Kyrgyzstán - PLNO

Termín 05 - 19. 07. 2019
Odjezd5. 7. v Praze na letišti Václava Havla
DestinaceKyrgyzstán
Číslo akce343
Účastníků8
Cena14 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán. Země hor, tisíců jezer a divokých koní. Země, jejíž 40% část leží v nadmořské výšce nad 3000 m n. m. Podnikneme desetidenní trek až k patám nejvyšších vrcholů Ťan-Šanu. Pokloníme se sedmitisícovým ledovým velikánům Chan Tengri a Pik Pobedy. Naše cesta povede z rozkvetlých travnatých strání a šťavnatých pastvin až po rozeklaný kamenitý ledovec Inylček v samotném srdci hor. Cestou překonáme nejednu překážku v podobě divokých ledovcových řek, strmých horských svahů a sedel, z nichž některé dosahují výšky 4000 m n. m. Poznáme drsnou i přívětivou tvář hor. Nebude to snadné, poneseme si veškerou výbavu s sebou a takřka po celou dobu nepotkáme civilizaci. Bude to výzva, ale ze země ke hvězdám vyšlapaná cesta nevede. Odměnou nám bude odlehlost a samota tohoto nezkaženého koutu země a panenské přírody, daleko od zástupů turistů cvakajících fotoaparáty a přeplněných horských magistrál, kde potkáme snad jen pastevce a jejich stáda jaků, ovcí a koní. 

Ochutnávka

Za fotky z výpravy 2018 moc děkujeme Barči Bůtorové! 

A za krásné video patří dík Radoslavu Hyžovi :-) (Na delší variantu videa se koukni tady. Stojí rozhodně za to!)


Náročnost

Vícedenní trek s těžkým batohem s pasážemi v nadmořských výškách nad 4000 m rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. Odlehlost oblasti, do které půjdeme, výrazně zvyšuje náročnost. Nutné jsou zkušenosti s podobným typem výprav (přechody pohoří, horské treky, horské výstupy atd.). Akce je výběrová a bude jí předcházet osobní schůzka s průvodcem.
Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Ondřej Kovářík - Kiki

Sportovec a dobrodruh se srdcem záchranáře, který od hektických pracovních chvil strávených v sanitce utíká do klidu divoké přírody a liduprázdných hor. Jeho vášní je běh, a to ne jen tak ledajaký, ale rovnou ultra traily. Během svých horských výběhů si stačí ještě vyhlídnout nějakou pořádnou skalní stěnu, kterou si s chutí vyleze – vždyť výzvy mají být smělé a pestré! V zimě pak lezečky vymění za skialpy a brázdí prudké svahy hor na lyžích v čerstvě napadlém prašanu. 

    

Facebook kiki.ondra@seznam.cz +420 776 588 476 Reference

Bezpečnost

Kyrgyzstán je divoká horská země. Jsou zde místa, která jsou opravdu odříznutá od civilizace, a případná pomoc je daleko. Budeme se pohybovat po ledovci, ve vyšších nadmořských výškách (nejvyšším bodem, kterého dosáhneme, bude sedlo Tjuz (4001 m), případně přilehlý vrchol - 4240 m) a brodit ledovcové řeky. Tato rizika se pokusíme minimalizovat postupnou aklimatizací, broděním v ranních hodinách za pomocí lana a obezřetným pohybem po ledovci (není se ale čeho bát, trhliny jsou krásně vidět).

Jistá rizika tedy existují, ale nijak velká nejsou. Terén, kterým se budeme pohybovat, není příliš technicky náročný. V oblasti je navíc provozuschopný vrtulník, který je využíván zejména pro komerční účely, ale v případě nouze může být použit pro záchrannou akci. Pro navigaci máme k dispozici kromě mapy i GPS, a proto nás ani mlha nezastaví!

Cíl cesty

Hlavním cílem výpravy do Kyrgyzstánu je podniknout desetidenní trek pod sedmitisícové vrcholy Ťan-Šanu, poznat krásu a ráz této hornaté země, seznámit se s povahou místních lidí, ochutnat zdejší speciality, ale především otestovat vlastní fyzičku a odhodlání při náročném horském treku. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním prožitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Seznámíme se samozřejmě i s kulturní stránkou země, navštívíme města Biškek či Karakol, nejvíce času ovšem strávíme v divočině.

Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz, a vytvořit přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství ověřená horami.

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Biškek. Z Biškeku nás čeká pozemní přesun do Karakolu, cca 6-7 hodin místní dopravou (maršrutka nebo taxík) a z Karakolu ranní maršrutkou cca 2 hodiny jízdy do Šacht Džergalanu, který bude výchozím bodem treku. Odtud už půjdeme po svých až na ledovec Inylček. Doprava zpět do Karakolu bude zajištěna terénním vozem z campu Džailoo.

Ubytovaní

Během treku budeme samozřejmě spát ve stanu. Nutné budou kvalitní spacáky do minusových teplot. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně, se dohodne před odjezdem. Zbytek nocí strávíme v hostelech, případně u místních obyvatel. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Samozřejmě vyzkoušíme také místní speciality a pochutiny, ale například instantní potraviny vhodné pro rychlou přípravu v horách na vařiči se zde shánějí těžce. Během treku nebude možnost doplnění zásob, proto je dobré volit skladné a lehké potraviny, ideálně dehydrované pokrmy. S vodou problém není, je však dobré mít s sebou dezinfekční tablety nebo jiný prostředek na čištění vody, z důvodu všudypřítomných stád ovcí, koní a jaků.

V informačním emailu pošleme seznam jídla, co si běžně člověk bere na hory. Můžeš se inspirovat :-)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země budeš potřebovat cestovní pas s platností min. 6 měsíců po vstupu do země. 

Shrnutí

14 490 Kč Cena
5. 7. - 19. 7. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v Kyrgyzstánu 
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS 
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Pronájem satelitního zařízení SPOT, díky kterému budeme mít možnost online sledovat polohu výpravy, popř. satelitního telefonu
 • Pojištění na záchrannou akci pro celou skupinu do výše 100 000 USD
 • DPH
 • Pojištění CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • letenky do Kyrgyzstánu
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Večerní odlet z Prahy

2. den:

Přílet do Biškeku a přesun maršrutkou do Karakolu (6-7 hod.), zde přenocování v hostelu. (Program prvního dne bude ovlivněn časem příletu.)

3. – 13. den:

Ranní maršrutkou do Šacht Džergalanu, výchozího bodu pro trek k ledovci Inylček. Následující dny strávíme v horách. Trasa povede údolím Tjun a Čon Džanalač přes sedla Ašutor, Džanalač a do údolí Sarydžaz. Následně údolím řeky Tjuz a přes stejnojmenné sedlo (4001 m) do údolí Inylček. Na základě naší rychlosti a chuti si uděláme kratší výlet po ledovci Inylček směrem k polaně Merzbachera (téměř pod Chan Tengri - 7010 m) a zpět přes ledovec a údolím do kempu Džailoo. Odtud terénním vozem zpět do Karakolu, cca 5 hod. Jeden den je případná rezerva (např. v souvislosti s příletem v pozdějších hodinách či nepříznivým počasím na treku).

14. den:

Přesun zpět do Biškeku, prohlídka města. Prošmejdění místních trhů, nákup cetek, prohlídka památek, ochutnávka místních dobrot atd.

15. den:
Odlet zpět do ČR, Biškek - Praha.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.