Kyrgyzstán - výstupy - PLNO

Termín 26. 06. - 08. 07. 2019
Odjezdpodle letenek, 26.6. 2018
DestinaceKyrgyzstán
Číslo akce293
Účastníků9
Cena13 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán. Země hor a tisíců jezer. Země pastevců. Země Ťan-Šanu. Země, jejíž 40% část leží v nadmořské výšce nad 3000 m n m. Začnu nejdřív tím, proč je pro mě jednou z top destinací. Vždy mě fascinovaly hory, a  to především strmé dechberoucí skalní stěny. No a Kyrgyzstán je čistě náhodou takovýchto stěn a hor plný. Navíc je to země přeci jen trochu odlehlejší a nepatří mezi největší bašty světového horolezectví, proto spousta těchto stěn dosud nepocítila dotek lidské ruky, a tudíž ani na jejich vrcholu zatím ještě nikdo nestanul. Tento fakt jen umocňuje pocity, které jsem popsal výše. Je vzrušující objevovat nové a vydat se do míst, která nejsou pro každého!

Do této krajiny se vydáváme již 3 roky po sobě a vždy chodíme krásný trek za Karakolem. Teď je správný čas na změnu! Cílem nyní nebudou dálavy ale výšiny. Vzhledem k množství vrcholů lze mezi techničtějšími výstupy nalézt i také, které spadají do škatulky „choďáky“. I přesto nebude nikdo o nic ochuzen. Budeme putovat od rozkvetlých travnatých strání  až po rozeklané kamenité ledovce. Dostaneme se do odřízlých částí hor, půjdeme po ledovci. Projedeme se Jeepem po krkolomných cestách a užijeme si nekonečné výhledy. To vše završíme výstupem na pětitisícovku Pik Skobeleva. 5051m. Jako třešničkou na dortu bude výhled na sedmitisícový vrchol Pik Lenina, který budeme mít z vrcholu Pik Skobeleva jako na dlani.

Láká Tě to? Mě moc, jinak bych si tuto výpravu nevypsal :-)

Ochutnávka

Za fotky děkujeme Matěji Plchovi! 

Náročnost

Výstupy na vrcholy nad 4000m rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. Na druhou stranu nepůjdeme žádný delší trek na těžko a výstupy povedeme na lehko ne technickým terénem. Myslím si, že tohle je akce pro každého, kdo si chce vyzkoušet svoji první pětku v opravdu odlehlé a zajímavé lokaci :-) Průvodce s tebou určitě zkonzultuje vhodnost akce a náročnost, abys věděl, do čeho jdeš. Vzhledem k tomu, že budeme většinu akce absolvovat na lehko řadím náročnost o půl stupně pod dlouhé treky na těžko, a to i přesto, že je zdevýstup na 5k vrchol.


Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovky Manáslu (8156 m) a Gasherbrum II (8035m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Číně, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • 2021 - Martin vedl první klubový výstup na osmitisícovku - Gasherbrum II 8035m- úspěšný - více ZDE
 • 2019 - Martin vedl první klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - úspěšný - více ZDE
 • 2017 - Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • 2015 - Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

         Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Bezpečnost

Kyrgyzstán je divoká horská země. Jsou zde místa, která jsou opravdu odříznutá od civilizace, a případná pomoc je daleko. V NP Ala Arča se ovše není čeho bát, budeme se pohybovat kousek od města a pomoc je blízko. Na Alaji je to už trošku horší, ale budeme pořád do 1. dne od cesty pro jeepy. Výstupy sice vedou po ledovcích, ale jsou velmi mírného sklonu a relativně bez trhlin. Např. na Pik Skobeleva není ani třeba lano. Budeme je ale samozřejmě mít s sebou. A neboj se budeš zaškolen/a do ledovcové problematiky a naučíš se základní techniky chůze po ledovci a záchrany. 

Sečteno a podtrženo, jistá rizika zde existují, ale nijak velká nejsou. Terén, kterým se budeme pohybovat, není příliš technicky náročný. V oblasti je navíc provozuschopný vrtulník, který je využíván zejména pro komerční účely, ale v případě nouze může být použit pro záchrannou akci. Pro navigaci máme k dispozici kromě mapy i satelitní přístroj GarminInReach Explorer +, takže si můžeme kdykoliv zavolat pomoc.

Cíl cesty

Hlavním cílem výpravy do Kyrgyzstánu je podívat se do výšin! Chceme vylézt nejvyšší vrchol Alajského hřeben Pik Skobeleva 5051m. Toto pohoří uniká hlavní pozornosti turistů a je velká šance, že zde budeme úplně sami :-) Abychom se aklimatizovali, koukneme se do oblíbeného, ale neméně krásného NP Ala Arča, kde udělám 2 aklimatizační výstupy na čtyř tisícovky. Chceme poznat krásu a ráz této hornaté země, seznámit se s povahou místních lidí, ochutnat zdejší speciality, ale především otestovat vlastní fyzičku a odhodlání při zdolávání vrcholů. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním prožitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Seznámíme se samozřejmě i s kulturní stránkou země, navštívíme města Biškek a Osh, avšak této stránce výpravy nebude věnována tak velká pozornost jako poznávání hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz, a vytvořit přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství ověřená horami.

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Biškek. Z Biškeku pojedeme Maršrutkou do NP Ala-Arča, tam pak pěšky. Následně nás čeká celodenní přesun do města Osh, ze kterého pojedeme soukromým jeepem do hor. Návrat do Bishkeku. Je zde možnost odletět již z Oshe nebo tady zůstat a dále si trekovat. Tato akce je rovněž ideální aklimatizací na následnou Expedici na Koskulak.

Ubytovaní

Během pobytu v horách budeme spát ve stanu. Nutné budou kvalitní spacáky do minusových teplot. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně, se dohodne před odjezdem. Zbytek nocí strávíme v hostelech, případně u místních obyvatel. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Samozřejmě vyzkoušíme také místní speciality a pochutiny, ale například instantní potraviny vhodné pro rychlou přípravu v horách na vařiči se zde shánějí těžce. Během treku nebude možnost doplnění zásob, proto je dobré volit skladné a lehké potraviny. ideálně dehydrované pokrmy. S vodou problém není, je však dobré mít s sebou desinfekční tablety nebo jiný prostředek na čištění vody, z důvodu všudypřítomných stád ovcí, koní a jaků.

V informačním emailu posílám seznam jídla, co si běžně člověk bere na hory. Můžete se inspirovat :-)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země budeš potřebovat cestovní pas s platností min. 6 měsíců po vstupu do země. 

Shrnutí

13 990 Kč Cena
26. 06. - 8. 07. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v Kyrgyzstánu 
 • Veškerou dopravu na místě. 
 • Průvodce
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Satelitní přístroj
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • DPH
 • Pojištění CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • letenky do Kyrgyzstánu (přílet Bishkek, odlet Osh)
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

 

1. den: 
Odlet z Prahy a přílet do Biškeku. 

2. den:
Dokoupení zásob. Přesun do NP Ala-Arča kousek za Biškekem, který se pro nás na pár dní stane útočištěm. Trek do Campu Raceka 3200m. Spánek

3. den:
Lehké procházky. Přesunutí tábora do 3500m. Zaučení do ledovcové problematiky. Prostě postupné aklimatizování :-)

4.-5. den:
Aklimatizační výstupy na lehké 4 tisícové vrcholy. Možností výstupů je zde na několik měsíců. Pode podmínek a chuti vybereme 2 vrcholy na které si vylezeme. První vrchol budeme volit lehce nad 4 tisíce. Ten 2. už trošku vyšší k 4500m (pravděpodobně Pik Učitel). Spaní ve stanu. Sestup do Biškeku. Spaní hotel

6. den: 
Celodenní přesun do Oshe 

7.  - 10 den:
Dokoupení zásob. A přesun jeepem 120 km do hor (3 hod). Trek  do BC Pik Skobeleva 5051m. V rámci treku překročíme 4400m vysoké sedlo.  Následný výstup na vrchol Pik Skobeleva z jižní strany. Přesun zpět na severní stranu hory.
Je možní podle počasí výstup upravit a jít i ze sevrní stanu. Výstup přizpůsobíme podmínkám a síle skupiny, ať máme rezervu.

11. den
Přesun zpět do Oshe, prohlídka města (UNESCO). Prošmejdění místních trhů, nákup cetek, prohlídka památek, ochutnávka místních dobrot atd.

12. den
Přejezd zpět do Bishkeku. 

13.den
Odlet zpět do ČR, Osh - Praha. Popř. odlet z Bishkeku den dříve.

14. -30. den. 
Ti nejlepší mohoou pokračovat na Expedici na 7mi tisícový vrchol Koskulak do Číny. Více ZDE

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Při nepřízni počasí (asi tak, jako že ráno vyjde slunce :D) je třeba mít rezervu, v tom případě 9-11. den žádné výlety :-)