3. 11. - 20. 11. 2023
41 990
letenka cca 18000 Kč
více
3. 11. - 20. 11. 2023
Již proběhlo

Namibie - roadtrip pouští a savanou

Nejstarší poušť světa, nekonečné obří duny a původní domorodé kmeny. Gepardi schovávající se ve vysoké trávě savany i slunce vycházející nad písečnými dunami. Ráj pro fotografy a dobrodruhy.

Expedice #956
18 dnů3. 11. - 20. 11. 2023
AfrikaNamibie
9Účastníků
Náročnost
2 z 5

Vždycky jsi chtěl do Afriky, ale nemohl ses rozhodnout kam? Tak už nehledej, Namibie má totiž všechno! Nejstarší poušť světa, nekonečné obří duny, původní domorodé kmeny, druhý největší kaňon na světě, džungli, vodopády i safari s množstvím divokých zvířat od tučňáků až po velkou pětku. Parádní treky a nekonečné Pobřeží koster, které je se svými lodními vraky, zrádnými mělčinami, vichrem a mlhami postrachem všech námořníků. Prostě ráj pro fotografy a dobrodruhy všeho ražení.


My Namibii projedeme křížem krážem v jednom velkém roadtripu a jízda to bude díky obrovským vzdálenostem pořádná. Cestu si ale zpestříme četnými zastávkami a pozorováním divokých zvířat. Budeme mít velké offroady, se kterými se nebudeme muset bát ani pouštních dun. Na pár nocí využijeme pohostinnost místních ubytování, ale většinou budeme spát ve vlastních stanech, takže budeme mít nejlepší příležitost užít si noční oblohu, která je prakticky bez jakéhokoliv světelného smogu. Bát se nemusíme, Namibie patří k nejbezpečnějším státům světa a je tu stabilní demokracie. Největší nebezpečí tak budou představovat píchlé pneumatiky, oposlouchaný playlist a přesezené zadky. No a protože jde o bývalou německou kolonii, nezapomínejme ani na místní vřelou náklonnost k barbecue a pivu. Obojího si užijeme, co auta uvezou a hrdla ráčí :-)

2
5
Turista
Náročnost
Jednodenní túry a lehké výlety
Tato akce je pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale nechtějí se tahat s těžkým batohem a touží si spíš vychutnat okolí. Pokud nemáš problém vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou v Beskydech, máš vyhráno.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Namibie patří k nejbezpečnějším státům světa a je tu stabilní demokracie. V přírodních rezervacích budeme spát v oficiálních kempech, kde nehrozí ani nebezpečí od divokých zvířat.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do země je zapotřebí platné turistické vízum, které můžeme získat na letišti po příletu nebo na honorárním konzulátu Namibie v Praze. Cena za vyřízení víza on-arrival na letišti je 70 USD. Nutností je také platný cestovní pas s platností min. šest měsíců od odjezdu ze země. 

Na tuto výpravu je povinné očkování proti žluté zimnici! Také ti doporučujeme obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Zdraví máš jenom jedno! Bližší informace o očkování najdeš ZDE. Severní část Namibie je malarickou oblastí, budeme tedy užívat antimalarika a vybavíme se kvalitními repelenty.

Doprava

Po celou dobu výpravy budeme mít zapůjčené dva spolehlivé offroady s dostatečnou výbavou a výkonem, abychom se mohli pohybovat po cestách špatné kvality i písečných dunách. 

Ubytování

Spát budeme většinou ve stanech v oficiálních kempovištích se základní výbavou. Umožní nám to být flexibilnější a taky si díky tomu užijeme nerušených nocí s oblohou bez světelného smogu. Pár nocí strávíme v místních guesthousech, abychom si trochu odpočinuli.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování, je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Stravovat se budeme cestou převážně v místních podnicích, tudíž si nemusíme brát jídlo z Česka. Do aut se vybavíme velikou plynovou bombou a vařičem, na kterém můžeme společně vařit.

Vybavení a půjčovna

Na tuto výpravu nepotřebuješ nic extra. Plynovou bombu a vařič seženeme na místě. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na našem webu ZDE.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odlet z ČR do Windhoeku.

2. den

Přiletíme v dopoledních hodinách, zapůjčíme si offroadová auta, dokoupíme nutné zásoby a zahájíme výpravu cestou na jih do Marientalu se zastávkou na obratníku Kozoroha. Dáme si seznamovací večeři a ubytujeme se ve fotografickém ráji ve Quiver Tree Forest kempu.

3. den

Okoukneme místní stromy aloe a projdeme se po skalnatých útvarech, kterým se říká Hřiště obrů. Zamíříme k pobřeží, cestou zastavíme v poušti Garub, kde žijí divocí koně. Přes poušť dojedeme k městu Lüderitz. V jeho zátoce se nachází hned tři ostrovy - ostrov tuleňů, plameňáků a tučňáků, třeba některé z jejich obyvatel i uvidíme. Když budeme mít čas, můžeme se zajet podívat buď do národního parku Tsau Khaeb, anebo zkusit navštívit jedno z místních opuštěných důlních měst. No a když se nám nebude nic chtít, tak si dáme pivko a něco dobrého, oddychneme si po dlouhé cestě a zkusíme místní pláž.

4. den

Prohlédneme si město duchů Kolmanskop a budeme pokračovat v dlouhé cestě pouští do Sesriem Oshana Campsite. Představuje ideální výchozí pozici, protože se nachází přímo v národním parku a můžeme odtud zajít na písečné duny ještě před otevřením a před východem slunce. Zůstaneme tu dvě noci. Když budeme mít čas, můžeme si ještě večer zajít na duny užít si západ slunce a k večeři si opečeme něco dobrého na ohni.

5. den

Vyrazíme co nejdříve a celý den strávíme na písečných dunách mezi mrtvými stromy v Sossusvlei a Deadvlei. Vylezeme na dunu Big Daddy nebo alespoň na jednu z menších a možná, když budeme mít příležitost, si ji zkusíme sjet na surfu. Když budeme mít štěstí, zahlédneme i divoké oryxe. Večer vyklepeme písek odevšad a ještě zajdeme do kaňonu Sesriem.

6. den

Ráno si ještě užijeme poušť. Když budeme chtít, je možné se nad duny proletět balonem. Potom nás čeká cca dvouhodinový přejezd, než vyrazíme na trek Naukluft Olive Trail, na kterém lze pozorovat zebry nebo antilopy. Pod nedalekými vodopády Tufa si dají otužilejší z nás koupačku a pak zakempíme v místním kempu.

7. den

Vydáme se na cestu na sever. Čeká nás průjezd jednou z nejhezčích tras v této oblasti, Kuiseb Pass, na které si uděláme několik zastávek. Cestou vylezeme i na nejvyšší písečnou dunu Namibie, Dune 7. Projedeme Walvis Bay, kde se můžeme zastavit u laguny s plameňáky, ti tu bývají zhruba od listopadu do března. Ve Swakopmundu doplníme zásoby, užijeme si vychlazené pivo a barbecue a přespíme v guesthousu.

8. den

Zajedeme se podívat do Spitzkoppe, kde se utáboříme a zbytek dne strávíme mezi místními bizarními skalními útvary. Nachází se tu i vesnice lidí Himba, kterou navštívíme, a zkusíme, jak vypadá jejich tradiční život.

9. den

Rezervní den, pokud bychom chtěli trochu poupravit program. Jinak ho využijeme k trekování v okolí Spitzkoppe, protože místní krajina si dva dny dozajista zaslouží.

10. den

Ráno nabereme opět směr oceán. Čeká nás náročná celodenní jízda podél Skeleton Coast. Na cestě potkáme i některé z obětí místního nebezpečného pobřeží, zastavíme u vraku lodě Zeila, která na písčině uvázla teprve v roce 2008. Možná vyzkoušíme i místní mrtvé “moře” Soutgat Dead Sea Swimhole a obhlédneme tulení kolonii na Cape Cross.

11. den

Z free campu dojedeme do Twyfelfontein Elephant Drives & Campsite, kde se dá zorganizovat tříhodinová vyjížďka za pouštními slony. Odpoledne navštívíme Damara Living Museum, ve kterém žijí příslušníci jednoho z nejstarších národů v Namibii. Prohlédneme si jejich vesnici a potrénujeme s nimi naše bush skills. Spaní v kempu Otjitotongwe.

12. den

Dopoledne se ještě projdeme po okolí na Organ Pipes nebo Burnt Mountain či skalní kresby a pak už se vydáme na sever. Cestou dokoupíme zásoby.

13. den

Strávíme ráno s gepardy a kolem poledne vyrazíme k parku Etosha. Budeme tu na přelomu suchého a deštivého období, takže šance vidět zvířata bude pořád hodně velká. Během deštivé sezóny tu migrují tisíce ptáků od orlů až po papoušky. Zakempíme u Okaukuejo Waterhole a pojedeme strávit odpoledne pozorováním divokých zvířat v okolí. Lze zařídit i noční pozorování.

14. den

Užijeme si pomalou jízdu savanou a budeme pozorovat místní divokou přírodu. Hledat budeme slony, nosorožce, gepardy, antilopy, zebry, žirafy, pakoně, hyeny nebo opice. Přespíme ještě jednu noc v parku Etosha v okolí pevnosti Namutoni.

15. den

Navštívíme vesnici kmene Ju/‘Hoansi, ve které strávíme většinu dne. Toto místo představuje jeden z kulturních highlightů Namibie. Je možné zde dokonale nakouknout pod pokličku tradičního života místních, vyzkoušet si řadu dovedností a hlavně poznat pravou kulturu kmene.

16. den

Pomalu se stočíme na jih, cestou si uděláme krátkou zastávku na Hoba Meteorite a zakempíme pod planinou Waterberg, což je pro Namibii dost netypická krajina a je to krásné místo pro krátký trek. Projedeme si Porcupine Trail, okoukneme tu dinosauří stopy ve skále, výhled na okolní buš a když budeme mít štěstí i další divoká zvířata.

17. den

Strávíme posledních pár hodin v autech, zastavíme se na vyhlášených trzích ve městě Okahandja, ubytujeme se ve Windhoeku, dokoupíme poslední suvenýry a dáme si poslední pivo na rozloučení s Namibií.

18. den

Odlet domů do ČR.

ukázat další dny

Tvůj průvodceMartina Podhůrská

Novinářka
fotografka
hledačka pokladů
milovnice pizzy

Marťa má slabost pro pouště, hory a pizzu. Baví ji cizí jazyky a roadtripy, často kouká na svět skrz foťák, s radostí vstává na východy slunce a snad není země, kam by ji to nelákalo. Vždycky říkala, že až vyroste, bude jako dobrodruh Nathan Drake.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Zapůjčení dvou prostorných offroadových aut po celou dobu výpravy. Pohonné hmoty a všechny náklady spojené s dopravou na místě.
 • Veškeré ubytování v Namibii (14x na oficiálním kempovišti se základním zázemím, 2x v místním guesthousu)
 • Vstup do NP Spitzkoppe a služby místního průvodce
 • Poplatek za návštěvu kmene Ju-Hoasi (základní vstupné, nezahrnuje doplatky za místní dílny, atrakce)
 • Poplatek za vstup do oblasti Skeleton Coast
  • Dvoudenní vstup do NP Etosha
   • Vstup do NP Namib-Naukluft a ke kaňonu Sesriem
    • Tour po městě duchů Kolmanskop
     • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
     • Společné vybavení (expediční lékárnička, vaření, mapy atp.)
     • DPH dle zvláštního režimu

     Co není v ceně

     • Jídlo
     • Individuální pojištění
     • Letecká doprava
     • Víza (70 USD)
     • Další soukromé tours
     • Případné vstupy do památek

     Nejčastější otázky / FAQ

     Legislativa

     Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

     Přihláška

     Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

     Platba

     Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


     Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

     Letenky

     Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

     Ještě váháš?