5. 7. - 16. 7. 2025
18 990
letenka cca 2500 Kč
více
5. 7. - 16. 7. 2025

Femundsmarka a Dovrefjell

Chceš se plavit na kanoi skandinávskou divočinou, projít zemí Sámů, kde se prohání stáda sobů a pižmoňů, nebo zažít drsnou tvář hor severu?

Expedice #1229
12 dnů5. 7. - 16. 7. 2025
EvropaNorsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Femundsmarka - náhorní plošina ze stolových hor tyčících se nad rozlehlým jezerem ve východním Norsku. Místo, které se nám vrylo do srdce. Jedinečné pro svou odlehlost, místní sámské obyvatele a prázdnotu. Každý má své zamilované místo a pro nás se jím stala Femundsmarka. Právě sem Tě chceme vzít, abys poznal zemi, která je takřka nepolíbená turisty, a kde se dodnes zachovávají staré zvyky Sámů. Společně projedeme na kánoích tajemnou řekou Roa kolem ohrad, ve kterých se na zimu shromažďují stáda sobů, až do srdce Fermundsmarky. V těchto místech těžko někoho potkáš. Přespávat budeme v gammách, malých chatičkách budovaných místními rybáři.

Dovrefjell a mnohem víc

Abychom nestrávili celou výpravu s pádlem v ruce, vydáme se společně i do pořádných hor. Podnikneme třídenní trek v národním parku Dovrefjell, který je menším bráškou známého Jotunheimenu. Projdeme přes ledovcem vyhloubené kaňony, až po vršky dvoutisícových hor, které se i v létě tu a tam zakryjí sněhem. S trochou štěstí potkáme pižmoně, který byl právě sem vysazen z Grónska po vyhubení v Evropě. Společně si zajedeme do Trondheimu, opravdové perly Norska a neunikne nám ani Lillehammer. Cílem naší výpravy je poznat Norsko tak, jak ho neznají turisté ženoucí se za nejznámějšími jmény. Víme totiž, že dobrodružství a příběhy se často schovávají jinde. Tam, kde je většina lidí nehledá. Cesta tam je plánovaná letecky, abychom nestrávili několik dní na cestě. Kdo chce, může se před výpravou ještě zúčastnit výpravy do Jotunheimenu, která volně navazuje.

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Norsko je bezpečnou zemí s ohromnou svobodou pro milovníky přírody, kteří skrze ni chtějí putovat, nebo v ní přespávat. Na kánoích ve Femundsmarce budeme mít s sebou všechno důležité vodácké vybavení a vesty. Během treku na horách budeme sice v pravé skandinávské divočině, ale přeci jenom v dosahu civilizace v případě problémů.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Norska nám stačí občanka. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Cestou do Norska poletíme do Osla, kde na nás bude čekat naše dodávka, která nám bude mezi jednotlivými etapami zaručovat zázemí. Dlouhou cestu z Norska si rozdělíme nočním trajektem, abychom si odpočinuli. Budeme spát v kajutách. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale vzhledem k vzdálenosti se občas prostřídá s někým zkušeným z řad účastníků, pokud se tedy na řízení cítíš, vezmi si s sebou řidičák. Výprava tedy začíná v Oslu na letišti a končí zpět v Brně. Letenka není v ceně.

Ubytování

Dvě noci strávíme v kempu u jezera Femunden. Nepředstavuj si to jako klasický kemp, je to spíš místo, kde Bengt Magnuson už přes 40 let potkává dobrodruhy a půjčuje jim lodě na výpravy po jezeře Femunden a řekách protékajících Femundsmarkou. Každopádně tu najdeš všechno zázemí a teplou sprchu. Během plavby po jezeře kolem Femundsmarky budeme spát ve stanech, nebo v malých rybářských chatkách, které tu staví sámové - tzv. Gammách. Stejně tak na treku v horách přespíme ve stanech nebo přístřešcích.

Stravování

Stravovat se budeme převážně z vlastních zásob, které si přivezeme z domu, ale po cestě není problém doplnit jídlo v místních obchodech. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto do místních restaurací moc nechodíme a vaříme si sami. Vařič a plynovou bombu s sebou. Nic nám ale nebrání po domluvě se zastavit v nějaké restauraci a dopřát si místní speciality.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou pohodlné oblečení na cestu, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Poletíme do Osla. Odlet je možný z Prahy nebo Vídně. V Oslu na nás bude čekat expediční dodávka, kterou se hned přesuneme až k jezeru Femundem, kam dorazíme v odpoledních hodinách. Postavíme stany v kempu u jezera Femunden, vykoupeme se a pořádně se protáhneme po dlouhém přejezdu.

2. - 4. den

Půjčíme si kánoje a vyrazíme na tři dny na kánoích do nejkrásnějšího místa v Norsku. Poplujeme podél pobřeží jezera Femunden a potom klikatou řekou Roa do srdce Femundsmarky. Náhorní plošina se stolovými horami je i přes svou jižní polohu divokým územím, které moc turistů nezná. Je to jedno z nejchladnějších míst Skandinávie, kde žije početná komunita Sámů, kteří tu přes léto nechávají volně pást své soby. Přespávat budeme ve stanech na břehu, nebo v sámských chatičkách, tzv. Gammách, které si tu zřizují rybáři. Podle sil a počasí se můžeme vydat na vrcholky majestátních stolových hor Store Svuku a Elgåhogny. Na konci třetího dne se buď vrátíme zpět do kempu, se necháme vyzvednou na severní straně jezera. Přespíme v kempu.

5. den

Ráno přejedeme do Lillehammeru, kde si doplníme zásoby, prohlédneme si jak krásné městečko tak slavné skokanské můstky ze zimních olympijských her a přejedeme do NP Dovrefjell. Necháme auto na parkovišti a ujdeme první kilometry směrem k horám, než postavíme stany.

6. - 8. den

Vyrazíme na třídenní trek Dovrefjellem. Dovrefjell je nižším a méně známým bratříčkem Jotunheimenu. Jeho hory dosahují ke dvěma tisícům a i v létě můžou být zakryté sněhem. Je to jediné místo v Norsku kde můžeš potkat stáda pižmoňů. Projdeme úzké kaňony cestami, které vyšlapávají jenom ovce a vylezeme na nejvyšší horu Snohettu. Spát budeme ve stanech, nebo kamenných přístřešcích, které občas potkáme.

9. den

Přejedeme z hor do Trondheimu a necháme si celý den na projití si jednoho z nejhezčích měst co znám. Večer popojedeme jižněji ať si zkrátíme cestu.

10. den

Posuneme se jižněji k NP Rondane a podnikneme ještě jednodenní výstup na vrchol Høgronden. O NP Rondane se říká, že je nejkrásnějším parkem v Norsku. Rozhodně tu najdeme zase něco nového, vyšší, strmé hory s nádhernými kontrasty barev. Večer přespíme ve stanu na břehu jezera Antsjoen.

11. den

Víceméně celodenní přesun do Trelleborgu, kde se nalodíme na trajekt. Pohodlně se vyspíme v lůžkových kajutách.

12. den

Po noční plavbě nás čeká ještě dlouhá cesta domů. Příjezd do Brna je plánován v pozdně odpoledních hodinách. Po domluvě je možné zastavit kdekoliv po cestě - Ústí, Praha, Jihlava, ...

ukázat další dny

Tvůj průvodceExpe Tým

Skvělá parta
Odpovědnost
Profesionalita
Komunita

Zatím není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno však jisté je - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Víťa nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Detail průvodce
Honza Bořil

Garant výpravy

Honza Bořil

Co je v ceně

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Noční přejezd trajektem Trelleborg - Rostock 
 • 2x ubytování ve Femund canoe campu
 • Zapůjčení kánoí, pádel, vest a dalšího vybavení na třídenní plavbu kolem Femundsmarky
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Jídlo
 • Letenka
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.