any members.
 • Custom clearing and forwarding agent\'s charge.
 • Other expenses and service not mentioned in this condition sheet.
 • Islamabad Chilas, Skardu, Lunch and Dinner.
ukázat další dny

Tvůj průvodceMartin Ksandr

Tahoun
motivátor
paličák
horolezec
Martin má zas sebou jednu osmitisícovku a 3 sedmitisícovky. Nikdo z klubu nemá více zkušeností, a proto je to nejlepší volba.

Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Na opravdové expedici jsme si všichni rovni. Jedeme jako tým, každý je zodpovědný za sebe a zároveň každý za všechny. Klub akci organizuje zadarmo a i zástupce klubu bude dotovaný z klubových peněz! Zaplatíš si jenom svoje náklady a na společné náklady se složíme. A jelikož se realizace expedice neodvíjí od počtu účastníků, pokud budu mít k sobě aspoň dvě dobrodružné duše, tak se akce pojede! Více o tom, jak fungují expedice ZDE.

Co je v ceně

 • 115.000 Kč  /  5000 USD -  cena balíčku u Pákistánské cestovky (komplet servis. Více  níže pod programem)
 • 20.000 Kč - letenka + vízum
 • 15.000 -  rezerva, dýška, sateliťák, atd.

Co není v ceně

 • Výbava
 • Individuální pojištění a očkování

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspěvek slouží pouze na pokrytí nákladů spojených s organizací výpravy. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 3. Pravidel Spolku

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Účastníci kurzu horského průvodce

Některé víkendovky nevedou naši průvodci, ale účastníci kurzu horského průvodce v rámci průvodcovské praxe ke kurzu. Nemusíš se bát, za všechny naše účastníky dáme ruku do ohně a přípravu s nimi konzultujeme. Naopak budeme rádi, pokud od tebe průvdoce dostane zpětnou vazbu ke svému výkonu.

Víkendovky, stejně jako další členské akce organizujeme nekomerčně. Chceme vytvořit prostor pro potkávání lidí z naší komunity. Na akci fungujeme jako parta kamarádů, kteří jsou si rovni.

Ještě váháš?