Pohoří Godeanu je o trochu nižší bratříček Retezatu, který ho však převyšuje krásou!
Díky své poloze je Godeanu mnohem hůře dostupné a leží tak trochu ve stínu známějšího Retezatu. Prakticky zde neexistují značené chodníky, turistické chaty a je zde i minimum bivaků. Tyhle hory jsou zkrátka divoké. I proto jsou mnohem méně navštěvované, než zbylá pohoří v Rumunsku. A co teprve v zimě! Můžu ti garantovat, že nepotkáme ani živáčka a užijeme si nádhernou přírodu.
Toto pohoří je typické svými táhlými a oblými hřebeny, spadajícími do ledovcových údolí. Ledovce ovšem už dávno přenechaly své místo hlubokým lesům. Nám oblé hřebeny poslouží výborně, jsou na zimní radovánky přeci jen vhodnější. Nemusíme se bát lavin, jen si musíme dát trochu pozor na orientaci :-) Relativně bezpečně se dá přejít krásná hřebenovka s výhledem na hlavní masiv Retezatu, který k hřebenovkám naopak v zimě vhodný není. Říkáš si: "V zimě bez zázemí? To není nic pro mě!" Tak věz, že jsme tam přece jen jednu chatičku našli! Luxusní bivak s ohništěm, kde strávíme první noc. Budeme se taky snažit najít místní salaše - tyhle hory jsou totiž známé tím, že se na nich v létě prohání spousta stád ovcí, takže jsou salašemi poseté. Věřím, že zázemí najdeme určitě minimálně na jednu další noc. A tu poslední strávíme v teple v místním ubytování. Pokud jsme tě ještě pořád nepřesvědčili, tak prostě koukni na fotky a budeš mít jasno!
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Vzhledem k tomu, že Godeanu jsou opravdu oblé a táhlé kopce, lavinové nebezpečí moc nehrozí. Samozřejmě nenecháme nic náhodě a kromě sněžnic a trekových hůlek bude v povinné výbavě i lavinové vybavení - sonda, lopata a pípák. Průvodce tě naučí techniky lavinového vyhledávání, prevenci a použití "svaté trojice" v akci – to vše ještě v teple během prvního ubytování :-)
Na výpravu si prosím vezmi dva platné cestovní doklady (občanka, pas), abychom předešli nepříjemným situacím v případě ztráty. Pro vstup do země je nutné mít u sebe pouze občanku. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.
Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐)
Nocleh je zařízen jednu noc v luxusním bivaku, dvě noci strávíme buď v salaši, nebo ve stanu. Poslední noc se vyspíme pěkně v teple v místním penzionu.
Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Půjdeme "na těžko", takže si s sebou poneseme i jídlo. Vařit budeme na plynových vařičích. Jídlo si vezmi z domova. V civilizaci se najíme v restauracích.
Nutností bude zimní vybavení na hory, pevné boty, sněžnice, pípák, sonda, lopata, spací pytel atd. Stany pořešíme společně. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE.
Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.
Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub, prostě příjemně strávit čas před odjezdem. Noční přejezd z Česka do Rumunska.
Dojedeme pod hory, kde necháme auto a nastoupíme na čtyřdenní trek přes pohoří Godeanu. Hned první den nastoupáme na hřeben a projdeme kolem vrcholů Baica a Matania. Spát budeme na v sedle za Mataniou ve stanu, nebo v některé z místních salaší.
Celý den strávíme na hřebeni Godeanu, který se začne mírně stáčet na východ. Spaní ve stanech pod vrchole Virful Tucila.
Po hřebeni vystoupáme přes vrcholy Moraru a Godeanu na nejvyšší vrchol pohoří Gugu 2 291 m. Z něj sestoupíme do krásného bivaku Gugu, ve kterém strávíme poslední noc v horách.
Sestoupíme už jednoduchou cestou k autu, oblečeme suché oblečení a zamíříme si to na Corvin castle, případně na pevnost nad městem Deva. Užijeme si teplou večeři v civilizaci a pohodlně spaní v guesthousu.
Poslední den je věnovaný především cestě domů, můžeme se ale podívat na některé zajímavosti po cestě, nebo se zastavit v některých lázních - vše je na domluvě ve skupině. Návrat do Brna ve večerních hodinách.
Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.
Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky". Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.
Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.
Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).
Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.