Kyrgyzstán - výstupy

Termín26. 06. - 08. 07. 2019
Odjezdpodle letenek, 26.6. 2018
DestinaceKyrgyzstán
Účastníků9
Cena13 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán. Země hor a tisíců jezer. Země pastevců. Země Ťan-Šanu. Země, jejíž 40% část leží v nadmořské výšce nad 3000 m n m. Začnu nejdřív tím, proč je pro mě jednou z top destinací. Vždy mě fascinovaly hory, a  to především strmé dechberoucí skalní stěny. No a Kyrgyzstán je čistě náhodou takovýchto stěn a hor plný. Navíc je to země přeci jen trochu odlehlejší a nepatří mezi největší bašty světového horolezectví, proto spousta těchto stěn dosud nepocítila dotek lidské ruky, a tudíž ani na jejich vrcholu zatím ještě nikdo nestanul. Tento fakt jen umocňuje pocity, které jsem popsal výše. Je vzrušující objevovat nové a vydat se do míst, která nejsou pro každého!

Do této krajiny se vydáváme již 3 roky po sobě a vždy chodíme krásný trek za Karakolem. Teď je správný čas na změnu! Cílem nyní nebudou dálavy ale výšiny. Vzhledem k množství vrcholů lze mezi techničtějšími výstupy nalézt i také, které spadají do škatulky „choďáky“. I přesto nebude nikdo o nic ochuzen. Budeme putovat od rozkvetlých travnatých strání  až po rozeklané kamenité ledovce. Dostaneme se do odřízlých částí hor, půjdeme po ledovci. Projedeme se Jeepem po krkolomných cestách a užijeme si nekonečné výhledy. To vše završíme výstupem na pětitisícovku Pik Skobeleva. 5051m. Jako třešničkou na dortu bude výhled na sedmitisícový vrchol Pik Lenina, který budeme mít z vrcholu Pik Skobeleva jako na dlani.

Láká Tě to? Mě moc, jinak bych si tuto výpravu nevypsal :-)

Ochutnávka

Za fotky děkujeme Matěji Plchovi! 

Náročnost

Výstupy na vrcholy nad 4000m rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. Na druhou stranu nepůjdeme žádný delší trek na těžko a výstupy povedeme na lehko ne technickým terénem. Myslím si, že tohle je akce pro každého, kdo si chce vyzkoušet svoji první pětku v opravdu odlehlé a zajímavé lokaci :-) Průvodce s tebou určitě zkonzultuje vhodnost akce a náročnost, abys věděl, do čeho jdeš. Vzhledem k tomu, že budeme většinu akce absolvovat na lehko řadím náročnost o půl stupně pod dlouhé treky na těžko, a to i přesto, že je zdevýstup na 5k vrchol.


Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Pomáhá formovat to, kde se Club nyní nachází, a věnuje mu veškeré své úsilí. Přemýšlím, jak bych vám Martina představil. Mohl bych vám dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manásulu, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna. Namísto toho vám řeknu jenom tohle: Vydejte se s Martinem na expedici a sami poznejte, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".

Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

Facebook martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Bezpečnost

Kyrgyzstán je divoká horská země. Jsou zde místa, která jsou opravdu odříznutá od civilizace, a případná pomoc je daleko. V NP Ala Arča se ovše není čeho bát, budeme se pohybovat kousek od města a pomoc je blízko. Na Alaji je to už trošku horší, ale budeme pořád do 1. dne od cesty pro jeepy. Výstupy sice vedou po ledovcích, ale jsou velmi mírného sklonu a relativně bez trhlin. Např. na Pik Skobeleva není ani třeba lano. Budeme je ale samozřejmě mít s sebou. A neboj se budeš zaškolen/a do ledovcové problematiky a naučíš se základní techniky chůze po ledovci a záchrany. 

Sečteno a podtrženo, jistá rizika zde existují, ale nijak velká nejsou. Terén, kterým se budeme pohybovat, není příliš technicky náročný. V oblasti je navíc provozuschopný vrtulník, který je využíván zejména pro komerční účely, ale v případě nouze může být použit pro záchrannou akci. Pro navigaci máme k dispozici kromě mapy i satelitní přístroj GarminInReach Explorer +, takže si můžeme kdykoliv zavolat pomoc.

Cíl cesty

Hlavním cílem výpravy do Kyrgyzstánu je podívat se do výšin! Chceme vylézt nejvyšší vrchol Alajského hřeben Pik Skobeleva 5051m. Toto pohoří uniká hlavní pozornosti turistů a je velká šance, že zde budeme úplně sami :-) Abychom se aklimatizovali, koukneme se do oblíbeného, ale neméně krásného NP Ala Arča, kde udělám 2 aklimatizační výstupy na čtyř tisícovky. Chceme poznat krásu a ráz této hornaté země, seznámit se s povahou místních lidí, ochutnat zdejší speciality, ale především otestovat vlastní fyzičku a odhodlání při zdolávání vrcholů. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním prožitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Seznámíme se samozřejmě i s kulturní stránkou země, navštívíme města Biškek a Osh, avšak této stránce výpravy nebude věnována tak velká pozornost jako poznávání hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz, a vytvořit přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství ověřená horami.

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Biškek. Z Biškeku pojedeme Maršrutkou do NP Ala-Arča, tam pak pěšky. Následně nás čeká celodenní přesun do města Osh, ze kterého pojedeme soukromým jeepem do hor. Návrat do Bishkeku. Je zde možnost odletět již z Oshe nebo tady zůstat a dále si trekovat. Tato akce je rovněž ideální aklimatizací na následnou Expedici na Koskulak.

Ubytovaní

Během pobytu v horách budeme spát ve stanu. Nutné budou kvalitní spacáky do minusových teplot. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně, se dohodne před odjezdem. Zbytek nocí strávíme v hostelech, případně u místních obyvatel. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Samozřejmě vyzkoušíme také místní speciality a pochutiny, ale například instantní potraviny vhodné pro rychlou přípravu v horách na vařiči se zde shánějí těžce. Během treku nebude možnost doplnění zásob, proto je dobré volit skladné a lehké potraviny. ideálně dehydrované pokrmy. S vodou problém není, je však dobré mít s sebou desinfekční tablety nebo jiný prostředek na čištění vody, z důvodu všudypřítomných stád ovcí, koní a jaků.

V informačním emailu posílám seznam jídla, co si běžně člověk bere na hory. Můžete se inspirovat :-)

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory a trekování. + výbava na ledovec  (mačky, sedák, cepín, HMS, repky). Účastníci akce a naši členové mohou využít slevu 15%  v prodejnách Rock Point. Výbavu s vámi zkonzultuji :-)

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země budeš potřebovat cestovní pas s platností min. 6 měsíců po vstupu do země. 

Shrnutí

13 990 Kč Cena
26. 06. - 8. 07. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v Kyrgyzstánu 
 • Veškerou dopravu na místě. 
 • Průvodce
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Satelitní přístroj
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • DPH
 • Pojištění CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • letenky do Kyrgyzstánu (přílet Bishkek, odlet Osh)
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

 

1. den: 
Odlet z Prahy a přílet do Biškeku. 

2. den:
Dokoupení zásob. Přesun do NP Ala-Arča kousek za Biškekem, který se pro nás na pár dní stane útočištěm. Trek do Campu Raceka 3200m. Spánek

3. den:
Lehké procházky. Přesunutí tábora do 3500m. Zaučení do ledovcové problematiky. Prostě postupné aklimatizování :-)

4.-5. den:
Aklimatizační výstupy na lehké 4 tisícové vrcholy. Možností výstupů je zde na několik měsíců. Pode podmínek a chuti vybereme 2 vrcholy na které si vylezeme. První vrchol budeme volit lehce nad 4 tisíce. Ten 2. už trošku vyšší k 4500m (pravděpodobně Pik Učitel). Spaní ve stanu. Sestup do Biškeku. Spaní hotel

6. den: 
Celodenní přesun do Oshe 

7.  - 10 den:
Dokoupení zásob. A přesun jeepem 120 km do hor (3 hod). Trek  do BC Pik Skobeleva 5051m. V rámci treku překročíme 4400m vysoké sedlo.  Následný výstup na vrchol Pik Skobeleva z jižní strany. Přesun zpět na severní stranu hory.
Je možní podle počasí výstup upravit a jít i ze sevrní stanu. Výstup přizpůsobíme podmínkám a síle skupiny, ať máme rezervu.

11. den
Přesun zpět do Oshe, prohlídka města (UNESCO). Prošmejdění místních trhů, nákup cetek, prohlídka památek, ochutnávka místních dobrot atd.

12. den
Přejezd zpět do Bishkeku. 

13.den
Odlet zpět do ČR, Osh - Praha. Popř. odlet z Bishkeku den dříve.

14. -30. den. 
Ti nejlepší mohoou pokračovat na Expedici na 7mi tisícový vrchol Koskulak do Číny. Více ZDE

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Při nepřízni počasí (asi tak, jako že ráno vyjde slunce :D) je třeba mít rezervu, v tom případě 9-11. den žádné výlety :-)

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace