28. 12. - 14. 1. 2024
31 990
letenka cca 26000 Kč
více
28. 12. - 14. 1. 2024
Již proběhlo

Barma

Země zlatých pagod s komplikovanou historií i současností, kam se ještě cestovatelé nestihli vrátit

Expedice #964
18 dnů28. 12. - 14. 1. 2024
Asie
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Myanma, Barma, Myanmar, jak chcete - etnicky rozmanitá země plná barev, úsměvů, kultury i historie schovaná ve stínu sousední Indie a Thajska. Země, ve které slunce vychází nad zlatými pagodami, odráží se od měděných zvonů visících v chrámech a každý krok je cestou do dávné minulosti. Země, kde muži chodí v sukních a ženy se zkrášlují thanakou, mletou stromovou kůrou. Země, která patří mezi nejchudší na světě, přesto na každém kroku září nablýskané zlaté stúpy. 


Situace v Barmě je však dlouhodobě neveselá. Nadějně vypadající postup země ke stabilitě a demokracii v nedávné době zhatil vojenský převrat v roce 2021, který zemi uvrhnul o několik dekád zpět. Pojeďme se do Barmy podívat dříve, než se sem vrátí davy turistů. 

2
5
Turista
Náročnost
Lehká turistika i výlety po městech
Po cestě nás čeká třídenní trek (nalehko) venkovem v okolí jezera Inle. Jinak je program spíše památkový, ale i po městech se toho dost nachodí. 
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

V Barmě v roce 2021 proběhl vojenský převrat. Situace dodnes není stabilní, avšak místech, která plánujeme navštívit, je poslední rok klid. Přesto budeme situaci sledovat a je nutné počítat s tím, že se situace může kdykoli změnit a budeme nuceni na místě měnit program. 

Vstupní podmínky a režim vstupu

Do Barmy je nutné vízum, které se dělá elektronicky, k tomu se musí povinně koupit místní pojištění. Celkově cca 70 USD. 

Doprava

Do Barmy se dostaneme letecky přes Kuala Lumpur nebo Bangkok. Dopravu začneme řešit, jakmile bude dostatek lidí k odjezdu - čím dřív tím líp. Odhadovaná cena letenek je cca 25.000 Kč, k tomu možná využijeme místní přelet (cca 2500 Kč). 

Po Barmě se budeme pohybovat improvizovaně - v současné době téměř nefungují vlaky a noční autobusy fungují omezeně. Předpokládaná varianta je ta, že mezi městy budeme jezdit najatou dopravou (Rangún - Hpa-an - Rangún, Bagan-Kalaw, Inle-Mandalaj), pravděpodobně 1x přeletíme, na kratší vzdálenosti veřejné autobusy, občas taxi. Vše se však může měnit podle vývoje situace v Barmě. 

Ubytování

Bydlet budeme v jednoduchých hotelech či guesthousech, během treku u místních na farmách. 

Stravování

Nic s sebou tahat nebudeme - stravovat se budeme na ulici či v restauracích. Z polohy Barmy mezi Čínou, Thajskem a Indií je jasné, že místní kuchyně není vůbec špatná. Barmské národní jídlo je polévka mohinga, ve které najdeme rybí maso, nudle a hlavně jedlý banánový stvol. Dále se setkáme s různými kari, nudlemi či salátem z čajových lístků. 

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Taktéž může docházet ke změnám v případě zhoršení bezpečnostní situace. 

1. den

Odletíme do Barmy, určitě budeme muset dvakrát přestoupit, pravděpodobně v Istanbulu a Kuala Lumpur. 

2. den

Přiletíme do Rangúnu, největšího města v zemi. Podle času příletu se projdeme městem a zajdeme na něco dobrého.  

3. den

Projdeme si Rangún - do roku 2006 hlavní město, dodnes největší ekonomické centrum země. Projdeme se kolem britských koloniálních staveb, pobavíme se s obchodníky na trhu, svezeme se vlakem a skončíme u pagody Shwedagon, kde nás budou oslepovat paprsky zapadajícího slunce odrážející se o zlatem pokrytou stavbu. 

4. - 6. den

Na pár dní se podíváme na východ od Rangúnu. Zastavíme se u obřího zlatého viklanu balancujícího na hraně útesu, kam se musí vyjet náklaďákem, i u obřího ležícího buddhy v Bagu. Pokud bude přistupné, dojedeme až do městečka Hpa-an s pagodou Kyauk Kalap na skalním sloupu trčícím z jezera a parádní krasovou krajinou v okolí. 

7 - 8. den

Nočním autobusem či letadlem se přemístíme do Baganu, který je nejpůsobivějším místem v celé Barmě. Z hlavního města v 9. - 13. století na břehu řeky Iravádí se dodnes dochovalo více než 2000 chrámů. Půjčíme si kola nebo skútry a celý areál objedeme. Až nás to přestane bavit, zajdeme se pobavit s místními do okolních vesniček. Určitě si ale přivstaneme na parádní východ slunce. 

9. - 13. den

Z Baganu přejedeme do města Kalaw, po cestě se pokusíme vylézt 777 schodů na horu Popa - vyhaslou sopku, na které sídlí duchové. Následně nás čeká třídenní trek nalehko (cca 60 km) mezi vesnicemi obývanými národnostními menšinami. Spát budeme na farmách po cestě. Poslední den dojedeme k jezeru Inle, kde si užijeme krásný západ slunce. 

14. den

Jezero Inle si užijeme ještě na východ slunce, pozorovat budeme pózující rybáře a nakoukneme do stříbrnických dílen. Pak už se přesuneme do města Mandalaj, kde budeme vyhlížet západ slunce z kopce, který dal městu jeho jméno.  

15. - 16. den

Mandalaj - dva dny strávíme v okolí někdejšího královského města. Projdeme se po mostě U Bein - nejdelší most z týkového dřeva na světě (1.2 km). Zajdeme do Královského paláce podívat se, jak si žili barmští králové. Pokud nám bude příliš horko, můžeme si zajet do britské horské stanice Pyin U Lwin po staré železnici, v opačném případě můžeme objevovat buddhistické jeskyně v okolí. 

17. - 18. den

Z Mandalaje nás čeká dlouhá cesta domů, s největší pravděpodobností přes Thajsko. Kdo chce, může si prodloužit pobyt v Bangkoku. 

ukázat další dny

Tvůj průvodceVojta Lokša

Japanolog
gurmán
milovník Asie
fotograf
Barma byla jednou z prvních destinací, které jsem v Asii navštívil - už v roce 2010. Od té doby si prošla mnoha proměnami, vždy ale zůstávala poměrně skrytým klenotem, kam vyráželi zkušenější cestovatelé. Pojďme ji tentokrát objevovat společně. 
Detail průvodce
Martin Ksandr

Garant výpravy

Martin Ksandr

Co je v ceně

 • Veškeré ubytování - v místních guesthousech, 2x na farmě
 • Pozemní doprava v Barmě dle programu, projížďka po jezeře Inle
 • Místní průvodce na treku v oblasti Kalaw + jídlo na treku
 • Půjčení kol či skútrů v Baganu (cca 5-20 USD)
 • Zajištění průvodcovských služeb
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp...)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenky (cca 26000 Kč do Barmy, v případě využití místního přeletu cca 2500 Kč)
 • Vstupy (cca 1500 Kč)
 • Vízum
 • Individuální pojištění
 • Jídlo

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?